TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkollë deri në mes të verës, Politekniku merr vendimin

Albeu.com - 12.01.2019

Rektorati i Universitetit Politeknik ka marrë vendimin për orët e humbura . Mësimi sipas këtij vendimi do të vazhdojë dei në mes të korrikut. Vendimi nr.04, datë 10.01.

Shpërthen skandali, vajza e Sali Berishës dhe Kryemadhi nxisin pedagogët dhe studentët të protestojnë dhe të bllokojnë ...

SOT - 12.01.2019

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë filluar të marrin peng universitetet. Teksa një grup studentësh që prej datës 7 janar vijojnë protestën kundër qeverisë, ditën e djeshme ...

Sandër Lleshaj: Drejtuesit e universiteteve kanë kërkuar ndihmë për lirimin e mjediseve, nuk mund të bllokohen ...

SOT - 12.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka dhënë dje sqarime mbi ndërhyrjen e policisë në universitete. Ai u shpreh se ka pasur kërkesë për ndihmë nga drejtuesit e universiteteve për lirimin e ...

Pedagogët paralajmërojnë grevë urie: Merrni masa për dhunën ndaj studentëve

Albeu.com - 11.01.2019

Dhuna e ushtruar ndaj studentëve nga Policia është gjykuar shumë rëndë nga Forumi për Lirinë Akademike . Madje ata kanë paralajmëruar se pedagogët do të nisin një grevë urie nëse nuk merren masa për ...

Studentët përplasen me policinë, reagon ashpër rektori i UT

SOT - 11.01.2019

Pas përplasjes që një grup studentësh patën me disa efektivë policie në ambientet e fakulteti Ekonomik, ka reaguar edhe rektori i UT, Mynyr Koni. Në një deklaratë të bërë në faqen personale të ...

Situata në Inxhinierinë e Ndërtimit në foto

Top Channel - 11.01.2019

Disa studentë të Fakultetit të Arkitekturës janë futur në ambientet e Universitetit të Inxhinierisë, ndërsa janë konfrontuar me administratorët, që nuk e kanë lejuar një gjë të tillë.

Policia dhunon studentët, Rama: Janë zaptues të universitetit

Gazeta Express - 11.01.2019

“A mendon se do ngelesh në histori si Kryeministri që i lejoi studentët të goditen nga policia?”, ka qenë një prej pyetjeve që i janë drejtuar Ramës sot në “Zonë e Lirë”, lidhur me situatën që ndodhi ...

Policia dhunon studentët, Rama: Janë zaptues të universitetit

Medial - 12.01.2019

“Së pari unë i konsideroj ata si zaptuesit e universitetit. Sot në Shqipëri mësimi ka filluar normalisht, përpos tre fakulteteve, ku tre studentë me axhendë politike kanë bërë këtë gjë.

Studentët ngujohen me forcë tek Inxhinieria, përplasen me policinë private

Top Channel - 11.01.2019

Rreth 40 studentë janë ngujuar tek Universiteti i Inxhinierisë mbrëmjen e sotme. Në momentet që kanë tentuar të dalin jashtë për të marrë ushqim, ata janë përplasur me punonjësit e policisë private.

“Në histori për dhunim të studentëve”, Rama: I konsideroj zaptues

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreyministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” i është përgjigjur edhe pyetjeve imagjinare të qytetarëve. I pyetur nëse do të mbetet në histori si kryeministri i parë që la të goditen ...

Bie tavani, plagoset studentja

Almakos - 11.01.2019

Një studente është plagosur në kokë pasi u rrëzua një pjesë e suvasë nga tavani i dhomës ku jetonte në Godinën 7 në Qytetin Studenti. Pjesët e tavanit kanë rrëzuar edhe etazhierin i cili i ka rënë në ...

Qorri: Studentët tronditën sistemin politik pa gjuajtur me gurë

ABC News - 11.01.2019

Edhe pse të paktë në numër studentët vijojnë të protestojnë. Ata janë të grumbulluar në grupe dhe kanë zgjedhur një formë tjetër reagimi. Studentët tashmë po protestojnë në brendësi të ambienteve të ...

Ndërhyrja e Policisë, Lleshaj: me ndërhyrje të universiteteve

RTSH - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar, se ndërhyrja, në disa fakultete të Universitetit të Tiranës, të forcave të policisë, ka ardhur pas kërkesës që drejtuesit e këtyre institucioneve ...

I bie etazhieri në kokë, lëndohet vajza në godinat e Qytetit Studenti

LajmiFundit - 11.01.2019

Nje ngjarje me lendimin e nje studenteje ka ndodhur pasditen e sotme ne Qytetin Studenti. Sipas nje denoncimi te PD, tek godina 7 ne Qytet Studenti plagoset nje studente, sepse i bie etazhieri ne ...

“Studentja plagoset në konvikt, i bie në kokë etazhieri”

Top Channel - 11.01.2019

Partia Demokratike ka denoncuar një rast plagosjeje të një studenteje në konvikt. “Tek godina 7 në Qytet Studenti, plagoset një studente sepse i bie etazhieri në kokë”, ka denoncuar Partia ...

Duma: Protesta e studentëve në thelb është politike

ABC News - 11.01.2019

Studentët e universiteteve publike nuk janë dorëzuar. Ata kanë bojkotuar auditoret dhe vijojnë të protestojnë duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre.

Avokati i Popullit: Shqetësuese qasja represive ndaj protestës së studentëve

LajmiFundit - 11.01.2019

Avokati i Popullit shpreh shqetësimin për qasjen represive ndaj formave të ndryshme të protestës së një numri studentësh shqiptarë të cilët kërkojnë plotësimin e disa pikave me synim përmirësimin e ...

Studentët e ngujuar kërkojnë bukë: Policia nuk lejon të na sjellin ushqim dhe ngrohëse (VIDEO)

SOT - 11.01.2019

Studentët e fakulteteve të ndryshme në Tiranë vijojnë të protesojnë të ngujuar në godinat e fakulteteve. Megjithatë, lëvizja e tyre duket se nuk është pritur mirë nga policia e shtetit dhe rojet ...

Etazhieri i bie në kokë, plagoset studentja në Qytet Studenti…

Mapo - 11.01.2019

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Qytet Studenti tek godina nr 7. Burime bëjnë të ditur se një studente është plagosur pasi i ka rënë etazhieri në kokë.

Skandal, policia nuk lejon që studentët të marrin për të ngrënë (FOTO)

LajmiFundit - 11.01.2019

Që prej ditës së djeshme studentët janë ngujuar tek Universiteti i Politeknikut,fakulteti i Juridikut dhe ai i Ekonomikut dhe janë të vendosur që kjo protestë nuk ka të ndalur deri në plotësimin e ...

Rriten tensionet, konfrontime mes policisë private e studentëve

BalkanWeb - 11.01.2019

Studentët e fakulteteve kryesore në vend, konkretisht të Juridikut, Ekonomikut, Inxhinierisë dhe Arkitekturës vijojnë ngujimin në fakultetet përkatëse.

Përplasja në Universitet, reagojnë Lleshaj, Basha dhe Kryemadhi

Top Channel - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i është përgjigjur studentëve të cilët kanë akuzuar Policinë e Shtetit se ka ushtruar dhunë për të penguar protestën e tyre.

PD denoncon plagosjen e studentes në QS: I ka rënë etazhieri!

BalkanWeb - 11.01.2019

Partia Demokratike ka denoncuar mbrëmjen e sotme plagosjen e një studenteje në godinat e konvikteve të Qytet Studentit. Sipas PD-së, ngjarja në fjalë ka ndodhur te godina 7 ndërsa vajzës mendohet t’i ...

Përplasje mes policisë dhe studentëve të Fakultetit të Drejtësisë

ABC News - 11.01.2019

Bojkot të mësimit dhe përplasje me forcat e rendit u shoqërua protesta e së premtes nga studentët e Fakultetit të Drejtësisë. Të hënën pritet të merret vendimi nga Këshillat Studentore nëse do të ...

Vazhdon ngujimi, studentët: Nuk na lejojnë të marrim ushqime!

BalkanWeb - 11.01.2019

Vazhdon ngujimi i studentëve. Gazetarja Dorjana Bezat e pranishme pranë universitetit të Arkitekturës, raporton për “BalkanWeb” se studentët shprehen se rojet dhe policia nuk u lejon të dalin, apo të ...

U dhunuan nga Policia, shikoni çfarë kanë bërë pedagogët e Ekonomikut për studentët

SOT - 11.01.2019

Pedagogët e Departamentit të Menaxhimit të Fakultetit të Ekonomisë, kanë zhvilluar ditën e sotme një mbledhje me studentët ku kanë diskutuar në lidhje me situatën e mbrëmshme në orët e vona dhe të ...

Përplasja mes studentëve dhe policisë, pedagogët: Dënojmë dhunën

Gazeta Express - 11.01.2019

Një grup prej 21 pedagogësh dënojnë me forcë ndërhyrjen e policisë në ambientet në Fakultetin e Ekonomisë dhe ushtrimin e dhunës ndaj ...

Tiranë: Studentët konfliktohen me policinë

VOA - 11.01.2019

Studentët e universiteteve publike të Shqipërisë po vazhdojnë protestën e tyre nga fillimi i dhjetorit, duke bojkotuar auditoret. Sot ata u konfliktuan me policinë pranë fakultetit ekonomik.

21 pedagogë dënojnë dhunën e policisë ndaj studentëve

Botasot - 11.01.2019

21 pedagogë të Universitetit të Tiranës kanë dënuar publikisht ndërhyrjen me forcë të policisë në Fakultetin e Ekonomisë, dhe ushtrimin e dhunës ndaj studentëve në momente të caktuara.

Ndërhyrja e policisë, Xhixho: Studentët në të drejtën e tyre

BalkanWeb - 11.01.2019

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho e ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24 ka komentuar ndërhyrjen e policisë brenda auditorëve të fakulteteve ku studentët kanë vendosur të ngujohen, deri në ...

Inaugurohet komisariati nr. 6 në Tiranë

ABC News - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, morën pjesë në inaugurimin e komisariatit nr. 6 në Tiranë.

Ngujimi i studentëve, reagojnë Rama dhe Basha

ABC News - 11.01.2019

Për ngujimin e studentëve në fakultete kanë reaguar kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Studentët që duan të ndjekin mësim tha shefi i qeverisë nuk mund të ...

Policia në universitete/ Lleshaj: Na kërkuan ndihmë drejtuesit

ABC News - 11.01.2019

Në inagurimin e ambjenteve të Komisariatit Nr.6 në Tiranë, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha se prezencën e policisë e kërkuan vetë fakultetet për shkak të kaosit të shkaktuar, nga një grup i ...

Fakultetet sot, një pjesë e studentëve vijojnë mësimin

Botasot - 11.01.2019

Në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë, situata është përshkallëzuar mëngjesin e së premtes. Disa studentë kanë tentuar të shembin portën hyrëse të Fakultetit.

Protestat, rektori i UT shtyn afatin e pagesës së tarifës së shkollimit

Top Channel - 11.01.2019

Për shkak të zgjatjes së protestës, rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni njofton shtyrjen e afatit të pagesës së tarifave të shkollimit, si dhe marrjen e masave për zëvendësimin e orëve ...

Hyrja e policisë në fakultete, Sandër Lleshaj zbulon si qëndron e vërteta: Na kërkuan ndihmë për...

SOT - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshi në një dalje për mediat ka folur rreth situatës së krijuar në Universitete dhe ndërhyrjes së Policisë. Ai në deklaratën e tij tha se universiteti i ka kërkuar ...

FAKSIMILE/ Argita Berisha iu dërgon email pedagogëve: Heshtja përballë Ramës na bën bashkëfajtorë

Gazeta Tema - 11.01.2019

Argita Berisha iu ka dërguar një email kolegëve të saj pedagogë, të cilëve iu kërkon që të reagojnë ndaj veprimeve të policisë ndaj zabtimit të Fakulteteve nga ana e studentëve protestues.

Rama prezanton Portal Kombëtar për punësimin e studentëve më të mirë

RTSH - 11.01.2019

https://punetembare.gov.al Portali më i ri i prezantuar nga kryeministri Edi Rama, do të jetë në dispozicion të studentëve ekselentë për të patur eksperiencën e tyre të punës në Administratën ...

Lleshaj flet për përplasjen mes policisë e studentëve… protestuesit i quan zaptues!

Medial - 11.01.2019

Por ajo që është vënë menjëherë në dukje nga fjala e Lleshajt është fakti se për Ministrin të rinjtë që po protestojnë në formën e “ngujimit” në fakultete si një grup personash që kanë zaptuar një ...

Përplasjet e studentëve me policinë, pedagogu i njohur i bën kërkesën e veçantë ministrit Lleshaj: Përtej thirrjeve ...

SOT - 11.01.2019

Analisti dhe pedagogu, Agron Gjekmarkaj i pranishëm në tryezën e opozitës ku u fol për lirinë e medias, ka komentuar dhe ngjarjet e ditës së sotme ku policia ka rrethuar Fakultetet e Tiranës.

Rektorati i UT presion studentëve: Kthehuni në mësim!

LajmiFundit - 11.01.2019

Rektorati i Universitetit të Tiranës, ka apeluar ndaj studentëve, që t’i japin fund protestës dhe t’i rikthehen procesit mësimor në fakultete. Gjithashtu, Rektorati njofton edhe zëvendësimin e orëve ...

Rektorati i UT fton studentët të kthehen në auditore

ABC News - 11.01.2019

Rektorati i Universitetit të Tiranës u bën thirrje studentëve t’i japin fund protestës dhe të kthehen në auditore. Pas një mbledhje të zhvilluar sot, Rektorati ka dalë me një deklaratë ku bën të ...

Platformë për punësimin e studentëve ekselentë në administratë

ABC News - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama prezantoi platformën e punësimit të studentëve ekselentë në administratën publike. Shefi i qeverisë u shpreh për një garë të pastër ku prioritet do të jenë studentët me ...

Ngujohen një grup studentësh tek Ekonomiku

ABC News - 11.01.2019

Një grup Studentësh të Fakultetit të Ekonomisë ne universitetin e Tiranës, vijojnë të qëndrojnë brenda mjediseve të ndërtesës që nga mbrëmja e djeshme.

I tha studentit pederast mu*i, nuk përmbahet Fatma: Në këtë rast po iu kujtoj atë gjyqtarin pervers (Video)

SOT - 11.01.2019

Përplasja e punonjësve të policisë ndaj studentëve në Fakultete, ka shkaktuar një sërë reagimesh në rrjetet sociale dhe jo vetëm. Një prej reagimeve më të ashpra ka qenë ai i moderatores Fatma ...

Dekani i Juridikut lejon studentët të mbyllen në Fakultet, por ka një kusht

Botasot - 11.01.2019

Studentët e Fakultetit të Juridikut kanë marrë aprovimin e Dekanit të Fakultetit për tu mbyllur në Fakultet deri ditën e dielë, me kusht që të lirojnë katin e parë ku ndodhet i gjithë dokumentacioni.

Lleshaj flet për përplasjen mes policisë e studentëve… protestuesit i quan zaptues!

Gazeta Express - 11.01.2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka folur për herë të parë në lidhje me përplasjen mes policisë e studentëve protestues të cilët janë ngujuar që nga dita e djeshme në fakultetin e Juridikut dhe ...

Studentët letër ambasadës së SHBA: Po na kërcënojnë dhe intimidojnë

LajmiFundit - 11.01.2019

Sot në ditën e dytë të ngujimit të studentëve në Fakultetet e Ekonomisë dhe në atë të Juridikut nuk kanë munguar përplasjet fizike me policinë dhe studentët.

Rama i quajti veshgjatë, studentët i bëjnë këngë (VIDEO për të mos u humbur)

SOT - 11.01.2019

Protesta e studentëve është zhvendosur në ambientet e brendshme të fakulteteve. Prej dy ditësh një pjesë e studentëve kanë vendosur të ngujohen në auditore, një pjesë e tyre kanë kaluar edhe natën ...