TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve

Alsat - 09.10.2019

Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim për çdo lloj kategorie, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e ...

Zhvilluesit e baterisë rimbushëse, laureatë të sivjetmë për Nobel në Kimi

Koha.net - 09.10.2019

Tre shkencëtarë janë nderuar me çmimin Nobel për Kimi, për zhvillimin e baterisë rimbushëse litium-ion. John Goodenugh, Stanley Whitingham dhe Akira Youshino ndanë çmimin për punën e tyre në bateritë ...

Goodenough, Whittingham dhe Yoshino fitojnë Çmimin Nobel në kimi

VOA - 09.10.2019

Tre shkencëtarë u nderuan me çmimin Nobel në kimi lidhur me punën e tyre për prodhimin e baterive me litium. Komisioni Nobel njoftoi të mërkurën se çmimi prej 918 mijë dollarësh do të ndahet mes ...

Nobeli në Kimi, shkon për shpikësit e baterisë me litium

Top Channel - 09.10.2019

Nobeli për kiminë i ka shkuar këtë vit tre shkencëtarëve John Goodenough, M.Stanley Wittingham dhe Akira Yoshino, shpikës të baterive me litium. Të tre këta shkencëtarë, me zbulimin e tyre, kanë ...

Çmimi nobel në Kimi shkoi për shpikësit e baterive lithium-ion

PC World - 09.10.2019

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel në Kimi për 2019 për zhvillimin e baterive lithium-ion. John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino kanë ndarë çmimin për punën e tyre në këto ...

Nobeli në Kimi shkon për zbuluesit e baterive rimbushëse: ja si na shërbyen ato për shumë vite

Gazeta Tema - 09.10.2019

Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive rimbushëse – litium-jon. John B Goodenough nga Universiteti i Teksasi (SHBA), Stanley Whitingham nga ...

Çmimi Nobel për Kimi u jepet zbuluesve të baterisë litium-jon

Gazeta Express - 09.10.2019

Çmimi Nobel për Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive me litium dhe jon. Fitues ishin shkencëtarët John Goodenough nga Universiteti i Teksasit, Stanley ...

Goodenough, Whitingham dhe Yoshino marrin çmimin Nobel në Kimi

BalkanWeb - 09.10.2019

Çmimi Nobel në Kimi do të ndahet mes John B. Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino, me motivacionin ”për zhvillimin e baterive me jone të litiumit”, njoftoi sot Akademia Mbretërore suedeze ...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Evropaelire - 09.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Alsat - 09.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Çmimi Nobel për Kimi është ndarë për punën në bateritë rimbushëse

Portalb - 09.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit, njofton REL . Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Botasot - 09.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Tetova Sot - 09.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

Çmimi nobel në Kimi shkoi për shpikësit e baterive lithium-ion

Medial - 09.10.2019

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel në Kimi për 2019 për zhvillimin e baterive lithium-ion. John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino kanë ndarë çmimin për punën e tyre në këto ...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Telegrafi - 10.10.2019

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.