TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Moti gjatë dy ditëve të ardhshme, përgatituni për reshje shiu dhe stuhi

Telegrafi - 13.08.2019

Pas disa ditëve me temperatura të larta, mbi vendin tonë ka ndryshuar situata meteorologjike dhe gjatë dy ditëve të ardhshme do të ketë reshje shiu dhe stuhi.

Nesër pasdite reshje shiu, bubullima dhe erë e fortë

Portalb - 13.08.2019

Reshje të rrëmbyeshme të shiut me bubullima dhe erë të fortë prej nesër pasdite, ndërsa ulje të temperaturave për pesë gradë nga e enjtja, paralajmërojnë nga DPHM-ja.

Kosovë: Temperaturat e larta rrisin numrin e pacientëve

VOA - 13.08.2019

Në Kosovë temperaturat e larta ditëve të fundit kanë rritur edhe numrin e njerëzve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Çdo ditë mbi 300 njerëz paraqiten në Klinikën Emergjente thonë përfaqësues të saj, ...

Moti –  E martë, 13 Gusht 2019

ABC News - 13.08.2019

Vala e te nxehtit nga Afrika vijojnë ndikimin duke bere qe moti i kthjellet dhe temperaturat e larta te mbizotërojnë Rajonin e Mesdheut. Përsa i përket vendeve te Lindjes dhe Veriut të Evropës mbeten ...

DPHM: Prej nesër pasdite shi me bubullima dhe erë të fortë

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti nesër në orët e paradites do të jetë me diell dhe veçanërisht ngrohtë në jug të vendit. Pasdite dhe gjatë natës, ndërsa fillimisht në pjesët veriore, vranësirat ...

Në një veturë në Zagreb matet temperatura 81 gradë Celsius

Botasot - 13.08.2019

Në një makinë të parkuar në diell në Zagreb, është matur temperatura 81 gradë Celsius, njofton Auto-klubi Maksimir duke paralajmëruar se do të propozojë masa parandaluese, përfshirë zhvillimin e një ...

Regjistrohet dita më e nxehtë e vitit, mjekët apelojnë për kujdes

Evropaelire - 13.08.2019

Dita e martë është regjistruar si dita më e nxehtë e vitit 2019 ku temperatura ka shënuar 38 gradë celsius, tha për Radion Evropa e Lirë, Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Truket që ju ndihmojnë t’i shpëtoni të nxehtit

Botasot - 13.08.2019

Ju mendoni se është e lehtë për t’u përkufizuar se çfarë është vala e nxehtë, por praktikisht nuk është e lehtë. Madje as Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë nuk e ka një përkufizim standard ...

Temperatura afrikane në Shqipëri, ja pse në Kuçovë është më nxehtë

Mapo - 13.08.2019

Prej disa ditësh i nxehti afrikan vijon të dominojë edhe vendin tonë. Temperaturë ekstreme është shënuar së fundmi në Kuçovë, plot 42 gradë celcius. Por kjo nuk është një temperaturë e pahasur më ...

Temperatura 42 gradë, fotot pikante si po e përballojnë vapën shqiptarët (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.08.2019

E diela, e hëna dhe e marta kanë qenë tre ditët më të nxehta që kemi përjetuar deri më sot, këtë sezon veror. Dje dhe sot, sipas sinoptikanëve, temperaturat arritën deri në 42 gradë.

“Piqet” Ballkani, temperatura mbi 40 gradë në Kroaci, Bosnje e Rumani

Koha.net - 13.08.2019

Një tjetër valë e të nxehtit ka përfshirë rajonin e Ballkanit. Mërkuri preku vlerat e 41 gradëve në Bosnje Hercegovinë. Situata është veçanërisht alarmante në Mostar, Banja Lluka dhe Sarajevë, ku ...

Tahirsylaj parashikon se si do të jenë temperaturat gjatë kësaj jave, paralajmëron shi dhe breshër

Telegrafi - 13.08.2019

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, në një deklaratë të dhënë për Telegrafin ka treguar se si do të jetë moti gjatë kësaj jave. Ai ka thënë se temperaturat do të shënojnë rënie.

Moti, rritet numri i intervenimeve të Ndihmës së Shpejtë

Alsat - 13.08.2019

Temperaturat e larta që kapluan vendin kanë ndikuar në rritjen e numrit të pacientëve të cilët kanë kërkuar ndihmë në shërbimet e urgjencës. Më së shumti ka raste të kolapseve, dehidrimit, tensionit ...

Nga nesër shi? Parashikimi nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak

BalkanWeb - 13.08.2019

Nga nesër do të ketë reshje shiu. Për disa lajm i mirë, e për disa ndoshta jo, por Shërbimi Meteorologjik Ushtarak paralajmëron vranësira dhe më pas reshje shiu duke nisur nga mesdita, kryesisht në ...

Temperatura në Liqenin e Dojranit 30,8 gradë, ndërsa në Liqenin e Ohrit 26 gradë

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Për rreth dy gradë është rritur temperatura e Liqenit të Ohrit, të Prespës dhe të Dojranit sot pasdite në raport me atë të mëngjesit.

Nesër reshje të shiut, nga e enjtja rënie të temperaturave

Alsat - 13.08.2019

“Reshje të furishme të shiut dhe erë e përforcuar pritet nesër pasdite, ndërsa ulje të temperaturave prej 5 deri në 8 gradë nga dita e enjte”, kështu njoftojnë nga Enti Hidrometeorologjik.

Temperaturat e larta, Instituti i Shëndetësisë jep këshillat për mbrojtje

Medial - 13.08.2019

Gjatë ditëve të fundit në Kosovë kanë mbretëruar temperatura të larta. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla që duhet aplikuar gjatë ditëve të nxehta, njofton Klan Kosova.

Meteorologët për nesër paralajmërojnë reshje të shiut në Maqedoni

Telegrafi - 13.08.2019

Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike për nesër ka paralajmëruar reshje të shiut, si dhe ulje të temperaturave për pesë deri tetë gradë. Sipas meteorologëve, nesër pasdite dhe gjatë natës, së pari ...

Uji në Liqenin e Ohrit i tejkaloi 26 gradë Celsius, i ngrohti i mbushi plazhet

Medial - 13.08.2019

Ohër, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti i ngrohtë me nxehtësi gati se tropikale i cili këto ditë e kaploi vendin, nuk e kurseu as Ohrin kur rrallë ndodh që temperatura e ajrit të tejkalojë 30 gradë ...

Parashikimi i motit/ Sot mbi 40 gradë, nga nesër ulen temperaturat

Mapo - 13.08.2019

Anticikloni Afrikano-Veriror mebtet protagonist edhe ditën e sotme në Gadishullin e Ballkanit i cili po ifluencon në Shqipëri dhe Kosovë temperatura mbi 40 gradë Celcius.

Mot me diell dhe shumë i ngrohtë me temperatura deri 41 gradë

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti në vend do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë, me erë të dobët nga drejtimi juglindor. Gjithkund do të aktivizohet niveli portokalli i rrezikut nga temperatura ...

Lamtumirë vapës! Mësohet se kur pritet të fillojnë shirat

SOT - 12.08.2019

Fundjava që lamë pas dhe dita e sotme shënuan kulmin e temperaturave më të larta të verës, plot 41.6 gradë celcius. Por të mërkurën vapa merr fund dhe fillojnë reshjet e shiut.

Nga nesër pritet të ulen temperaturat – të enjten maksimalja 23 gradë

Koha.net - 13.08.2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se gjatë dy ditëve në vazhdim do të ketë ulje të temperaturave si dhe reshje shiu. “Ka ndryshuar situata meteorologjike.

Vala e të nxehtit nuk e paska të gjatë, ja kur pritet të fillojnë shirat

Portalb - 12.08.2019

I nxehti afrikan ka prekur prej disa ditësh Shqipërinë, ku temperaturat kanë shënuar vlerat më të larta të kësaj vere, 41.6 gradë celcius. Fundjava që lamë pas dhe dita e sotme kanë qenë ditët më të ...

I nxehti afrikan, si kalohet dita në kryeqytet në 40 gradë

BalkanWeb - 12.08.2019

Qëndrimi në hije nuk të ndihmon shumë pasi temperatura edhe poshtë pemëve arrin në plus 40 gradë, ndërsa ajri është mbytës. Tirana në dy ditët e fundit i ngjan një furre gjigande me temperatura të ...

I nxehtë i frikshëm në Shqipëri, ja qyteti që kapi vlerën e 42°C

BalkanWeb - 12.08.2019

I nxehti afrikan ka mbërritur në vendin tonë ditët e fundit, duke shënuar temperatura ekstreme. Dita e sotme ka qenë përvëluese dhe ka shënuar temperatura rekord për Shqipërinë, duke kaluar 40 gradë ...

Të mërkurën nis shiu, të dielën u arrit temperatura rekord, 41.6 gradë

Top Channel - 12.08.2019

Vala e të nxehtit afrikan po dominon në territorin shqiptar edhe gjatë ditëve të para të muajit gusht. Fundjava që lamë pas dhe dita e sotme shënuan kulmin e temperaturave më të larta të verës, plot ...

I nxehti afrikan “përvëlon” Mesdheun/Mediat e huaj alarm: Moti po përjeton trazirat më të pazakonta që janë parë ...

SOT - 12.08.2019

Për disa ditë me radhë Europa dhe Mesdheu është përfshirë nga temperaturat e larta, ku kanë kapur shifra rekord në Angli, Gjermani dhe Itali. Mediat e huaja kanë shkruar se moti po përjeton trazirat ...

Befason Tahirsylaj: Edhe nesër temperatura përvëluese, nga e mërkura mund të ketë breshër

Gazeta Express - 12.08.2019

Temperaturat në vendin tonë kanë shënuar rritje. Mirëpo siç duket ditëve të nxehta në Kosovë po iu vjen fundi. Ani se temperaturat për ditën e sotme kanë arritur në 36,2 gradë celsius, nga nesër moti ...

Sot dita më e nxehtë e gushtit, i nxehti afrikan largohet në mesjavë

ABC News - 12.08.2019

Vala e të nxehtit afrikan që ka goditur prej disa ditësh vendin tonë, kulmon sot që është parashikuar edhe si dita më e nxehtë e muajit gusht. Temperaturat e ajrit sipas shërbimit “Meteoalb” në disa ...

Mjeku kosovar bën apel: Nga temperaturat e larta të kenë kujdes këta persona

Gazeta Express - 12.08.2019

Numri i qytetareve që ditëve të fundit kanë kërkuar ndihmë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës si pasojë e temperaturave të larta të cilat kanë goditur vendin tonë është rritur dukshëm.

Dy qytetet më të nxehta në vend, ja si do vijojë moti në gusht

BalkanWeb - 12.08.2019

Si pasojë e masave ajrore të nxehta dhe të thata që vijnë nga Afrika prej ditësh vendi ynë është përfshirë nga i nxehti që arriti kulmin të dielën dhe të hënën e kësaj jave.

Temperaturat e larta në Kosovë, rritet numri i pacientëve

Gazeta Express - 13.08.2019

Në Kosovë, temperaturat e larta ditëve të fundit kanë rritur edhe numrin e njerëzve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Çdo ditë, mbi 300 njerëz paraqiten në Klinikën Emergjente, thonë përfaqësues të saj, ...

Mesdheu po përvëlohet, i nxehti nga Saharaja rrit temperaturat në 40 gradë

Top Channel - 12.08.2019

Edhe në këtë fillim jave, protagonist mbetet anticikloni afrikano verior që me të gjithë fuqinë e tij dhe ngarkesën me ajër përvëlues që vjen nga Saharaja, i shtyn temperaturat sërish drejt majave të ...

Prej nesër pasdite shi me bubullima dhe erë të fortë

Zhurnal - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht – Moti nesër në orët e paradites do të jetë me diell dhe veçanërisht ngrohtë në jug të vendit. Pasdite dhe gjatë natës, ndërsa fillimisht në pjesët veriore, vranësirat do të rriten ...

Nuk do e besoni sa shënoi termometri dje në Gjirokastër

Gazeta Express - 12.08.2019

Temperaturat kanë shënuar të dielën vlerat më të larta të këtij viti. Termometri regjistroi 40 gradë Celsius në Koplik dhe Elbasan, ndërsa në Berat, Kuçovë dhe Gjirokastër u tejkalua vlera 40.

Në Kosovë u regjistrua dita më e nxehtë e vitit - mjekët apelojnë për kujdes

Koha.net - 13.08.2019

Dita e martë është regjistruar si dita më e nxehtë e vitit 2019 ku temperatura ka shënuar 38 gradë celsius, tha për Radion Evropa e Lirë, Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Truket që ju ndihmojnë t’i shpëtoni të nxehtit

Tetova Sot - 13.08.2019

Ju mendoni se është e lehtë për t’u përkufizuar se çfarë është vala e nxehtë, por praktikisht nuk është e lehtë. Madje as Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë nuk e ka një përkufizim standard ...

Moti –  E hënë, 12 Gusht 2019

ABC News - 12.08.2019

Sipas MeteoAlb, masat ajrore të nxehta dhe të thata që vijnë nga Afrika do të diktojnë në vendin tonë mot me kthjellime dhe temperatura të larta në të gjithë territorin.

“Piqet” Ballkani, temperatura mbi 40 gradë në Kroaci, Bosnje e Rumani

Lajmi.net - 13.08.2019

Mërkuri preku vlerat e 41 gradëve në Bosnje Hercegovinë. Situata është veçanërisht alarmante në Mostar, Banja Lluka dhe Sarajevë, ku meteorologët ngritën alarmin për shkak të të nxehtit ekstrem që ...

Tahirsylaj tregon se si do të jenë temperaturat gjatë kësaj jave, paralajmëron shi dhe breshër

Zeri - 13.08.2019

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, në një deklaratë të dhënë për Telegrafin ka treguar se si do të jetë moti gjatë kësaj jave. Ai ka thënë se temperaturat do të shënojnë rënie.

I nxehti afrikan/ Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ngre alarmin, nuk do ta besoni se sa gradë shkojnë temperaturat ditën ...

SOT - 12.08.2019

Dita e djeshme ishte dhe me e nxehta e regjistruar për këtë vit me temperaturën më të lartë të regjistruar në qytetin e Elbasanit me 41.5°C!!! Gjithashtu temperatura të larta termometri shënoi edhe ...

Edhe sot i nxehti “afrikan” në Maqedoninë e Veriut, temperaturat deri në 41 gradë

Ina - 12.08.2019

Në Maqedoninë e Veriut edhe sot do të mbajë mot i nxehtë me temperatura të larta deri në 41 gradë, në jug të vendit. Autoritetet kanë shpallur fazën e portokollatë për shkak se temperaturat dhe UV ...

Maqedoni, edhe tre ditë temperatura shumë të larta

Telegrafi - 12.08.2019

Nga Shërbimi për Ndihmë urgjente mjekësore në Shkup theksojnë se është rritur numri i thirrjeve, ndërsa qytetarët që nuk ndjehen mirë për shkak të motit të ngrohtë kanë ndryshime kardiovaskulare, ...

Moti, rritet numri i intervenimeve të Ndihmës së Shpejtë

Flaka - 13.08.2019

Temperaturat e larta që kapluan vendin kanë ndikuar në rritjen e numrit të pacientëve të cilët kanë kërkuar ndihmë në shërbimet e urgjencës. Më së shumti ka raste të kolapseve, dehidrimit, tensionit ...

Moti i nxehtë me temperatura deri në 40 gradë Celsius

Alsat - 12.08.2019

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në disa vende do të ketë vranësira të pakta, si dhe do të fryjë erë mesatare veriore.

I nxehti pushton vendin, mësoni se si do jenë temperaturat nesër

SOT - 11.08.2019

Vendi vazhdon të jetë në ndikimin e masave ajrore të ngrohta. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit parashikon se reshje shiu nuk pritet që të ketë, ndërsa temperaturat do të jenë ...

Edhe sot temperatura afrikane në Kosovë

Zeri - 12.08.2019

I nxehti afrikan dhe temperaturat përvëluese vazhdojnë të jenë prezentë në vendin tonë. Edhe sot mbi vendin tonë do të mbajë mot i nxehtë dhe me temperatura përvëluese.

Pas dy ditëve me temperatura përvëluese, sinoptikanët tregojnë kur nis shiu: Vranësira e shtrëngata në këto zona

SOT - 13.08.2019

Pas dy ditëve të para të kësaj jave me temperatura përvëluese, që kanë arritur deri në 42 gradë, përjashtim bën dita e Mërkurë dhe ajo e Enjte ku sipas meteorologëve, pritet depërtimi i masave ajrore ...

Temperatura përvëluese, ja si nis dhe vazhdon java

Zhurnal - 11.08.2019

Dita e sotme ishte dhe me e nxehta e regjistruar për këtë vit me temperaturën më të lartë të regjistruar në qytetin e Elbasanit me 41.5°C!!! Gjithashtu temperatura të larta termometri shënoi edhe në ...