TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tensionet mes Londrës dhe Moskës dhe roli i Natos

VOA - 13.03.2018

Britania i ka dhënë Kremlinit afat deri të martën në mesnatë për të shpjeguar pse një agjent nervor i prodhuar nga ushtria ruse u përdor për të helmuar një ish agjent të dyfishtë rus dhe vajzën e tij ...

Përplasja Rusi-Britani, reagon ambasada ruse në Shqipëri

SOT - 13.03.2018

Pas akuzave të kryeministres britanike, Theresa May ndaj Rusisë dhe Moskës zyrtare ka reaguar edhe ambasada ruse në Shqipëri, duke publikuar qëndrimin e Ministrit të Jashtëm rus.

Hetimi për helmimin e Skripal do të zgjasë me javë

Koha.net - 13.03.2018

Policia britanike njoftoi sot se hetimi për sulmin me substancë kimike ndaj ish-spiunit Sergej Skripalj do të zgjasë disa javë dhe se në hetimet e deritanishme nuk ka asnjë të dyshuar.

Rasti Skripal e ndau opinionin botëror

Idividi - 13.03.2018

Pekin, 13 mars 2018 (MIA) - Në deklaratën e kryeministres britanike Tereza Mej për rolin e pretenduar të Moskës në helmimin e ish spiunit rus Sergej Skripal dhe vajzës së tij mungojnë dëshmi serioze, ...

Kremlini kundërshton akuzat për helmimin e ish-agjentit rus

DW - 13.03.2018

Rusia i ka hedhur poshtë si qesharake kritikat britanike se është e përfshirë në atentatin e helmimit për ish-agjentin e dyfishtë. Ndërkohë BE tha se mbështet pozicionin e Britanisë së Madhe.

May: Ka shumë mundësi që pas sulmit ndaj ish agjentit rus të jetë Moska

VOA - 13.03.2018

Kryeministrja britanike tha se “ka shumë mundësi” që Rusia të jetë pas sulmit ndaj një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, të cilët vazhdojnë të jenë në gjendje kritike në spital, pas kontaktit me një ...

Ambasadorja britanike në Moskë e ftuar për bisedë

Idividi - 13.03.2018

Moskë, 13 mars 2018 (MIA) - Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Moskë sot është ftuar në bisedë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Rusisë, kumtoi MPB-ja ruse.

SHBA “do të dënojë këdo që është fajtor” për helmimin e Skripalit

Portalb - 13.03.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do të dënojë “Rusinë ose këdo” që qëndron prapa helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Britani, sapo të ketë fakte për këtë.

Trump: Helmimi i agjentit, duket se rusët janë fajtorë

Telegrafi - 13.03.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, deklaroi sot se “tingëllon” sikur Rusia është përgjegjëse për helmimin e ish-spiunit Sergei Skripal dhe vajzës së tij në Britani të Madhe, duke shtuar se lidhur me ...

Paqja në botë në rrezik, të gjithë kundër të gjithëve

ABC News - 13.03.2018

Paqja në botë mund të konsiderohet në rrezik në një moment që vijojnë përplasjet mes Moskës dhe Londrës për shkak të helmimit të spiunit rus. Edhe Turqia duket e gatshme, për të prishur marrëdhëniet ...

Lavrov: Rusia s'është fajtore për helmimin e Skripalit

Evropaelire - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, mohoi se Moska qëndron prapa helmimit të ish-agjentit rus, Sergei Skripal, dhe të vajzës së tij në Britani dhe refuzoi kërkesën e Londrës për shpjegim në ...

Mediat nuk po merren me përgjigjen, por me “buzëqeshjen” e tij: Momenti kur Putin pyetet për helmimin e spiunit rus ...

Telegrafi - 13.03.2018

Ky është momenti kur Vladimir Putin “buzëqesh me vetëkënaqësi” pasi u pyet nëse Rusia ishte përgjegjëse për helmimin e spiunit rus Sergei Skripal. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet ...

Helmimi i ish-agjentit rus, reagon kryeministrja May: Për çfarë duhet të përgjigjet Moska

BalkanWeb - 13.03.2018

BRITANI- Moska duhet të shpjegojë se për çfarë arsye një agjent nervor i prodhuar në Rusi është përdorur për të helmuar ish-agjentin rus Sergei Skripal dhe vajzën e tij, Julia, është shprehur ...

Helmimi i ish-agjentit rus/Lavrov: Rusia është e pafajshme

ABC News - 13.03.2018

Rusia i është përgjigjur ultimatumit të kryeministres Britanike Tereza Mej lidhur me dhënien e detajeve për helmimin e ish-spiunit rus. Ministri i jashtëm thotë se Moska është e pafajshme dhe ofroi ...

Lavrov i përgjigjet ultimatumit britanik: Na jepni qasje te provat!

Mapo - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka komentuar pretendimet e Britanisë së Madhe për përfshirjen e Rusisë në helmimin e ish-spiunit Sergei Skripal, që kulmoi me ultimatumin e vendosur nga Londra ...

SHBA do t’i përgjigjet Rusisë nëse ka helmuar ish-spiunin rus

Evropaelire - 13.03.2018

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë të “zemëruara” për siç ka thënë ai, për mundësinë e madhe që Rusia të ketë helmuar ish-spiunin Sergei Skripal në ...

Sulmi me agjentin nervor, Londra ultimatum Moskës: Shpjegime brenda së martës

Mapo - 13.03.2018

Londra kërkon në formë ultimative nga ana e Moskës që të japë shpjegime brenda ditës së martë se si një agjent nervor, prodhim rus u përdor në sulmin ndaj ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës ...

Video: Tensioni me Rusinë shtohet, britanikët i acaron kjo buzëqeshje e Putin

Mapo - 13.03.2018

Tensionet mes Britanisë së Madhe dhe Rusisë po shtohen pas helmimit të një spiuni rus në tokën angleze. Sidomos mediat angleze janë acaruar nga reagimi i presidentit Vladimir Putin, i pyetur në ...

Tillerson: Rusia të përballet me pasoja për sulmin me agjent nervor

Alsat - 13.03.2018

SHBA-ja ka besim të plotë në vlerësimin e Britanisë së Madhe se Rusia ka të ngjarë të ketë qënë përgjegjëse për sulmin me një agjent nervor ndaj një ish-agjenti rus në Britaninë e Madhe, javën e ...

E helmoi Rusia ish-spiunin? Putin-gazetarit: Ne shtojmë mirëqënien, ti na flet për tragjedi

BalkanWeb - 13.03.2018

Presidenti rus Vladimir Putin është pyetur në lidhje me helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal në Britani. I pyetur nga BBC nëse Rusia ka gisht në këtë punë, lideri rus me ironi u përgjigj: “Ne po ...

A do të largohet Anglia nga Kupa e Botës sonte në mesnatë?!

Java News - 13.03.2018

Kryeministrja britanike Tereza Mei ka bërë një kërcënim të hapur ndaj Rusisë të hënën, kur ka deklaruar se brenda të martës në mesnatë, autoritetet e Moskës duhet të japin shpjegime për helmimin e ...

Helmimi i ish spiunit rus, May: Ka shumë gjasa që Rusia të jetë përgjegjëse!

RTSH - 13.03.2018

Komisioni për Sigurinë Kombëtare në Britani u mblodh për hetimin e helmimit të ish-spiunit rus dhe vajzës së tij rreth një javë më parë. Kryeministrja Theresa May i është përgjigjur presidentit Rus ...

Mej: Rusia me siguri është përgjegjëse për helmimin e Skripalit

Idividi - 13.03.2018

Londër, 12 mars 2018 (MIA) - Kryeministrja britanike Tereza Mej deklaroi sot në Parlament se është "shumë e sigurt" që Rusia është përgjegjëse për helmimin e ish-spiunit rus, Sergej Skripal dhe ...

Çështja "Skripal"/Tillerson: "Nuk do të kalojë pa përgjigje"

Respublica - 13.03.2018

Vdekja e ish-agjentit rus Sergei Skripal si pasojë e mundshme një helmimi të qëllimshëm ka sjellë reagime edhe nga sekretari amerikan i Departmentit të Shtetit, Rex Tillerson.

Helmimi i agjentit rus, May akuzon Rusinë

ABC News - 12.03.2018

Kryeministrja Theresa May ka reaguar në lidhje me helmimin e ish-spiunit rus në Angli, duke e drejtuar gishtin nga Rusia. Ndonëse jo në mënyrë direkte, May ka akuzuar Moskën për sulm ndaj Mbretërisë ...

Helmimi i ish agjentit rus, Putin: Britanikët të thellohen në hetime para se të akuzojnë!

Java News - 12.03.2018

Presidenti rus Vladimir Putin i ka kerkuar Britanisë që të hetojë më tepër për spiunin e helmuar Sergei Skripal para se të akuzojë dikë për këtë. Presidenti rus i kërkoi Britanisë së Madhe që të ...

Helmimi i ish spiunit rus, Theresa May: Pas sulmit qëndron Moska

LajmiFundit - 12.03.2018

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May thotë se ka shumë gjasa që pas tentativës për vrasjen e një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, qëndron Moska.

Britania fajëson Rusinë për sulmin me agjent nervor ndaj ish-spiunit

Gazeta Express - 12.03.2018

Kryeministrja e Britnisë, Theresa May ka thënë se të dhënat tregojnë se “ka shumë gjasa” që Rusia qëndron pas sulmit me agjent nervor, ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij, edhe pse Kremlini ka ...

May: Ka shumë gjasa që Rusia qëndron prapa sulmit me agjent nervor

Evropaelire - 12.03.2018

Kryeministrja e Britnisë, Theresa May ka thënë se të dhënat tregojnë se “ka shumë gjasa” që Rusia qëndron pas sulmit me agjent nervor, ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij, edhe pse Kremlini ka ...

May: Ka shumë mundësi që pas sulmit ndaj ish agjentit rus të jetë Moska

Lajmi.net - 13.03.2018

Kryeministrja britanike tha se “ka shumë mundësi” që Rusia të jetë pas sulmit ndaj një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, të cilët vazhdojnë të jenë në gjendje kritike në spital, pas kontaktit me një ...

SHBA “do të dënojë këdo që është fajtor” për helmimin e Skripalit

Evropaelire - 13.03.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do të dënojë “Rusinë ose këdo” që qëndron prapa helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Britani, sapo të ketë fakte për këtë.

Trump: Helmimi i agjentit, duket se rusët janë fajtorë

Koha.net - 13.03.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, deklaroi sot se “tingëllon” sikur Rusia është përgjegjëse për helmimin e ish-spiunit Sergej Skripal dhe vajzës së tij në Britani të Madhe, duke shtuar se lidhur me ...

Lavrov: Rusia s’është fajtore për helmimin e Skripalit

Lajmi.net - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, mohoi se Moska qëndron prapa helmimit të ish-agjentit rus, Sergei Skripal, dhe të vajzës së tij në Britani dhe refuzoi kërkesën e Londrës për shpjegim në ...

Lavrov i përgjigjet ultimatumit britanik: Na jepni qasje te provat!

Telegrafi - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka komentuar pretendimet e Britanisë së Madhe për përfshirjen e Rusisë në helmimin e ish-spiunit Sergei Skripal, që kulmoi me ultimatumin e vendosur nga Londra ...

Sulmi me agjentin nervor, Londra ultimatum Moskës: Shpjegime brenda së martës

Lajmi.net - 13.03.2018

Londra kërkon në formë ultimative nga ana e Moskës që të japë shpjegime brenda ditës së martë se si një agjent nervor, prodhim rus u përdor në sulmin ndaj ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës ...

A do të largohet Anglia nga Kupa e Botës sonte në mesnatë?!

VeqSport - 13.03.2018

Kryeministrja britanike Tereza Mei ka bërë një kërcënim të hapur ndaj Rusisë të hënën, kur ka deklaruar se brenda të martës në mesnatë, autoritetet e Moskës duhet të japin shpjegime për helmimin e ...

May: është shumë e mundur që Rusia ka helmuar Skripalin

VOA - 12.03.2018

Kryeministrja britanike Theresa May tha se qeveria ka dalë në përfundimin se ka shumë gjasa që Rusia të jetë përgjegjëse për sulmin që ndodhi gjatë këtij muaji ndaj ish-agjentit të dyfishtë rus ...

Britani: Këshilli për Siguri Kombëtare diskuton për sulmin me agjent nervor

Evropaelire - 12.03.2018

Këshilli për Siguri Kombëtare i Britanisë do të takohet sot për të diskutuar lidhur me sulmin me agjent nervor ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij në qytetin Salisbury të Britanisë.

FOTOT/ Ushtria britanike rrethon fshatin ku u helmua ish spiuni rus me të bijën

Java News - 12.03.2018

Policë me uniforma dekontaminuese dhe ekspertët e armëve kimike të ushtrisë britanike u shfaqën në një fshat të vogël në Wiltshire në kuadër të lëvizjes më të fundit lidhur me çështjen e helmimit të ...

Para dhe tradhti: Kush është Skripal, ish-spiuni që bën Moskën të dridhet

Gazeta Tema - 12.03.2018

Agjenti i dyfishtë rus Sergej Skripali dhe e bija u gjetën të dielën pa ndjenja me shenja helmimi në qytetin e vogël anglez, Salisbury. Që atëherë ata luftojnë në një klinikë për jetën.

Seancë e qeverisë britanike pas helmimit të axhentit rus Skripal

Idividi - 12.03.2018

Londër, 10 mars 2018 (MIA) - Qeveria britanike do të mbajë mbledhje të komitetit të saj të sigurisë, në të ashtuquajturin formati Kobra, për të hetuar situatën e sigurisë pas helmimit të spiunit rus ...

Si mund t’i hakmerret Britania Rusisë?

Portalb - 11.03.2018

Zyrtarët britanikë janë duke biseduar me aleatët amerikanë dhe ata evropianë për t’u koordinuar lidhur me masat hakmarrëse të cilat mund të zbatohen nëse vërtetohet se Moska është mbrapa helmimit të ...

Provat/Ish-spiunin rus mund ta kenë helmuar prej luleve

Java News - 11.03.2018

Vazhdojnë hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave ndaj sulmit kimik kundër ish-agjentit rus dhe vajzës së tij. Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia u gjetën të pavetëdijshëm në një stol në ...

May: Ka shumë gjasa që Rusia qëndron prapa sulmit ndaj ish-spiunit rus

Koha.net - 12.03.2018

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May ka thënë se të dhënat tregojnë se “ka shumë gjasa” që Rusia qëndron pas sulmit me agjent nervor ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij, edhe pse Kremlini ka ...

SHBA “do të dënojë këdo që është fajtor” për helmimin e Skripalit

Zhurnal - 13.03.2018

SHBA “do të dënojë këdo që është fajtor” për helmimin e Skripalit Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do të dënojë “Rusinë ose këdo” që qëndron prapa helmimit të ...

Lavrov: Rusia s’është fajtore për helmimin e Skripalit

Portalb - 13.03.2018

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, mohoi se Moska qëndron prapa helmimit të ish-agjentit rus, Sergei Skripal, dhe të vajzës së tij në Britani dhe refuzoi kërkesën e Londrës për shpjegim në ...

Kryeministrja britanike: Ka shumë gjasa që Rusia të ketë helmuar ish-agjentin Skripal dhe vajzën e tij

BalkanWeb - 12.03.2018

Kryeministrja britanike Theresa May tha se qeveria ka dalë në përfundimin se ka shumë gjasa që Rusia të jetë përgjegjëse për sulmin që ndodhi gjatë këtij muaji ndaj ish-agjentit të dyfishtë rus ...

Britani: Këshilli për Siguri Kombëtare diskuton për sulmin me agjent nervor

Lajmi.net - 12.03.2018

Këshilli për Siguri Kombëtare i Britanisë do të takohet sot për të diskutuar lidhur me sulmin me agjent nervor ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij në qytetin Salisbury të Britanisë.

Ushtarë, policë dhe mjekë “rrethojnë” fshatin ku u helmua ish spiuni rus me të bijën

Telegrafi - 13.03.2018

Policë me uniforma dekontaminuese dhe ekspertët e armëve kimike të ushtrisë britanike u shfaqën në një fshat të vogël në Wiltshire në kuadër të lëvizjes më të fundit lidhur me çështjen e helmimit të ...

Para dhe tradhti/ Kush është Skripal, ish-spiuni që bën Moskën të dridhet

BalkanWeb - 12.03.2018

Agjenti i dyfishtë rus Sergej Skripali dhe e bija u gjetën të dielën pa ndjenja me shenja helmimi në qytetin e vogël anglez, Salisbury. Që atëherë ata luftojnë për jetën në spital.