TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Studentët në Tiranë protestojnë për cilësi në arsim dhe përgjysmim tarifash

Evropaelire - 06.12.2018

Qindra studentë nga Shqipëria kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit, Tiranës, në ditën e dytë të protestës së tyre, duke kërkuar arsim më cilësor dhe tarifa të përgjysmuara të arsimit publik në vend.

Protesta e studentëve, Marku: Po shprehin mllefin e shoqërisë…

Mapo - 06.12.2018

Shefi i Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë, Mark Marku ka bërë një analizë të protestës së studentëve ditën e sotme. I ftuar në studion e lajmeve në News24, Marku u ...

Mediat e mëdha ndërkombëtare jehonë protestave të studentëve

LajmiFundit - 06.12.2018

Mediat e mëdha ndërkombëtare i kanë bërë jehonë sot protestës së studentëve shqiptarë që kërkuan anulimin e tarifave për provimet e mbartura, përgjysmimin e tarifës së studimit dhe përmirësimin e ...

Rama gënjeu studentët! Ja kush i përcakton tarifat e studimit

LajmiFundit - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama dhe ministreje Arsimit, Lindita Nikolla, të freskuar nga revolta studentore të cilët kërkojnë arsim publik falas, thanë sot se tarifat e studimit nuk i përcakton qeveria por ...

Protestat e studentëve/ Rama: Ja prova që kemi investuar në arsim…

Mapo - 06.12.2018

Në një kohë kur vendi është pushtuar nga një ‘valë’ protestash të studentëve të universiteteve publike në vend, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke dhënë një ‘provë’ se si po punon qeveria e tij ...

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për protestën e studentëve

Gazeta Tema - 06.12.2018

Protesta e studentëve përpara godinës së ministrisë së Arsimit kundër tarifës për provimet e mbartura, ka gjetur pasqyrim edhe në mediat ndërkombëtare.

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’: Protesta mbyllet, i arriti qëllimet!

Java News - 06.12.2018

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’, deklaroi pak minuta më parë përmes një një deklarate se i konsideron të arritura objektivat e protestës së tyre nisur nga vendimi i qeverisë për ...

Rrokaj: Pse protesta e studentëve është e drejtë!

Botasot - 06.12.2018

Zv.Rektori i Universitetit të Tiranës dhe deputeti i LSI, Shezai Rrokaj tha se protesta e studentëve është e drejtë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Rrokaj u shpreh se buxheti i fundit për ...

Protesta e studentëve / Shikoni çfarë shkruajnë mediat e huaja

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë të universiteteve shtetërore u ngritën sot në protestë para Ministrisë së Arsimit, protestë kjo që u përshkallëzua edhe nga studentët e Durrësit, Korçës, Elbasanit e Shkodrës.

‘Qeveria për 2 km rrugë 40 milionë, për arsimin 35 milionë euro’

LajmiFundit - 06.12.2018

Qeveria nuk e ka përparësi arsimin e të rinjve. Një nga studentët protestues që ndodhet para Ministrisë së Arsimit solli si shembull buxhetin e dhënë prej qeverisë për arsimin, 35 milionë euro ndërsa ...

Arlind Qori në Top Talk: Çdo tentativë për përfitim politik nga protesta studentore, e dështuar

Top Channel - 06.12.2018

Në studion e “Top Talk” këtë të enjte ka qenë i ftuar pedagogu Arlind Qori që militon brenda Lëvizjes për Universitetin, e cila është organizatore e protestës së studentëve.

Si dikur… gazetari i njohur bashkohet me studentët në protestë

Mapo - 06.12.2018

Protesta e studentëve shqiptarë ku sot vala e saj është shtrirë edhe në qytete të tjera të vendit ka ngrohur zemrat e kujtdo që deri dje i pikëlluar mendonte që në këtë vend nuk ka më shpresë.

Tabaku: Protesta e studentëve, fajin e ka Ligji i Arsimit të Lartë!

Java News - 06.12.2018

Për deputeten demokrate, Jorida Tabaku shkaku kryesor i protestës së studentëve është Ligji për Arsimin e Lartë. Teksa kthehet pas në kohën e hartimit të ligjit, Tabaku vë në dukje mbështetjen e ...

Arlind Qori në Top Talk: Kostoja për rimarrjen në provim është 2 lekë, kërkohen 3000 lekë

Top Channel - 06.12.2018

Qeveria reagoi sot ndaj protestë së studentëve duke shfuqizuar njërën nga 4 kushtet që studentët kishin vënë, sikurse tarifa e vendosur për kreditet e mbartura.

Top Talk/ Arlind Qori, Lëvizja për Universitetin: Protesta vazhdon

Top Channel - 06.12.2018

Protesta studentore sot mori tjera dimensione, masiviteti i saj u shtua në Tiranë por edhe në rrethe. Ministria e Arsimit reagoi duke shfuqizuar njërën nga 4 kushtet që studentët kishin vënë, sikurse ...

U bashkohet studentëve protestues, çfarë e la me ‘gojë hapur’ Blendi Fevziun?

SOT - 06.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu i është bashkuar protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit. Ai ka dëgjuar ankesat e studentëve , të cilët i tregojnë me dokumente se vetëm për një regjistrim ata ...

“Le të klithin si bushtra”, deputeti shpërthen ndaj analistëve dhe del në krahë të studentëve: Shërbëtorë dhe lëpirës

SOT - 06.12.2018

Deputeti i PD, Edi Paloka ka komentuar analizën që sipas tij i është bërë protestës së studentëve në media. Demokrati i quan analistët shërbëtorë dhe lëpirës të kryeministrit Rama.

Tiranë, dita e dytë e protestave studentore, qeveria tërhiqet përballë presionit

Alsat - 06.12.2018

Studentët në Shqipëri nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të vendimit për taksën e provimeve të mbartura. Me thirrjet “arsim publik falas”, “ne nuk dorëzohemi”, “ne nuk jemi ...

Vazhdon protesta/ Studentët nesër mblidhen para kryeministrisë

LajmiFundit - 06.12.2018

Nuk pranojnë plotësim gjysmak të kërkesave. Studentët janë shprehur se kërkojnë arsim publik falas, ndërsa nuk do ti ndalojnë protestar. Ata janë shprehur nesërm do të vijojnë sërish me protestën, ...

Nuk kishte ndodhur ndonjëherë në Shqipëri / Pas protestës, ja gjesti i veçantë i studentëve

SOT - 06.12.2018

Protesta e studentëve është mbyllur për ditën e sotme, e cila do të përshkallëzohet në ditët në vazhdim dhe do të vazhdojë sërish nesër. Pas protestës këmbëngulëse dhe pa ngjyra politike, studentët ...

Nikolla mblodhi me urgjencë rektorët dhe dekanët, habit ministrja: Ja kërkesa e studentëve që e miratoj me dy duart

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët.

Studentët kanë një "hall": Sa gurë duhen për Edi Ramën?!

Durres Lajm - 06.12.2018

Duket si një mrekulli; Tirana e zymtë dhe e stresuar, papritur është bërë e bukur si Parisi! Nuk zbriti nga qielli, por paska qenë gjithmonë mes nesh. Rrjeti ngazëllen dhe harbon.

Nikolla largohet nga salla, refuzon pyetjet e gazetarëve

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka dalë sërish në një konferencë për median duke bërë me dije se dialogu me studentët do të vijojë. Nikolla u shpreh se studentët kanë shumë pak informacion në ...

Reagon qeveria, “fshihet” neni për pagesën e provimeve të mbartura

Gazeta Express - 06.12.2018

Pas deklaratës së ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, sot Këshilli i Ministrave shfuqizon zyrtarisht VKM nr 288 pika numër 4, e cila parashikonte tarifa për provimet e mbartura në bazë të ...

Protesta e studentëve/ Qeveria shfuqizon pikën 4

SOT - 06.12.2018

Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e VKM pas protestës së studentëve. Këshillit i Ministrave ka shfuqizuar pak momente më parë pikën 4, e cila nënkupton heqjen e tarifës për provimet e mbartura të ...

“Mos hidh shashka”, studentët lëshojnë paralajmërimin e fortë për Nikollën: Kjo do të jetë pika e radhës që do të ...

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë po protestojnë sot në Tiranë, dhe nuk kanë ndërmend të bëjnë hapa pas edhe pas pranimit të një prej kërkesave të tyre nga ana e ministres Lindita Nikolla.

“Kushte mizerabël të konvikteve"/ Gazetarja investigative -Nikollës: Përgjigja e ministres ishte tallje.... kur, ...

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla u tërhoq sot vetëm nga një prej kater pikave të studentëve të universiteteve publike në vend, shfuziqimin e VKM-së numër 4, që parashikonte tarifë për provimet e ...

Arsim publik falas’, studentët të bashkuar: Nuk tërhiqemi

LajmiFundit - 06.12.2018

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht se ministrja Lindita Nikolla u shpreh se do të shfuqizohet VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata tani kërkojnë arsim publik falas.

Protestës së studentëve ju bashkuan edhe gjimnazistët e Tiranës

LajmiFundit - 06.12.2018

Protestës së madhe të studentëve në kryeaytete i janë bashkuar edhe nxënes të shkollave të mesme. Nxënësit e shkolles Qemal Stafa iu bashkuan protestes së studenteve ndërkohë që nga burime mësohet se ...

Habit Lindita Nikolla pasi u zbraps nga studentët: Kishim kohë që e prisnim këtë protestë

LajmiFundit - 06.12.2018

Brenda dy orësh ministrja e Arsimit ka bërë dy deklarata. Dhe së fundmi i habiti të gjithë kur deklaroi se kishte kohë që e priste këtë protestë. Në deklaratën e dytë të saj brenda 2 orësh, ministrja ...

Studentët nuk dorëzohen as pas tërheqjes së Nikollës: Duan t’na heqin qafe!

LajmiFundit - 06.12.2018

“Është shashkë për të na mbyllur sytë. Nuk dorëzohemi pa plotësuar kushtet tona” Kështu kanë deklaruar të rinjtë protestues të cilët edhe pas plotësimit të kërkesës së parë për pagësen për kredite, ...

Protesta/ ‘Askush s’është ngelës’, studenti: Nesër, më shumë…

Mapo - 06.12.2018

Studenti i Fakulteti të Juridikut në Tiranë, Irakli Pina, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se rezistenca për të drejtat e tyre do të vijojë pa afat nëse nuk ka një zgjidhje për të ...

Studentët ashpërsojnë gjuhën: Mos guxoni të na provokoni!

LajmiFundit - 06.12.2018

Vazhdon protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit në Tiranë. Pavarësisht tërheqjes së Nikollës nga tarifa shtesë për provimet e mbartura, studentët nuk tërhiqen pa u plotësuar të gjitha ...

"Po vazhduat me injorancë ua bëjmë më keq se në Francë", studentët thirrje ministres të plotësojë kërkesat e ...

SOT - 06.12.2018

Një protestë masive është duke u zhvilluar sot në Tiranë. Janë studentët ata që janë ngritur kundër taksave të larta. Si rrallëhere janë bërë bashkë me mijëra studentë nga të gjitha universitetet e ...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet nga tarifimi i provimeve të mbartura

Top Channel - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria.

Studentët e Shkencave Politike vizituan Qeverinë e Kosovës dhe Komunën e Prishtinës

Telegrafi - 06.12.2018

Studentët e vitit të parë të Fakultetit Shkenca Politike kanë realizuar vizitë studimore në Qeverinë e Kosovës, në kuadër të lëndës “Politika e Qeverisjes Lokale”, me profesorin Besnik Tahiri.

Studentët “leksion” protestave politike në Shqipëri, pastrojnë vetë mbetjet e tyre pas tubimit

Gazeta Tema - 06.12.2018

Teksa kemi parë shpesh herë që protestat politike në Shqipëri shkaktojnë kaos dhe lenë mbrapa ambjente të ndotura dhe shkatërruara, studentët që protestojnë para Ministrisë së Arsimit kanë kryer një ...

“Unë 5 mijë lekë kam gjithë ditën, këtyre aq iu shkon një pije”, studentja tregon gjendjen e vështirë: Turpi i botës të ...

SOT - 06.12.2018

Xheni Lekaj, një nga studentet që ishte pjesë e protestës përpara Ministrisë së Arsimit ka treguar gjendjen ekonomike me të cilën përballen sot studentët.

Studentët shembulli më i mirë, shihni sjelljen e tyre kur kalon ambulanca

LajmiFundit - 06.12.2018

Mijëra studente ditën e sotme janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit për të kërkuar të drejtat e tyre. Por pavarësisht numrin të madh të protestuesve, protesta e studentëve përpara Ministrisë së ...

Tërheqja e qeverisë, studentët festojnë përpara Ministrisë me brohoritje

LajmiFundit - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla është dorëhequr pagesa e ri-provimeve. Kjo tërheqje është pritur me duartrokitje dhe brohoritje nga studentët. Por kjo është vetëm një nga katër kërkesat që është ...

Nikolla: Protesta e studentëve reflektim, miratoj me të dyja duart kërkesat

Durres Lajm - 06.12.2018

Në daljen e saj të dytë për mediat brenda pak orëve, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se mbështet kërkesën e disa këshillave studentorë për të ngritur një grup të përbashkët pune për ...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet vetëm për 1 kërkesë, jo për të tjerat

SOT - 06.12.2018

Qeveria ka vendosur të tërhiqet nga vendimi i saj që studentët të paguajnë për provimet që do të japin. Vendimi është marrë në një takim të Lindita Nikollës me rektorët dhe dekanët.

Protesta/ Fitojnë studentët, terhiqet Ministria e Arsimit: S’do ketë tarifa…

Mapo - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku kasqatuar vendimin që është marrë nga qeveria.

Studentët e Vlorës protestojnë “në heshtje”

Top Channel - 06.12.2018

Në Universitetin “Ismail Qemali” të Vlorës nuk ka pasur një protestë të programuar, megjithatë studentët kanë pranuar se kërkojnë të drejtat e tyre. Edhe pse ka pasur një informacion mbi zhvillimin e ...

Studentët rikthyen ’90 në Tiranë, reagon për herë të parë Ilir Meta

LajmiFundit - 06.12.2018

Ndërkohë që Tirana është pushtuar nga studentët, Presidenti i vendit Ilir Meta ka reaguar për herë të parë. “Duhen bërë me shumë përpjekje për një arsim dhe edukim sa më cilësor, që garanton shanse ...

Studentët blindojnë ministrinë, alarmohet Lindita Nikolla dhe bën veprimin e papritur

SOT - 06.12.2018

Teksa studentët prej më shumë se dy orësh janë grumbulluar para ministrisë së Arsimit duke protestuar për uljen e tarifës në universitete, ministrja Nikolla ka thirrur një mbledhje urgjente me ...

E FUNDIT/ Fitorja e parë, Rama e Nikolla tërhiqen nga vendimi që nxorri studentët në protestë

LajmiFundit - 06.12.2018

Vetëm pak minuta më parë qeveria ka vendosur të tërhiqet nga vendimi i saj që studentët të paguajnë për provimet që do të japin. Kjo pas protestave masive të zhvilluara prej dy ditesh në Tiranë dhe ...

Studentët, PD dhe LSI i vijnë “rrotull” protestës (FOTO)

Java News - 06.12.2018

Sot Ministrja e Arsimit njoftoi dy vendime te rendesishme. E para, anullimin e vendimit te Keshillit te Ministrave per tarifen shtese per provimet e mbarura.

Studentët “shkundin” qeverinë, Nikolla sërish në konferencë për shtyp

Gazeta Express - 06.12.2018

Në daljen e dytë për mediat brenda një ore ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e ...

Protesta, Mesila Doda: Nënat, baballarët, motrat, vëllezërit e të gjithë të afërmit, duhet t’i bashkohemi studentëve

Gazeta Tema - 06.12.2018

Ish deputetja e PDIU Mesila Doda ka reaguar pas protesës së sotme të zhvilluar nga studentët përpara ministrisë së Arsimit për uljes e tarifave të studimit.