TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tension në vendet e shenjta, Izraeli dislokon ushtrinë në zonat palestineze

Albeu.com - 07.12.2017

Situata në Lindjen e Mesme është ndezur sërish pas vendimit të Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit , ndërkohë që deri më tani qyteti kishte një status të veçantë.

Mogherini: Vendimi i SHBA-së për Jeruzalemin shqetësim serioz për BE-në

Alsat - 07.12.2017

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet ...

Vendim i rrezikshëm i presidentit amerikan

DW - 07.12.2017

Vendimi i presidentit Trump për transferimin e ambasadës së SHBA-së nga Tel Avivi në Jeruzalem mund të shkaktojë një intifadë të tretë, mendon ish-ambasadori në Izrael gjerman Rudolf Dreßler.

E pamundur ta bashkosh apo ta ndash. Fati i qytetit-botë

Bota.al - 07.12.2017

WLODEK GOLDKORN E pamundur ta bashkosh, e pamundur ta ndash. Mbetet vetëm të shpresojmë për ndërhyrjen e të Plotfuqishmit, por edhe ai mund të hiqet mënjanë, për shkak të tepricës së emocioneve dhe ...

Sayed Kashua: “Çfarë poshtërimi, Trump ua shkatërroi simbolin palestinezëve. Por jo ëndrrën e një Shteti”

Bota.al - 07.12.2017

Sayed Kashua, një ndër shkrimtarët më të mëdhenj arabo-izraelitë, është dallur gjithmonë për humorin e romaneve të tij si dhe të artikujve në të përditshmen Haaretz.

Trump njeh Jerusalemin kryeqytet, protesta në Rripin e Gazës e Stamboll

Alsat - 06.12.2017

Menjëherë pas shpalljes së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, si dhe në pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në ...

Vendimi i Trump, Mazen kundër; Netanyahu: Akt historik

Java News - 06.12.2017

U.S. President Donald Trump makes remarks to the media as he attends the 12th East Asia Summit in Manila, Philippines November 14, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst Vendimi i Trump për të njohur ...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

Java News - 06.12.2017

U.S. President Donald Trump makes remarks to the media as he attends the 12th East Asia Summit in Manila, Philippines November 14, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst Nga Lucia Annunziata Presidenti Trump ...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

Bota.al - 06.12.2017

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit ...

Presidenti Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

BalkanWeb - 06.12.2017

Presidenti Donald Trump ka njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do të zhvendosin një ambasadë amerikane në Tel Aviv. Papa Françesku shprehu “shqetësimin e thellë” për këtë lëvizje, ndërsa ...

SHBA-ja njeh Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

Koha.net - 06.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump sapo ka njoftuar se ka marrë vendimin që ta njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ka urdhëruar bartjen e ambasadës atje nga Tel Avivi.

Vendimi i Trump për Jeruzalemin, protesta në Gaza dhe Stamboll (VIDEO)

Java News - 06.12.2017

Menjëherë pas deklaratës së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, si dhe në pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në ...

Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Respublica - 06.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump firmosi vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, pavarësisht nga reagimet e bashkësisë ndërkombëtare.

Trump shpërfill aleatët, njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Java News - 06.12.2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Vendimi i cili ishte marrë tashmë ëhstë njoftuar publilkisht nga presidenti Donald Trump përmes një konference ...

Kabllogrami i DASH: Shmangni udhëtimet e panevojshme drejt Jeruzalemit

Java News - 06.12.2017

Departamenti amerikan i Shtetit ka nisur këtë të mërkurë një kabllogram drejtuar të gjitha përfaqësive diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës anembanë botës, ku iu kërkohet zyrtarëve të ...

‘Jeruzalemi’/ Shpërthejnë protestat kundër Trump, digjet flamuri i SHBA në Gaza

Java News - 06.12.2017

Në lokalitete të ndryshme të Gazës dhe Bregut Perëndimor janë organizuar këtë të mërkurë protesta të shumta kundër vendimit të presidentit amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit.

Pse ndryshimi i statusit të Jeruzalemit do të ishte katastrofik

Gazeta Tema - 06.12.2017

Nga të gjitha çështjet që shoqërojnë konfliktin shumëvjeçar mes Izraelit dhe Palestinës, asnjë tjetër nuk është më e ndjeshme sesa statusi i Jeruzalemit.

Papa Françesku bën thirrje për respektimin e qytetit të shenjtë, të Jeruzalemit

Zhurnal - 06.12.2017

Papa Françesku bën thirrje për respektimin e qytetit të shenjtë, të Jeruzalemit Papa Françesku bëri sot thirrje për respektimin e status quo-s të Jeruzalemit, duke theksuar se tensioni i ri në ...

Vendimi për Jeruzalemin, bota reagon me shqetësim

Portalb - 06.12.2017

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi, transmeton Top Channel.

Shqetësim dhe kritika në mbarë botën për planet e Trump mbi Jeruzalemin

DW - 06.12.2017

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit.

Papa Françsku kundër idesë që Jerusalemi të shpallet kryeqytet i Izraelit

Lajmi.net - 06.12.2017

As kreu i Vatikanit, Papa Françesku, nuk e mirëpret atë që mund të bëjë Trump, njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Kleriku i lartë ka bërë thirrje që të ruhet statusi i tanishëm i qytetit ...

Shqetësim dhe kritika në mbarë botën për planet e Trump mbi Jeruzalemin

Gazeta Tema - 06.12.2017

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit.

Vendim i rrezikshëm i Donald Trump

Gazeta Tema - 07.12.2017

Nga Rudolf Dreßler* SHBA e ka njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit që prej vitit 1995 me vendim të Kongresit, por zbatimi në praktikë i këtij vendimi përmes hapjes së ambasadës në Jeruzalem ...

Trump provokon myslimanët! Njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Albeu.com - 06.12.2017

Donald Trump do të deklarojë njohjen zyrtare të Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit të mërkurën, tha Shtëpia e Bardhë, duke çuar në pasoja të paparashikueshme për Lindjen e Mesme.

Pasojat: Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

Gazeta Tema - 07.12.2017

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit ...

Tani është zyrtare: SHBA njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Tërbohet bota arabe dhe myslimane

Gazeta Tema - 06.12.2017

Në një fjalim të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara e njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. “Sot më në fund, Shtetet e Bashkuara po njohin Jeruzalemin ...

Tramp pritet të deklarojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit

RTSH - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të administratës amerikane konfirmuan për mediat e huaja se Presidenti Donald Tramp do ta njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit.

Vendimi i Donald Trump, ndizet Rripi i Gazës, por edhe Stambolli

LajmiFundit - 06.12.2017

Pas shpalljes së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, si dhe në pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Stamboll kanë ...

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

Respublica - 06.12.2017

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të ...

SHBA njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. DASH paralajmëron

LajmiFundit - 06.12.2017

Duke ia faturuar si një dështim administratave të mëparshme amerikane, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli sot në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Amerika njeh Jeruzalemin si ...

Nisin protestat: Trump do njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Mapo - 06.12.2017

Foto 1 nga 6 Presidenti amerikan Donald Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada ...

Ndryshimi i statusit të Jeruzalemit do të ishte katastrofik

Java News - 06.12.2017

Nga të gjitha çështjet që shoqërojnë konfliktin shumëvjeçar mes Izraelit dhe Palestinës, asnjë tjetër nuk është më e ndjeshme sesa statusi i Jeruzalemit.

Papa Françesku bën thirrje për respektimin e qytetit të shenjtë, të Jeruzalemit

RTSH - 06.12.2017

Papa Françesku bëri sot thirrje për respektimin e status quo-s të Jeruzalemit, duke theksuar se tensioni i ri në lindjen e Mesme do të përkeqësojë konfliktet botërore.

Vendimi për Jeruzalemin, bota reagon me shqetësim

Alsat - 06.12.2017

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi.

Zhvendosja e Ambasadës së SHBA në Jeruzalem, liderët arabë kundër Trump: Kujdes, mund të ketë pasoja të rrezikshme!

BalkanWeb - 06.12.2017

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe dhe pritej një reagim shumë i shpejtë nga vendet arabe. Plani i Donald Trump për të zhvendosur ambasadën amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem, ka ndezur ...

Plani i Trump alarmon liderët botërorë: Kërcënohet paqja, priten…

Zhurnal - 06.12.2017

Plani i Trump alarmon liderët botërorë: Kërcënohet paqja, priten… Bota në panik pas synimit te presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit? Papa Françesku i lutet Zotit të mos ndodhë

Albeu.com - 06.12.2017

As kreu i Vatikanit, Papa Françesku , nuk e mirëpret atë që mund të bëjë Trump, njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit. Kleriku i lartë ka bërë thirrje që të ruhet statusi i tanishëm i ...

Erdogan: Do të ndërpresim marrëdhëniet me Izraelin nëse SHBA-ja njeh Jeruzalemin si kryeqytet

Alsat - 05.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi me ndërprerje të marrëdhënieve diplomatike me Izraelin nëse presidenti amerikan, Donald Trump vazhdon me fushatën e tij për të njohur Jeruzalemin si ...

Jeruzalemi kryeqytet? Erdogan: Vija e kuqe për myslimanët

Alsat - 05.12.2017

Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosin të njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, Turqia do të shkëpusë të gjitha marrëdhëniet me shtetin hebre dhe kërcënon se kjo lëvizje do të ishte ...

Mogherini: Statusi i Jeruzalemit duhet të rregullohet me negociata

BalkanWeb - 05.12.2017

BRUKSEL – Statusi i Jeruzalemit duhet të rregullohet nëpërmjet negociatave, theksoi sot shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ndërkohë që presidenti Donald Trump mund të njohë Qytetin e ...

SHBA zhvendos ambasadën në Jeruzalem, aleatët njëzëri: Vendim i rrezikshëm!

Java News - 05.12.2017

Tashmë Donald Trump e ka marrë vendimin. SHBA do të njohë zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit, dhe pritet të zhvendosë ambasadën pikërisht në qytetin e shenjtë.

“Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit”, Trump telefonon liderin palestinez për vendimin e SHBA

Java News - 05.12.2017

Duket se gjasat janë që presidenti ameriakn Donald trump të mbajë premtimin e fushatës dhe të zhvendosë ambasadën në Izrael në jeruzalem, duke e njohur kështu si kryeqytetin e këtij vendi.

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

Java News - 07.12.2017

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit ...

‘Vdekje Amerikës’: A është hapur ‘Kutia e Pandorës’?

Mapo - 07.12.2017

Foto 1 nga 10 Një gazetë pro-Hezbollah në Liban deklaroi “Vdekje Amerikës” në faqen e parë, ndërkohë që tensionet në Lindjen e Mesme janë shtuar ndjeshëm pas vendimit të presidentit amerikan, Donald ...

Pas vendimit të Trump, fillojnë protestat në Rripin e Gazës dhe në Turqi (VIDEO)

Almakos - 06.12.2017

Menjëherë pas shpalljes së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, në rrugët e Rafahut, në Rripin e Gazës, si dhe në pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në ...

SHBA/ Trump: Jeruzalemi, kryeqytet i Izraelit. DASH paralajmëron

Mapo - 06.12.2017

Foto 1 nga 4 Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke njohur zyrtarizht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht ...

Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Shqipmedia - 06.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane do të ...

Analistët: Ndryshimi i statusit të Jeruzalemit do të ishte katastrofik

Mapo - 06.12.2017

Nga të gjitha çështjet që shoqërojnë konfliktin shumëvjeçar mes Izraelit dhe Palestinës, asnjë tjetër nuk është më e ndjeshme sesa statusi i Jeruzalemit.

Zhvendosja e Ambasadës Amerikane në Jeruzalem, liderët arabë paralajmërojnë Trumpin

Shqipmedia - 06.12.2017

Plani i Donald Trump për të zhvendosur ambasadën amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem, ka ndezur reagimin e ashpër të vendeve arabe. Udhëheqësit arabë kanë paralajmëruar presidentin ...

Bota reagon kundër planeve të Trampit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit (Video)

Alb Portali - 06.12.2017

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit.