TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nishani për dekretimin e Xhafajt si ministër: Rama duhej të ishte konsultuar me mua

SOT - 20.03.2017

Presidenti i Republikës Bujar Nishani sqaron edhe njëherë arsyet e vendimit të tij, për dekretimin e Fatmir Xhafajt si ministër i Punëve të Brendshme, pavarësisht kontestimeve të fundit lidhur me ...

Nishani për dekretimin e Xhafës: Më të mërzitur janë njerëz pranë qeverisë

Albeu.com - 20.03.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka komentuar reagimet që solli deklarata e tij një dite me pare për dekretimin e Fatmir Xhafes si minister i Brendshem, duke thënë se ata qe janë mërzitur me ...

Nishani shpërthen kundër Tahirit: Më përgjonin mua dhe familjen time

Mapo - 20.03.2017

Nga studio e emisionit “5 pyetje nga Babaramo”, Presidenti i Republikes Bujar Nishani ka shperthyer kunder ish-ministrit te Brendshem Saimir Tahiri duke e akuzuar per politizim te Policise se Shtetit ...

Xhafaj hedh poshtë akuzat për të kaluarën e tij

VOA - 20.03.2017

Në Shqipëri, ministri i Brendshëm i emëruar javën e shkuar në këtë post, hodhi sot poshtë akuzat se gjatë ushtrimit të detyrës si hetues në prokurorinë e Krujës ka ushtruar dhunë dhe ka torturuar dy ...

Dekretimi i Xhafajt, Nishani: Ka njerëz pranë qeverisë që janë mërzitur

Java News - 20.03.2017

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka folur te “5 pyetjet nga Babaramo” për dekretimin e Fatmir Xhafajt ministër të Brendshëm. Nishani sqaroi edhe njëherë tjetër se është Kushtetuta ajo që nuk e ...

Xhafaj: Akuzat ndaj meje, shpifje të ulëta

Top Channel - 20.03.2017

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka reaguar këtë të hënë lidhur me akuzat e bëra ndaj tij ditët e fundit. Përmes një deklarate për shtyp, Xhafaj është shprehur se akuzat në fjalë janë shpifje në ...

“3 pikëshi” i Nishanit në garën për kreun e PD-së

Java News - 20.03.2017

Nga Flogert Muça* Ka mbi një vit që në Partinë Demokratike shihet një dualitet Basha-Nishani për kreun e PD-së. Ky i fundit u fut në një garë të ethshme me Bashën duke kundërshtuar hapur qeverinë dhe ...

Fatmir Xhafa: Akuzat ndaj meje të porositura, faktet që tregojnë se s’kam qenë në strukturat e Sigurimit

Java News - 20.03.2017

Nga Fatmir Xhafa Kjo deklaratë nuk do të kishte qënë e nevojshme nëse gjatë ditëve të fundit, për shkak të detyrës që më ka besuar Kryeministri, mbi personin tim nuk do të kishte nisur një fushatë ...

Fatmir Xhafaj reagon për herë të parë ndaj akuzave: E vërteta ime për “torturat” në kohën e komunizmit

BalkanWeb - 20.03.2017

TIRANE- Ministri i ri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka reaguar për herë të parë pas akuzave të bëra në drejtim të tij, duke thyer kështu heshtjen. Xhafaj i ka cilësuar akuzat si shpifje të ulëta dhe të ...

“Thanë se presidentit do t’i jepnin shumë para…Çadra nuk e bllokon dot kushtetutën”

Java News - 20.03.2017

Nga Spartak Ngjela Kur dikush mendon të vijë në pushtet pasi të jetë dhunuar kushtetuta në favor të tij, historia demokratike e një shoqërie është fundi të drejtave: një diktaturë sui generis. l.

Nishani kundër Xhafës, veproi mirë, por foli keq

Java News - 20.03.2017

Nga Lorenc Vangjeli E diela është ditë pushimi, por shumë shpesh për politikën shqiptare kanë qenë ditë ngujimi. E fundit ishte e diela e tretë e këtij marsi.

Torturat në kohën e komunizmit, reagon Fatmir Xhafaj

Gazeta Express - 20.03.2017

Në lidhje me akuzat e hedhura ditëve të fundit ndaj ministrit të sapo zgjedhur në ministrinë e Brendshme, Fatmir Xhafaj se ka ushtruar dhunë ndaj disa personave gjatë diktaturës komunistë për shkak ...

Një lojë e pambaruar e presidentit me Xhafajn…

Java News - 20.03.2017

Një analizë kushtetuese, politike dhe morale mbi një dekret të mundimshëm presidencial, pak muaj para se vetë kreu i shtetit të lërë detyrën, në mes të një krize politike të tipit, «oh, sa keq; oh, ...

Presidenti Nishani dekreton shkarkimet dhe emërimet e Ramës në qeveri

ABC News - 20.03.2017

Pas rezervave të shprehura publikisht ndaj kandidaturës së Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm, Presidenti i Republikës e dekretoi atë në këtë detyrë.

Dekretimi i Xhafajt, gazetari pranë Berishës sulmon Nishanin

Java News - 20.03.2017

Bujar Nishani ka acaruar ndjeshëm njerëzit pranë PD-së, pas deklaratës së djeshme, se nuk ka fuqi kushtetuese për të mos e dekretuar si ministër, Fatmir Xhafajn. Ndaj tij tashmë kanë nisur sulmet.

Nishani çon në parlament dekretet e ministrave të rinj

RTSH - 20.03.2017

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar në orët e fundit të afatit ligjor katër ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Fatmir Xhafajn do të jetë në postin e ministrit të brendshëm, ...

Dekretimi i Xhafajt/ “Shpërthen” Visar Zhiti: Nishan pa nishan, je një hiç-president, ik sa më parë!

BalkanWeb - 20.03.2017

Poeti i njohur dhe përfaqësuesi diplomatik i Shqipërisë në Vatikan, Visar Zhiti komenton për “Gazeta Shqiptare” vendimin e presidentit të Republikës për të dekretuar të denoncuarin si hetues ...

Nishani dekreton shkarkimet dhe emërimet e ministrave të rinj

Ora news - 20.03.2017

Presidenti Bujar Nishani dekreton shkarkimet e 4 ministrave dhe emërimet e katër ministrave të ri të propozuar nga kryeministri Edi Rama kur na ndajnë pak muaj nga zgjedhjet e 18 qershorit Presidenti ...

Presidenti dekreton shkarkimin e Tahirit dhe emërimin e Xhafajt

Albeu.com - 20.03.2017

Presidenti Bujar Nishani ka vendosur që të dekretojë shkarkimin e Saimir Tahirit si ministër i Brendshëm dhe të emërojë në këtë detyrë, të propozuarin e Edi Ramës, Fatmir Xhafaj.

Nishani bën dekretimet, PS ‘ndez motorrët’ e fushatës

Mapo - 20.03.2017

Kreu i shtetit Bujar Nishani dekretoi të hënën katër ministrat e propozuar nga kryeministri Edi Rama. Bëhet fjalë për Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, Ministren e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ...

Xhafaj në vend të Tahirit/ Presidenti Nishani dekreton 4 ministrat e rinj të qeverisë “Rama”

BalkanWeb - 20.03.2017

TIRANE – Ashtu siç paralajmëroi edhe një ditë më parë, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekretuar sot shkarkimin dhe emërimin e katër ministrave të rinj të qeverisë “Rama”.

Tiranë, Nishani dekreton 4 ministrat e rinj

Alb Portali - 20.03.2017

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani dekretoi të hënën emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, pas propozimit të Kryeministrit Edi Rama, për ndryshime në qeveri.

Nishani: Do ta refuzoja Xhafën ministër, por s’ma lejon Kushtetuta

ABC News - 20.03.2017

Presidenti i Republikës e cilësoi të papërshtatshëm propozimin e Kryeministrit për të emëruar Fatmir Xhafajn si ministër të Brendshëm, por pranoi se Kushtetuta nuk ia lejonte refuzimin.

Presidenti i Republikës dekreton emërimin e katër ministrave të rinj

Respublica - 20.03.2017

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka përmbushur sot detyrimet e veta kushtetuese duke dekretuar shkarkimin e katër ministrave dhe emërimin e katër të tjerëve, të gjithë propozime të kryeministrit ...

Nishani firmos dekretet për emërimin e Xhafajt dhe të tre ministrave të tjerë

Java News - 20.03.2017

Presidenti Bujar Nishani dekreton shkarkimin e ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe në vend të tij dekreton emërimin e ministrit, Fatmir Xhafaj. Pavarësisht qëndrimeve të tij personale, që janë ...

Nishani dekreton sot katër ministrat e rinj të kabinetit

Botasot - 20.03.2017

Sot skadon afati kushtetues që presidenti Bujar Nishani të dekretojë katër ministriat e rinj të kabinetit të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Bëhet fjalë për Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, ...

Nishani pritet të dekretojë katër Ministriat e propozuar nga Rama

SOT - 20.03.2017

Presidenti Bujar Nishani pritet të dekretojë sot katër Ministriat e propozuar nga kryeministri Edi Rama. Bëhet fjalë për Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, i shumëpërfolur ditët e fundit si hetues ...

Nishani shpërthen kundër Tahirit: Më përgjonin mua dhe familjen time

SOT - 20.03.2017

Nga studio e emisionit “5 pyetje nga Babaramo”, Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka shpërthyer kundër ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri duke e akuzuar për politizim të Policisë së Shtetit ...

Rrëfehet Presidenti Nishani: Ja pse nuk dhashë dorëheqjen

Albeu.com - 21.03.2017

Presidenti Bujar Nishani ka dhënë dhe arsyet përse nuk dha dorëheqjen përpara vendimit që mori në lidhje me dekretimin e Xhafajt. Duke folur gjatë intervistës “5 Pyetje nga Babaramo” në “Report TV”, ...

Xhafaj: S’kam punuar në strukturat e sigurimit dhe as organet e hetimit

Ora news - 20.03.2017

Ministri i ri i Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafaj thotë se nuk ka punuar asnjë ditë në strukturat e Sigurimit të Shtetit dhe as në organet e hetimit në periudhën e komunizmit, të cilat në atë kohë ...

“Aq sa pati fuqi Nishani të shkelë Kushtetutën, aq do ketë dhe tabori i Saliut për vetingun”

Mapo - 20.03.2017

“Shumë hamendje ishin, por asnjë në lidhje me Kushtetutën dhe kompetencat e Presidentit. Unë ua thashë: nuk ka mundësi, sepse po të ketë atë kompetencë, presidenti rrëzon çdo qeveri, ngaqë ekuacioni ...

Një lojë e pambaruar e presidentit me Xhafën…

Ora news - 20.03.2017

Një analizë kushtetuese, politike dhe morale mbi një dekret të mundimshëm presidencial, pak muaj para se vetë kreu i shtetit të lërë detyrën, në mes të një krize politike të tipit, «oh, sa keq; oh, ...

Presidenti Nishani dekreton shkarkimet dhe emërimet e Ramës në qeveri

Portalb - 20.03.2017

Pas rezervave të shprehura publikisht ndaj kandidaturës së Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm, Presidenti i Republikës e dekretoi atë në këtë detyrë.

Basha ‘paralajmëron’ Ramën, në rrjet ka kritika për Nishanin

Mapo - 20.03.2017

Lideri i opozitës Lulzim Basha i është kundërpërgjigjur Kryeministrit Edi Rama dhe deklaratave të tij se nuk ka qeveri teknike. “Ed Rama ta dish se jemi këtu për të të shpëtuar lëkurën që mos ...

Dekretimi i Xhafajt, poeti Visar Zhiti i refuzuar nga Nishani: Presidenti, vegël e mbetur e Diktaturës

Respublica - 20.03.2017

Dekretimi i Fatmir Xhafajt në detyrën e ministrit të Brendshëm, ka ekspozuar Presidentin e Republikës Bujar Nishani, ndaj sjelljes me dy standarde. Ndonëse Nishani ka sqaruar se nukka tagër të kthejë ...

Nishani dekreton shkarkimin e Tahirit dhe emërimin e Xhafajt

LajmiFundit - 20.03.2017

Nishani ka dekretuar shkarkimin e Saimir Tahirit si ministër i Brendshëm dhe të emërojë në këtë detyrë, të propozuarin e Edi Ramës, Fatmir Xhafaj. Dekreti i shkarkimit: Presidenti Nishani dekreton ...

Çudit Basha, ja si e komenton vendimin e Nishanit për të dekretuar Xhafajn si ministër të Brendshëm

Botasot - 19.03.2017

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka reaguar nga çadra ku po mbahet protesta e opozitës, ku ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me fjalën e Nishanit për dekretimin e katër ...

Nishani dekreton ministrat e rinj

Almakos - 20.03.2017

Presidenti i Republikës Bujar Nishani dekretoi të hënën emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, pas propozimit të Kryeministrit Edi Rama, për ndryshime në qeveri.

Xhafaj, Basha: Nishani në lartësinë kushtetuese, thirrje Ramës e Metës

Ora news - 19.03.2017

Vonë në mbrëmje nga çadra e protestës, Lulzim Basha reagoi për qëndrimin e Presidentit Bujar Nishani dhe për faktin që nuk e refuzoi dekretimin e Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm.

Ja si reagon Basha pas dekretimit të ministrit të Brendshëm nga Nishani

SOT - 19.03.2017

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka reaguar pas dekretimit të Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm nga Presidenti. Kreu i demokratëve vlerësoi Presidentin Nishani, për të cilin tha se është në ...

Nishani: Gjithmonë i hapur për të lehtësuar komunikimin e palëve politike në vend!

RTSH - 19.03.2017

Presidenti Bujar Nishani ka dalë të dielën në një konferencë të pazakontë shtypi. Tema e saj ishte lidhur me emërimet dhe shkarkimet e fundit, të propozuara për në Këshillin e Ministrave, por edhe ...

Basha komenton vendimin e Nishanit për të dekretuar Xhafajn ministër

BalkanWeb - 19.03.2017

TIRANE- Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar nga çadra e protestës pas deklaratës së Presidentit Bujar Nishani pasditen e sotme, ku ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me ...

Dekretimi i Xhafës, Basha: Nishani në lartësinë e detyrës!

RTSH - 19.03.2017

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha e ka konsideruar si një qëndrim në lartësinë e kushtetutës vendimin e presidentit Nishani për dekretimin si ministër i brendshëm të deputetit socialist ...

Basha për dekretimin e Xhafajt: Nishani zbatoi Kushtetutën....por zgjedhje nuk ka!

Gazeta Express - 19.03.2017

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me deklaratat e bëra nga Presidenti Bujar Nishani dhe dekretimin e Fatmir Xhafajt në postin e Ministrit të ...

Nishani “fali” Xhafën dhe goditi Bashën

Ora news - 19.03.2017

Ndryshe nga pritshmëritë e krahut që mbështet Lulzim Bashën në PD, Bujar Nishani ka vendosur të mos e përfshijë presidencën në strategjinë e thellimit të krizës politike.

Basha komenton vendimin e Nishanit për dekretimin e Xhafajt

Durres Lajm - 19.03.2017

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar nga çadra e protestës pas dekretimit të Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm nga Presidenti Bujar Nishani.

Ndryshimi i ministrave në qeveri, sot do të bëhet dekretimi i tyre

LajmiFundit - 20.03.2017

Ditën e sotme pritet që presidenti Nishani të dekretojë katër Ministriat e propozuar nga kryeministri Edi Rama. Bëhet fjalë për Ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, i shumëpërfolur ditët e fundit si ...

Alibeaj: Kandidatura e Xhafajt, provokim në këtë vorbull të madhe krizash

Ora news - 19.03.2017

Kryetari i departamentit të rendit dhe sigurisë në Partinë Demokratike Enkelejd Alibeaj thotë në studion e Ora News, se kandidatura e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm ishte një ...

PRAPASKENAT/ A do ta dekretojë Nishani, Fatmir Xhafajn?

Albeu.com - 19.03.2017

Nga Blendi Fevziu – Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka njoftuar një konferencë shtypi sot në ora 18:00. Eshtë afër mendsh që konferenca e shtypit më shumë se sa me vizitën në Azerbajxhan të ...

Konferenca/ Nishani: Kandidatura e Xhafajt e papërshtatshme

SOT - 19.03.2017

Presidenti Bujar Nishani theksoi se kandidatura e ministrit të Brendshëm është i papërshtatshëm për këtë pozicion, por thekon se Kushtetuta nuk ia njeh Kreut të Shtetit refuzimin e tij.