TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Breshër në Tiranë/ Pas temperaturave të larta, mot i pazakontë në mes të gushtit

Top Channel - 14.08.2019

Pas temperaturave përvëluese që vazhduan disa ditë me radhë, Tirana dhe periferitë e saj janë përfshirë nga stuhi shiu dhe breshëri. Moti ka ndryshuar krejtësisht brenda një periudhe të shkurtër duke ...

Bien temperaturat në Kosovë, shi dhe shkarkime rrufesh në disa qytete

Lajmi.net - 14.08.2019

Në shumicën e komunave të Kosovës ka filluar të ketë reshje shiu, shkarkime rrufesh si dhe në disa vende raportohet të ketë edhe erë më të fortë. Në Prishtinë, Fushë Kosovë, Viti, Lipjan, Suharekë, ...

Erërat e forta përfshijnë Shëngjinin

Telegrafi - 14.08.2019

Erëra të forta kanë përfshirë pasditen e sotme Shëngjinin, duke shkaktuar kështu disa dëme në plazhe. Në disa video të publikuar nga qytetarët shihet teksa erërat e forta rrëzojnë çadrat dhe ...

Bien temperaturat në Kosovë, shi dhe shkarkime rrufesh në disa qytete

Telegrafi - 14.08.2019

Vala e të nxehtit e cila kishte përfshirë vendin tonë tash e sa ditë duket se ka marrë fund pasditen e sotme (e mërkurë 14 gusht). Në shumicën e komunave të Kosovës ka filluar të ketë reshje shiu, ...

Mot me vranësira dhe jostabil me reshje lokale të shiut, bubullima dhe erë të përforcuar

Medial - 14.08.2019

Shkup, 14 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti në fund të ditës do të jetë i matur me vranësira të dukshme dhe jostabil me reshje të rrëmbyeshme lokale të shiut, bubullima dhe erë të përforcuar.

Errësohet Prishtina, breshër në Prizren

Gazeta Express - 14.08.2019

Ditëve të fundit temperaturat në Prishtinë kanë qenë afër 40 gradë celsius, por gjendja në Prishtinë ku stinët ndryshojnë shpejt, ka filluar shi i madh.

Erë dhe shi për 24 orë, por gjatë javës do të rikthehen temperaturat e larta të gushtit

Top Channel - 14.08.2019

Shiu dhe era do të mbizotërojnë pjesën e dytë të kësaj të mërkure, pasi arritëm të dielën dhe të hënën ditët më të nxehta të verës, 41.6 gradë celcius.

Tetovë: Priten reshje të shiut, në rast nevoje qytetarët mund të lajmërohen në numrin 193

Portalb - 14.08.2019

Nga Komuna e Tetovës nëpërmjet një postimi në facebook njoftojnë që gjatë pasdites dhe mbrëmjes së sotme priten reshje të shiut, bubullima dhe erë, andaj ata njoftojnë që kanë formuar shtabin e ...

Moti sot i ndryshueshëm, priten rënie të temperaturave

Alsat - 14.08.2019

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me diell, vranësira, si dhe kushte për reshje të shiut. Meteorologët për sot paralajmërojnë ulje të temperaturave prej 5 deri 8 gradë, ...

Jeni në plazh? Moti merr kthesën e madhe, zbuloni surprizat që na presin sot

SOT - 14.08.2019

I nxehti afrikan prej disa ditësh pushtoi vendin. Temperaturat shënuan mbi 40 gradë. Por duket se situata do të ndryshojë. Sipas IGJEUM temperaturat ditën e sotme do të pësojnë një rënie të dukshme ...

Parashikimi i motit/ Zonat ku shfaqen vranësira, bien temperaturat

Mapo - 14.08.2019

Moti – E mërkurë, 14 Gusht 2019 Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës parashikohet që vranësirat të pësojnë zhvillim ...

Largohen ditët e nxehta, si do jetë moti sot në Shqipëri

Gazeta Express - 14.08.2019

Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime dhe vranesira kalimtare. Ndersa në pjesen e dytë, të ditës parashikohet që vranësirat të pësojnë zhvillim duke sjellë shira në zonat veriore dhe me pas ...

Moti – E mërkurë, 14 Gusht 2019

ABC News - 14.08.2019

Sipas MeteoAlb deri në mesditë moti paraqitet në ndikimin e kthjellimeve në të gjithë vendin, përjashtuar zonat malore ku do të ketë kalime vranësirash.

Pasdite ndryshim të motit dhe shi i rrëmbyeshëm, nesër ulje të temperaturave

Medial - 14.08.2019

Shkup, 14 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti në vend do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë. Nga fundi i ditës vende-vende do të ketë rritje të vranësirave shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të ...

Nesër pritet rikthimi i shirave, mësoni se si do jenë temperaturat

SOT - 13.08.2019

Instituti Meteorologjik Ushtarak, ka publikuar se si do të jetë moti ditën e nesërme më 14 gusht 2019. Sipas IGJEUM, mundësia për ndonjë shtrëngatë gjatë mesditës dhe pasdites në terrenet malore ...

Moti gjatë dy ditëve të ardhshme, përgatituni për reshje shiu dhe stuhi

Telegrafi - 13.08.2019

Pas disa ditëve me temperatura të larta, mbi vendin tonë ka ndryshuar situata meteorologjike dhe gjatë dy ditëve të ardhshme do të ketë reshje shiu dhe stuhi.

Nesër pasdite reshje shiu, bubullima dhe erë e fortë

Portalb - 13.08.2019

Reshje të rrëmbyeshme të shiut me bubullima dhe erë të fortë prej nesër pasdite, ndërsa ulje të temperaturave për pesë gradë nga e enjtja, paralajmërojnë nga DPHM-ja.

Regjistrohet dita më e nxehtë e vitit, mjekët apelojnë për kujdes

Evropaelire - 13.08.2019

Dita e martë është regjistruar si dita më e nxehtë e vitit 2019 ku temperatura ka shënuar 38 gradë celsius, tha për Radion Evropa e Lirë, Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Kosovë: Temperaturat e larta rrisin numrin e pacientëve

VOA - 13.08.2019

Në Kosovë temperaturat e larta ditëve të fundit kanë rritur edhe numrin e njerëzve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Çdo ditë mbi 300 njerëz paraqiten në Klinikën Emergjente thonë përfaqësues të saj, ...

Moti –  E martë, 13 Gusht 2019

ABC News - 13.08.2019

Vala e te nxehtit nga Afrika vijojnë ndikimin duke bere qe moti i kthjellet dhe temperaturat e larta te mbizotërojnë Rajonin e Mesdheut. Përsa i përket vendeve te Lindjes dhe Veriut të Evropës mbeten ...

Në një veturë në Zagreb matet temperatura 81 gradë Celsius

Botasot - 13.08.2019

Në një makinë të parkuar në diell në Zagreb, është matur temperatura 81 gradë Celsius, njofton Auto-klubi Maksimir duke paralajmëruar se do të propozojë masa parandaluese, përfshirë zhvillimin e një ...

DPHM: Prej nesër pasdite shi me bubullima dhe erë të fortë

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti nesër në orët e paradites do të jetë me diell dhe veçanërisht ngrohtë në jug të vendit. Pasdite dhe gjatë natës, ndërsa fillimisht në pjesët veriore, vranësirat ...

Truket që ju ndihmojnë t’i shpëtoni të nxehtit

Botasot - 13.08.2019

Ju mendoni se është e lehtë për t’u përkufizuar se çfarë është vala e nxehtë, por praktikisht nuk është e lehtë. Madje as Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë nuk e ka një përkufizim standard ...

Temperatura afrikane në Shqipëri, ja pse në Kuçovë është më nxehtë

Mapo - 13.08.2019

Prej disa ditësh i nxehti afrikan vijon të dominojë edhe vendin tonë. Temperaturë ekstreme është shënuar së fundmi në Kuçovë, plot 42 gradë celcius. Por kjo nuk është një temperaturë e pahasur më ...

Temperatura 42 gradë, fotot pikante si po e përballojnë vapën shqiptarët (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.08.2019

E diela, e hëna dhe e marta kanë qenë tre ditët më të nxehta që kemi përjetuar deri më sot, këtë sezon veror. Dje dhe sot, sipas sinoptikanëve, temperaturat arritën deri në 42 gradë.

“Piqet” Ballkani, temperatura mbi 40 gradë në Kroaci, Bosnje e Rumani

Koha.net - 13.08.2019

Një tjetër valë e të nxehtit ka përfshirë rajonin e Ballkanit. Mërkuri preku vlerat e 41 gradëve në Bosnje Hercegovinë. Situata është veçanërisht alarmante në Mostar, Banja Lluka dhe Sarajevë, ku ...

Tahirsylaj parashikon se si do të jenë temperaturat gjatë kësaj jave, paralajmëron shi dhe breshër

Telegrafi - 13.08.2019

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, në një deklaratë të dhënë për Telegrafin ka treguar se si do të jetë moti gjatë kësaj jave. Ai ka thënë se temperaturat do të shënojnë rënie.

Nga nesër shi? Parashikimi nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak

BalkanWeb - 13.08.2019

Nga nesër do të ketë reshje shiu. Për disa lajm i mirë, e për disa ndoshta jo, por Shërbimi Meteorologjik Ushtarak paralajmëron vranësira dhe më pas reshje shiu duke nisur nga mesdita, kryesisht në ...

Pas temperaturave të larta, moti i pazakontë 'pushton' Tiranën

SOT - 14.08.2019

Pas temperaturave përvëluese që vazhduan disa ditë me radhë, Tirana dhe periferitë e saj janë përfshirë nga stuhi shiu dhe breshëri. Moti ka ndryshuar krejtësisht brenda një periudhe të shkurtër duke ...

Nesër reshje të shiut, nga e enjtja rënie të temperaturave

Alsat - 13.08.2019

“Reshje të furishme të shiut dhe erë e përforcuar pritet nesër pasdite, ndërsa ulje të temperaturave prej 5 deri në 8 gradë nga dita e enjte”, kështu njoftojnë nga Enti Hidrometeorologjik.

Meteorologët për nesër paralajmërojnë reshje të shiut në Maqedoni

Telegrafi - 13.08.2019

Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike për nesër ka paralajmëruar reshje të shiut, si dhe ulje të temperaturave për pesë deri tetë gradë. Sipas meteorologëve, nesër pasdite dhe gjatë natës, së pari ...

Mot me vranësira dhe reshje lokale të shiut, bubullima dhe erëra të përforcuara

Alsat - 14.08.2019

Moti në fund të ditës do të jetë i matur me vranësira të dukshme dhe jostabil me reshje të rrëmbyeshme lokale të shiut, bubullima dhe erë të përforcuar.

Breshër në Prizren e stuhi e madhe në Suharekë

Zeri - 14.08.2019

Ditëve të fundit temperaturat në Prishtinë kanë qenë afër 40 gradë celsius, por gjendja në Prishtinë ku stinët ndryshojnë shpejt, ka filluar shi i madh.

Erë dhe shi për 24 orë, këto janë zonat që do preken më shumë

SOT - 14.08.2019

Shiu dhe era do të mbizotërojnë pjesën e dytë të kësaj të mërkure, pasi arritëm të dielën dhe të hënën ditët më të nxehta të verës, 41.6 gradë celcius.

Gjatë vikendit rreth 500 persona kërkuan ndihmë në QKUK, shkak temperaturat e larta

Telegrafi - 13.08.2019

Temperaturat e larta që po mbizotërojnë në Kosovë, kanë bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen Klinikës Emergjente në QKUK, për shkak të problemeve shëndetësore nga vapa.

Moti në Shqipëri, nga 40 gradë celsius temperaturat shënojnë rënie

Telegrafi - 13.08.2019

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se edhe gjatë ditës së martë, në Shqipëri do të ushtrojë ndikim vala e të nxehtit. Fundjava shënoi edhe ditët më të nxehta të regjistruar për këtë vit me ...

Kujdes! Moti vazhdon me surpriza, mësoni çfarë rezervon për nesër

Albeu.com - 12.08.2019

Fillimi i kësaj jave shënoi temperatura shumë të larta në të gjithë territorin e vendit, të cilat do të vazhdojnë edhe nesër me termometrin që pritet të shënojë 40 gradë celcius.

Edhe sot temperatura rekord në Shqipëri

Gazeta Express - 13.08.2019

Moti i kthjellët dhe i nxehtë mbizotëron në të gjithë territorin e vendit por duke ju afruar oreve te pasdites do të ketë kalime vranësirash te lehta ne ekstremin verior.

Mot me diell dhe shumë i ngrohtë me temperatura deri 41 gradë

Medial - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti në vend do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë, me erë të dobët nga drejtimi juglindor. Gjithkund do të aktivizohet niveli portokalli i rrezikut nga temperatura ...

Sot një nga ditët më të nxehta – shmangni orët e pikut

Medial - 13.08.2019

Që disa dita vapa afrikane ka prekur edhe Kosovën – por sot duket të jetë nga ditët më të nxehta të këtij vitit. Sipas parashikimeve temperatura në Dukagjin sot do të mbërrijë deri në 38 gradë, ...

Pasdite ndryshim të motit dhe shi i rrëmbyeshëm, nesër ulje të temperaturave

Tetova Sot - 14.08.2019

Moti në vend do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë. Nga fundi i ditës vende-vende do të ketë rritje të vranësirave shi të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të përforcuar.

Moti bën kthesë, sa do të jenë temperaturat dhe ku do të bjerë shi

Albeu.com - 14.08.2019

I nxehti afrikan prej disa ditësh pushtoi vendin. Temperaturat shënuan mbi 40 gradë. Por duket se situata do të ndryshojë. Sipas IGJEUM temperaturat ditën e sotme do të pësojnë një rënie të dukshme ...

Nga nesër pritet të ulen temperaturat – të enjten maksimalja 23 gradë

Koha.net - 13.08.2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se gjatë dy ditëve në vazhdim do të ketë ulje të temperaturave si dhe reshje shiu. “Ka ndryshuar situata meteorologjike.

Në Kosovë u regjistrua dita më e nxehtë e vitit - mjekët apelojnë për kujdes

Koha.net - 13.08.2019

Dita e martë është regjistruar si dita më e nxehtë e vitit 2019 ku temperatura ka shënuar 38 gradë celsius, tha për Radion Evropa e Lirë, Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Temperaturat e larta në Kosovë, rritet numri i pacientëve

Gazeta Express - 13.08.2019

Në Kosovë, temperaturat e larta ditëve të fundit kanë rritur edhe numrin e njerëzve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Çdo ditë, mbi 300 njerëz paraqiten në Klinikën Emergjente, thonë përfaqësues të saj, ...

Prej nesër pasdite shi me bubullima dhe erë të fortë

Zhurnal - 13.08.2019

Shkup, 13 gusht – Moti nesër në orët e paradites do të jetë me diell dhe veçanërisht ngrohtë në jug të vendit. Pasdite dhe gjatë natës, ndërsa fillimisht në pjesët veriore, vranësirat do të rriten ...

Truket që ju ndihmojnë t’i shpëtoni të nxehtit

Tetova Sot - 13.08.2019

Ju mendoni se është e lehtë për t’u përkufizuar se çfarë është vala e nxehtë, por praktikisht nuk është e lehtë. Madje as Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë nuk e ka një përkufizim standard ...

Sinoptikania tregon qytetin më të nxehtë në Shqipëri që ka shënuar temperatura afrikane

SOT - 14.08.2019

Prej disa ditësh i nxehti afrikan vijon të dominojë edhe vendin tonë. Temperaturë ekstreme është shënuar së fundmi në Kuçovë, plot 42 gradë celcius. Por kjo nuk është një temperaturë e pahasur më ...

“Piqet” Ballkani, temperatura mbi 40 gradë në Kroaci, Bosnje e Rumani

Lajmi.net - 13.08.2019

Mërkuri preku vlerat e 41 gradëve në Bosnje Hercegovinë. Situata është veçanërisht alarmante në Mostar, Banja Lluka dhe Sarajevë, ku meteorologët ngritën alarmin për shkak të të nxehtit ekstrem që ...