TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ANALIZA: Presidenca një vjeçare e Trump, a është me të vërtetë kaq keq?

Gazeta Tema - 14.01.2018

Thuajse një vit nën presidencën e Donald Trump, ju duhet të shtrëngoni veten për t’i kuptuar të gjitha. Në librin “Zjarr dhe Tërbim”, rrëfimi nga Michael Wolff i thashethemeve të Shtëpisë së Bardhë, ...

Protesta kundër Trump, media amerikane i bën jehonë emigrantit shqiptar

LajmiFundit - 13.01.2018

Fjalët fyese të presidentit amerikan Donald Trump drejtuar emigrantëve nga Haiti, El Salvadori dhe vendet afrikane kanë provokuar reagime të shumta nga këto të fundit.

Irani refuzon “riparimet” e Trump për marrëveshjen bërthamore

SOT - 13.01.2018

Ministria e jashtme e Iranit tha sot se të tjera sanksione nga SHBA ndaj bizneseve dhe zyrtarëve iranianë janë në shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe “riparimet” për marrëveshjen bërthamore do të ...

Trump pagoi për heshtjen e aktores së filmave porno

Durres Lajm - 13.01.2018

Donald Trump ka paguar 130 mijë dollarë për të blerë heshtjen e një ish-aktoreje të filmave për të rritur. Lajmi publikohet nga Wall Street Journal, që shkruan se në Tetor të 2016-ës, vetëm një muaj ...

Reagime ndërkombëtare ndaj komenteve fyese të Presidentit Trump

Koha.net - 13.01.2018

Presidenti Donald Trump gjendet sërish në ujëra të rrezikshme, këtë radhë në skenën ndërkombëtare, pas njoftimeve se ai përdori fjalor fyes për vende më të varfra gjatë një takimi për të diskutuar ...

Trump, ultimatum për përmirësimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin

SOT - 13.01.2018

Presidenti amerikan Donald Trump i dha dje Iranit paralajmërimin e fundit dhe u kërkoi aleatëve evropianë të punojnë për përmirësimin e marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore, ose të përballem me ...

Ish-presidenti për Trump: Gjuha jote është gropa më e ndryrë e botës

SOT - 13.01.2018

Vicente Fox, businesmeni dhe ish-presidenti i Meksikës në vitet 2000-2006, ka reaguar sot ndaj komenteve degraduese të presidentit amerikan Donald Trump të publikuara së fundmi në media në lidhje me ...

Reagime për komentete fyese të Trumpit për emigrantët

Alb Portali - 13.01.2018

Ambasadorët e 54 shteteve të Afrikës në Kombet e Bashkuara (OKB), kërkuan nga presidenti amerikan, Donald Trump, që të kërkojë falje për shkak të fjalëve ofenduese të tij ndaj migrantëve që vijnë në ...

Irani akuzon SHBA-në për "pandershmëri" në shkeljen e marrëveshjes bërthamore

Evropaelire - 13.01.2018

Ministri i Jashtëm Iranian, Mohammed Javad Zarid, e ka akuzuar presidentin amerikan, Donald Trump për “shkelje të pandershme” të marrëveshjes bërthamore të Iranit, pas deklaratave të Trumpit se ai do ...

Mjeku i Shtëpisë së Bardhe për shëndetin mendor të Tramp

RTSH - 13.01.2018

Mjeku i Shtëpisë së Bardhë deklaroi se presidenti amerikan DonaldTrump ka “shëndet të shkëlqyer” pasi Trump bëri analizat e tij të para mjekësore si president i SHBA të premten, duke i vënë kapakun ...

130.000 dollarë për të mbyllur gojën

DW - 13.01.2018

Avokati i Donald Trump i ka paguar një ylli pornografik 130.000 dollarë që të mos flasë publikisht me gjasë për aferën me presidentin e sotëm amerikan, Donald Trump.

FOTOT: Afera seksuale, Donald Trump i “mbyll gojën” pornostares me 130 mijë euro

Gazeta Tema - 13.01.2018

Donald Trump raportohet se ka paguar një pornostare 130 mijë euro, në mënyrë që ajo të mos fliste për një aferë seksuale që ai kishte pasur me të në vitin 2016.

Kombet afrikane dhe Haiti protestojnë kundër gjuhës vulgare së presidentit Trump

Evropaelire - 13.01.2018

Një grup i 54 kombeve afrikane ka thënë se “janë jashtëzakonisht të tronditur” dhe kanë kërkuar që presidenti amerikan, Donald Trump të kërkojë falje për gjuhën vulgare, të cilën e ka përdorur për të ...

Donald Trump-aleatëve: Firmosni tani për Iranin, ose kurrë më. Teherani: Shkele vijën e kuqe!

Gazeta Tema - 13.01.2018

“Ky është një shans i fundit. Ndryshe SHBA do të tërhiqet. Ky është parlajmërimi i presidentit amerikan, Donald Trump, në lidhje me marrëveshjen bërthamore me Iranin.

Reagime ndërkombëtare ndaj komenteve fyese të Presidentit Trump

Telegrafi - 13.01.2018

Presidenti Donald Trump gjendet sërish në ujëra të rrezikshme, këtë radhë në skenën ndërkombëtare, pas njoftimeve se ai përdori fjalor fyes për vende më të varfra gjatë një takimi për të diskutuar ...

Trump anulon vizitën në Londër

Zhurnal - 13.01.2018

Trump anulon vizitën në Londër Presidenti amerikan, Donald Trump, deklaroi se ka anuluar vizitën e tij në Londër, ku dhe do të bënte hapjen e Ambasadës së re të Shteteve të Bashkuara.

Trumpi paguan 130 mijë dollarë pornostaren për të heshtur lidhur me marrëdhëniet që kishin pasur

Koha.net - 13.01.2018

Ish-aktorja e filmave porno, Stormy Daniels, është paguar 130 mijë dollarë, për të heshtur mbi marrëdhëniet seksuale që kishte pasur me presidentin amerikan Donald Trump.

“Pandershmëri” në shkeljen e marrëveshjes bërthamore, Irani akuza të forta SHBA-ve

Gazeta Tema - 13.01.2018

Ministri i Jashtëm Iranian, Mohammed Javad Zarid, e ka akuzuar presidentin amerikan, Donald Trump për “shkelje të pandershme” të marrëveshjes bërthamore të Iranit, pas deklaratave të Trumpit se ai do ...

Report: Trump Lawyer Brokered $130,000 Payment to Porn Star

VOA - 13.01.2018

WASHINGTON — President Donald Trump's personal lawyer brokered a $130,000 payment to a porn star to prevent her from publicly discussing an alleged sexual encounter with Trump, according to a report ...

Trump ka paguar 130 mijë dollarë pornostaren që të mos flas për takimet e tyre

Lajm - 13.01.2018

Avokati i Donald Trump raportohet ta ketë paguar 130.000 dollarë një ish-pornostar si pjesë të një marrëveshje për të ndaluar atë të flas publikisht për takimet seksuale me Trump.

130.000 dollarë për të mbyllur gojën

Lajmi.net - 13.01.2018

Avokati i Donald Trump i ka paguar një ylli pornografik 130.000 dollarë që të mos flasë publikisht me gjasë për aferën me presidentin e sotëm amerikan, Donald Trump.

Trump, ultimatum aleatëve perëndimorë për marrëveshjen me Iranin

Zhurnal - 12.01.2018

Trump, ultimatum aleatëve perëndimorë për marrëveshjen me Iranin Presidenti Donald Trump u dha një ultimatum aleatëve evropianë të Amerikës që të ndreqin "të metat e tmerrshme", siç u shpreh ai, në ...

Marrëveshja bërthamore me Iranin në rrezik dështimi

Portalb - 12.01.2018

Pak pas shtypjes së protestave në Iran Presidenti i SHBA-së, Trump, duhet të vendosë për marrëveshjen bërthamore me Iranin dhe sanksionet shkruan DW. Donald Trumpi dhe administrata e tij e ...

SHBA-të pezullojnë sanksionet për çështjen bërthamore iraniane

Flaka - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump do të konfirmojë pezullimin e sanksioneve ekonomike kundër Iranit, të hequra në kuadër të marrëveshjes mbi bërthamoren, por për herë të fundit, njoftoi sot Shtëpia e ...

Kryebashkiaku i Londrës: Trump e mori mesazhin e qartë

Portalb - 12.01.2018

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, deklaroi të premten se me anulimin e vizitës së paraparë për muajin shkurt në Britani të Madhe, presidenti i SHBA-ve, Donald Trump “mori mesazhin e qartë”, ...

Trump ofendon emigrantët, OKB reagon ndaj racizmit

Albeu.com - 12.01.2018

Kombet e Bashkuara reaguan të indinjuara ndaj komenteve ofenduese të Donald Trump për emigrantët, duke i cilësuar fjalët pa doreza të shefit të Shtëpisë së Bardhë si “shokuese, të turpshme dhe ...

Deklaratat e Trumpit për “vendet e ndyra” provokojnë zemërim

Evropaelire - 12.01.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shkaktuar kritika gjithandej, pas raporteve se ka përdorur gjuhë të ashpër për t’i përshkruar disa vende në një takim në Zyrën Ovale.

Trump e ka anuluar vizitën në Londër për hapjen e ambasadës së re

Evropaelire - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se ai e ka anuluar vizitën në Londër, ku është dashur ta bëjë hapjen e Ambasadës së re të Shteteve të Bashkuara.

Trump ballafaqohet me kritika për shprehjen vulgare për imigrantët

Evropaelire - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, po ballafaqohet me kritika për shkak të komenteve vulgare për të cilat raportohet se ai i ka bërë gjatë një takimi të djeshëm me ligjvënësit për çështjen e ...

Presidenti Trump anulon vizitën në Londër

Lajmi.net - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anuluar udhëtimin e planifikuar në Londër. Ai u vuri pikën spekulimeve rreth vizitës në një postim në rrjetin social twitter para mesnatës së të enjtes.

Anulohet vizita, Trump nuk shkon në Londër

Portalb - 12.01.2018

Donald Trump anuloi vizitën në Mbretërinë e bashkuar, të planifikuar në shkurt, mbase duke i dhënë një ndihmë jo të vogël qeverisë së Thersa May, e përballur me mjaft kundërshtime për këtë nga ...

Marrëveshja me Iranin, zyrtarët: Trump nuk do ta refuzojë

SOT - 12.01.2018

Zyrtarë të administratës së SHBA pranoni sot se presidenti Donald Trump mund të mos refuzojë marrëveshjen bërthamore ndërkombëtare me Iranin, në prononcimin e pritur këtë javë.

Trump fyen sërish emigrantët: Vijnë nga vende plehra!

Shqipmedia - 12.01.2018

Fraza tronditëse të cituara nga presidenti amerikan Donald Trump gjatë një takimi në Zyrën Ovale me disa anëtarë të Kongresit. Ata që i kërkonin të rikonsideronte vendimin për të hequr statusin e ...

Trump duket se përgënjeshtron se ka përdorë shprehje vulgare

Evropaelire - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka sugjeruar se ai nuk ka përdorë shprehje vulgare, për të cilat mediat kanë rapotuar se i ka shfrytëzuar gjatë një diskutimi për imigrimin.

Trump anulon vizitën në Londër: Nuk jam Obama

Albeu.com - 12.01.2018

Donald Trump ka anuluar planet për të vizituar Britaninë muajin e ardhshëm. Presidenti amerikan pritej të bënte udhëtimin e tij të parë në Britani të Madhe që nga marrja e detyrës, por zyrtarët e ...

Reagojnë ashpër deputetët e Britanisë: Trump je njeri pa mend dhe racist

Albeu.com - 12.01.2018

Politikanët britanikë goditën përsëri Donald Trump për anulimin e vizitës së tij në Londër për të inaguruar ambasadën e re të SHBA. Trump anuloi vizitën e tij në Londër sepse sipas tij, Obama kishte ...

Trump: Përse në SHBA vijnë emigrantë nga vende të m***?

Albeu.com - 12.01.2018

Presidenti Donald Trump , i irrituar nga përgjegjësia e vazhdueshme e Amerikës për emigrantët që ikin nga fatkeqësitë natyrore të Botës së Tretë, u kërkoi anëtarëve të Kongresit të enjten, në mënyrë ...

Londër, inagurimi i ambasadës amerikane, Tramp anulon pjesmarrjen

RTSH - 12.01.2018

Donald Tramp ka anuluar vizitën e tij në Britaninë e Madhe që duhej të zhvillohej në muajin shkurt për të inaguruar ambasadën e re amerikane në Londër.

Trump i nënshtrohet ekzaminimit mjekësor pas ardhjes në detyrë

Koha.net - 12.01.2018

Presidenti Donald Trump do të kryejë sot ekzaminimin e tij të parë mjekësor që pas ardhjes në detyrë si presidenti i SHBA-së. “Presidenti Trump do t’i nënshtrohet një ekzaminimi mjekësor në Qendrën ...

Deklarata për “vende të ndyra” në Afrikë, OKB e quan Trump-in racist

BalkanWeb - 12.01.2018

SHBA- Zëdhënësi i të drejtave të njeriut sulmon Presidentin amerikan se po ‘hedh poshtë shumë vende dhe kontinente’ me komentin e tij në Zyrën Ovale. Organizata e Kombeve të Bashkuara i ka quajtur ...

Trump: Duhet të mbyllen hapësirat në marrëveshjen bërthamore me Iranin

Telegrafi - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump kërkoi sot një marrëveshje me evropianët për të mbyllur hapësirat e tekstit të vitit 2015 mbi marrëveshjen bërthamore me Iranin, në të kundërt SHBA-të do të tërhiqen ...

Donald Trump anulon vizitën në Londër, por çfarë fshihet pas këtij vendimi?

BalkanWeb - 12.01.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar një vizitë në Britani të planifikuar për muajin e ardhshëm duke thënë se nuk ishte një ‘adhurues i madh’ i ambasadës së rë të SHBA-së në Londër, shkruan ...

Kombet e Bashkuara e quajnë racist Trumpin

Koha.net - 12.01.2018

Zyra për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara i ka quajtur raciste dhe ksenofobe deklaratën e presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i cili imigrantët nga Afrika dhe Haiti i quajti si ardhje nga ...

Trump anulon vizitën në Londër (Foto)

Telegrafi - 12.01.2018

Presidenti Donald Trump njoftoi anulimin e vizitës së tij në Londër, ku do të ishte i pranishëm në ceremoninë e përurimit të ambasadës së re amerikane duke drejtuar sërish kritika ndaj paraardhësit ...

Trump mohon deklaratat raciste

Koha.net - 12.01.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka mohuar se ka përdorur fjalë të pista për Haitin, El Salvadorin dhe vendet afrikane. Raportimet se i kishte quajtur këto shtete ‘vende të pista’, në një takim në ...

Sanksionet amerikane ndaj Iranit

Flaka - 12.01.2018

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin tha të enjten se pret që Shtëpia e Bardhë të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit mbi programin e raketave balistike dhe veprimet e tij të dyshuara ...

Kombet afrikane dhe Haiti protestojnë kundër gjuhës vulgare së presidentit Trump

Portalb - 13.01.2018

Një grup i 54 kombeve afrikane ka thënë se “janë jashtëzakonisht të tronditur” dhe kanë kërkuar që presidenti amerikan, Donald Trump të kërkojë falje për gjuhën vulgare, të cilën e ka përdorur për të ...

Trump fyen sërish emigrantët dhe vendet e tyre

Telegrafi - 12.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump sërish ka kritikuar emigrantët që ia mësyjnë vendit të tij, duke thënë se pse SHBA-të po i pranojnë emigrantët “nga vendet e mjera”, raporton Washington Post.

OKB: Deklaratat e Trumpit për migrantët janë raciste

Alb Portali - 12.01.2018

Kombet e Bashkuara (OKB) i kanë konsideruar “raciste” deklaratat e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, i cili gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë, kishte adresuar ...

Donald Trump anullon vizitën në Britani: Fajin e ka Obama (por duket se arsyet janë të tjera)

Gazeta Tema - 12.01.2018

Donald Trump ka anulluar në mënyrë të papritur vizitën e tij na Angli. Ai do të merrte pjesë në inagurimin e Ambasadës së re amerikane në Londër, ndërtimi i së cilës ka kushtuar plot 750 milionë ...