TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Jeni në periudhën ideale/ Merret nga rrezet e diellit, kjo është vitamina që bën mrekullinë në organizmin tonë për një ...

SOT - 12.06.2019

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes dhe zhvillimit të kancerit të zorrëve duke e kombinuar me kimioterapinë.

Deri në vitin 2030, 22 milion njerëz do të arrijnë t’i mbijetojnë kancerit!

Gazeta Express - 12.06.2019

Sipas një hulumtimi nga disa ekspertë, deri në vitin 2030, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës 22.1 milion njerëz do të arrijnë t’i mbijetojnë kancerit, raporton Dailymail, transmeton Gazeta Express .

Jeni mbipeshë? Kujdes, mbipesha shkaktar kryesor i kancerit

Top Channel - 12.06.2019

Ndikimi i mbipeshës tek zhvillimi i kancerit nuk është më një teori. Disa studiues kanë bërë një studim dhe rezultatet e studimit tregojnë që mbishesha dhe mos aktivizimi me pune ndikon negativisht ...

Kini kujdes nga simptomat e mundshme të kancerit

Botasot - 10.06.2019

Kanceri është një nga sëmundjet më të këqija kundër së cilës duhet luftuar ndonjëherë. Nganjëherë njihet nga simptomat e mëposhtme. Nuk është mirë të flitet për kancer, por është e dobishme të ...

Simptomat e para të kancerit të zorrës së trashë

Botasot - 10.06.2019

Kanceri i zorrës së trashë është i zakonshëm te meshkujt mbi moshën 50-vjeçare, dhe te gratë ndodh më rrallë. Vdekshmëria në rastet e diagnozës së vonë të kancerit kolorektal është shumë i zakonshëm, ...

Vitamina D mund ta rritë jetëgjatësinë e pacientëve me kancer

Telegrafi - 10.06.2019

Doktorët e Universitetit Michigan kanë zbuluar se vitamina D, nëse merret për të paktën tri vite, mund t’u ndihmojë pacientëve me kancer të jetojnë më gjatë.

Mbipesha, shkaktar kryesor i kancerit

Koha.net - 12.06.2019

Ndikimi i mbipeshës tek zhvillimi i kancerit nuk është më një teori. Disa studiues kanë bërë një studim dhe rezultatet e studimit tregojnë që mbishesha dhe mos aktivizimi me pune ndikon negativisht ...

Vitamina D mund ta rritë jetëgjatësinë e pacientëve me kancer

Botasot - 10.06.2019

Doktorët e Universitetit Michigan kanë zbuluar se vitamina D, nëse merret për të paktën tri vite, mund t’u ndihmojë pacientëve me kancer të jetojnë më gjatë.

Simptomat e para të kancerit në mushkëri

LajmiFundit - 19.05.2019

Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë. Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar.