TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vazhdojnë paslëkunjdet, ja sa ishte magnituda dhe epiqendra e lëkundjeve të fundit

Top Channel - 03.12.2019

Vazhdojnë paslëkundjet pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit. Rreth orës 00 e 25 është shënuar një tjetër paslëkundje tërmeti e cila ishte me mganitutë 4.4 të shkallës rihter. Epiqendra ishte 26 km në veriperëndim të Tiranës dhe 11 km në ...

Rama i gëzohet lindjes së dy bebeve pas tërmetit: Xhamadani vija-vija është Kosova është Shqipëria

Botasot - 03.12.2019

ryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i është gëzuar lindjes së dy bebeve pas tërmetit. Ai iu dëshiroj jetë të gjatë dhe të lumtur e me prindër dy bebeve. Njëra nga bebet ka lindur në Prizren, kurse tjetra në një çadër të Durrësit.

Një grua u gjet pas 63 ditësh, ndërsa një vajzë katërmuajshe pas tri ditësh: Katër historitë mahnitëse të njerëzve të ...

Telegrafi - 03.12.2019

Në orët e hershme të mëngjesit të 26 nëntorit, dy tërmete të fuqishme dhe disa me fuqi më të vogël goditën Shqipërinë, tërmete që u ndjenë edhe në Kosovë dhe jo vetëm. Tërmeti i parë ishte regjistruar në orën 04:00 me shkallë të Rihterit 6.4 në ...

Lëkundje tjetër tërmeti 26 km në NW të Tiranës, amplituda 4.4 ballë

SOT - 03.12.2019

Një tjetër goditje tërmeti është rregjistruar 26 km në VP të Tiranës në ora 00.23. Tërmeti ka pasur fuqi 4.4 ballë dhe nuk është ndjerë thuajse fare nga banorët e Tiranës. Është ndjerë pak në Durrës, Vorë, Fushkrujë e ...

Tjetër tërmet në Shqipëri, vijojnë pasgoditjet

JOQ Albania - 03.12.2019

Një tjetër tërmet është regjistruar pak minuta më parë në vendin tonë, rreth orës 00:23 Sipas EMSC, tërmeti ishte me magnitudë 4.4, me epiqendër 15 km në jug-perëndim të Mamurrasit dhe 32 km në veri-perëndim të Tiranës.

Me fakte shkencore, “eksperti i tërmeteve” qetëson qytetarët: Nuk do të ketë tërmet të tretë, të fuqishëm

JOQ Albania - 02.12.2019

Profesori i njohur, Shyqyri Aliaj, i cili ka drejtuar për disa vite Institutin e Sizmologjisë, ka dhënë një lajm të shumëpritur për shqiptarët, të cilët ende janë në panik për shkak të frikës nga tërmetet.

Shprese pas goditjes se termetit, nëna sjell në jetë foshnjen e saj në çadra

LajmiFundit - 02.12.2019

Nje vajze ka lindur ne cadra ku familja e saj eshte strehuar pas termetit te rende ne vend ne 26 nentor. Lajmin e ka bere me dije ministrja e Shendetesise Ogerta Manastirliu. Mrekullia e jetës! Ndërsa familja Sula ka mbetur e pastrehë si pasojë e ...

Pse tërmeti i 26 nëntorit ishte më i frikshmi? Përgjigjet sizmologu Rrapo Ormeni

SOT - 02.12.2019

Sizmologu Rrapo Ormeni shpjegoi përse tërmeti i 26 nëntorit ishte më i frikshmi megjithëse ai nuk është më i forti i regjistruar në Shqipëri. “Tërmeti më i fortë i regjistruar është ai i vitit 1979.

Pse tërmeti i 26 nëntorit ishte më i frikshmi? Flet sizmologu Rrapo Ormeni

JOQ Albania - 02.12.2019

Sizmologu i njohur, Rrapo Ormeni ka shpjeguar mbrëmjen e sotme në emisionin "Opinion" arsyen pse tërmeti i 26 nëntorit ishte më i frikshmi i regjistruar ndonjëherë në Shqipëri. Sipas Ormenit, tërmeti i 26 nëntorit ishte më i frikshmi pasi kishte ...

Thumanë/ Genc Neziri: I nxora me duart e mia kushërirën dhe e djalin e saj 17-vjeçar, pa jetë

ABC News - 02.12.2019

Genz Neziri është një ndër banorët e Thumanës që ka mbërritur ne minutat e parë të katastrofës së 26 nëntorit, tek pallatet e shembura. Ka parë me sytë e tij gjithçka ndodhi aty, që prej fillimit e deri me sot kur Thumana është gërmadhë.

Inxhinieri: Shqipëria mund të gjenerojë tërmete deri në 6.5. Kika: Ky tërmet ishte vdekja e ligjit të legalizimeve

BalkanWeb - 02.12.2019

Ndërtimet në Shqipëri dhe tërmeti janë në fokus të emisionit “Real Story” në Neës24 mbrëmjen e sotme ku të ftuar janë ekspertë të fushës e inxhinier ëndërtimi. Pedagogia e inxhinierisë së ndërtimit Diana Bardhi deklaroi se kushtet teknike të ...

Presidenti i Federatës Botërore të Atletikës mesazh për viktimat e tërmetit

Top Channel - 02.12.2019

Është konsideruar si një nga tërmetet më të fuqishëm i dekadave të fundit, ai që preku Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit dhe si pasojë humbën jetën 51 persona dhe mbetën të plagosur më shumë se 900 persona.

Vëzhgim në shkollat e Tiranës/ Rreziku nga suvaja, dyshohet për kolona të dëmtuara

ABC News - 02.12.2019

Në një ditë të zakonshme do të ishte plot me nxënës, por dita nuk është aspak e tillë. Në shkollat e Tiranës, do të duhej të kishte nisur java e re mësimore, por aty sheh vetëm mësuese dhe mësues, si këtu në oborrin e Gjimnazit “Sami Frashëri”.

Rama ftesë Bashës për dialog për situatën pas tërmetit, Klosi: Nuk ishte tryezë politike, por…

BalkanWeb - 02.12.2019

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i ftuar në emisionin “Real Story” në ‘News24’ ka komentuar ftesën e kryeministrit Edi Rama ndaj liderit të PD-së Lulzim Basha për t’u ulur në një tryezë për të diskutuar mbi situatën e krijuar nga ...

Mbeti pa banesë prej tërmetit, gruaja nga Durrësi sjell në jetë vajzën

Gazeta Express - 02.12.2019

Banesa e familjes Sula në Manzë të Durrësit është shembur tërësisht nga tërmeti, i cili goditi vendin më 26 Nëntor. E strehuar në çadër për Ardjana Sulën dhe të gjithë familjen ka ardhur një mrekulli.

Ish-drejtori i emergjencave Civile: Unë ngrita alarmin. Ja çfarë deklarova para 2 vitesh për tërmetet

SOT - 02.12.2019

Ish-drejtori i emergjencave Civile Shemsi Prençi tha se ka deklaruar para dy vitesh se duhet të përgatitemi edhe për tërmetet sepse jemi në prag të periudhës së përsëritjes së cikleve. “Unë do ta mbaj mbi vetë një përgjegjësi që e kam deklaruar para ...

Një grup inxhinerësh shqiptaro - amerikanë ndihmojnë Shqipërinë e goditur nga tërmeti

VOA - 02.12.2019

Një grup inxhinierësh shqiptaro - amerikanë të rinj e të talentuar, pjesëtarë të shoqatës së arkitektëve, mbërritën sot në Shqipëri për t’iu bashkuar punës së gjithanshme për vlerësimin e dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit he kthimin e qyteteve më të ...

Eksperti i mjedisit: Goditja kryesore ishte në 26 nëntor. Tërmeti i Durrësi është ekstra

Botasot - 02.12.2019

Eksperti i mjedisit, Dëfrim Shkupi ka deklaruar se tërmeti i 26 nëntorit ishte goditja kryesore. Në studion e emisionit "360 gradë", ai tha se pasgoditjet janë më të dobëta. Ai shpjegon se tërmeti i Durrësit është ekstra.

Tërmeti në Durrës, shumë shkolla janë dëmtuar

ABC News - 02.12.2019

Japonia është një ndër vendet që preket më shumë nga tërmetet dhe për këtë godinat kanë një lloj mbrojtjeje nga lëkundjet. Ligjet në fuqi bëjnë që shkollat të ndërtohen sipas një kodi strikt ndërtimi, madje janë objektet ku strehohen njerëzit në ...

Tërmeti u shkatërroi banesat, Klosi: Banorët në hotele deri në prill, e gabuar të japim shifra të dëmeve

BalkanWeb - 02.12.2019

Kur vendi ynë po përballet me momente ankthi dhe tensioni pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit, përveç viktimave në njerëz, ky fenomen la pa shtëpi qindra banorë. Pasi koha të venitë deri diku vuajtjet e këtyre banorëve, pyetja që shtrohet është ...

Sizmologu Llambro Duni tregon kur është vërejtur qetësimi i lëkundjeve pas tërmetit të 26 nëntorit

SOT - 02.12.2019

I ftuar në emisionin ‘Open’, sizmologu Llambro Duni tha se vëmë re një qetësim të pasgoditjeve dhe nga e shtuna pritej të qetësohet situata plotësisht. “Më duhet ta konfirmoj këtë. Kemi vënë re që nga e shtuna në darkë që kemi një qetësim të ...

Inxhinieri: Tërmetet do të jenë aktive, mund të zgjasin 3 muaj deri në 1 vit

SOT - 02.12.2019

Tërmetet do të jenë aktive, mund të zgjasin 3 muaj deri në 1 vit Inxhinieri Arben Meçe shprehet se tërmetet në Shqipëri do të jenë aktive. “Në këtë cikël është e pamundur të llogariten. Jemi njësoj si me Turqinë, me Italinë, Greqinë ku ka rënë ...

CNN zgjedh fotografitë e vitit, pjesë edhe Shqipëria me tërmetet e fundit

Alsat - 02.12.2019

Rrjeti televiziv amerikan CNN për çdo vit përzgjedh fotografi që kanë lënë gjurmë për gjatë gjithë vitit. 2019-ta ka qenë një vit plot ngjarje historike, kulturore politike por nuk kanë munguar edhe katastrofat natyrore, lufta dhe konflikte të ...

Gazetari raporton për gjendjen pas tërmetit, e moshuara: Pres të martohem!

Alsat - 02.12.2019

Tashmë është bërë virale video e gazetari të televizionit Report. Ai deri sa po raportonte live nga Durrësi për personat që ende nuk janë strehuar pas tërmetit tragjik ka hasur në një përgjigje të çuditshme nga një e moshuar.

Mrekulli në ditë të vështira! Nëna sjell në jetë foshnjen e saj në çadra

Albeu.com - 02.12.2019

Nëna e familjes Sula të cilës iu shkatërrua banesa ka sjellë në jetë një vajzë duke u kthyer buzëqeshjen pas asaj tragjedie. Familja jeton në çadër dhe fëmija e quajtur Ajsel duket se ditët e para të jetë s do t’i kalojë në kushte jo fort të ...

Për gjakpirësit tanë... flakën i vëmë dhe shtëpisë

Botasot - 02.12.2019

Tashmë, lëkundjet sizmike kanë vendosur të bëjnë një ”paqe të përkohëshme, për të rifilluar përsëri sipas projektit të natyrës. Kjo ligjësi dhe kapricio e saj, deomos do të godasë në një vend dhe në një kohë të paditur.

Durrsakët e fortë i rikthehen jetës pas tmerrit që kaluan, zbukorojnë bredhin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 02.12.2019

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi mbi 51 të vdekur dhe qindra të plagosur në disa qarqe të Shqipërisë. Qyteti më i dëmtuar ishte Durrësi, aty ku e kishte epiqëndrën tërmeti i fuqishëm dhe ato pas tij.

NYT: BE në krye të përpjekjeve për rimëkëmbjen e Shqipërisë

Lajmi.net - 02.12.2019

Bashkimi Europian dhe Kombet e Bashkuara po koordinojnë përpjekjet ndërkombëtare në ndihmë të vendit të gjunjëzuar nga fatkeqësia natyrore, thuhet në artikull ku theksohet sesi një ekip i bllokut europian është duke udhëhequr vlerësimin dhe ...

Fethullah Gylen ngushëllon popullin shqiptar

Lajmi.net - 02.12.2019

Me një mesazh pas goditjes së tërmetit, mendimtari dhe dijetari Fethullah Gylen u shpreh ngushëllimet e tij qytetarëve shqiptarë dhe përfaqësuesve të institucioneve shtetërore. Ai thotë se me hidhërim të thellë ka mësuar lajmin për tërmetin që ka ...

Në Kosovë pa mjete identifikimi/ Fëmijët e dëmtuar të tërmetit do të ndjekin mësimin atje

Top Channel - 02.12.2019

7 familje nga Durrësi pa mjete identifikimi e kontrolle kanë kaluar kufirin Morinë- Vermicë natën e 28 nëntorit. Por, pas akomodimit në një nga motelet në periferi të Prishtinës, ata janë marrë në pyetje nga autoritetet e vendit me qëllim të ...

Pikëpyetjet në Thumanën me 24 viktima/ Në 23 shtator Balluku foli për 500 objekte të prekura

Syri.net - 02.12.2019

Nga objektet e dëmtuara në 21 shtator të vitit 2019 u konsideruan të pabanueshme edhe pallatet në Thumanë. Banorët shprehet se në atë kohë u kërkua që banorët të largoheshin. Madje dëmtimi ka nisur shumë më herët Ishte ministrja e Infrastrukturës që ...

‘Mrekullia e jetës’, e mbijetuara nga tërmeti lind vajzë

Mapo - 02.12.2019

Lot gëzimi në çadrën e emergjencës në Manëz. E mbijetuara nga tërmeti sjell në jetë vajzën e saj Ajsel. “Ndërsa familja Sula ka mbetur e pastrehë si pasojë e tërmetit dhe është strehuar në çadrën e emergjencës në Manëz, pak orë më parë në ...

Inxhinieri: Të gjitha godinat civile do të ishin shembur nëse nuk do të ishin...

SOT - 02.12.2019

Inxhinier Elidon Kokona shprehet se tërmeti i 26 nëntorit konsiderohet në rastet e tërmeteve të forta fatale dhe nëse nuk do të ishin respektuar në masë kodet atëherë të gjitha godinat civile do të ishin shembur.

Olimpik Marseja për nder të ish-kapitenit Cana, kërkon donacione për Shqipërinë

InfoSport - 02.12.2019

Klubi i Olimpik Marsejës ka vendosur që të bëhet pjesë e aktive e iniciative për të siguruar fonde në mbështetje të personave të goditur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Francezët, të cilët kanë lidhje të ngushta me Shqipërinë që prej kohësh ...

Si duhet të përballojmë tërmetin dhe të mos rrezikojmë kokën? Inxhinieria e njohur Luljeta Bozo flet hapur: Nuk është ...

SOT - 02.12.2019

Inxhinieria Luljeta Bozo dha rekomandime sesi njerëzit të veprojnë sapo bie një tërmet. Sipas saj pasi kanë mbaruar lëkundjet, puna e dytë është të shikosh nëse shtëpia juaj ka çarje. “Nuk është se e kaluam këtë tërmet edhe shpëtuam.

Pas tërmetit familjes Sula në Manëz i ndodh mrekullia, ministrja Manastirliu publikon foton

SOT - 02.12.2019

Tërmeti i datës 26 nëntor u mori jetën shumë personave, la të plagosur rreth 1 mijë të tjerë, e ndërsa dëmtoi e shkatërroi plotësisht qindra shtëpi. Një prej familjeve që fatmirësisht nuk pati humbje në jetë, por vetëm mbeti e pastrehë, është ...

Banorët e Durrësit i kthehen normalitetit, zbukurojnë bredhin e festave të fund vitit

Top Channel - 02.12.2019

Durrësi është qyteti që është tronditur më shumë nga tërmeti që ra ditën e martë në mëngjes, ku la edhe dhjetëra viktima. Ndonëse akoma janë të pranishëm gjurmët e tërmetit, banorët po mundohen që të vazhdojnë jetën aty ku e lanë para tërmetit.

‘Nuk është se kaluam një tërmet dhe shpëtuam’, këshillat që jep inxhinierja Luljeta Bozo

JOQ Albania - 02.12.2019

Inxhinierja Luljeta Bozo ka folur sërish në lidhje me tërmetin që ‘shkundi’ Shqipërinë, por ka dhënë edhe disa leksione se çfarë duhet të bëjmë në momentin që toka lëkundet. Ajo theksoi për ‘Ora News’ se kur bie tërmet nuk duhet të lëvizim, e aq më ...

Gazetari grek: Tërmeti shpërtheu flluskën e ndërtimit në Shqipëri

Syri.net - 02.12.2019

Një nga pyetjet që është shtruar në median shqiptare dhe të huaj ka qenë nëse gjithë ky investim në tregun imobiliar do të rezultonte një flluskë. Kjo nisur nga fakti se fuqia blerëse e shqiptarëve është tejet e ulët, ndërkohë që tre vitet e fundit ...

Tërmeti e la pa shtëpi por bekohet nga mrekullia e jetës/ Gruaja shtatzënë që jetonte në çadër sjell në jetë vajzën

BalkanWeb - 02.12.2019

Në një kohë kur banesa e tyre u shemb nga tërmeti i fuqishëm që goditi vendin më 26 nëntor, për familjen Sula nga Manza e Durrësit ka ndodhur mrekullia. Ndonëse e strehuar në çadër, në muajin e nëntë të shtatzënisë, Ardjana solli në jetë vajzën e ...

“Fakteqësi natyrore apo njerëzore”, Hoxha: Të bëhet vlerësimi i kushteve se ku duhet të ndërtojmë

ABC News - 02.12.2019

Dhjetëra ndërtesa e qindra banesa janë shkatërruar në Durrës, pas tërmetit që goditi Shqipërinë, e që si pasojë vdiqën mbi 50 persona dhe u lënduan mbi 700 të tjerë. I ftuar në studion e “ABC News” dekani i Fakultetit të Gjeologji – Minierave ...

Hoxha nga Mitrovica: Pse po dridhet toka? Ja cili “mëkat” shkakton tërmetin! (VIDEO)

Ina - 02.12.2019

Nuk kanë të ndalur debatet dhe ligjeratat edhe në sferën fetare sa i përket tërmeteve që po ndodhin. E një koment të tillë në një ligjeratë të tij e ka shpjeguar edhe hoxha i njohur nga Mitrovica, Fatmir Latifi.

Qeveria e Shqipërisë premton rreth 800 euro në muaj për familjet e viktimave të tërmetit

Koha.net - 02.12.2019

Nga 100 mijë lekë në muaj ose rreth 800 euro, do të marrin të gjithë qytetarët shqiptarë që humbën familjarë të tyre në tërmetin e 26 nëntorit në Shqipëri. Gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave, të mbajtur të hënën, ...

"Pas tërmetit kishte marrë pamjen e një qyteti fantazmë", aktorja e njohur përlotet live

SOT - 02.12.2019

Aktorja e njohur Olta Gixhari rrëfen mes lotësh përballjen me këtë situatë të tmerrshme që po kalon Shqipëria. “Ndihem e lumtur që në ato momente dramatike isha pranë familjes time dhe isha burim force për ta në këtë moment shumë të vështirë.

“Kombi i ish-kapitenit Cana është goditur nga një tërmet i fuqishëm”, Marseja fton tifozët të ndihmojnë Shqipërinë

Gazeta Tema - 02.12.2019

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë para pak ditësh, i cili solli viktima dhe dëme të shumta, ka bërë që shumë njerëz të solidarizohen me vendin tonë. Të fundit që janë solidarizuar me këtë ka qenë klubi francez i Marsejës, ku për disa vite ka ...

Kujtime mbi rrënoja

Gazeta Tema - 02.12.2019

Nga Entela Resuli Pallatet që dikur gumëzhinin nga zërat e banorëve tani janë kthyer në një mal me inerte. Të duket e pabesueshme se si një ndërtesë e tillë, 6-katëshe, të përfundojë në këtë sasi tullash, llaçi e shumë objekte shtëpiake që tashmë ...

Tërmeti i shkatërroi shtëpinë, familja nga Manza bëhet me vajzë

Java News - 02.12.2019

Për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit nuk ka vetëm tronditje dhe probleme nga shembja e banesave. Njërës prej tyre, mbetur e pastrehë në Manëz, i ka lindur një vajzë. Kjo është mrekullia e jetës, sipas ministres së Shëndetësisë dhe ...

Inxhinieri del me thirrje të fortë: Ndaloni betonin pas tërmetit, mund të jetë diçka e rrezikshme

SOT - 02.12.2019

Inxhinieri dhe Gjeodeti, Romeo Nazarko ka thënë se duhet të ndalet betoni pas tërmetit, pasi do të sjellë pasoja negative afatgjata për tokën, që mund të jetë diçka e rrezikshme. “Përsa i përket pjesës së pas-tërmetit konstatoj një organizim të ...

Zyrtarët nxjerrin dokumentet e rëndësishme / Bashkisë Kurbin i vihet shiriti

SOT - 02.12.2019

Tërmeti fuqishëm që preku Shqipërinë la pas pasoja shumë të rënda. Ndërtesës së Bashkisë Kurbin i është vënë shiriti i bllokimit pasi rezulton se ka pësuar dëmtime dhe rrezikon qëndrimin brenda saj.

Rama nuk mban gojën e prek të lënduarit nga tërmeti: U dërguan kolonë në varr

Albeu.com - 02.12.2019

Kryeministri Edi Rama e ka lëshuar farë gojën ditën e sotme gjatë një takimi me banorët në zonën e ish-Kënetës në Durrës ku tërmeti ka shkaktuar dëme të mëdha. Gjatë bisedës Rama bën deklaratën e hidhur ku thotë se viktimat e tërmetit, 51 jetë, i ...