TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ja kush jane VIP-at Shqiptare qe ndihmuan te prekurit nga termeti

LajmiFundit - 02.12.2019

Tërmeti që goditi Shqipërinë më 26 nëntor shkaktoi 51 viktima dhe shumë ndërtesa u shkatërruan. Si pasojë shumë familje kanë mbetur pa shtëpi, por si asnjëherë më parë shqiptarët janë solidarizuar me njëri-tjetrin.

Tërmeti, Miriam Cani: E lumtur që kemi ndihmuar rreth 200 familje

Albeu.com - 02.12.2019

Një tërmet i fuqishëm dhe me pasoja katastrofike goditi vendin javën që lamë pas. Tërmeti shkaktoi mbi 50 të vdekur dhe qindra të plagosur, ndersa edhe shumë dëme materiale, kryesisht në Durrës dhe në Thumanë.

Në Prizren çdo moment pritet të lindë fëmija i dytë nga të prekurit e tërmetit

Medial - 03.12.2019

Në repartin e lindjes në Spitalin e Prizrenit për çdo çast pritet të lindë fëmija i dytë nga nëna e cila është strehuar në këtë qytet pas tërmetit në Shqipëri. Drejtori i spitalit, Afrim Avdaj, e ka konfirmuar këtë për RTV Besa.

Modelja Anxhela Martini zbulon shumën e dhuruar për të prekurit nga tërmeti

SOT - 02.12.2019

Modelja Anxhela Martini dhuron 30 mijë euro për të prekurit nga tërmeti. “Tragjeditë qenkan më të dhimbshme kur flasin gjuhën tënde…dhe e vetmja gjë për të cilën lutem këto ditë është Dashuri, Shpresë dhe Dritë për vendin tim.

Në Prizren erdhi në jetë foshnja e parë nga nëna durrsake e ikur nga tërmeti

Koha.net - 02.12.2019

Në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit, ka lindur një foshnje e gjinisë mashkullore nga një grua e cila kishte ardhur nga Durrësi pasi që ishte një nga të prekurit e tërmetit në Durrës, e cila po strehohet në Kosovë.

Tërmeti/ Luan Rama: Kanë humbur jetën 51 qytetarë, a e ka kuptuar Prokuroria realisht peshën reale të përgjegjësisë që ...

BalkanWeb - 02.12.2019

TIRANË Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama i ka drejtuar disa pyetje prokurorisë në lidhje me tërmetin e 21 shtatorit, atë të 26 nëntorit dhe pasojat fatale që sollën shembja e pallateve dhe banesave.

Të dielën futboll në Durrës/ Teuta pret Skëndërbeun në stadiumin që strehoi të dëmtuarit nga tërmeti

Top Channel - 02.12.2019

Stadiumet e Durrësit dhe Tiranës u kthyen në këto ditë tragjedie, një vend ku u strehuan të prekur nga tërmeti shkatërrues dhe pikë grumbullimi për ndihmat e shumta. Por në të njëjtat impiante, pritet që futbolli të rikthehet me një festë të bukur, ...

Të prekurit nga tërmeti po kthehen në shtëpitë e tyre, Leli: Do bëjmë më të mirën për të prekurit

Medial - 02.12.2019

TIRANË, 2 dhjetor /MEDIAL – I. Vata/- Me qindra qytetarë të zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit të strehuar në Vlorë po rikthehen në vendbanimet e tyre, duke iu kthyer kështu normalitetit të përditshëm.

Pasojat psikologjike të tërmetit, flet psikologu që vizitoi zonat e prekura

Telegrafi - 02.12.2019

Katastrofat natyrore, siç janë tërmetet, provokojnë rrethana në të cilat personat e prekur mund të përjetojnë çrregullime të stresit post traumatik e çrregullime të tjera. të cilat i afektojnë ata.

U tha që këngëtarët e Shqipërisë s’po ndihmojnë pas tërmetit, reagon Miriam Cani

Gazeta Express - 02.12.2019

Shumica e këngëtarëve të Shqipërisë ishin në thumb të kritikave pasi që nuk ishin parë në vendin e ngjarjes me të rënë tragjedia që kaploi mëngjesin e 26 nëntorit në Durrës të Shqipërisë Reagime të shumta, por edhe donacione të këngëtarëve të ...

Miriam Çani: Unë dhe Albani kemi ndihmuar në heshtje

Lajmi.net - 02.12.2019

Miriam Çani dhe Alban Skenderaj kanë qëndruar të heshtur gjatë javës së ‘kaosit’ ku në Shqipëri shumë persona humbën jetën dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur, shkruan lajmi.net. Si shumë artistë të tjerë edhe çifti Miriami dhe Albani kanë ...

Gruaja nga Durrësi e strehuar në Kosovë lind foshnjën në Spitalin e Prizrenit

Botasot - 02.12.2019

Një grua nga Durrësi, e strehuar në kampin që ndodhet në Prizren, ka lindur sot foshnjën e gjinisë mashkullore në Spitalin e Prizrenit. Kjo nënë foshnjën e ka lindur mëngjesin e sotëm dhe të dy janë mirë me shëndet, ka konfirmuar Drejtori i ...

Stresi në Manzë të vjetër: Ndodhem në terren prej ditësh, kam ofruar ndihmën time

Top Channel - 02.12.2019

Në një lidhje direkte për “Ftesë në 5” të moderatores Bieta Sulo, këngëtari i njohur Arkimejd Lushaj i njohur nga të gjithë si “Stresi”, tregoi për nismën që ka marrë së bashku me miqtë e tij.

Shtëpia iu shemb nga tërmeti/ Nëna sjell në jetë djalin në spitalin e Prizrenit

ABC News - 02.12.2019

Në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit, ka lindur një foshnje e gjinisë mashkullore nga një grua e cila kishter ardhur nga Durrësi pasi që ishte një nga të prekurit e tërmetit në Durrës, e cila po strehohet në Kosovë.

FRPD në ndihmë të banorëve të prekur nga tërmeti në fshatin Pojan, Këlliçi apel: Kushdo që ka mundësi të ndihmojë, të ...

BalkanWeb - 02.12.2019

Kreu dhe anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike vijojnë aksionin e tyre për t’ju ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Së fundmi, ata kanë qenë në fshatrat Pojan dhe Pezë, shumë afër Tiranës, aty ku lëkundjet e ...

Në Prizren lind foshnja e parë nga të prekurit e tërmetit të Durrësit

Gazeta Express - 02.12.2019

Ka lindur edhe foshnja e parë në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit nga të prekurit e tërmetit në Durrës që po strehohen në Kosovë. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Drejtori Ekzekutiv i Spitalit të Përgjithshëm të Prizrenit, Afrim Avdaj.

Kryeministri në detyrë, Haradinaj: Qytetarët shqiptar që s’janë prekur nga tërmeti të mos vijnë në Kosovë

RTSH - 02.12.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë që nëse nuk janë prekur nga tërmeti të mos nisen drejt Kosovës. Pas homazheve pranë shtatores së ish-presidentit Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij, ...

Ministria e Brendshme vë në dispozicion tre numrat e gjelbër: Çdo banor i prekur nga tërmeti të telefonojë!

SOT - 02.12.2019

Në rast të paqartësive dhe atyrë njerëzve që për arsye të ndryshme ende nuk kanë kontaktuar për të kërkuar ndihmë, ministria e Brendshme ka vënë në dispozicion tre numrat e gjelbër ku duhet të kontaktojnë dhe më pas do të informohen se çfarë duhet ...

Si të veproni për dëmet nga tërmeti/ AMF thirrje qytetarëve që kanë siguruar banesat dhe pronat

Top Channel - 02.12.2019

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare u ka bërë thirrje qytetarëve të prekur nga tërmeti, që kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës nga katastrofat natyrore të kontaktojnë menjëherë shoqërinë e sigurimit për të njoftuar për dëmtimet e ...

Miss Serbia erdhi në Shqipëri për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti (Foto)

BalkanWeb - 02.12.2019

TIRANE Përtej ndasive politike, duket se në tragjedinë që goditi Shqipërinë në mëngjesin e 26 nëntorit nuk ka dallime! Të asnjë natyre! As ato politike, kulturore, ekonomike, të gjitha janë bërë 0, përpara solidaritetit të pashoq dhe ndihmës që edhe ...

Tërmeti/ Kjo është shifra zyrtare sa para janë mbledhur në portalin qeveritar deri tani

SOT - 02.12.2019

48 milion lekë janë mbledhur deri më tani nga portali qeveritar për banorët e prekur nga tërmetet. Deri më tani janë 4779 donatorë që kanë dhuruar 48,941,548 lekë në portalin qeveritar e-albania përmes kartave të kreditit.

“Po iu mbahet një pjesë e pagës punonjësve”, Luan Rama thirrje kryeministrit: Ndalojeni këtë praktikë të shëmtuar

BalkanWeb - 02.12.2019

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama deklaron se dikush ka urdhëruar ministritë që t’iu mbahet një pjesë e pagës punonjësve për të prekurit nga tërmeti dhe i kërkon kryeministrit të ndalojë këtë praktikë të shëmtuar.

Të prekurit nga tërmeti, Teuta dhuron të gjitha përfitimet

ABC News - 02.12.2019

Klubi i Teutës ka vendosur që t’i dhurojë të gjitha përfitimet nga shitja e biletave për ndeshjen kundër Skënderbeut për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri. Qyteti i Durrësit është tronditur më së shumti nga ngjarjet e fundit në vendin tonë dhe ...

Pamje të dhimbshme shumë pranë Tiranës/ Këlliçi: Asnjë ndihmë dhe asnjë kontakt nga bashkia apo qeveria

Syri.net - 02.12.2019

Kreu dhe anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike vijojnë aksionin e tyre për t’ju ardhur në ndihmë banorëve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Së fundmi, ata kanë qenë në fshatrat Pojan dhe Pezë, shumë afër Tiranës, aty ku lëkundjet e ...

Tiranë/ Punonjësit e prokurorisë  japin nga një rrogë mujore për të prekurit e tërmetit

Top Channel - 02.12.2019

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor, Tiranë nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se në shenjë solidariteti me të prekurit e viktimave ata kanë vendosur që të japin nga një rrogë mujore. Gjithashtu një grup pune është ngritur për të mbledhur kontribute ...

‘Shqetësim se kur do bie tjetri’ / Tërmeti i fuqishëm, psikologu rrëfen përjetimet e të prekurve

JOQ Albania - 02.12.2019

Psikologu Visar Sadiku ka ndjekur nga afër rastin e tërmetit, ku ka trajtuar personat e prekur dhe ka parë reagimet apo përjetimet e tyre. Ai shprehet se katastrofat natyrore shkaktojnë frikë dhe mungesë të shpresës.

Informimi/ Tre numrat që mund të telefonojë çdo banor i prekur nga tërmeti

Mapo - 02.12.2019

Për të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti që kërkojnë të marrin informacion mbi atë se çfarë do të bëhet me ta, ku duhet të marrin ndihmat, të strehohen apo të pyesin për çfarëdolloj informacioni në lidhje me banesat e tyre të dëmtuara, qeveria ...

Teuta vijon fushatën: Të gjitha paratë e ndeshjes me Skënderbeun në ndihmë të të prekurve të tërmetit

BalkanWeb - 02.12.2019

Futbolli nuk ka rreshtur së qëndruari pranë viktimave që tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit shkaktoi në Durrës dhe Thumanë. Tani është sërish klubi durrsak, Teuta, që vijon me ndihmat e saj për familjet e prekura.

Miriam Cani: Unë dhe Albani jemi munduar të ndihmojmë në heshtje dhe me dashuri

Telegrafi - 02.12.2019

Për tërmetin e së martës (26 nëntor), që la mbi 50 persona të vdekur dhe qindra tjerë të lënduar, u solidarizuan pothuajse të gjithë artistët e estradës shqiptare. Në mesin e tyre janë edhe këngëtari Alban Skënderaj bashkë me partneren e tij, Miriam ...

“InfoSoft” jep 500 milionë lekë për të prekurit nga tërmeti

Java News - 02.12.2019

Infosoft Group përmes një deklarate ku shprehu solidarizim dhe mbështetje në rindërtimin e zonave të prekura nga termeti, në kuadrin e nismës Shqipëria Solidare njoftoi se ka dhënë 500 milionë lekë të vjetra për situatën pas tërmetit.

Teuta në ndihmë të qytetit të Durrësit pas tërmetit: Dhurojmë të gjitha paratë nga ndeshja me Skënderbeun

Gazeta Tema - 02.12.2019

Klubi i Teutës, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, bën me dije se ka vendosur të bashkohet me banorët e Durrësit të prekur nga tërmeti. Teuta shkruan se të gjitha fitimet që do të vijnë nga ndeshja e javës së 14-të me Skënderbeun, do të ...

Tërmeti që shkatërroi disa qytete dhe la 52 viktima, këta janë të famshmit që ndihmuan të prekurit (EMRAT VIP)

SOT - 02.12.2019

Shumë personazhe të njohura të televizionit dhe showbiz-it që u solidarizuan me të prekurit nga tërmeti dhe ndihmuan njerëzit për tu kthyer sërish në jetë normale. Ja lista me donatorët VIP.

Vendimi/ 51 këshilltarët bashkiakë të Fierit dhurojnë shpërblimin mujor për të prekurit nga tërmeti

BalkanWeb - 02.12.2019

Është zhvilluar sot një takim jashtë radhe i Këshillit Bashkiak në Fier ku është diskutuar rreth mënyrës së solidarizimit me familjet e dëmtuara nga tërmeti. Që në nisje të kësaj mbledhje është mbajtur një minutë heshtje për të gjitha viktimat që la ...

Kryebashkiaku i Vaut të Dejes: I thashë babait gjysmën e pensionit ta japë për të prekurit nga tërmeti

ABC News - 02.12.2019

Pas tërmetit të 26 nëntor mes shqiptarëve është rritur ndjeshëm solidarizimi me njëri-tjetrin, ku çdokush përpiqet të ndihmijë me ç’të ketë. Gjatë ditës së sotme, Abc Neës ka publikuar rastin e një pensionisteje nga Gjirokastra, e cila e jep të ...

Banesat e dëmtuara, AMF: Kush ka kontratë sigurimi, të kontaktojë kompanitë

Gazeta Tema - 02.12.2019

Të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti të cilët kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës duhet të kontaktojnë shoqëritë e sigurimit brenda afateve të përcaktuara në kontratë.

'Bamirësia' e kryebashkiakut rilindas për të prekurit nga tërmeti: I kam kërku babës të japë gjysmën e pensionit

Syri.net - 02.12.2019

Mark Babani, kryetari monist i bashkisë së Vaut të Dejës dhe i përfolur i akuzuar nga opozita si i inkriminuar, tregon “zemërgjerësinë” e tij për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai ka deklaruar se ka kërkuar që në ndihmë të banorëve të ...

Problemet e shkaktuara nga tërmeti, AMF thirrje qytetarëve: Kontaktoni me shoqëritë e sigurimit

ABC News - 02.12.2019

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare informon të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit që kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës nga katastrofat natyrore, si tërmetet, zjarri, përmbytjet, që të kontaktojnë menjëherë ...

Solidarizohet shoqata e Kretës, ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti

Botasot - 02.12.2019

Shoqata e Kretës është solidarizuar në ndihmë të të prekurve nga tërmeti i 26 nëntorit. Në këto ditë kritike për vendin tonë, grekët po ndihen më të afërt se kurrë me shqiptarët. Ata kanë organizuar fushata solidarizimi për mbledhjen e ndihmave dhe ...

Shqiptarët e prekur nga tërmeti që shkuan në Kosovë do çohen në Gjermani?Flet Ramush Haradinaj

SOT - 02.12.2019

Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë, ka ndezur debatin politik në Prishtinë. Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj iu përgjigj me akuza thirrjes së Lëvizjes Vetëvendosje për të aktivizuar Shtabin e Emergjencës për të menaxhuar shtetasit ...

Ndihmat për të dëmtuarit nga tërmeti, Dhoma e Avokatisë dhuron 10 000 euro

RTSH - 02.12.2019

Tërmeti i rëndë që goditi Shqipërinë, qytetin e Thumanës dhe të Durrësit e gjen në një gjendje të jashtëzakonshme, ku çdo ndihma është e nevojshme. Edhe Komiteti Drejtues i Dhomës të Avokatisë mori vendim të ofrojë si ndihmë për dëmet e shkaktuara ...

Grimieri i njohur blen varësen me shqiponjë dhe tregon historinë që fshihet pas saj

Botasot - 02.12.2019

Grimieri i njohur me origjinë shqiptare, Mario Dedivanovic, ka zbuluar së fundmi dhuratën e vetme luksoze që i ka bërë vetes. Ajo është një varëse floriri me stemën e shqiponjës, për të cilën fillimisht ka hezituar, por ishte vëllai i tij që e bindi ...

Emra të mëdhenj të ekranit organizojnë koncert humanitar për të prekurit nga tërmeti

Lajmi.net - 02.12.2019

Në Zvicër do të mbahet një koncert humanitar për të gjithë të prekurit nga tërmetet, shkruan lajmi.net. Emra të njohur të ekranit, Arif Vladi, Shkurte Fejza, Manjola Nallbani, Kastriot Tusha, Nikoll Nikprelaj, Çun Lajçi, Miranda Hashani, Mentor ...

Anëtarët e Këshillit Bashkiak bëjnë gjestin prekës ndaj familjeve të prekura nga tërmeti

SOT - 02.12.2019

Këshilli bashkiak i Fierit, i mbledhur paraditen e sotme në një mbledhje jashtë radhe ka vendosur që pagën e muajit nëntor ta dhurojë në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Dhoma e Avokatisë iu bashkohet donatorëve për të prekurit nga tërmeti, dhuron 10 000 euro

SOT - 02.12.2019

Pas tërmetit që goditi Shqipërinë 6 ditë më parë, qytetin e Thumanës dhe Durrësit e gjen në një gjendje të jashtëzakonshme ku çdo ndihma është e nevojshme. Të shumtë kanë qenë ata që kanë dhuruar dhe të shumtë janë ata që po japin ndihma për të ...

Të prekurit nga tërmeti, AMF: Kush ka kontratë sigurimi, të kontaktojë shoqëritë

BalkanWeb - 02.12.2019

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare dëshiron të informojë të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti i datës 26.11.2019, që kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës nga katastrofat natyrore, si tërmetet, zjarri, përmbytjet, që të ...

Vetë gëzon miliona euro, kryebashkiaku i PS "urdhëron" babain të falë pensionin

Albeu.com - 02.12.2019

Mark Babanit është një emër i njohur për ligjin e dekriminalizimit, dhe akuzat e opozitës se ka fshehur dënime të marra në Itali. Për banorët që jetojnë pranë Vaut të Dejës, Babani është një nga biznesmenët më të kamur të zonës, me fitime që ...

ANALIZA: “Dhjetë konkluzione se çfarë tregoi tërmeti i 26 nëntorit”

Gazeta Tema - 02.12.2019

Nga Roland Qafoku U quajt “strange” një filozof, teksa 10 vjet më parë lajmëroi se aksi Tiranë-Durrës ishte shndërruar një fjetore e madhe dhe kjo ishte një bombë e pashpërthyer ekologjike, sociale e materiale.

Miss Serbia përlotet në emision, kujton takimet me të prekurit nga tërmeti

Syri.net - 02.12.2019

Miss Serbia, Irina Jovanka ka fluturuar drejt Shqipërisë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti. Ajo ka vizituar zonat e prekura për t’u njohur më nga afër me pasojat e këtij tërmeti dhe për t'i qëndruar pranë njerëzve që kanë nevojë për ndihma.

Dëmet nga tërmeti, AMF: Qytetarët që kanë kredi t’i drejtohen kompanisë së sigurimit për banesat

Java News - 02.12.2019

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare iu bën thirrje të gjithë qytetarëve që janë prekur nga tërmeti dhe kanë dëmtime në banesat e tyre të kontaktojnë menjëherë me shoqërinë e sigurimit për të njoftuar për dëmtimet e ndodhura.

FOTO/ Shtëpitë e Unazës që do të shembte Rama strehojnë 200 familje të prekura nga tërmeti

Syri.net - 02.12.2019

Banorët e Unazes se Re kanë ndërmarrë një aksion të jashtëzakonshëm. Më nje solidaritet të paparë ata kanë arritur që të strehojnë 200 familje të prekura nga tërmeti. Ky është një gjest që i jep një mesazh të mrekullueshëm të gjitëh shqiptarëve por ...