TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shërbesat e fundit mortore para varrimit të Presidentit Bush

VOA - 06.12.2018

Familja e George Herbert Walker Bush po i thotë lamtumirën e fundit presidentit të 41-të në një ceremoni private mortore sot në qytetin Hjuston ku ai kaloi një pjesë të madhe të jetës.

Meta bën homazhe për ndarjen nga jeta të Presidentit George H. W. Bush

Botasot - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri homazhe sot në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

“Vija e Kuqe” e Presidentit Bush për Millosheviqin, meritë e Lobit Shqiptar në Amerikës

Botasot - 06.12.2018

Vdekja e ish presidentit të SHBA-së, George H.W Bush ditë më parë ka rikthyer kujtesën e shqiptarëve në vitit 1992, vit ky kur Bush, si presidenti i parë amerikan që kishte vendosë vijën e kuqe ...

Parlamenti i Kosovës një minutë heshtje për Presidentin Bush

Lajmi.net - 06.12.2018

Në rrjedhën kur po mbahej seanca e Kuvendit të Kosovës është mbajtur një minutë heshtje për ish-presidentin e 41 të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Bushi i vjetër prehet sot në banesën e fundit në Houston

Top Channel - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Bush varroset të enjten në Hjuston

Evropaelire - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush , do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Si u prit në Prishtinë letra e Ish- Presidentit Bush drejtuar Millosheviçit?

LajmiFundit - 05.12.2018

George H. W. Bush në vitin 1992 sa ishte president i SHBA – së , kishte paralajmëruar Millosheviçin se nëse fillon konflikt të armatosur në Kosovë, Shtetet e Bashkuara do të jenë të përgatitura ta ...

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, homazhe për presidentin e ndjerë George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Amerika sot është në ditë zie në nderim të presidentit të 41-të të SHBA George H.W. Bush. Funerali shtetëror u zhvillua në Katedralen e Washington DC dhe ka mbledhur ish-presidentë amerikan dhe ...

"Goodbye, Mr. President"

Botasot - 05.12.2018

Këto ditë, kur të gjithë ne kemi qenë të pikëlluar për humbjen e një njeriu të madh, të Presidentit Xhorxh Bush, në mendjen tonë projektohen, ashtu sikur në trakën filmike, kujtime, imazhe dhe ...

Pamje që tregojnë raportet e ftohura! Trump shtrëngon duart me çiftin Obama, por jo me çiftin Klinton (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Çifti Trump, Obama dhe Klinton dukeshin jo në marrëdhënie të mirë, ndërsa ata u ulën përpara Shërbimit Funeral të George H.W. Bush. Madje, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, edhe duke pasur ...

Amerika ia dha lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush

Gazeta Express - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Ish-kryeministri Berisha tregon nëse është takuar me Millosheviçin

LajmiFundit - 05.12.2018

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, njëherësh lider historik i Partisë Demokratike, ka folur lidhur me takimin e tij me ish-Presidentin e e ndjerë të SHBA-se George H.

Në ceremoninë e varrimit e të atit, Xhorxh W. Bush mbytet në lot (video)

LajmiFundit - 05.12.2018

Ish-Presidenti Xhorxh W. Bush është mbytur në lot teksa po i thoshte lamtumirën e fundit babait të tij tashmë të ndjerë. Bushi i ri nuk e ka fshehur në asnjë moment dhembjen për ndarjen nga jeta të ...

Presidenti Bush si Nënë Tereza -- në shërbim të tjerëve

Botasot - 05.12.2018

Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare.

Thaçi: Pavarësia e Kosovës, trashëgimi politike e George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka postuar fotografinë nga pjesëmarrja e ceremonisë së varrimit të ish-presidentit amerikan, Geroge H.W Bush. Thaçi përmes një postimi në profilin e tij në ...

George W. Bush shpërthen në lot, derisa i thotë lamtumirën e fundit babait të tij (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Presidenti George W. Bush ka shpërthyer në lot derisa ka folur për babanë e tij George H.W. Bush, në shërbimin e tij përkujtimor në Uashington. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai e quajti ...

Momenti prekës kur Bushi i ri shpërthen në lot gjatë fjalimit në varrimin e babait

Botasot - 05.12.2018

Liderë të shumtë botërorë po marrin sot pjesë në ceremoninë e varrimit të Presidentit të 41’të të ShBA’ve, George H.W Bush në Katedralen Kombëtare. Ndër kolegë e miq, ka qenë edhe i biri i tij ...

Kombi amerikan në zi për ish presidentin George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Pesë presidentë amerikanë do të jenë së bashku të mërkurën për t’i bërë nderimet e fundit presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara, George Herbert Walker Bush, i cili vdiq të premten në moshën ...

FOTOT+VIDEO: Një fjalim emocionues, George Bush nuk i mban dot lotët ndërsa i jep lamtumirën e fundit të atit

Gazeta Tema - 05.12.2018

George W. Bush ka mbajtur një fjalim emocionues, ndërsa i jepte lamtumirën e fundit babait të tij, ish-presidentit të 41 të Amerikës, George H.W. Bush.

Joe DioGuardi kujton presidentin Bush

VOA - 05.12.2018

Ish kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

Ndezen qirinj në Prishtinë për nder të ish-presidentit Bush

Botasot - 05.12.2018

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi dhe shumë qytetarë, sonte ndezen qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë për nder të ish-presidentit amerikan, George H.W. Bush.

Aktivisti Harry Bajraktari, ndan kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë Bush

VOA - 05.12.2018

Biznesmeni dhe aktivisti i komunitetit shqiptaro-amerikan në Nju Jork, Harry Bajraktari, ndan gjithashtu kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë George Herbert Walker Bush, në një bisedë me Zërin ...

Qytetarët në Prishtinë ndezin qirinj për Bushin

Koha.net - 05.12.2018

Dhjetëra qytetarë kanë ndezur qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë në shenjë kujtimi për ish-presidentin amerikan George H.W. Bush që vdiq më 30 nëntor.

Ibrahimi: Bushi i vendosi themelin qëndrimit të Amerikës pro Kosovës

Koha.net - 05.12.2018

Ilir Ibrahimi, profesor i Qeverisjes Amerikane, ka thënë se ish-presidenti amerikan, George H.W. Bush, që vdiq më 30 nëntor, i kishte vendosur themelin qëndrimit të politikës së jashtme amerikane pro ...

Putin i dërgon letër Bush-it për vdekjen e babait

Botasot - 05.12.2018

Presidenti rus Vladimir Putin ka dhënë ngushëllime për vdekjen e George H.W Bush, në një deklaratë drejtuar djalit të presidentit të ndjerë, ish-presidentit George W. Bush.

Meta homazhe për Bush: Mirënjohje!

Top Channel - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri sot homazhe në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

Bushi i vjetër prehet sot në banesën e fundit në Houston

Telegrafi - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Bush varroset të enjten në Hjuston

Lajmi.net - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Thaçi dhe Merkel ulën afër në ceremoninë mortore të Bushit të vjetër

Lajmi.net - 05.12.2018

Burrështetas dhe liderë të shumtë botërorë, përfshirë edhe presidentin Thaçi, po marrin pjesë në ceremoninë mortore dhe varrimin e Presidentit të 41-të të SHBA-së, George H.W. Bush.

Thaçi arrin në SHBA, përcillet nga protokolli shtetëror

Lajmi.net - 05.12.2018

Thaçi do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe varrimin e ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W. Bush. Presidenti Thaçi ka arritur në SHBA, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe ...

Si u fitua “Lufta e Ftohtë”

Lajmi.net - 05.12.2018

Ca shtëpi në Maryland, kurrë nuk do ta dinë se çfarë roli luajtën për happy endin e ‘Luftës së ftohtë’. Gorbachev shihte ëndrra, Bush e kuptoi realitetin. Të tjerat pastaj ishin teknikë.

SHBA, ditë zie kombëtare në nder të George H.W. Bush

Top Channel - 05.12.2018

E mërkura është shpallur një ditë zie kombëtare dhe shumë zyra qeveritare, bashkë me bursat amerikane janë mbyllur. Udhëheqësit dhe personalitete botërore po mbërrijnë në SHBA për t’i kryer respektet ...

Kosova në zi në nderim të presidentit George H.W. Bush

VOA - 05.12.2018

Në Kosovë flamujt janë vënë në gjysmështizë derisa vendi është në zi shtetërore, në nderim të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Video: George W. Bush përlotet tek varrimi i babait

Mapo - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dhanë lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Angela Merkel nderon presidentin Bush, por fotoja që zgjedh është e pabesueshme për të gjithë

SOT - 05.12.2018

Në foto e rrallë e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel në shtator të vitit 1991, teksa takon ish-presidentin George Bush në Uashington DC është publikuar sot në Instagram.

Rrëfimi i Berishës: Miqësia me George H.W. Bush, trashëgimia më e shkëlqyer

Lajmi.net - 05.12.2018

Ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri Sali Berisha ka kujtuar takimet me ish-Presidentin amerikan George H.W. Bush i cili ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Paralajmërimi profetik i George Bushit për Kosovën

Mapo - 05.12.2018

Nga Muhamet Hamiti “Në rast të konfliktit në Kosovë shkaktuar nga veprime të Serbisë, Shtetet e Bashkuara do të jenë të gatshme të përdorin forcë ushtarake kundër serbëve në Kosovë dhe në vetë ...

Sot i jepet lamtumira e fundit presidentit Bush në Uashington

Evropaelire - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H W Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Nderim për George H.W Bush: Ulet në gjysmështizë flamuri shqiptar

Mapo - 05.12.2018

Në nder dhe mirënjohje të ish-Presidentit George H.W Bush, flamuri kombëtar është ulur këtë të mërkurë në gjysmështizë. Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti Ilir Meta.

Kosova nderon Bushin

Ina - 05.12.2018

Kosova nderon ish-presidentin amerikan George H.W.Bush, ndërsa në shenjë mirënjohje ndaj figurës së tij ka shpallur sot ditë zie. Presidenti Hashim Thaçi në shenjë respekti për kontributin e për ...

Ulet në gjysmështizë flamuri i Kosovës në Ambasadën në Maqedoni

Botasot - 05.12.2018

Është ulur në gjysmështizë flamuri i Kosovës në Ambasadën e Maqedonisë. Kështu ka bërë të ditur ambasadori kosovar në Shkup, Gjergj Dedaj i cili ka respektuar ditën e zisë të shpallur nga Presidenti ...

Mediu merr pjesë në homazhet për George H.Bush, mirënjohje për këtë President të madh

Botasot - 05.12.2018

Kreu i Republikanëve shqiptarë Fatmir Mediu ka marrë pjesë në cermoninë e homazheve në nder të Ish Presidentit Aerikan George H.Bush. Në një postim të bërë publik ai shkruan, “se pata nderin që të ...

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës janë trashëgimi politike edhe e presidentit George H.W. Bush

Telegrafi - 05.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se deklaratat e fuqishme të ish-presidentit Bush, ishin frymëzim në vitet e 90-ta për jetësimin e aspiratave tona për liri dhe pavarësi.

Ish-senatori ngritët në këmbë nga karroca për të nderuar presidentin Bush

Alsat - 05.12.2018

Ish-senatori republikan Bob Dole, në moshën 95 vjeçare, u ngritë nga karroca me ndihmë, për ta respektuar ish-presidentin e ndjerë George H Bush. Në këto pamje, mund të shihni si Dole ndonëse në ...

Video emocionuese: George W. Bush përlotet derisa i thotë lamtumirë babait të tij

Lajmi.net - 05.12.2018

Presidenti George W. Bush ka shpërthyer në lot derisa ka folur për babanë e tij George H.W. Bush, në shërbimin e tij përkujtimor në Uashington. Ai e quajti atë “babai më i mirë që një djalë ose një ...

Sot ora e parë e mësimit i kushtohet raporteve Kosovë-SHBA

Koha.net - 05.12.2018

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka vendosur që sot në orën e parë të mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës të mësohet për raportet Kosovë-Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Momenti prekës kur Bushi i ri shpërthen në lot gjatë fjalimit në varrimin e babait (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 05.12.2018

Liderë të shumtë botërorë po marrin sot pjesë në ceremoninë e varrimit të Presidentit të 41’të të ShBA’ve, George H.W Bush në Katedralen Kombëtare. Ndër kolegë e miq, ka qenë edhe i biri i tij ...

Opozita dërgon Fatmir Mediun në SHBA, homazhe për Presidentin George H.W Bush: Zhvilloi marrëdhënie të veçanta me ...

Gazeta Tema - 05.12.2018

Pas nderimit në Tiranë ku deputeti Klevis Balliu dhe protestuesit e Unazës së Re mbajtën një minutë heshtje, forcat opozitare kanë vijuar me nderimet ndaj presidentit amerikan George H.W.Bush.

SHBA i jep lamtumirën ish presidentit George H.W. Bush

VOA - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Si u nderua sot në Shqipëri vdekja e George H.W Bush

Gazeta Express - 05.12.2018

Këtë të martë Shqipëria ka nderuar humbjen e Presidentit të 41 të SHBA-ve George H.W Bush me një gjest ...