TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lufta e mundshme SHBA-Kore e Veriut: Kimi e di se çfarë po bën, por a e di Trumpi?

Telegrafi - 13.08.2017

Një sulm bërthamor në Shtetet e Bashkuara duket lëvizje tërësisht e çmendur, meqë do të shkaktonte hakmarrje të nivelit të lartë që do të çonte në shkatërrimin total të Koresë së Veriut.

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

Ina - 12.08.2017

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un.

Korea e Veriut-Trump: Mbaj gojën! Ndërhyn Kina: Qetësohuni!

Top Channel - 12.08.2017

Presidenti kinez Xi Jinping i ka bërë thirrje homologut Donald Trump dhe regjimit në Korenë e Veriut që të shmangin “fjalët dhe veprimet” që përkeqësojnë tensionet.

Ndodh e papritura, Kina thirrje Trumpit: Kujdes me fjalët…!

LajmiFundit - 12.08.2017

Presidenti i Kinës Xi Jinping u ka bërë thirrje Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe Koresë Veriore që të shmangin ‘fjalët dhe veprimet’ që janë duke përkeqësuar situatën.

Banorët e ishullit Guam jetojnë mes frikës së sulmeve raketore të Koresë së Veriut

Koha.net - 12.08.2017

Ishulli Guam tash e sa ditë është në makth nga paralajmërimi se Koreja Veriore do ta sulmojë me raketa. Agjencia shtetërore e lajmeve në Penian, të enjten, njoftoi se ushtria e shtetit komunist gjatë ...

Rritet përkrahja ndaj Trumpit për shkak të Koresë së Veriut

Koha.net - 12.08.2017

Përkrahja ndaj presidentit të SHBA-së, Donald Trump është rritur për 6 për qind, që kur ai bëri të ditur mundësinë e veprimit ushtarak kundër Koresë së Veriut.

Presidenti kinez kërkon nga Trumpi shmangien e përshkallëzimit me K. Veriore

Evropaelire - 12.08.2017

Presidenti i Kinës, Xi Jinping , ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e ...

Raketat nukleare të Koresë së Veriut

ABC News - 12.08.2017

Autoritetet e ishullit Guam në Paqësor kanë shpërndarë për banorët një udhëzues se si të mbrohen në rast të një sulmi me raketa bërthamore nga Koreja e Veriut.

Japonia vendos mbrojtjen raketore pas kërcënimit të Koresë së Veriut

Lajmi.net - 12.08.2017

Japonia është duke punuar në vendosjen e sistemit antiraketor PAC – 3 në pjesën perëndimore të vendit, nëse raketat e Koresë së Veriut rrugës për në ishullin Guam në Paqësor cenojnë hapësirën ajrore ...

Fillon mobilizimi në Korenë e Veriut

ABC News - 12.08.2017

Koreja e Veriut ka nisur mobilizimin qytetar për një luftë të mundshme me Shtetet e Bashkuara pas përshkallëzimit të tensionit. Sipas një gazete të regjimit komunist, 3.5 milionë qytetarë janë ...

Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

DW - 12.08.2017

Presidenti kinez, Xi ka kërkuar në një telefonatë me presidentin amerikan, Trump ulje të toneve në grindjen atomike me Korenë e Veriut. Ndërsa kancelarja Merkel nuk sheh zgjidhje të konfliktit me ...

Kina i tërheq veshin Trumpit

ABC News - 12.08.2017

Në një bisedë telefonike presidenti i Kinës, Shi Xhinpin I kërkoi liderit amerikan, Donald Trump, që të ketë kujdes me fjalët dhe veprimet provokuese ndaj Koresë së Veriut.

Japonia bëhet gati për luftë me Korene e Veriut

ABC News - 12.08.2017

Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje për dialog .

Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

Portalb - 12.08.2017

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC, njofton Klan Kosova.

Korea e Veriut: Kanë aplikuar për t’u mobilizuar, 3.475 milionë njerëz

Respublica - 12.08.2017

Tensioni mes Koresë së Veriut dhe SHBA mbetet i lartë dhe askush nuk mund të thotë me siguri nëse lufta nuk është më çështje e këtyre ditëve apo jo. Agjencia koreano jugore, Yonhap, referon gazetën e ...

Trump: “Gati të godasim!” Kim: “Do ju bëjmë copë!”

Bota.al - 12.08.2017

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të ...

Koreja e Veriut: Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

Bota.al - 12.08.2017

Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë.

Të gjithë kundër luftës. Rusia, Kina dhe Gjermania: Të shmanget

Top Channel - 12.08.2017

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit.

'Kujdes me fjalët', Kina i bën thirrje Trumpit

Zeri - 12.08.2017

Presidenti i Kinës Xi Jinping u ka bërë thirrje Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe Koresë Veriore që të shmangin ‘fjalët dhe veprimet’ që janë duke përkeqësuar situatën.

Koreja e Veriut: Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

DW - 12.08.2017

Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë.

Presidenti kinez kërkon nga Donald Trump shmangien e konfliktit me Korenë Veriore

Telegrafi - 12.08.2017

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e ...

Telashe për Korenë e Veriut, Trump vijon kërcënimet

Ora news - 12.08.2017

Pas postimit në Twitter se ushtria amerikane ishte gati të merrej me Korenë e Veriut, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Penianin “të presë telashe të mëdha” në rast se diçka i ndodh territorit ...

Japonia vendos mbrojtjen raketore pas kërcënimit të Koresë së Veriut ndaj Guamit

Shqipmedia - 12.08.2017

Japonia është duke punuar në vendosjen e sistemit antiraketor PAC – 3 në pjesën perëndimore të vendit, nëse raketat e Koresë së Veriut rrugës për në ishullin Guam në Paqësor cenojnë hapësirën ajrore ...

Luftë me Korenë? Presidenti i Kinës paralajmëron Donald Trump

Java News - 12.08.2017

Presidenti kinez, Xi ka kërkuar në një telefonatë me presidentin amerikan, Trump ulje të toneve në grindjen atomike me Korenë e Veriut. Ndërsa kancelarja Merkel nuk sheh zgjidhje të konfliktit me ...

Japonia, gati për luftë me Korenë e Veriut

BalkanWeb - 13.08.2017

Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gadishmëri sistemet kundërajrore për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje për dialog.

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

Top Channel - 11.08.2017

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i ...

Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

Botasot - 12.08.2017

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC.

Kina: Nuk do ta ndihmojmë Penianin nëse sulmon i pari

VOA - 11.08.2017

Kina njoftoi se nuk do ta ndihmonte Korenë e Veriut nëse ajo do të kryente e para një sulm ajror, që do të kërcënonte territorin e SHBA-së. Paralajmërimi i Kinës u botua në një editorial të premten ...

Kërcënimet nga Koreja Veriore, Guam nxjerr udhëzimet emergjente për banorët

Botasot - 11.08.2017

Gjatë ditës së djeshme, Koreja Veriore përmes agjencisë shtetërore të lajmeve ka bërë të ditur se ka gati katër raketa për të ‘sulmuar’ SHBA-të, konktreisht ishullin Guam.

`Do luftojmë me Amerikën’: Mbi 3.4 milionë koreano-veriorë aplikojnë për t’u mobilizuar

Antpress - 12.08.2017

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy ...

Lavrov: Tensionet SHBA – Kore e Veriut janë shqetësuese

Almakos - 11.08.2017

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, duke vënë në dukje se është rritur jashtëzakonisht mundësia e konfliktit të ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, tha “Kjo do të çojë në pasoja ...

Tensionet SHBA-Kore, Mattis: Lufta do të ishte katastrofike

Top Channel - 11.08.2017

Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, është përpjekur të zbusë tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, duke thënë se Uashingtoni ishte ende i ...

Lufta e fjalëve, Trump kërcënon sërish Korenë e Veriut

Top Channel - 11.08.2017

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati.

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër SHBA-Kore e Veriut

ABC News - 11.08.2017

"Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shtetetve të Bashkuara.

Trump paralajmëron Korenë e Veriut: Jemi gati për zjarr

SOT - 11.08.2017

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se ushtria e SHBA është ushtarakisht e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke përshkallëzuar retorikën e konfliktit.

Kina paralajmëron SHBA: Qëndrojmë neutral nëse Korea sulmon e para, por nëse sulmoni ju…

LajmiFundit - 11.08.2017

Kina ka paralajmëruar SHBA-në se do të qëndrojë neutrale nëse Korea e Veriut sulmon e para bazën ushtarake amerikane. Por, nëse SHBA shpall e para luftë, atëherë Kina do të bashkohet me Korenë e ...

Trump: Udhëheqësi koreanoverior do të pendohet shpejt

VOA - 11.08.2017

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të ...

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë V.

Portalb - 11.08.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”, ...

Deklarata – SHBA: Gati për luftë, por diplomacia me Korenë e Veriut po jep rezultate

Ina - 11.08.2017

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes James Mattis është shprehur se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë. Pas ditësh të tëra të një retorike të ashpër mes ...

SHBA-Kore e Veriut, vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

Mapo - 11.08.2017

Nga Miodrag Soric , Deutsche Welle Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut me “zjarr, zemërim dhe fuqi”, si bota nuk e ka parë ndonjëherë. Pse nuk duhet që bota t’i shohë këto fjalë të këtij presidenti ...

BE-ja si ndërmjetësuese mes Koresë së veriut dhe SHBA-së?

Botasot - 11.08.2017

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë.

"Kemi mbushur armët": SHBA përgatitet për luftë me Korenë e Veriut

Albeu.com - 11.08.2017

Gjuha është ashpëruar ndjeshëm mes regjimit diktatorial të Koresë së Veriut dhe SHBA-ve. "Ne jemi gati. Me armë të mbushura dhe të drejtuara"., ishte deklarata më e fundit e Presidentit të SHBA-ve, ...

Pentagoni për luftën me Korenë e Veriut

ABC News - 11.08.2017

Pentagoni paralajmëroi Korenë e Veriut se një lufte mes dy vendeve do të ishte katastrofike. Sekretari amerikan i mbrojtjes, Xhejms Metis, duke folur për konfliktin mes Uashingtonit dhe Penianit, ...

“Shpërthen” Trump: Ushtria amerikane është gati për Korenë e Veriut!

Ora news - 11.08.2017

Nuk vonoi shumë përgjigja e presidentit Donald Trump lidhur me kërcënimin koreano-verior për një sulm në territorin amerikan të Guamit. Përmes Twitter-it, presidenti deklaroi se ushtria e vendit ...

Trump: Ushtria amerikane e gatshme nëse Koreja e Veriut vepron pa maturi

Lajmi.net - 11.08.2017

Presidenti Donald Trump ka thënë që ushtria e SHBA-ve është “e gatshme dhe e ngarkuar” për t’u marrë me Korenë e Veriut, kështu duke thelluar edhe më shumë deklarata të ashpra.

Lavrov i gatshëm të ndërmjetësojë për uljen e tensioneve mes SHBA-së e Koresë V.

Koha.net - 11.08.2017

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në ...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

Telegrafi - 11.08.2017

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë.

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

Telegrafi - 11.08.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur.

Pas “zjarr dhe furi”, Trump tjetër mesazh Koresë së Veriut

Java News - 11.08.2017

Vice President Mike Pence listens as President Donald Trump speaks to reporters at Trump National Golf Club, Thursday, Aug. 10, 2017, in Bedminster, N.J.

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

Zeri - 11.08.2017

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të ...