TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Presidenti Ilir Meta  dhe “ç’dekretimi”  i  destabilitetit

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të ...

Top Talk/ Murrizi: Shtyrja e zgjedhjeve përtej 30 qershorit, antikushtetuese. Precedent rasti i Nishanit

Top Channel - 12.06.2019

Parlamenti nesër do të diskutojë në seancën plenare një pr/rezolutë për zhbërjen e dekretit të Presidentit të Republikës, që përcaktonte 30 qershorin si datë për zhvillim e zgjedhjeve për pushtetin ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis pasdite konsultimet me drejtuesit e partive

Top Channel - 12.06.2019

Tri ditë pasi firmosi anulimin e zgjedhjeve, Presidenti Ilir Meta po mendon të dekretojë një datë të re. Konsultimet ka vendosur t’i nisë me pengesën më të lehtë, 5 aleatët e Bashës të cilët ...

Bollino: Kërkon një datë të re të zgjedhjeve, presidenti e kuptoi gafën që bëri

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Carlo Bollino Pasi anuloi zgjedhjet e 30 qershorit, sot presidenti Ilir Meta ka thirrur partitë politike për të negociuar një datë të re për zgjedhjet vendore.

“KQZ do përgjigjet”, Vasili: Meta parandaloi ngjarje të rënda

BalkanWeb - 12.06.2019

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili tha se opozita nuk ka ndryshuar asgjë nga objektivat e saj, ndërsa vlerësoi edhe njëherë vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të ...

“Fatkeqësia” që firmosi destabilizimin dhe anarkinë!

SOT - 12.06.2019

E kishte menduar me kohë aktin e sotëm të paprecedent me “qetësinë dhe dashurinë” e tij që “vret”! As më shumë e as më pak, si pa të keq, dje Presidenti hodhi firmën për ç’dekretimin e asaj që kishte ...

Vazhdon beteja me tone më të ulura mes qeverisë dhe Presidencës

Mapo - 12.06.2019

Mazhoranca ia botoi Ilir Metës dekretin për anulimin e zgjedhjeve në Fletoren Zyrtare, kurse në rezolutën për kreun e shtetit nuk përmendet shkarkimi.

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben ...

SOT - 12.06.2019

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Ish-kreu i KQZ: Ç’dekretimi i Presidentit ka tjetër efekt për krizën politike

ABC News - 11.06.2019

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ, ka qenë i ftuari i radhës në studion e Provokacija me Mustafa Nanon. Kume zhvilloi një bisedë ku ndau opinionin e tij për situatën aktuale politike në vend.

Çdekretimi i zgjedhjeve, Nano: Vendim qëllimisht i gabuar (Video)

ABC News - 11.06.2019

Të gabuar e quan Mustafa Nano dekretin e Presidentit Meta që anulon zgjedhjet e 30 Qershorit. Gjatë emisionit “Provokacija”, gazetari e konsideroi këtë gjest si një prej atyre që përplasjen civile e ...

Hyn në fuqi dekreti i Metës, shfuqizimi i zgjedhjeve botohet në Fletoren Zyrtare

Botasot - 11.06.2019

Ka hyrë në fuqi dekreti i Presidentit Ilir Meta për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve. Ditën e sotme, ky dekret është botuar në Fletoren zyrtare. Kreu i shtetit, Ilir Meta anuloi ditën e zgjedhjeve ...

Meta: Zgjedhjet jo në 30 Qershor

VOA - 11.06.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ripërsëriti sot se zgjedhjet për pushtetin vendor do të mbahen në një datë tjetër dhe jo më 30 Qershor, duke ju kundërpërgjigjur në këtë mënyrë qëndrimit të shumicës ...

Shqipëri, 5 orë debat për shkarkimin e Ilir Metës

Alsat - 11.06.2019

Me nxjerrjen e dekretit për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për mbajtjen e zgjedhjeve presidenti shqiptar Ilir Meta beson se ka shmangur një konflikt të mundshëm mes palëve.

Botohet në Fletoren Zyrtare dekreti për shfuqizimin e zgjedhjeve

Medial - 11.06.2019

Vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale ka hyrë në fuqi. Dekreti i presidentit Meta me numër 11199, i datës 10.6.2019 është ...

Basha: Ndaluam procesin fals dhe kriminal të 30 Qershorit

Mapo - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

E papritur/ Hyn në fuqi dekreti i Metës për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit? Zbulohet vendimi më i fundit

SOT - 11.06.2019

Dekreti i Presidentit Ilir Meta për të anuluar zgjedhjet lokale të 30 Qershorit në një afat të pacaktuar ka hyrë në fuqi. Dekreti është botuar në Fletoren Zyrtare.

Maxhoranca thotë se është nul, por dekreti i Metës për anulimin e 30 qershorit ka hyrë në fuqi

Gazeta Express - 11.06.2019

Një ditë më parë, Presidenti Meta firmosi një dekret i cili anulonte 30 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve. Por ky vendim i marrë nga kreu i shtetit u konsiderua si ia pavlefshëm nga ana e ...

Shfuqizimi i 30 qershorit, dekreti i Ilir Metës botohet në Fletoren Zyrtare

Top Channel - 11.06.2019

Ka hyrë në fuqi vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale. Dekreti me numër 11199, i datës 10.6.2019 është publikuar sot në Fletoren ...

Meta: Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje pa dekretin e presidentit

Evropaelire - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka ripërsëritur të martën se zgjedhje në Republikën e Shqipërisë “nuk ka dhe nuk do të ketë pa dekretin e presidentit”.

Manja dhe Hysi: Dekreti i presidentit nuk ka asnjë efekt juridik, argumentet e Metës politike, zgjedhjet do mbahen në ...

SOT - 11.06.2019

Dekreti i firmosur nga presidenti Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve ka qenë kryefjala e debateve në skemën politike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja deklaroi se dekreti i ...

Meta i bindur: Nuk ka dhe nuk do ketë zgjedhje pa vendimin tim

LajmiFundit - 11.06.2019

‘Të jemi të qartë, nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje as në 30 qershor dhe asnjë datë tjetër, pa dekretin e presidentit’, tha kreu i shtetit Ilir Meta përballë gazetarëve.

Ilir Meta: Kam drekuar me Ramën para 10 ditësh, e dinte për anulimin e zgjedhjeve

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta doli një konferencë të jashtëzakonshme në orën 16:00 deklaroi se ishte i detyruar të shfuqizonte dekretin për datën e zgjedhjeve.

Vasili: Ramën se shpëton dot askush nga fundi fatal

LajmiFundit - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim thotë se demokracia në Shqipëri është në rrezik të madh për shkak të puçit kushtetues të Rilindjes dhe skenarit të saj kriminal për rrëmbimin e të gjitha pushteteve.

Ironia e Metës: Vendimin mund ta ankimojnë dhe në Gjykatën e Skraparit, por zgjedhje pa dekret nuk ka

Gazeta Express - 11.06.2019

Ilir Meta ka deklaruar këtë të martë se i vetmi institucion që shpall zgjedhjet në Shqipëri është Presidenti, ndërsa ka shtuar se të gjitha gjykimet e tjera janë “shpikje” të kota.

Dokumenti i Ramës për ambasadorët kundër Presidentit

ABC News - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

BalkanWeb - 11.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt ...

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten

Top Channel - 11.06.2019

Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Meta: Anulimi i zgjedhjeve me përgjegjësi të plotë

Java News - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një tjetër konferencë për median një ditë pasi socialistët nisën procedurat për shkarkimin e tij. Vendimi i kreut të shtetit erdhi si pasojë e aktit të tij i cili ...

Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë

Zhurnal - 11.06.2019

Tiranë, 11 qershor – Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri e veçanërisht pas ...

PS drejt shkarkimit të Metës, shqetësohet Kryemadhi dhe nxjerr krahun e saj të djathtë: Horrat duan zjarr e flakë!

SOT - 11.06.2019

Zv.kryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar së fundi në lidhje me dekretin e Presidentit Meta për anulim e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në një status të tijin në Facebook, Vasili tha se dekreti i ...

LSI akuza Ramës: Kërkon të çojë popullin në konflikt social

BalkanWeb - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim akuzon kryeministrin Edi Rama se po kërkon të çojë popullin në konflikt të fortë social dhe të zhdukë pluralizimin politik.

Pse e lanë ndërkombëtarët krizën shqiptare në fatin e vet?!

Java News - 11.06.2019

Nga Skënder Minxhozi/ Në një dalje publike të rakorduar, OSBE dhe Bashkimi Evropian kanë deklaruar nga Tirana dhe Brukseli se në kushtet e reja të krijuara pas dekretit të anullimit të zgjedhjeve të ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis konsultimet me drejtuesit e partive

Telegrafi - 12.06.2019

Tri ditë pasi firmosi anulimin e zgjedhjeve, presidenti i Shqipërisë Ilir Meta po mendon të dekretojë një datë të re. Konsultimet ka vendosur t’i nisë me pengesën më të lehtë, 5 aleatët e kreut të ...

Vasili: Dekreti Metës veprim madhor për atdheun, evitoi konfliktin civil

Medial - 11.06.2019

Nënkryetari I LSI, Petrit Vasili e ka cilësuar si të drejtë dekretin e presidentit Meta për shtyrjen e zgjedhejve të 30 qershorit. Në një postim në “Facebook”, Vasili shprehet se dekreti garantoi ...

Tit Vasili: Dekreti i Ilir Metës ndau atdhetarët nga horrat pa atdhe që tani lehin!

Gazeta Tema - 11.06.2019

Petrit Vasili shkruan se dekreti i Ilir Metës ndahu atdhetarët nga horrat. Sipas tij, atdhetari është Meta dhe ata që e mbështesin, ndërsa horrat Rama dhe ata që e mbështesin.

Presidenti merr rolin e kryetarit të opozitës, kërkon largimin e Ramës si kryeministër, thirrje mazhorancës të ...

SOT - 11.06.2019

Nuk ka më asnjë dyshim se presidenti Ilir Meta është tashmë në rresht me opozitën. Prej javësh ai po sulmon me të gjitha mënyrat qeverinë, ndërsa me shtyrjen e zgjedhjeve vulosi se është krah ...

Zbardhet vendimi i Kushtetueses që rrëzon Metën, dekreti mund të ankimohet në Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor, PS ...

SOT - 11.06.2019

Gjykata Kushtetuese i ka hapur rrugë mazhorancës qeverisëse që t’i drejtohet Gjykatës Administrative për vendimin e Presidentit mbi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Meta me plan të strukturuar për të futur në kaos vendin, nuk përcakton datë të re zgjedhjesh, s’ jep asnjë argument ...

SOT - 11.06.2019

Presidenti Ilir meta duket se ka ndarë mendjen për të çuar vendin drejt konfliktit civil. Pas njoftimit të shtunën se ka vendosur të shtyjë zgjedhjet, dje ai doli në një deklaratë për mediat, ku ...

Aurela Anastasi rrëzon presidentin: Kushtetuta nuk e përcakton ç’ dekretimin e datës së zgjedhjeve, çështja në ...

SOT - 11.06.2019

Konstitucionalistja dhe pedagogia Aurela Anastasi, ka rrëzuar dje presidentin Ilir Meta. Një ndër ekspertet më të mira në Shqipëri sa i takon jurisprudencës dhe anëtare e Akademisë së Shkencave, ...

Të enjten, Kuvendi 5 orë debat për dekretin e presidentit Meta

Botasot - 11.06.2019

Seanca e së enjtes do të ketë 5 orë debat për dekretin e Presidentit që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe ...

Predikatorët politikë si dhunuesit e Kushtetutës dhe Shtetit ligjor!

SOT - 11.06.2019

Në fatkeqësinë e madhe të mungesës së pothuaj gjithmonshme të një pushteti gjyqësor dhe drejtësisë në përgjithësi në Shqipëri, zbatimin e Kushtetutës, akteve dhe sidomos dekreteve, ju ka mbetur ...

Presidenti i pari vrau zgjedhjet, a do e shpallë “non grata” Amerika?

SOT - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta, me një vendim absurd të pa konsultuar me Kushtetutën, me ligjin, partitë politike, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, vrau 30 qershorin, ditën e zgjedhjeve për pushtetin lokal.

Kalendat greke të presidentit Ilir Meta!

Gazeta Tema - 11.06.2019

Nga Altin Ketro Presidenti Ilir Meta u shfaq të hënën e dytë të shtatorit duke firmosur në mënyrë demonstrative një dekret që anulon dekretin e tij të mëparshëm për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 ...

Perla e akademik Artan Fugës: Edhe nëse nxjerr një akt antikushtetues, Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën

Gazeta Tema - 11.06.2019

Pedagogu Artan Fuga, që është edhe akademik dhe e ka shpallur si mision të jetës së tij, reformimin e Akademisë, thotë se Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën, edhe nëse nxjerr dekrete antikushtetuese.

Shqipëria para momenteve kritike

Ina - 10.06.2019

Presidenti dekretoi sot shtyrjen e zgjedhjeve në 30 Qershor. KQZ vendosi sot mos HH marrjen parasysh të Dekretit të Presidentit dhe vazhdon përgatitjet për zgjedhjet në 30 Qershor.

Precedenti i 2017-ës, Kolegji: Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Top Channel - 10.06.2019

Ekspertët e ligjit janë të ndarë lidhur me kushtetueshmërinë e vendimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Dekreti i Metës/ Kristaq Kume ‘rrëzon’ vendimin e 2017-ës të Kolegjit: Jemi në situatë tjetër

Top Channel - 10.06.2019

Konstitucionalisti Kristaq Kume thotë se nuk mund të përdoret precedenti i vitit 2017-të i Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese, ku përcaktohej se ishte Gjykata Administrative që kishte kompetencat për ...

Paralajmërimi i fortë nga avokati i njohur: Vetëm nëse ndodh kjo gjë nesër, dekreti i Ilir Metës është i vlefshëm

SOT - 10.06.2019

Vetëm nëse Presidenti Ilir Meta jep një datë të re për zgjedhjet lokale atëherë dekreti i tij është i vlefshëm. Kështu ka deklaruar avokati Saimir Vishaj pas vendimit për shtyrjen e zgjedhjve që ka ...

Ilir Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

Gazeta Tema - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.