TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup?

Alsat - 14.09.2018

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë nga Rusia tashmë disa ditë frekuentojnë nëpër Maqedoni.

Ademi prej Gostivari: “Po” në referendum, që ta bëjmë Evropën në Maqedoni (FOTO)

Portalb - 14.09.2018

Pas marshutës së mbajtur në Vrapçisht, Lëvizja BESA mbajti edhe tubimin qendror të saj në Pallatin e Kulturës në Gostivar, në të cilën u dha mesazhi se qytetarët duhe t’i thonë “po” referendumit, ...

Edhe nëse Mogerini pin çaj me Musën, (jo veç me Bujarin), shqiptarët nuk votojnë “kundër” referendumit!

Lajm - 14.09.2018

Fejzi Hajdari Shqiptarët kanë shumë dilema për Marrëveshjen e Prespës (Maqedoni-Greqi), por nuk kanë dilemë se bindshëm do të votojnë “PRO” kësaj marrëveshje.

Referendumi i 30 shtatorit, Bilal Kasami intervistë në ABC News

ABC News - 14.09.2018

Kryetari i Lëvizjes “Besa” Bilal Kasami në një intervistë në ABC News shprehu mbështetjen për referendumin e 30 shtatorit, si një mundësi për integrimin e vendit në BE dhe NATO dhe një mundësi më e ...

Qytetarët e shtetit dhe qytetarët e partive politike!

Lajm - 14.09.2018

Abdulla Mehmeti Meqë referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni organizohet për të mirën e të gjithë qytetarëve, pa dallim të përkatësisë kombëtare, fetare dhe gjuhësore, për çështjen e Marrëveshjes me ...

IDSCS-ja ftoi qytetarët e Maqedonisë që të dalin në referendum

Portalb - 14.09.2018

Instituti për Demokraci “Societas Civilis” Shkup (IDSCS) i fton qytetarët e Maqedonisë që të dalin dhe të votojnë në referendumin e 30-shtatorit, transmeton Portalb.mk .

(FOTO) LSDM: Vendimin për të ardhmen marrim së bashku

Medial - 14.09.2018

Opozita dhe të gjithë të cilët janë në mëdyshje, ta përkrahin referendumin dhe të bashkëngjiten – së bashku ta dërgojmë Maqedoninë drejt një të ardhme më të mirë në BE dhe NATO, porosisin përkrahësit ...

(FOTO) BESA kërkon mbështetje nga gostivarasit për referendumin

Medial - 14.09.2018

Në takimin e mbrëmshëm me qytetarët në tubim si pjesë e fushatës “dil PËR” lideri i partisë Lëvizja BESA, Afrim Gashi, bëri thirrje në mbështetje pozitive në referendumin e caktuar për më 30 shtator.

Maqedoni: Mitchel, thirrje votuesve të dalin në referendum

VOA - 13.09.2018

Ndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mithchell gjatë qëndrimit të tij në Shup u bëri thirrje votuesve në Maqedoni që të dalin në referendum, për siç tha, që të ...

“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin

Telegrafi - 13.09.2018

Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, ...

Më 19 shtator Gjykata Kushtetuese do t’i shqyrtojë nismat për anulimin e vendimit për referendum (Foto)

Telegrafi - 13.09.2018

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Maqedonisë në seancën e 21 caktuar më 19 shtator (e mërkurë) me fillim në ora 9:30 do t’i shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë të ...

Linjë falas telefonike për paraqitjen e shkeljes së të drejtës së votimit

Tetova Sot - 13.09.2018

Avokati i popullit në prag të referendumit nga e hëna (17 shtator) do të hapë linjë falas telefonike 0800 54321, me qëllim që t’u ndihmojë qytetarëve në realizimin dhe mbrojtjen e të drejtës së ...

Maqedonia dhe Kosova, dy fqinjë të mirë

Flaka - 13.09.2018

Thirrjen që qytetarët e Maqdonisë të dalin dhe te votojnë pro referendumit me 30 shtator, presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi që ua drejtoi shtetasve të Maqedonisë gjatë mbajtjes së ...

Referendumi në Maqedoni, shqiptarët në RM përballë shumë sfidave

Flaka - 13.09.2018

Konferenca “Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni”, ka mbledhur bashkë historianë, pedagogë dhe intelektualë, në Tiranë, të cilët kanë diskutuar për sfidat me të cilat përballen shqiptarët ...

Lëvizja Besa fillon zyrtarisht fushatën, Gashi: Koha është për histori të re

Lajm - 13.09.2018

Kryetari i BESËS, Afrim Gashi, tha se fushata e cila ka filluar tash e disa ditë, nuk është vetëm një fushatë e rëndomtë, por sukses dhe përkushtim programor dhe politik i këtij subjekti politik.

Qytetarët e shtetit dhe qytetarët e partive politike!

Tetova Sot - 14.09.2018

Nga, Abdulla Mehmeti Meqë referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni organizohet për të mirën e të gjithë qytetarëve, pa dallim të përkatësisë kombëtare, fetare dhe gjuhësore, për çështjen e Marrëveshjes ...

BE dëshiron "po" në referendumin në Maqedoni

DW - 13.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zaev shprehet hapur në mbështetje të BE dhe të NATO-s. Me emrin e ri vendi i tij kërkon të anëtarësohet. Parlamenti Evropian e mbështet fushatën e tij për zgjedhësit.

Afrim Gashi: Dil PËR të ardhmen europiane

Portalb - 13.09.2018

Lëvizja BESA me kryetar Afrim Gashin, nëpërmjet një kumtesë paralajmëron zyrtarisht hapjen e fushatës për referendumin e 30 shtatorit me moton “Dil PËR të ardhmen evropiane”, njofton Portalb.mk .

Liderët perëndimorë, në rresht për të vizituar Maqedoninë

Evropaelire - 13.09.2018

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, do të qëndrojë këtë fundjavë në Maqedoni për t’i dhënë mbështetje referendumit të 30 shtatorit, në lidhje me ndryshimin e emrit të këtij vendi.

Intelektualët nga Tirana: Të kushtëzohen ndryshimet kushtetuese për emrin

Alsat - 13.09.2018

Mbështetje për referendumin por koordinim dhe veprim para ndryshimeve kushtetuese, sugjerojnë intelektualët nga Shqipëria për faktorin politik shqiptar në Maqedoni.

Fjalimi i Kryeministrit të Maqedonisë Zaev, në Parlamentin Evropian

RTSH - 13.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka mbajtur këtë të enjte një fjalim në Parlamentin Evropian. Para eurodeputetëve, të cilëve iu drejtua me gjuhën e tij amtare, Zaev tha se tha se vendi i tij ...

Kushtetuesja do të shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë së referendumit

Alsat - 13.09.2018

Gjykata Kushtetuese njoftoi se të mërkurën e ardhshme do t’i shqyrtojë nismat për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së Vendimit për shpalljen e referendumit mbi emrin.

Referendumi i Maqedonisë diskutohet në Tiranë

Top Channel - 13.09.2018

Referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni për çështjen e ndryshimit të emrit në bazë të marrëveshjes me qeverinë greke, nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut, si dhe roli i ...

Avokati i Popullit hap linjë telefonike falas për referendum

Telegrafi - 13.09.2018

Avokati i Popullit në prag të referendumit të ardhshëm, njofton se nga dita e hënë më 17 shtator do të hapë një linjë telefonike falase 0800 54321, me qëllim që të ndihmojë qytetarët në ushtrimin dhe ...

Referendumi i Maqedonisë, Konferencë në Tiranë

RTSH - 13.09.2018

Në Tiranë është organizuar nga Qendra për Marrëdhënie Ndërkombëtare e Studimeve Ballkanike, konferenca: “Referendumi dhe identiteti shqiptar në Maqedoni”.

Zaev para deputetëve të PE-së: Referendumi përcakton të ardhmen euro-atlantike të vendit

Alsat - 13.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev mbajti fjalim para deputetëve të Parlamentit Evropian. Duke dhënë një përmbledhje të gjithë asaj çfarë ka ndodhur që nga ardhja e tij në krye të ekzekutivit, Zaev me këtë rast ...

Eurodeputetët u ngritën në këmbë dhe e duatrokitën fjalimin e Zaevit në Parlamentin Evropian (FOTO+VIDEO)

Portalb - 13.09.2018

“BE dhe NATO do të na ndihmojë që ta forcojë ekonominë, standardin më të mirë për gjeneratat e ardhshme, garancinë për pavarësi, lirinë dhe demokracinë, por edhe shëndetësinë, arsimin dhe ...

Iniciativa për kushtetutshmërinë e shpalljes së referendumit të mërkurën në Gjykatën Kushtetuese

Telegrafi - 13.09.2018

Vendimi për shpalljen e referendumit për marrëveshjen me Greqinë, të cilin Kuvendi i Maqedonisë e solli më 30 korrik të këtij vitit, të mërkurën më 19 shtator do të gjendet si pikë e parë e rendit të ...

Zaev në Parlamentin Evropian: Do të jemi Maqedonia Veriore me gjuhë dhe identitet të pranuar

Zhurnal - 13.09.2018

UPDATE: 13.09.2018 12:21:00 ### 13.09.2018 11:58:00 Fjalim i kryeministrit Zaev para PE-së në Strasburg (drejtpërdrejtë) Strasburg, 13 shtator - Kryeministri Zoran Zaev sot ka fjalim në seancën ...

Zaev: Kemi pasur shumë mbështetje për marrëveshjen e Prespës

ABC News - 13.09.2018

Në fjalën e tij në Parlamentin Europian, Kryeministri maqedonas Zoran Zaev u shpreh se vendi i tij ka pasur shumë mbështetje për marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit.

Zaev në Parlamentin Evropian: Do të jemi Maqedonia Veriore me gjuhë dhe identitet të pranuar (Video)

Telegrafi - 13.09.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, sot ka mbajtur fjalim në Parlamentin Evropian. Ai para eurodeputetëve tha se Maqedonia ndodhet në një udhëkryq të madh për të ardhmen e saj.

Eduard Kukan, eurodeputet (PPE): Detyrë patriotike është që të votohet në referendum

Idividi - 13.09.2018

Bruksel, 12 shtator 2018 (MIA) - Porosi deri te votuesit e Maqedonisë që të marrin pjesë në referendum, por edhe porosi deri te VMRO-DPMNE-ja që mos e bojkotojë referendumin e ardhshëm janë një pjesë ...

Hashim Thaçi: Votoni "pro" në referendum, kjo do të jetë pozitive për të gjithë rajonin

Idividi - 13.09.2018

Shkup, 12 shtator 2018 (MIA) - Marrëveshja e arritur me Greqinë për emrin, është vendimi më i drejtë, për shkak se e ardhmja edhe e Kosovës edhe e Maqedonisë dhe e gjithë rajonit është BE-ja dhe ...

“Maqedonia bojkoton” ju bëri thirrje qytetarëve të Gostivarit të bojkotojnë referendumin

Botasot - 13.09.2018

Janko Baçev Kryetar i partisë “Maqedonia e Vetme” dhe udhëheqës i fushatës “Maqedonia bojkoton” në takimin e sotshëm nga qytetarët e Gostivarit kërkoi që masovikisht të thonë jo, siç tha ai, ...

Objektiva për referendumin: Pushteti dhe opozita të bashkohen në momentet kyçe

Idividi - 13.09.2018

Shkup, 12 shtator 2018 (MIA) - Pushteti dhe opozita të bëhen së basku pasi bëhet fjalë për ardhmërinë e shtetit dhe për ardhmërinë e gjeneratave të ardhshme.

Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për Referendumin, por edhe të SHBA-së dhe BE-së

Idividi - 13.09.2018

Gostivar, 12 shtator 2018 (MIA) - Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë e degës, kryetarët ...

Zaev - Bllok: Përmbushja e rezultateve të qëndrueshme në reformat e hapë rrugën e Maqedonisë drejt BE-së

Idividi - 13.09.2018

Shkup, 12 shtator 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev, sot, u takua me delegacionin e Mbretërisë së Holandës, të kryesuar nga ministri i Punëve të Jashtme, Stefan Bllok, me të cilin bisedoi për ...

Zaev do të mbajë fjalim në Parlamentin Evropian

Portalb - 13.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev, sot do të duhet të mbajë fjalim në seancën plenare të Parlamentit Evropian (PE) në Strasburg, njofton Portalb.mk . Zaev mbrëmë në takimin në Kriva Pallankë paralajmëroi se në ...

Zaev sot do të mbajë fjalim në Parlamentin Evropian

Telegrafi - 13.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot duhet të mbaj fjalim në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg, përcjell Telegrafi Maqedoni. Zaev në tubimin e mbrëmshëm në Kriva Pallankë deklaroi se në ...

Haradinaj: Zgjidhja me Serbinë s’arrihet përmes shkëmbimit të territoreve

Zeri - 13.09.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë së deri te marrëveshja me shtetin serb nuk mund të arrihet përmes shkëmbimit të territoreve, shkruan sot Gazeta " Zëri ".

Zaev do të mbajë fjalim në Parlamentin Evropian

Tetova Sot - 13.09.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot duhet të mbajë fjalim në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg. Zaev mbrëmë në tubimin në Kriva Pallankë paralajmëroi se në PE do të flasë për perspektivat ...

Linjë falas telefonike për paraqitjen e shkeljes së të drejtës së votimit

Flaka - 13.09.2018

Avokati i popullit në prag të referendumit nga e hëna (17 shtator) do të hapë linjë falas telefonike 0800 54321, me qëllim që t’u ndihmojë qytetarëve në realizimin dhe mbrojtjen e të drejtës së ...

Ra referendumi, që të shihet llumi!

Ina - 13.09.2018

Nga Abdulla Mehmeti/ Fushata e partive poliitike të shqiptarëve në Maqedoni për referendumin e 30 shtatorit, sipas terminologjisë që përdorin drejtuesit e këtyre partive është ofenduese dhe ...

Zaev-Thaçi: Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur

Radio Vala - 13.09.2018

“Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të çoj përforcoj paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në ...

Thaçi viziton Shkupin, bën thirrje për pjesëmarrje në referendum

VOA - 12.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkoi të mërkuren për vizitë në Shkup, ku u prit nga Kryeministri Zoran Zaev, ndërsa pati takime edhe me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë dhe me drejtues ...

Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Alsat - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u ka bërë sot thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që të votojnë referendumin për emrin e këtij vendi fqinj. Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu në një konferencë ...

Thaçi do marrëveshje të shpejtë me Serbinë, jo pas 20 vjetësh

Koha.net - 12.09.2018

Vizitën e tij në Shkup, presidenti Hashim Thaçi, e ka shfrytëzuar për të folur edhe një herë për mundësitë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare të paqes me Serbinë, raporton KTV .

Bllok: Referendumi është proces demokratik, qytetarët do të bëjnë zgjidhjen e vetme për vendin

Tetova Sot - 12.09.2018

Marrëveshja e Prespës është kompromis i ndjeshëm, por zgjidhja e kësaj çështje i hap dyert drejt të ardhmes më të mirë të Maqedonisë, dhe ajo varet nga të gjithë aktorët politikë, duke e përfshirë ...

Hashim Thaçi tregon se kush do të përfitojë nga marrëveshja në Bruksel

Tetova Sot - 12.09.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ripërsëriti sot se çdo marrëveshje që arrihet në Bruksel me palën serbe do të jetë në interes të vendeve tona dhe tërë rajonit.

Haradinaj pas takimit me Menduh Thaçin: Referendumi i suksesshëm është në interes të shqiptarëve në Maqedoni

Medial - 12.09.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot u takua me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) të Maqedonisë, Menduh Thaçi, pas së cilës ha se “shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoni në ...