TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Takimi Trump-Kim dhe sfidat e së ardhmes

VOA - 13.06.2018

Presidenti Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un bënë histori me takimin e tyre në Singapor. Dy udhëheqësit nënshkruan një marrëveshje që detyron dy vendet të punojnë drejt ...

Takimi i Singaporit, Besnik Mustafaj: Ja pse Bota pret rezultate pozitive nga biseda Trump-Kim Jong Un

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Sipas publicistit Besnik Mustafaj, takimi në Singapor i presidentit amerikan Donald Trump me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, është shenjë e mirë për paqen në botë.

Hoteli luksoz që priti Kim Jong-Un në Singapor

Lajmi.net - 13.06.2018

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jung-Un, qëndroi në hotelin St.Regis, Singapor, një nga më luksozët në qytet. (CNN) — Edhe pse samiti historik midis presidentit Trump dhe Kim Jon-Un u caktua te ...

Rusia mirëpret takimin Trump-Kim

Portalb - 13.06.2018

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitriy Peskov, thotë se kanë mirëpritur samitin e djeshëm në Singapor mes presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un , transmeton ...

Njeriu i mistereve të mëdha, 10 fakte për Kim Jong Un

Java News - 13.06.2018

Lideri i Koresë së Veriut është një personazh me shumë të panjohura. Fëmijëria e tij është mbajtur e fshehtë ndërkohë dihet se është shkolluar në Perëndim me emër tjetër.

Takimi Trump-Kim dhe manovrat ushtarake në Korenë e Jugut

VOA - 13.06.2018

Samiti i Singaporit përfundoi të martën me një angazhim të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut për çarmatimin bërthamor të gadishullit Korean. Por njoftimi që shkaktoi më shumë bujë nuk ishte ...

Trump: Koreja V. nuk është më kërcënim bërthamor

Evropaelire - 13.06.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se Phenjani nuk paraqet më kërcënim bërthamor për botën. Trump i bëri këto komente një ditë pas takimit me udhëheqësin verikorean, Kim Jong Un, ...

Rusi, Kremlini përshëndet fillimin e një dialogu të drejtpërdrejtë Trump-Kim

BalkanWeb - 13.06.2018

Kremlini përshëndeti sot fillimin e një dialogu të drejtpërdrejtë midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut, pas takimit të parë mes Donald Trump dhe Kim Jong Un, duke paralajmëruar se kriza koreano-veriore ...

Pompeo: SHBA shpreson për një "çarmatim në përmasa mjaft të mëdha”

VOA - 13.06.2018

Shtetet e Bashkuara shpresojnë për një "çarmatim në përmasa mjaft të mëdha” të Koresë së Veriut brenda 2 vjetësh e gjysmë, tha sekretari i Shtetit Mike Pompeo të mërkurën, një ditë pasi presidenti ...

Koreja e Veriut feston takimin Trump-Kim

ABC News - 13.06.2018

Mediat e Koresë së Veriut e konsiderojnë fitore të madhe samitin mes Kim Jong-un dhe presidentit amerikan Donald Trump. Madje raportojnë se SHBA mendon të heqë sanksionet ndaj Phenianit.

Ndërprerja e stërvitjeve ushtarake me SHBA-në ndihmon në negociatat për denuklearizim

Evropaelire - 13.06.2018

Ndërprerja e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Jugore mund të ndihmojë në denuklearizimin e Koresë Veriore, ka njoftuar zyra presidenciale jugkoreane më ...

Trump: Koreja Veriore nuk është më një kërcënim bërthamor

Koha.net - 13.06.2018

Koreja e Veriut nuk paraqet më kërcënim bërthamor, tha presidenti i SHBA-së, Donald Trump pas kthimit në Uashington nga Singapori ku u takua me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Samiti historik Trump-Kim Jong, Koreja e Veriut feston takimin si fitore e madhe

BalkanWeb - 13.06.2018

Koreja e Veriut ka festuar takimin historik Trump-Kim si një fitore e madhe për shtetin,ku sipas mediave pretendohet që SHBA të heqë sanksionet. Dy liderët u takuan ditën e martë, ku nënshkruan një ...

Gazetari pyet Trumpin: Si mund t’i besosh një diktatori, presidenti amerikan mundohet t’ia shpjegojë (Video)

Telegrafi - 13.06.2018

Disa orë pas samiti historik mes liderit koreanoverior Kim Jong-un, presidenti amerikan ka dhënë një intervistë për televizionin amerikan ABC. Gazetari George Stephanopoulos, ka filluar intervistën ...

Çfarë nuk u pa gjatë marrëveshjes Trump-Kim Jong, pse motra e liderit korean ndërroi stilolapsin

BalkanWeb - 13.06.2018

Qeveria e Koresë së Veriut na mësoi se çfarë është germafobia , paranoja ose frika nga sende. Kjo u pa në takimin historik të djeshëm të zhvilluar mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe diktatorit ...

Media e Koresë Veriore e shpall Kimin fituesin e takimit me Trumpin

Koha.net - 13.06.2018

Pas takimit me presidentin amerikan Donald Trump, lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un po vlerësohet lart për krijimin e kushteve të paqes në botë. Koreja Veriore ka përshëndetur samitin në mes të ...

Mediat e Koresë Veriore raportojnë sot për takimin historik Trump, Jong-un

Lajmi.net - 13.06.2018

Koreja e Veriut më në fund ka transmetuar raportimet se takimi historik mes Presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un ka ndodhur të martën e 12 qershorit.

Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina

Bota.al - 13.06.2018

Nga Josh Rogin Në ëndrrat më të egra të presidentit kinez Xi Jinping, ai nuk mund të kishte parashikuar një rezultat më të mirë të samitit të Presidentit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim ...

Trump takohet me Kim: Çdokush mund të bëjë luftë, guximtarët bëjnë paqe

SOT - 13.06.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka realizuar dje takimin historik me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, duke thënë se marrëveshja e nënshkruar prej të dyve ishte “e jashtëzakonshme”.

Pse Kim Jong Un e ndërroi stilolapsin kur firmosi marrëveshjen me Trump?

Tetova Sot - 13.06.2018

Takimi historik mes Donald Trump dhe Kim Jong Un një ditë më parë tërhoqi vëmendjen botërore. Gjatë takimit nuk munguan dhe detajet e vogla, që nuk i shpëtuan ‘syrit’ të kamerës.

Pas kthimit në shtëpi, Kim tregon detaje nga takimi me Trumpin

Telegrafi - 13.06.2018

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un raportohet t’i ketë thënë presidentit amerikan Donald Trump, se duhet “urgjentisht” që Koreja e Veriut dhe SHBA-të të ndalin “aksionet irrituese ushtarake ...

Trump tallet me gazetarët, para liderit të shtetit pa liri të shtypit

Telegrafi - 13.06.2018

Mijëra gazetarë ishin në Singapor për të mbuluar marrëveshjen historikë ne mes të presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë Veriore, Kim Jong-un.

Kim Jong Un një ‘yll roku’ në Singapor!

Java News - 13.06.2018

Kim Jong Un e ka konsideruar udhëtimin në Singapor si më të mirin që kishte bërë ndonjëherë. Ai shëtiti nëpër rrugët e qytetit gjatë natës dhe bëri fotografi me ministrin e jashtëm të Singaporit, ai ...

VIDEO/ Detaji që nuk patë gjatë marrëveshjes Trump-Kim Jong, pse lideri i Koresë së Veriut e ndërroi me urgjencë ...

Gazeta Tema - 13.06.2018

Si të shmangim një stilolaps helmues? Siguria e Kim Jong-un ishte maksimale gjate takimit historik me Trump ne Singapor. Ajo qe ndoshta nuk u vu re, nuk i shpetoi kamerave, qe e fokusuan e me pas u ...

Kush janë armiqtë dhe kush aleatët e Koresë së Veriut dhe a mund të jetë Amerika partneri i radhës? (Foto/Video)

Telegrafi - 13.06.2018

Ekstremisht represive, qeveria komuniste e Koresë së Veriut ka vetëm disa miq në mbarë botën. Përkundër kësaj, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, përveç disa miqve të paktë, një nga ...

Kim Jong Un kthehet në shtëpi/ Irani paralajmëron liderin korean

ABC News - 12.06.2018

Pas takimit me Donald Trump, Kim Jong Un ka lënë Singaporin për t’u kthyer në Korenë e Veriut. Ndërkohë, Irani i ka bërë thirrje udhëheqësit që të mos i zërë besë presidentit amerikan, i cili mund ta ...

Samiti historik i kushtoi 15 milionë dollarë qeverisë së Singaporit (Video)

Telegrafi - 12.06.2018

Pesëmbëdhjetë milionë dollarë i ka kushtuar qeverisë së Singaporit, samiti historik mes Donald Trumpit dhe Kim Jong-unit, ku përfshihen masat shtesë të sigurisë.

Shtrëngim historik i duarve mes Trumpit dhe Kimit

Koha.net - 12.06.2018

Donald Trumpi dhe Kim Jong Un janë takuar në samitin e shumëpërfolur historik, raporton KTV. Në Singapor, presidenti amerikan dhe lideri koreano-verior u zotuan të linin prapa të kaluarën dhe të ...

Reagime kryesisht optimiste për marrëveshjen Trump - Kim

VOA - 12.06.2018

Udhëheqës botërorë nga Azia dhe vende të tjera të botës, shprehën kryesisht miratimin e tyre për marrëveshjen e arritur të martën mes Presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit koreanoverior Kim Jong ...

Reagime optimiste pas takimit Trump-Kim

Tetova Sot - 12.06.2018

Udhëheqës në mbarë Azinë dhe nga vende të tjera janë shprehur me tone optimiste për të ardhmen, pas takimit historik mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit koreanoverior Kim Jong Un në ...

NATO-ja përshëndet samitin Kim-Trump në mbështetje të denuklearizimit

Alsat - 12.06.2018

NATO-ja mirëpret takimin historik mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreanoverior, Kim Jong Un, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut, Jens Stoltenberg.

Takimi Trump-Kim Jong Un/ Meta: Presidenti i SHBA-ve tregoi përgjegjësi të larta globale

Mapo - 12.06.2018

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut. Në një mesazh në rrjetet sociale, Presidenti Meta shprehet se Presidenti i SHBA, Donald Trump tregoi ...

Takimi Trump-Kim Jong Un/ Meta: Presidenti i SHBA-ve tregoi përgjegjësi të larta globale

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE – Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur takimin e presidentit amerikan Donald Trump me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në Singapor.

Historia e rrallë, një kampion i NBA vuri paqen mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut…

Gazeta Tema - 12.06.2018

Një ditë historike: presidenti i SHBA, Donald Trump dhe diktatori koreano-verior Kim Jong-Un u takuan në Singapor për të nënshkruar paqen mes dy vendeve, pas muajve të tëra të kaluara mes kërcënimeve ...

Edhe pse ai i vendosuri në tavolinë “inspektohet” nga agjenti i tij, Kim Jong-un zgjedh stilolapsin e tij për të ...

Telegrafi - 12.06.2018

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka zgjedhur stilolapsin e tij për të nënshkruar një marrëveshje dypalëshe në samitin e rëndësishëm të Singaporit me presidentin amerikan Donald Trump.

VIDEO/ Paranoja e Kim, agjenti korean inspekton stilografin para firmës me Trump

Java News - 12.06.2018

Sot në Singapor u zhvillua një takim historik mes presidentit të SHBA Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un. Pas shumë pasigurive, më në fund takimi u bë realitet.

Pasi sheh veturën presidenciale të Trumpit, Kim Jong-un largohet me Mercedesin e tij – i cili gjithashtu ka gjëra shumë ...

Telegrafi - 12.06.2018

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un është parë duke lënë samitin e Singaporit në Mercedes-in e tij të blinduar, pasi presidenti amerikan, Donald Trump i tregoi limuzinën e tij të quajtur “Bisha”.

Hoteli luksoz që priti Kim Jong-Un në Singapor

Mapo - 13.06.2018

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jung-Un, qëndroi në hotelin St.Regis, Singapor, një nga më luksozët në qytet. (CNN) — Edhe pse samiti historik midis presidentit Trump dhe Kim Jon-Un u caktua te ...

Njeriu i mistereve të mëdha, dhjetë fakte për Kim Jong-un (Foto)

Telegrafi - 13.06.2018

Lideri i Koresë së Veriut është një personazh me shumë të panjohura. Fëmijëria e tij është mbajtur e fshehtë ndërkohë dihet se është shkolluar në Perëndim me emër tjetër.

Trump: Koreja V. nuk është më kërcënim bërthamor

Lajmi.net - 13.06.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se Phenjani nuk paraqet më kërcënim bërthamor për botën. Trump i bëri këto komente një ditë pas takimit me udhëheqësin verikorean, Kim Jong Un, ...

Ndërprerja e stërvitjeve ushtarake mes SHBA-së e Koresë së Jugut ndihmon në negociatat për denuklearizim

Koha.net - 13.06.2018

Ndërprerja e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në mes të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Jugore mund të ndihmojë në denuklearizimin e Koresë Veriore, ka njoftuar zyra presidenciale jugkoreane më ...

Gazetari pyet Trumpin: Si mund t’i besosh një diktatori, presidenti amerikan mundohet t’ia shpjegon (Video)

Tetova Sot - 13.06.2018

Disa orë pas samiti historik mes liderit koreanoverior Kim Jong-un, presidenti amerikan ka dhënë një intervistë për televizionin amerikan ABC. Gazetari George Stephanopoulos, ka filluar intervistën ...

Mediat e Koresë Veriore raportojnë sot për takimin historik Trump, Jong-un

Ina - 13.06.2018

Koreja e Veriut më në fund ka transmetuar raportimet se takimi historik mes Presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un ka ndodhur të martën e 12 qershorit.

ANALIZA: Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina

Gazeta Tema - 13.06.2018

Nga Josh Rogin Në ëndrrat më të egra të presidentit kinez Xi Jinping, ai nuk mund të kishte parashikuar një rezultat më të mirë të samitit të Presidentit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim ...

Pas kthimit në shtëpi, Kim tregon detaje nga takimi me Trumpin

SOT - 13.06.2018

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un raportohet t’i ketë thënë presidentit amerikan Donald Trump, se duhet “urgjentisht” që Koreja e Veriut dhe SHBA-të të ndalin “aksionet irrituese ushtarake ...

Kim Jong Un një ‘yll roku’ në Singapor!

Bota.al - 13.06.2018

Kim Jong Un e ka konsideruar udhëtimin në Singapor si më të mirin që kishte bërë ndonjëherë. Ai shëtiti nëpër rrugët e qytetit gjatë natës dhe bëri fotografi me ministrin e jashtëm të Singaporit, ai ...

Pse lideri verikorean e ndërroi me urgjencë stilolapsin

Koha.net - 13.06.2018

Siguria e Kim Jong-un-it ishte maksimale gjate takimit historik me Trump ne Singapor. Ajo qe ndoshta nuk u vu re, nuk i shpëtoi kamerave, që e fokusuan e me pas u bë lajm.

Tualeti si simbol i mosbesimit

Portalb - 12.06.2018

Pak orë para se Kim Jong-un dhe Donald Trump të shtrëngonin duart me njëri-tjetrin në një resort turistik luksoz në Singapor, mediat ndërkombëtare raportuan një lajm të pazakontë dhe të çuditshëm, ...

Irani kritikon samitin Trump-Kim

Portalb - 12.06.2018

Zëdhënësi i Qeverisë së Iranit, Muhammed Bakir Nubaht ka kritikuar takimin mes liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që u zhvillua në Singapor, raporton ...

Takimi Trump-Jong Un, ja si reaguan Seuli, Pekini, Tokio dhe Moska

SOT - 12.06.2018

Donald Trump dhe drejtuesit koreano-verior, Kim Jong Un në Singapor ka ngjallur sot në botë reagime pozitive, por shpesh të rezervuara. SEULI: “Një ngjarje historike” “Marrëveshja e Sentosas e 12 ...