TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Filmi që parashikoi shuarjen e ‘Notre Damit’ në vitin 2004

Botasot - 16.04.2019

Sot e gjithë bota është tronditur me djegien e katedrales historike të ‘Notre Damit’. Befasisht, në filmin ‘Before Sunset’ që është lansuar në vitin 2004 ishte parashikuar djegia e katedrales së ...

Struktura e katedrales Notre Dame shpëton nga shkatërrimi i plotë

Alsat - 16.04.2019

“Tani mund të themi sigurt se struktura e Notre Dame është ruajtur nga shkatërrimi i plotë”, tha një zyrtar i zjarrfikësve që luftoi me zjarrin e madh që goditi katedralen e famshme.

Blerim Latifi: Nga sot trashëgimia kulturore e njerëzimit është më e varfër

Botasot - 16.04.2019

Këshilltari i krytarit të Kuvnedit, Kadri Veseli, Blerim Latifi ka shkruar për djegien e katedralës së famshme ‘Notre Dame’ në Paris. Latifi përmes një postimi ka thënë se nga sot trashëgimia ...

Paris, prokuroria hap hetimet për zjarrin në Notre Dame

BalkanWeb - 16.04.2019

‘Prokuroria e Parisit ka hapur një hetim mbi zjarrin shkatërrues në katedralen e Notre Dame’ ka deklaruar një zëdhënës për CNN. Prokurorët do të hetojnë pistën “shkatërrim të pavullnetshëm nga ...

Historia u dogj, por si u ndërtua katedrajla e "Notre Damit" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.04.2019

Kulla e Katedrales së famshme të Parisit , Notre Dame, është rrëzuar pasi një zjarr i madh shpërtheu pasditen e së hënës. Sipas “Le Monde”, zjarri nisi në papafingon e monumentit përpara se të ...

Mediumi serb: “Zoti e ndëshkoi Katedralen që ngriti flamurin e Kosovës”

Ina - 16.04.2019

Qytetarët serbë, fatkeqësisht duket se i janë gëzuar djegjes së katedrales në Paris. Madje, mediumi serb “Informer” e ka lidhur djegjen e “Notre Dame” me flamurin e Kosovës.

Për ndërtimin e saj janë dashur 100 vite, kurse u shkatërrua për vetëm dy orë – historia e katedrales 850 vite të ...

Telegrafi - 16.04.2019

Katedralja e Parisit, Notre Dame, e cila sot është përfshirë nga zjarri ku si pasojë është shembur çatia, konsiderohet si një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike të Francës.

Mediat serbe: Zoti e dë*noi Francën, vendosi flamurin e Kosovës në katedrale

Antpress - 16.04.2019

Dje në Paris ka marrë flakë katedralja Notre Dame madje mbi çatinë e saj ka rënë edhe kumbonarja e gjatë 90 metra. Zjarrit besohet që të ketë ndodhur si pasojë e punimeve që kanë qenë duke u ...

Macron: Ne do ta rindërtojmë katedralen e Notre Dame së bashku

BalkanWeb - 16.04.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron sapo njoftoi se, duke filluar nga e marta, ai do të nisë një fushatë ndërkombëtare për mbledhjen e fondeve për të rindërtuar Katedralen e Notre Dame.

Hetimet e para thonë se Notre-Dame u dogj aksidentalisht

Gazeta Express - 15.04.2019

Hetuesit të cilët kanë dalë në vendin e ngjarjes, thanë për media se besojnë që zjarri në Katedralen e Notre-Damit në Paris, filloi aksidentalisht, dhe nuk ishte i qëllimshëm.

Dy kullat e Notre Dame tani janë të sigurta, një zjarrfikës është lënduar rëndë

Lajmi.net - 15.04.2019

Të dy kullat e katedrales Notre Dame tani janë të sigurta. CNN raporton se zjarri në Notre Dame ka filluar të lokalizohet, përcjell lajmi.net. Këtë e ka bërë të ditur sekretari i ministrit të ...

Liderët botërorë solidarizohen për Katedralen në Paris

ABC News - 15.04.2019

Liderët botërorë e fetarë kanë shprehur solidaritetin e tyre me Francën pas zjarrit katastrofik që përfshiu katedralen e Notre Dame. Për presidentin Makron është një trishtim i thellë për gjithë ...

Zjarri në 'Notre Dame', ngjarja po trajtohet si emergjencë kombëtare

SOT - 15.04.2019

Zjarri i rënë në katedralen historike të Parisit, 'Notre Dame' ka qënë shkatërrues për një pjesë të madhe të katedrales. Së fundmi sipas mediave franceze presidenti i Francës, Macron po e trajton ...

Trishtimi i kryeministrit Edi Rama në këtë foto

Botasot - 15.04.2019

Kulla e Katedrales së famshme të Parisit, Notre Dame, është rrëzuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në katedrale pasditen e sotme. E gjitha Bota ka shprehur trishtim në lidhje me këtë ngjarje, pas ...

Në të njejtën ditë kur u do*gj Katedralja Notre Dame, para shumë vitesh ndodhi dhe një tra*gjedi tjetër! (FOTO)

Antpress - 16.04.2019

Në të njejtën ditë kur u shkru*mbua Katedralja me e famshme ne bote Notre Dame e Parisit. Ne po te njejten date eshte mby*tur gjigandi Titanic me 1912 fryme njerezish brenda qe perfunduan ne ujerat e ...

‘Notre Dame’/ Autoritetet franceze: Zjarri po dobësohet

BalkanWeb - 15.04.2019

Të dy kullat e katedrales së Notre Dame “janë të sigurta”, deklaroi pak çaste më parë Laurent Nunez, sekretar i ministrit të brendshëm të Francës, disa orë pasi një zjarr i madh shkatërroi dhe dogji ...

Marina dhe Geti sonte kanë një dhimbje

Gazeta Express - 15.04.2019

Getoar Selimi dhe Marina Vjollca duket se sonte kanë një dhimbje Djegia e katedralës Notre Dame në Paris duket se ka lënë gjurmë dhimbje edhe për shumë artistë shqiptarë.

Notre Dame i mbijetoi Revolucionit Francez dhe sulmeve naziste, por jo zjarrit të sotëm

Lajmi.net - 15.04.2019

Të intriguar nga tregimet e Kuazimodos, të fascinuar nga kokat e ullukut, më shumë se 13 milionë njerëz grumbulloheshin çdo vit për të parë monumentin historik më të popullarizuar të Evropës.

Mesazhi prekës dhe i fuqishëm i Obamës për Notre Dame

Botasot - 15.04.2019

Ish- presidenti amerikan Barack Obama, ka shkruar një mesazh prekës aq edhe të fuqishëm për katedralen ikonike në Paris, e cila u përfshi nga zjarri. Ai shkruan në Facebook: Notre Dame është një nga ...

Parisi goditet në zemër, e gjithë bota sytë tek ai

ABC News - 15.04.2019

Francezët e gjithë Evropa dhe mbarë bota i kanë sytë nga zjarri që ka përfshirë katedralen e famshme “Notre Deme de Paris”. Kryeqyteti francez ka marrë një goditje në zemër të tij, ku flakët përpinë ...

Shpëton dhe ruhet struktura kryesore e Notre Damit

Gazeta Express - 15.04.2019

Sot gjatë fillimit të mbrëmjes, katedralja e Notre-Damit në Paris u përfshi nga flakët, të cilat më pas u përhapën në të gjithë çatinë, duke e bërë të vështirë ndaljen e flakëve.

Ruhet struktura e “Zonjës së Parisit”

ABC News - 15.04.2019

Struktura e katedrales “Notre Dame” e cila u përfshi nga flakët është ruajtur. Zjarrfikësit francezë kanë mundur të ruajnë një pjesë të mirë të “Zonjës së Parisit”.

Notre Dame i kishte shpëtuar Revolucionit Francez dhe pushtimit nazist

Gazeta Express - 15.04.2019

Katedralja e Notre Dame ka një histori plotë 850 vjeçare. Objekti ikonik i ka shpëtuar shumë sfidave gjatë shekujve. Ajo ishte skena e kurorëzimit të perandorit Napoleon në vitin 1804.

Zyrtarët: Kemi shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’

Mapo - 15.04.2019

Pas 4 orësh betejë me zjarret, zyrtarët konfirmojnë se kanë shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’ në Paris. Agjencia Reuters shkruan se një drejtues i zjarrfikësve tha se kanë shpëtuar ...

Shekerinska: Skena tronditëse në Paris, çfarë tragjedie!

Alsat - 15.04.2019

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska e konsideroi skena tronditëse të shohësh zjarrin e madh që po shkatërron sot katedralen emblematike të Notrë Dam në Paris, ajo përmes një shkrimi në ...

U përfshi në flakë, vjen lajmi i keq për Notre Dame

SOT - 15.04.2019

Ministria e Brendshme franceze ka dhënë një lajm të keq. Katedralja Notre Dame mund të mos shpëtohet dot, pavarësisht se vazhdojnë përpjekjet e zjarrfikësve për të vënë zjarrin nën kontroll.

Arti dhe historia u shkatërrua para tyre, flasin dëshmitarët për djegien e Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Sot Katedralja e Notre Damit, është përfshirë nga flakët, duke e lënë të djegur pjesën më të madhe të saj. Një dëshmitarë tha se “Arti dhe historia shekullore u shkatërrua para syve tanë.

Reagon ambasada e Kosovës në Francë, pas përfshirjes nga zjarri të katedrales Notre Dame

Telegrafi - 15.04.2019

Ambasada e Kosovës në Francë, ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales Notre Dame në Paris. Në një postim në Twitter, ambasada e Kosovës shkruar se është dramë dhe mëkat që ndjekin me aq ...

Onat kujton Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Reperi Onat nga BabaStars ka kujtuar sot katedralen Notre Dame Onat, i cili është pjesë e labelit BabaStars, ka kujtuar katedralen Notre Dame në Paris duke postuar një foto ku ai shihet para saj.

Zjarri në Notre Dame, zjarrfikësit të pashpresë: Ferri nuk mund të ndalet! (Foto)

Top Channel - 15.04.2019

Zjarrfikësit francezë kanë paralajmëruar se zjarri që ka përfshirë katedralen Notre Dame në Paris pasditen e së hënës “nuk mund të ndalet”. Një zyrtar i Ministrisë së Brendshme ka thënë se nuk është ...

Kur inati të verbon: Mediat serbe i gëzohet tragjedisë në Notre Dame për shkak të Kosovës

Botasot - 15.04.2019

Kur inati të verbon. Media të Beogradit i gëzohen tragjedisë së Francës, shkruajnë se zoti po e ndëshkon këtë ndërtesë me djegie për shkak se gjashtë muaj më parë aty kishte valuar flamuri “i shtetit ...

FOKUS – Notrë Dam, simboli i Francës dhe Europës

Medial - 15.04.2019

TIRANË, 15 prill /MEDIAL/ – Katedralja Notrë Dam në Paris, shkurt Notrë Dam, është katedralja e dioqezës së kryepeshkopit të Parisit, në Francë. Ajo ndodhet në lindje të Ishullit të Qytetit, në ...

Zjarr i madh përfshin Katedralen Notre-Dame të Parisit

RTSH - 15.04.2019

Një zjarr i madh përfshiu Katedarlen e Parisit Notrë Dam, e cila kosiderohet edhe si emblemë e kryeqytetit francez. Zjarri ra pasditen e së hënës. Tymi dhe flaka, përfshinë katedralen dhe fotot dhe ...

Haradinaj: I trishtuar për zjarrin që përfshiu Katedralën Notre-Dame

Botasot - 15.04.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas djegies së katedrales Notre Dam në Paris, që është djegur, nga një zjarr që ra gjatë ditës së sotme, përvjell “Bota sot”.

Reagon Macron për Notre Damin: Një pjesë e jona po digjet

Gazeta Express - 15.04.2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka ndarë dhimbjen e tij me të gjithë katolikët dhe qytetarët e Francës, duke e përshkruan djegien e Katedrales në Paris me fjalët ‘një pjesë e jona po digjet’.

Dimitrov reagon për zjarrin në katedralen Notre Dame

Telegrafi - 15.04.2019

Ministri i Punëve të Jashtme, reagoi për zjarrin e katedrales Notre Dame në Paris ku një kullë e ndërtesës u rrëzua. “Solidaritet ndaj popullit francez dhe gjithë katolikëve.

“Notre Dame” në zjarr, pesë fakte rreth simbolit të Parisit

Koha.net - 15.04.2019

Katedralja e famshme e Parisit, Notre Dame është përfshirë nga flakët, që kanë shkatërruar simbolin parisian, e një humbje e madhe për Francën. Më poshtë janë pesë fakte rreth kryeveprës Gotike, e ...

Kryeministri Rama i pikëlluar, nxjerr foton që po bën xhiron e botës

SOT - 15.04.2019

Mbarë bota ka kthyer sytë mbrëmjen e sotme nga Parisi, pas zjarrit fatal që përpiu katedralen shekullore të 'Notre Damit'. Së fundmi në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar edhe kryeministri Rama me anë ...

12 fotot që tregojnë madhështinë e historisë 800 vjeçare të Notre Damit

Gazeta Express - 15.04.2019

Katedralja e Notre Damit në Paris, një ndër ikonat e ndërtimtarisë religjioze, të hënën është përfshirë në flakë masive, duke bërë që të ketë reagime nga gjithë bota.

Presidenti Thaçi: Fatkeqësi e madhe përfshirja në zjarr e Katedrales Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë se është fatkeqësi e madhe përfshirja në zjarr e Katedrales historike Notre Dame në Paris. Ai e ka quajtur këtë incident si një fatkeqësi kulturore me ...

Macron jep lajmin e madh, Notre Dame nuk do të bjerë!

Antpress - 16.04.2019

Në një deklaratë për mediat presidenti i Frances – Emmanuel Macron bëri me dije se katedralja e Notre Dame nuk do te bjere. Ajo do të rindërtohet dhe do ketë të njejtën rëndësi per te gjithë ...

Thaçi: Fatkeqësi e madhe e katedrales historike Notre Dame, që u kaplua nga zjarri

Telegrafi - 15.04.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas përfshirjes në zjarr të katedrales Notre Dame në Paris. Thaçi në një status në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar se përfshirja në zjarr e ...

Zjarri në Katedrale, Macron shpall emergjencën kombëtare

BalkanWeb - 15.04.2019

Presidenti Macron ka shpallur emergjencën kombëtare pas zjarrit shkatërrues që ka rënë në Katedralen e Notre-Dame. Pamjet tregojnë tymin e bardhë dhe flakët që vazhdojnë ende në strukturë.

‘Notre Dame’/Dëshmia e hidhur e zëdhënësit: Asgjë nuk do të mbetet…

Java News - 15.04.2019

Rreth 400 zjarrfikës janë mobilizuar për të shuar flakët që kanë përpirë prej më shumë se tre orësh katedralen ‘Notre Dame’. Një zëdhënës i katedrales ka thënë se: “Asgjë nuk do të mbetet nga ‘Notre ...

E trishtë/ Qindra persona shohin në heshtje flakët në Notre Dame (FOTO)

Durres Lajm - 15.04.2019

Me qindra njerëz janë mbledhur në rrugët përreth Katedrales Notre Dame në Paris duke parë flakët në heshtje. Katedralja e famshme e Parisit u përfshi nga flakët për shkaqe ende të qarta.

Zjarrfikësit mund të mos jenë në gjendje të shpëtojnë Katedralen Notre Dame

Gazeta Express - 15.04.2019

Ministri i Brendshëm i Francës Christopher Castaner, ka deklaruar se nuk është e sigurt nëse autoritetet e menaxhimit të krizave do ta shpëtojnë Notre-Damin, thuhet në një raport të AFP.

Digjet katedralja Notre Dame e Parisit, reagojnë yjet shqiptare dhe ndërkomëtare

Telegrafi - 15.04.2019

Një zjarr i madh shpërtheu në katedralen mesjetare të Notre Dame në qendër të qytetit të Parisit dhe një kullë u rrëzua e ndërtesës. Zjarrfikësit mbyllën zonën rreth një prej pamjeve më të vizituara ...

Bota reagon për djegien e “Notre Damet” në Paris

Koha.net - 15.04.2019

Zjarri në katedralen “Notre Dame” të Parisit ka nxitur reagimin e liderëve botërorë. Së fundmi reagoi edhe kryeministria britanike, Theresa May. Ajo ka thënë se mendimet e saj janë me Francën, pas ...

Katedralja e Parisit në flakë

Respublica - 15.04.2019

Një zjarr masiv ka rënë në katedralen e Parisit, të famshmen Notre Dame që sipas të dhënave të deritanishme mund ta çojë atë në shkatërrim. Qytetarë të kryeqytetit francez janë mbledhur për t’u ...

Zjarr në katedralen Notre Dame, reagon edhe presidenti amerikan

Telegrafi - 15.04.2019

Njerëz nga e mbarë bota janë duke përcjell me pikëllim djegien e katedrales së Parisit, Notre Dame, që konsiderohet si simbol i qytetit të dritave. Objekti 850 vjeçar është përfshirë i tëri nga flaka ...