TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koalicioni LDK-PDK, plagë që kullon

Botasot - 10.10.2019

Hija e koalicionit të LDK-së me PDK-në, aprovimi i vendimeve fatale për Kosovën: Asosacioni, Demarkacioni, zgjedhja e Hashimit president, të Kadrisë kryeparlamentar, fillimi i pagesës të veteranëve, ...

Konjufca: “Nuk ua merr mendja juve, se sa shumë ka ngjasu programi i LDK-së me të LVV-së”

Botasot - 10.10.2019

Nënkryetari i subjektit politik Lëvizja Vetëvendosje, Glauk Konjufca në ‘Debat Plus’ në RTV Dukagjini ka folur për pajtueshmërinë mes dy partive, LVV dhe LDK.

Konjufca tregon se a do ta përkrah LDK-ja, Asociacionin

Botasot - 10.10.2019

Glauk Kunjufca në Debat ka thënë se çështja e Asociacionit është e vdekur që nga vendimi i Gjyktaës Kushtetuese. Konjufca ka thënë LDK do ta mbajë qëndrimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese “Mendoj ...

Debat i ashpër: Olluri e akuzon për “luks”, Konjufca thotë se në takimin LDK-VV u shpenzuan vetëm katër euro

Telegrafi - 10.10.2019

Në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, sonte po debatohet me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje. Debate të ashpra janë zhvilluar mes Glauk Konjufcës dhe Parim Ollurit për vendin ku ...

Konjufca: Sot Kurti e Mustafa u pajtuan që të reduktohet numri i ministrive në masën 30 për qind

Telegrafi - 10.10.2019

Kandidati për deputet nga Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë se ka një qasje shumë konstruktive nga LDK e Vetëvendosje dhe shenjat janë që do të ketë një bashkëpunim shumë të mirë.

Konjufca tregon një pikë të veçantë që u diskutua në takimin e Kurtit me Osmanin

Botasot - 10.10.2019

Glauk Konjufca nga Vetëvendosje ka folur për takimin e sotëm mes partisë së tij me LDK’në. Konjufca në Debat Plus ka thënë se do të ketë një bashkëpunim të mirë mes LDK’së dhe VV’së “Unë shoh që do ...

Osmani arsyeton humbjen e LDK-së në Gjilan, thotë s’është njëjtë gara ndaj Kurtit si ndaj Kurteshit

Botasot - 10.10.2019

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, ka arsyetuar humbjen e partisë së saj në Gjilanin e Lutfi Hazirit, ndaj Vetëvendosjes. Atje LDK-ja është mbrapa me 13 për qind, ose rreth 5 mijë e ...

Osmani thotë se deri tash s’ka asgjë konkrete, me VV-në ka vetëm marrëveshje për të negociuar

Botasot - 10.10.2019

Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila sot parimisht u dakordua me Albin Kurtin nga Lëvizja Vetëvendosje për të shkuar në koalicion që do ta përbënin qeverinë e ardhshme, në Rubikon ka ...

Vjosa Osmani: Njerëz të panjohur më hynë në oborr dhe m’i frikësuan fëmijët

Gazeta Express - 10.10.2019

Kandidatja e LDK’së për kryeministre, Vjosa Osmani, thotë se lajmet të cilat ajo i konsideron të rreme gjatë fushatës zgjedhore e kanë rrezikuar atë dhe familjen e saj.

Takimi i parë Kurti- Osmani/ LDK nuk e njeh kreun e VV si kryeministër

Top Channel - 10.10.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës ende nuk po e pranon kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti si kryeministër të ardhshëm. Me gjithë nisjen e negociatave për arritjen e marrëveshjes për ...

Osmani: Nuk i kam duart e lidhura në LDK, maksimalisht jam përkrahur nga të gjithë

Koha.net - 10.10.2019

Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila sot parimisht u dakordua me Albin Kurtin nga Lëvizja Vetëvendosje për të shkuar në koalicion që do ta përbënin qeverinë e ardhshme, në Rubikon të ...

Selmanaj: Vetëvendosje as për së afërmi nuk ka kapacitetet e LDK-së, Kurti fitoi i vetëm garën

Telegrafi - 10.10.2019

Kandidati për deputetë nga Lidhje Demokratike e Kosovës, Driton Selmanaj, ka folur për situatën pas zgjedhore në Kosovë. Selmanaj, në “Dossier D” në RTV Dukagjini, ka thënë se LDK-ja ka pritur fitore ...

Nëse jo kryeministre, atëherë Vjosës verdikti i 6 Tetorit ia ka dhënë mandatin e Presidentes

Botasot - 10.10.2019

Rezultat i zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019 me një diferencë kaq të vogël votash, dhe si i tillë edhe nuk e përjashton edhe mundësinë që Vjosa Osmani të jetë kryeministre, dhe Presidenti nga VETËVENDOSJA ...

VV e LDK pajtohen të bashkqeverisin, presin rezultatet (VIDEO)

Medial - 10.10.2019

Albin Kurti gjatë ditës së sotme ka bërë hapin e parë drejt krijimit të qeverisë. Ai është takuar me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin, duke thënë se po u ecën mirë krijimi i koalicionit.

Abdullahu: Dialogu problem për bashkëpunimin VV-LDK, jo ndarja e pozitave

Medial - 10.10.2019

19:24 | 10 Tetor 2019 Analisti politik, Faton Abdullahu, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK nuk beson se mund të kenë mosmarrëveshje sa i përket ndarjes së pozitave në një bashkëpunim mes tyre.

Abdullahu për LDK dhe VV: Duhet të ndryshojë njëra sepse si parti dallojnë përmbajtësisht

Lajmi.net - 10.10.2019

Në Klan Kosova ai ka komentuar edhe bashkëpunimin mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së. “Duhet të ndryshojë njëra, sepse kemi të bëjmë më dy parti që dallojnë përmbajtësisht.

Vjosa Osmani nga stadiumi: Me Kosovën, sot e përgjithmonë

Botasot - 10.10.2019

Kandidatja për kryeministre e Lidhjes Demokratike të Kosovës Vjosa Osmani, gjendet në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Ajo po ndjekë ndeshjen mes Kosovës dhe Gjibraltarit, përcjell Bota sot.

Pse jo LDK e parë?

Botasot - 10.10.2019

Hija e koalicionit të LDK-së me PDK-në, aprovimi i vendimeve fatale për Kosovën: Asosacioni, Demarkacioni, zgjedhja e Hashimit president, të Kadrisë kryeparlamentar, fillimi i pagesës të veteranëve, ...

Kosovë: Vetëvendosja dhe LDK bien dakord për koalicion qeverisës

DW - 10.10.2019

Lëvizja Vetëvendosja dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, (LDK) u pajtuan që të krijojnë koalicionin qeverisës por, finalizimin e tij do ta bëjnë pas publikimit të rezultateve përfundimtare të ...

Sonte në “Debat Plus”: Si do të vendos Vetëvendosja?

Telegrafi - 10.10.2019

Sonte në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini janë të ftuar dy përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje. Të konsideruar si dy nga kandidatët potencial për ministra në qeverinë VV-LDK, Glauk ...

Vjosa Osmani ndjek ndeshjen Kosovë-Gjibraltar

Medial - 10.10.2019

Vjosa Osmani, kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, bashkë me bashkëshortin e saj është duke ndjekur lojën e Kosovës me Gjibraltarin. Këtë e bëri të ditur ajo me anë të një postimi në rrjetin ...

Vjosa Osmani nga stadiumi “Me Kosovën, sot e përgjithmonë”

Gazeta Express - 10.10.2019

Kandidatja për deputete nga radhët e LDK’së, Vjosa Osmani, ka postuar në llogarinë e saj në Facebook një fotografi gjersa shihet me bashkëshortin e saj, Prindon Sadriun, në ulëset e stadiumit “Fadil ...

“Ka një zbutje të Albin Kurtit”, analisti: Zgjedhja e tij kryeministër është e mirë për Kosovën

BalkanWeb - 10.10.2019

Analisti dhe opinionisti, Besnik Mustafaj i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24 u ndal edhe tek zhvillimet politike në Kosovë, ndërsa “skanoi” në detaje edhe raportin mes Liderit të Vetëvendosjes ...

Vjosa Osmani e para, kush janë kandidatët e tjerë më të votuar të LDK-së në Gjakovë?

Lajmi.net - 10.10.2019

Kandidatja më e votuar është Vjosa Osmani, pretendentja për kryeministre, ajo ka arritur të marrë 6 mijë e 135 vota në këtë komunë, pasuar nga Anton Quni, i cili ka marrë 2 mijë e 351 vota, i treti ...

Këta janë kandidatët që dështuan me vota në vendlindjet e tyre

Zeri - 10.10.2019

KQZ ka publikuar rezultatet e plota të zgjedhjeve të parakohshme që u mbajtën të dielën në Kosovë. Sipas këtyre rezultateve, Vetëvendosje e Albin Kurtit është fituese e zgjedhjeve me rreth 5 mijë ...

Mustafa pas takimit me Kurtin: Do të përpiqemi të merremi vesh për participimin në Qeveri pasi të dihet fituesi

Gazeta Express - 10.10.2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përmes një fotografie në Facebook të takimit që ky i fundit së bashku me kandidaten për Kryeministre Vjosa Osmani kanë pasur me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin ...

VV-LDK bien dakord për bashkëqeverisje

RTSH - 10.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë zhvilluar sot takimin e parë pas zgjedhjeve të 6 tetorit, me qëllim të arritjes së një marrëveshje që do të rezultonte me krijimin e ...

Përfundon takimi Osmani-Kurti: Kushdo që ka marrë më shumë vota do caktohet kryeministër

Top Channel - 10.10.2019

Pas përfundimit të takimit mes VV-së dhe LDK-së, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani u prononcuan në një deklaratë për mediat. “Synimi ynë është t’i dalim zot nevojave të qytetarëve.

Kurti dhe Osmani japin detajet e bashkëqeverisjes

Telegrafi - 10.10.2019

Ka përfunduar takimi i liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kandidates për kryeministre në zgjedhjet e fundit nga LDK, Vjosa Osmani. Pas këtij takimi, Vjosa Osmani, në një prononcim për ...

Vetëvendosja e LDK-ja dakordohen për bashkëqeverisje, pa pazare politike

Koha.net - 10.10.2019

Ka përfunduar takimi i kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti, me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa dhe kandidates për kryeministre të LDK-së, Vjosa Osmani.

Vetëvendosje dhe LDK pajtohen për të qeverisur së bashku

Zeri - 10.10.2019

Ka përfunduar takimi mes kreut të LVV-së Albin Kurti dhe kandidates për kryeministre nga radhët e LDK-së Vjosa Osmani. Të dy pas takimit janë deklaruar se kanë biseduar për një qeverisje së bashku, ...

Vetëvendosje dhe LDK do të bashkëqeverisin vendin

Kosova Live - 10.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes e kandidati për kryeministër, Albin Kurti është takuar me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa dhe Vjosa Osmanin, kandidaten për kryeministre.

Kurti: Në qeverisjen e përbashkët me LDK-në do të kemi 30 për qind përfshirje të grave

Telegrafi - 10.10.2019

Pas përfundimit të takimit me kandidaten për kryeministre në zgjedhjet e fundit nga LDK, Vjosa Osmani, lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, në një konferencë për media ka thënë se në qeverisjen e ...

“Vjosa dhe Albini, dy liderë të një niveli superior”

Botasot - 10.10.2019

Aktivistja e shoqërisë civile Besa Luzha, ka përgëzuar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin për një dakordim të shpejtë për bashkëqeverisje, shkruan “Bota sot”.

Vetëvendosje dhe LDK pajtohen për të qeverisur së bashku

Lajmi.net - 10.10.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka zhvilluar një takim më kandidaten e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmanin dhe liderin e partisë Isa Mustafa.

Kurti: Do të qeverisim me LDK’në, ekipet tona do t’i harmanizojnë programet

Gazeta Express - 10.10.2019

Pas përfundimit të takimit të Albin Kurtit me Vjosa Osmanit, kandidati për kryeministër Albin Kurti ka deklaruar se më LDK’në janë marrë vesh që ta minimizojnë numrin e ministrive dhe ...

Osmani: Po i presim rezultatet, Kurti: Gjithçka është e qartë rreth fituesit

Gazeta Express - 10.10.2019

Pas takimit të përbashkët që kanë pasur e në të cilin është diskutuar për mundësinë e arritje së një koalicioni të përbashkët në mes të LDK’së dhe Vetëvendosjes për të qeverisur me vendin, në një ...

Kurti: U dakorduam që të ketë 30% gra në Kuvend

Zeri - 10.10.2019

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani sot kanë zhvilluar një takim ku kanë biseduar rreth koalicionit të tyre në qeverisjen e ardhshme. Sipas Kurti qeverisa e ardhshme do ti jap prioritet grave dhe do të bëjë ...

Sot takohet Kurti me Osmanin, në pritje të takimit për koalicionin qeverisës

Top Channel - 10.10.2019

Siç ka paralajmëruar kreu i Vetevëndosjes, Albin Kurti, dy ditë më parë, sot pritet të zhvillohet takimi i parë me kreun e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa dhe kandidaten e kësaj partie ...

Vjosa Osmani flet pas takimit me Kurtin, tregon nëse janë pajtuar për koalicion

Gazeta Express - 10.10.2019

Kandidatja për kryeministre e LDK’së, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit që ka pasur me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, në të cilin ka diskutuar për arritjen e një marrëveshje ...

Kurti dhe Osmani pajtohen: Kryeministër do të bëhet ai që ka edhe një votë më shumë

Medial - 10.10.2019

Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti dhe kandidatja e LDK-së për kryeministre Vjosa Osmani kanë zhvilluar një takim të përbashkët ku ranë dakord për bashkëqeverisje.

Vetëvendosje dhe LDK pajtohen për krijimin e koalicionit qeverisës

Evropaelire - 10.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhje Demokratike e Kosovës pas një takimi të mbajtur të enjten janë pajtuar për fillimin e bisedimeve për krijimin koalicionit qeverisës.

“Ky është fillimi qeverisjes së re”, Albin Kurti takim ‘kokë më kokë’ me Isa Mustafën dhe Vjosa Osmanin

SOT - 10.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti i cili doli fitues në zgjedhjet parlamentare në Kosovë ka njoftuar një takim që do të mbajë me kreun e LDK-së Isa Mustafën dhe kandidaten për kryeministre të kësaj ...

Kurti: PDK në opozitë, nuk do të vrapojmë pas Listës Serbe për koalicion

Medial - 10.10.2019

13:56 | 10 Tetor 2019 Lideri i Vetëvendosjes njëherit kandidat për kryeministër nga VV, Albin Kurti dhe kandidatja për kryeministre nga LDK, Vjosa Osmani janë takuar sot pas publikimit të rezultateve ...

“Kosova pa krahasim dhe një grua”

Java News - 10.10.2019

Kam ndjekur me shumë vëmendje procesin zgjedhor të 6 tetorit dhe mbylljen e tij në Kosovë. Vijoj me kërshëri pozitive të ndjek orët dhe ditët pas. E frenova disi thirrjen time publike të të njëjtit ...

Para takimit me Mustafën dhe Osmanin, Kurti thotë se ky është fillimi i qeverisjes

Lajmi.net - 10.10.2019

Takimi i Kurtit me Osmanin dhe Mustafën mbahet për të biseduar rreth një koalicioni të mundshëm qeverisës. Para takimit Kurti iu tha mediave se ky do të jetë fillimi i qeverisjes së re në Kosovë.

Takimi mes LDK-së dhe Vetëvendosjes mund të zgjasë tri orë (VIDEO)

Medial - 10.10.2019

Në një nga hotelet e kryeqytetit është duke u mbajtur takimi mes përfaqësuesve të Vetëvendosjes dhe LDK-së ku do të diskutohet për koalicionin e mundshëm paszgjedhor mes këtyre dy partive.

Fillon takimi i Kurtit me Mustafën dhe Osmanin

Lajmi.net - 10.10.2019

Takimi i Kurtit me Osmanin dhe Mustafën mbahet për të biseduar rreth një koalicioni të mundshëm qeverisës. Në zgjedhjet e 6 tetorit Vetëvendosje doli e para duke lënë shumë prapa LDK-në e Isa ...

Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike takohen për koalicionin qeverisës

Gazeta Tema - 10.10.2019

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, bashkë me kandidaten e kësaj partie për postin e kryeministrit, Vjosa Osmani, po takohen në ...

Fillon takimi i Albin Kurtit me LDK-në

Zeri - 10.10.2019

Para pak minutash ka nisur në Prishtinë, takimi mes Albin Kurtit, Isa Mustafës dhe Vjosa Osmanit. Ky takim mes dy partive që dolën me numërin më të madh të votive nga zgjedhjet e 6 tetorit, duke ...