TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mustafa Nano del kundër Ramës: Po vepron fshehurazi, mund të thyejë qafën

Mapo - 13.06.2018

Në kuadër të diskutimeve lidhur me prishjen e godinës të Teatrit Kombëtar ka dhënë mendimin e tij dhe analisti Mustafa Nano. Për herë të parë ai ka dalë kundër kryeministrit Rama duke u shprehur se ...

Shkallmimi i Teatrit, psikoanaliza e një vetëvrasje simbolike kolektive

BalkanWeb - 13.06.2018

Nga: Artan Fuga Ka kohë që zjen çështja e ndërtesës të teatrit kombëtar. Gati si në një dramë e dilemë tragjike hamletiane: Ta prishim apo të mos ta prishim? Teatri kombëtar si përmbajtje është i ...

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

RTSH - 13.06.2018

Artistët shqiptarë kërcënojnë me uzurpim të godinave të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental, nëse ato do të shemben. Ky është vendimi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, bërë ...

Spaho thirrje artistëve: Edi Rama kupton vetëm 'gjuhën e Kukësit', nuk pengohet me peticione!

SOT - 13.06.2018

Edmond Spaho, kryetari i Grupit parlamentar të PD i ka bërë thirrje artistëve, intelektualëve, qytetarëve shqiptarë në tërësi që të mblidhen të gjithë tek teatri për ta shpëtuar godinën historike ...

Teatri, Ylli Manjani del kundra Metës: Nuk po të kuptoj

Gazeta Tema - 13.06.2018

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dalë kundra deklaratës se presidentit Meta i cili i bëri thirrje qeverisë dhe bashkisë që të jenë transparente dhe të dëgjojnë artistët për çështjen e ...

Deputeti i PD nuk i kursehet drejtorit të Ramës pas akuzave ndaj Mirush Kabashit : Kumarxhi publik

SOT - 13.06.2018

Pas akuzave të fundit të drejtorit të Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, i cili i ka kujtuar rrogën aktorit të mirënjohur, Mirush Kabashi, vetëm se ky i fundit është shprehur kundër shembjes së godinës ...

Aktorët letër të hapur Ruçit e Metës, thirrje Kumbaros: Keni afat deri të premten, ose do uzurpojmë godinën

SOT - 13.06.2018

Aktorët e Teatrit Kombëtar i kanë dërguar një letër të hapur krerëve më të lartë të institucioneve shtetërore, lidhur me projektligjin për shembjen e godinës së TK.

Meta reagon për Teatrin Kombëtar: Qeveria dhe Bashkia t’i dëgjojnë artistët

Java News - 13.06.2018

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas letrës që i dërguan artistët, që kërkojnë të anulohet vendimi për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Presidenca njofton se Meta po ndjek me vëmendje shqetësimin e ...

Mazhoranca bojkoton komisionin për Teatrin, deputetja e LSI: Vula e turpit të kësaj qeverie

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, ka kritikuar bojkotin e mazhorancës gjatë mbledhjes së komisionit ku diskutohej mbi shembjen e Teatrit Kombëtar.

Teatri Kombëtar, Kumbaro mungon në Komision, artistët: Do të uzurpojmë godinën (Video)

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Në një kohë kur sot ishte caktuar një seancë dëgjimore me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro, kjo e fundit nuk është paraqitur në mbledhjen e sotme të Komisionit të Medias, ku në fokus ...

Deputetja e Durrësit: Të mbrojmë Teatrin Kombëtar, si vlerë e Kombit

Durres Lajm - 13.06.2018

Deputeteja e Levizjes Socaliste për Integrim për Durrësin, Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektin qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon ...

‘Teatri’: Mazhoranca… bojkoton Kuvendin, Kapexhiu ‘thumbon’ Ramën

Mapo - 13.06.2018

Mazhoranca ka vazhduar të bojkotojë… Kuvendin. Ata nuk ishin të pranishëm tek Komisioni i Medias. E ftuar ishte ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, por ajo nuk ka pranuar të përballet me artistët ...

Çuli sulmon keq Mirush Kabashin: Ke marrë qyl rrogën për 15 vjet, gënjeshtar ordiner

Antpress - 13.06.2018

Por krahas këtij debati, të shumta kanë qenë edhe polemikat mes artistëve dhe drejtorit të teatrit, Hervin Çulit . Ka qenë Mirush Kabashi , aktori i njohur, ai që në emisionin e Eni Vasilit ka folur ...

Deputetja Kadiu, replikon me drejtorin e Teatrit: Je i turpshëm, i kujton rrogën Kabashit

Gazeta Tema - 13.06.2018

Deputetja e PD-së, Fatbardha Kadiu, ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të drejtorit të Teatrit, Hervin Çuli, në lidhje me aktorin Mirush Kabashi. “ Në respekt të një aktori të merituar dhe një ...

Projektligji i ri, reagon deputetja e PD: Të vendosur për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Deputetja e Partisë Demokratike, Valentina Duka, ka reaguar për çështjen e Teatrit Kombëtar. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Duka apelon për mosprishjen e Teatrit, duke u ...

Hervin Çuli: Mirush Kabashi gënjeshtar ordiner, mori rrogën kot për 15 vjet

Gazeta Tema - 13.06.2018

Debati për godinën e Teatrit Kombëtar mbetet i nxehtë edhe mes vetë komunitetit të artistëve. Aktori Mirush Kabashi bëri deklarata të forta në protestën e fundit të zhvilluar kundër prishjes së ...

Çfarë do të ndodhë pas të premtes? Mirush Kabashi tregon skenarin e artistëve…

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Artisti i mirënjohur Mirush Kabashi është një ndër artistët më aktivë në protestat kundër shëmbjes së godinës së Teatrit Kombëtar, të cilat vijojnë që prej muajit shkurt të këtij viti.

VIDEO/ Mustafa Nano: Projektligji për Teatrin, përpjekje e Ramës për të hequr përgjegjësinë nga vetja

Gazeta Tema - 12.06.2018

Analisti Mustafa Nano e sheh si shqetësues përfshirjen e Parlamentit në çështjen e shumëdebatuar të Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për Tema TV, Nano tha se me anë të amendimeve në ligjin për ...

Ta prishim apo mos ta prishim Teatrin Kombëtar, kur teatri është prishur!!!

SOT - 13.06.2018

Ka kohë që zien çështja e ndërtesës të Teatrit Kombëtar. Gati si një dramë e dilemë tragjike hamletiane: Ta prishim apo të mos e prishim? Teatri Kombëtar, si përmbajtje, është i marrë fund për shkaqe ...

Manjani sulmon ish-shefin: Ndaje mendjen, se nuk po të kuptoj…

Java News - 13.06.2018

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dalë kundra deklaratës se presidentit Meta i cili i bëri thirrje qeverisë dhe bashkisë që të jenë transparente dhe të dëgjojnë artistët për çështjen e ...

Sulmoi Mirush Kabashin, deputeti shpërthen ndaj Culit: Ordiner, kumarxhi, i paaftë…

LajmiFundit - 13.06.2018

Prej ditësh aktorët ka zhvilluar protesta para godinës së teatrit për të kundërshtuar prishjen e tij. Ndër ata që është shprehur mjaft ashpër për këtë është edhe aktori i madh Mirush Kabashi.

‘Teatri’, reagon Meta: Qeveria dhe Bashkia të dëgjojnë shqetësimet e artistëve

Mapo - 13.06.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta reagoi në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Në një njoftim për mediat, Meta u bën thirrje Qeverisë dhe Bashkisë që të dëgjojnë shqetësimet e artistëve.

Deputetja e LSI: Teatri Kombëtar është pronë e shqiptarëve dhe jo trashëgimi e familjes së Kryeministrit

SOT - 13.06.2018

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, nëpërmjet një postimi në facebook, ka kritikuar bojkotin e mazhorancës gjatë mbledhjes së komisionit ku diskutohej mbi shembjen e Teatrit ...

Shembja e Teatrit Kombëtar, Nora Malaj: Nuk duhet të tradhëtojmë kauzën e komunitetit të artistëve

SOT - 13.06.2018

Deputetja e Levizjes Socaliste për Integrim Nora Malaj, ka reaguar në lidhje me projektn qeveritar për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe për dëgjesen që komisioni i Medias po zhvillon me artistët ...

Deputetja e PD ‘i turret’ Hervin Çulit: A ka marrë ryshfet Mirush Kabashi?

Java News - 13.06.2018

Deputetja e PD-së, Fatbardha Kadiu, ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të drejtorit të Teatrit, Hervin Çuli, në lidhje me aktorin Mirush Kabashi. “ Në respekt të një aktori të merituar dhe një ...

Artistët në mbrojtje të teatrit, afat qeverisë deri të premte që të tërhiqet

LajmiFundit - 12.06.2018

Nuk mund të bëhet art nëse nuk ke një vend të stabilizuar. Ky argumenti që ngrenë artistët në mbrojtje të territorit të Teatrit Kombëtar. Një territor që deri më tani ka qenë ekskluzivisht i teatrit, ...

Debati për teatrin, Hervin Çuli: Mirush Kabashi mori rrogën kot për 15 vjet!

Java News - 13.06.2018

Debati për godinën e Teatrit Kombëtar mbetet i nxehtë edhe mes vetë komunitetit të artistëve. Aktori Mirush Kabashi bëri deklarata të forta në protestën e fundit të zhvilluar kundër prishjes së ...

Debati për Teatrin Kombëtar/ Mirush Kabashi: Rama ka krijuar armiqësi ndaj artistëve

Mapo - 12.06.2018

I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ me gazetaren Eni Vasili, aktori Mirush Kabashi teksa do diskutohet rreth debatit për prishjen e Teatrit Kombëtar, deklaroi se kryeministri Rama ka krijuar një ...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit fton qytetarët për rezistencë në mbrojtje të TK

SOT - 12.06.2018

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit bën thirrje për rezistencë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit shkruan se ka mbi 4 muaj që komuniteti i artistëve së bashku me një grup të ...

Arben Derhemi: Teatrin do e mbroj edhe me gurë dhe zjarr nga kjo qeveri. Eni Jani: Reagimi tani i PD-së, i shëmtuar

Gazeta Tema - 12.06.2018

Shumica e aktorëve janë në një mendje, se Teatri Kombëtar nuk duhet shembur. Ata pastaj ndahen tek ndërhyrjet politike. Aktori Arben Derhemi thotë se është gati ta mbrojë Teatrin actual, qoftë dhe me ...

Pralajmërimi për Ramën: Kjo godinë është kthyer në një kauzë, do e mbrojmë me gjak

SOT - 11.06.2018

Artistët kanë protestuar sërsih kundër prishjes së Teatrit Kombëtar dhe kanë paralajmëruar qeverinë se nëse nuk heq dorë ata do të hyjnë në grevë të premten.

Artistët protestë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

SOT - 11.06.2018

Aktorë dhe artistë të shumtë kanë dalë përsëri mbrëmjen e sotme në protestë kundër vendimit të Bashkisë së Tiranës për shembjen e Teatrit Kombëtar. Të shumtë në numër e të mbështetur, ata kanë ...

Krerët e Sindikatës së Artistëve takohen në kafe me Bashën

Mapo - 11.06.2018

Prej disa javësh në media një grup artistësh kanë protestuar kundër prishjes së godinës aktuale të Teatrit Kombëtar. Organizatorët e këtyre protestave të njohur si kryesia e Sindikatës së Artistëve ...

Po. Një teatër të ri dhe lulishte, po jo kulla

Java News - 11.06.2018

Nga Ben Andoni Me shumë gjasa, qeveria Rama është duke shkuar në një moment përballje morale të madhe me publikun shqiptar. Në orët e fundit, qeveria ka propozuar një projekt-ligj për t’i dhënë pa ...

Mark Marku: Rezistencë me të gjitha format, të shtrihen para Parlamentit që deputetët të mos kalojnë për ta votuar atë ...

Gazeta Tema - 11.06.2018

Mark Marku e cilëson jo vetëm marrëzi, por dhe krim të rëndë, prishjen e Teatrit Kombëtar. “ Kur vjen puna në marrëzi kësodore mendoj se nuk ka vend për arsye dhe çdo tentativë kësodore është bjerrje ...

Drafti i dyshimtë për prishjen e Teatrit, juristët: Po shkelet kushtetuta!

Gazeta Express - 11.06.2018

Projektligji për lidhjen e kontratës për realizimin e projektit të godinës së re të Teatrit Kombëtar, përveç reagimeve fillimisht politike e më pas nga aktorët e përfshirë deri më tani në mbrojtje të ...

FOTO / Basha, kafe me aktorët para protestës për Teatrin

Java News - 11.06.2018

Partia Demokratike është pozicionuar qartë kundër ndërtimit të Teatrit të ri në kryeqytet, duke hedhur akuza për klientelizëm dhe interesa të ngushta lidhur me projektin e miratuar nga Qeveria, i ...

“Teatri”, aktorët paralajmërojnë grevë urie brenda godinës

Java News - 11.06.2018

Aktorët e Teatrit Kombëtar dhe përfaqësues të shoqërisë civile protestuan sërish sot. Ata kërkojnë me ngul të mos prishet teatri. Ata kanë paralajmëruar përshkallëzimin e protestës deri në grevë urie.

FOTO LAJM/ Sindikata e “pavarur” e Teatrit: Ja si marrin udhëzime nga Lulzim Basha

Gazeta Tema - 11.06.2018

Aktorët prej kohësh kanë nisur një protest për të penguar prishjen e Teatrit Kombëtar. Por, në lojë tashmë ka hyrë edhe politika, pasi disa prej aktorëve dhe regjisorëve që protestojnë, në fakt kanë ...

Deklarata e Metës për Teatrin, zyrtari i LSI i del kundër: Nuk të kuptoj

LajmiFundit - 13.06.2018

Paraditen e sotme Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar dhe projektligjin i cili parashikon prishjen e TK, ndërtimin e një teatri të ri si dhe një serie ...

Prishja e Teatrit, Presidenti Meta apel Qeverisë: Duhet transparencë e dialog me artistët

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit Kombëtar, të kthyer tashmë në një debat publik.

I përmendi rrogën Kabashit, Fatbardha Kadiu i kthehet Çulit: Turp të kesh o mjeran!

Durres Lajm - 13.06.2018

Pas deklaratës së drejtorit të Teatrit Hervin Çuli ku i përmend rrogën aktorit të mirënjohur Mirush Kabashi, i cili kundërshton shembjen e godinës, ka reaguar deputetja demokrate e Durrësit, ...

Deputetja i përvishet drejtorit të Teatrit: Turp të kesh, i kujton rrogën Mirush Kabashit!

SOT - 13.06.2018

Deputetja e PD-së, Fatbardha Kadiu ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të drejtorit të Teatrit, Hervin Çuli, i cili i ka kujtuar rrogën aktorit të mirënjohur, Mirush Kabashi, vetëm se ky i fundit ...

Kabashi: Rama të veprojë me arsye për Teatrin, ka krijuar armiqësi me artistët

Java News - 12.06.2018

Aktori Mirush Kabashi, i ftuar në emisionin “Studio e Hapur”, teksa po diskutohet rreth debatit për prishjen e Teatrit Kombëtar, deklaroi se kryeministri Rama ka krijuar një lloj armiqësie ndaj ...

Protesta për mbrojtjen e Teatrit, artistët: Nëse qeveria s’tërhiqet, do e mbrojmë godinën me turne

Mapo - 12.06.2018

Protesta e artistëve në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, vazhdon në javën e 12-të, dhe nuk do të ndalet. Kështu kanë deklaruar në mbrëmjen e djeshme, duke u shprehur se nuk tërhiqen para ...

“Shpërthen” aktori Arben Derhemi: Teatrin jam gati ta mbroj me gurë dhe zjarr

BalkanWeb - 12.06.2018

Pas publikimit të një pr/ligji i cili i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar, shumica e aktorëve janë në një mendje. Aktori Arben Derhemi thotë se është gati ta mbrojë Teatrin aktual, qoftë dhe me ...

Teatri, Meta apel Ramës dhe Veliajt: Dëgjoni sugjerimet dhe shqetësimet e artistëve

Gazeta Tema - 13.06.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shqetësimin e komunitetit të artistëve lidhur me problemin e godinës së Teatrit Kombëtar, të kthyer tashmë në një debat publik.

“Mbylle o mjeran”, deputetja e PD kapet dhëmbë më dhëmbë me Hervin Çulin

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE- Pas sulmit të hapur të drejtorit të Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli ndaj aktorit të mirënjohur Mirush Kabashi një ditë pasi u shpreh hapur në emisionin “Studio e Hapur” në News 24 se ishte ...

Drejtori Hervin Çuli fyen Mirush Kabashin: Mashtrues ordiner, grabite 100 milionë lekë në Teatër

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Pas deklaratave të aktorit të mirënjohur Mirush Kabashi dje në emisionin ‘Studio e Hapur’ në ‘News24’ në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar, vjen reagimi nga drejtori i këtij ...