TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vuçiçi para se ta ndihmojë ndërtimin e “Notre Dame” në Paris, të rindërtoi kishat dhe xhamitë që serbët shkatërruan në ...

Botasot - 16.04.2019

Sot jo vetëm në Kosovë, por edhe në organizata nderkombëtare ka mjaft dëshmi mbi krimet dhe masakrat serbe si dhe dëmet njerëzore dhe materiale që i bënë ata gjatë luftës së fundit në Koaovë, që nuk ...

Ndodh mrekullia! Gjithçka u shkrumbua tek Notre Dame përveç kryqit

LajmiFundit - 16.04.2019

Kryqi i Altarit të Artë të Notre Dame është parë me ngjyra të ndezura midis hirit si një simbol i shpresës pasi një zjarr masiv ra mbrëmë në katedralen 850 vjeçare.

Kullat e Jasharëve po shemben, shqiptarët “shqetësohen” për Katedralen e djegur në Paris

Botasot - 16.04.2019

Shumica e shqiptarëve të Kosovës, po derdhin lot krokodili për Katedralen “Notre Dame” që u dogj dje në kryeqytetin francez. Ata që po e “vajtojnë” këtë, madje edhe duke mos e ditur as historinë e ...

Karikaturat më të gjetura për zjarrin në Katedralen ‘Notre Dame’

Gazeta Express - 16.04.2019

Nata e të hënës dhe mëngjesi i të martës, i gjeti të trishtuar dizenjatorët… Amatorë dhe protefesionistë kanë shprehur trishtimin e tyre, pas zjarrit që përfshiu katedralen e Notre-Dame.

Papa Françesku lutet për popullin e Parisit pas zjarrit në katedralen e Notre Dame (VIDEO)

Alsat - 16.04.2019

Papa Françesku po lutet për katolikët romakë dhe për parisienët, pas zjarrit shkatërrimtar që përfshiu katedralen e Notre Dame, thuhet në një deklaratë të Vatikanit, raporton Reuters.

Zbulohet shkaku i zjarrit në katedralen Notre Dame në Paris

Lajmi.net - 16.04.2019

Valerie Pecresse u ka thënë gazetarëve se zjarri në katedralen e Notre Dame ishte një aksident. Valerie Pecresse, presidente i rajonit të Ile-de-France në të cilin qëndron Paris, u ka thënë ...

“Garë miliarderësh” për rindërtimin e katedrales Notre Dame: Njëri ofroi 100 milionë euro, tjetri dyfishon shumën ...

Telegrafi - 16.04.2019

Familja franceze e miliarderit Bernard Arnault dhe grupi i tij i mallrave luksoze LVMH do të dhurojnë 200 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales Notre-Dame të Parisit.

Një ditë pas zjarrit: Si duket sot Katedralja Notre Dame

LajmiFundit - 16.04.2019

Franca u zgjua mëngjesin e sotëm e pikëlluar, pasi epiqendra e saj kulturore dhe historike u përfshi nga flakët një ditë më parë. Në momentin që nisi zjarri disa nga 200 punonjësit specialistë po ...

BE-ja ofron ndihmë për “Notre Damen”

Koha.net - 16.04.2019

Zjarri në katedralen e “Notre Damit” në Paris është goditje për tërë Evropën dhe e tërë Evropa do të ndihmojë për rindërtimin e saj, kanë deklaruar të martën liderët e Bashkimit Evropian, në ...

Ndodh mrekullia! Gjithçka u shkrumbua tek Notre Dame përveç kryqit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2019

Zjarri që ra dje pasdite në Katedralen Notre Dame de Paris, cila mbahet në këmbë prej 850 vitesh shkatërroi gjithçka , përveç mureve. Mirëpo, Reuters ka kapur një foto nga brenda Katedrales ku duket ...

Zjarri në Notre Dame/ Çfarë rëndësie ka Katedralja për francezët

Top Channel - 16.04.2019

Ndoshta asnjë objekt tjetër nuk e përfaqëson Francën më mirë se Notre Dame. “Rivali” i saj kryesor, një simbol nacional, kulla Eiffel, është diku tek një shekull më e vjetër.

Legjenda serbe: Francezët e vendosën flamurin e Kosovës në katedrale, Zoti i dënoi!

Gazeta Express - 16.04.2019

Legjenda serbe e futbollit, Dusan Savic, përmes një postimi në Instagram i ka “goditur” francezët pas flakës që e kaploi katedralen Notre-Dame de Paris Legjenda serbe dhe e Crvena Zvezdës ka folur ...

Djegia e Katedrales së Parisit, Bujar Nishani thirrje urgjente Ramës: Shqipëria të kontribojë për rindërtimin e saj, ...

Gazeta Tema - 16.04.2019

Bujar Nishani, ka reaguar pas ngjarjes së rëndë ku zjarri përfshiu katedralen e njohur Notre Dame në Paris. Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD i bën thirrje kryeministrit Edi Rama që të nxjerrë ...

Tusk fton 28 vendet e BE-së të kontribuojnë në rindërtimin e Notre Dame

Telegrafi - 16.04.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka ftuar 28 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që të kontribuojnë financiarisht në rindërtimin e katedrales së Notre Dame.

Imazhet historike të Katedrales Notre Dame që dëshmojnë të kaluarën e saj të jashtëzakonshme

Telegrafi - 16.04.2019

Katedralja Notre Dame në Paris u kaplua të hënën nga zjarri, duke shkaktuar dëme katastrofike. Telegrafi më poshtë ua sjell një vështrim me imazhe të një nga monumentet më unike të trashëgimisë ...

Quasimodo, simboli i dhimbjes së Notre-Dame

Top Channel - 16.04.2019

Një karikaturë po bëhet simbol i dhimbjes që po shprehet në të gjithë botën përmes rrjeteve sociale, për shkatërrimin e katedrales së Notre-Dame në Paris, e cila u përfshi nga flakët.

Tusk fton 28 vendet e BE-së të ndihmojnë në rindërtimin e Katedrales Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Donald Tusk dërgoi në vend "fjalë ngushëllimi dhe solidariteti". Donald Tusk, kryetari i Këshillit Evropian, u ka bërë thirrje të gjithë 28 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që të ndihmojnë ...

200 mln euro për Notre Dame

ABC News - 16.04.2019

Njeriu më i pasur në Europë ka premtuar se do të dhurojë miliona euro që të ndihmojë në rindërtimin e katedrales së Notre Dame, e cila u shkatërrua mbrëmjen e 15 Prillit nga flakët.

Shuhet plotësisht zjarri në katedralen Notre-Dame

Evropaelire - 16.04.2019

Zjarri që dëmtoi keq katedralen Notre-Dame në Paris u shua plotësisht, bëri të ditur Departamenti për Zjarre i Francës. Flakët që nisën pasditen e së hënës, rrëzuan çatinë dhe majën e katedrales.

Miliarderët francezë dhurojnë qindra miliona euro për rindërtimin e Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

François-Henri Pinault dhe Bernard Arnault do të dhurojnë bashkërisht 300 milionë euro për të rindërtuar katedralen pas flakës. Dy nga personatmë të pasur të Francës do të dhurojnë qindra miliona ...

Historia e Notre Dame de Paris që zjarri e zhduku për pak orë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2019

Një zjarr i madh shpërtheu këtë të hënë në katedralen Notre-Dame në Paris . Imazhet që tregonin një tym të bardhë që vjen nga çatia e strukturës u shpërndanë në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale.

Zjarri në katedralen Notre Dame, Prokuroria e Parisit zbulon dyshimet e para

SOT - 16.04.2019

Pas më shumë se 9 orësh luftë me flakët, gati 400 forca zjarrëfikëse nga Parisi kanë arritur që të shuajnë plotësisht zjarrin e tmerrshëm në katedralen e Notre Dame.

Notre Dame, një ditë pas zjarrit

Gazeta Express - 16.04.2019

Parisianët janë zgjuar sot për të parë atë se çfarë ka mbetur nga zjarri masiv në katedralen e Notre Dame. Zjarri u vu nën nën kontroll pas rreth nëntë orësh, duke shpëtuar vetëm struktura e saj.

Pasi bashkëshorti i dhuroi 100 milionë euro për rindërtimin e katedrales Notre Dame, reagon Selma Hayek

Telegrafi - 16.04.2019

Një zjarr shpërtheu në katedralen historike në Paris. Zjarri shkatërroi grykën e kishës dhe ka djegur një ndër kullat e saj drejtkëndore. Në një deklaratë, Presidenti francez Emmanuel Macron premtoi ...

Miliarderi francez dhuron 100 milion euro për rindërtimin e Notre Dame

Albeu.com - 16.04.2019

Flakët që përfshinë Katedralen Notre Dame de Paris ditën e djeshme përlotën miliona francezë, por parisienët do ta rindërtojnë sërish atë duke e rikthyer në gjendjen e mëparshme.

Nëntë orë më vonë, shuhet zjarri në Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris, pas nëntë orësh, tha brigada e zjarrit e qytetit.

FOTOT/ Çfarë ka mbetur nga “Notre Dame”, pas zjarrit tragjik. Burri i aktores së njohur jep 100 mln euro, një tjetër ...

Gazeta Tema - 16.04.2019

Zjarri i rënë një ditë në parë në simbolin e Parisit, katedralen “Notre Dame”, ka shokuar botën mbarë. Kjo, duke qenë se bëhet fjalë për një pasuri kulturore qindra vjeçare, që nuk i përket vetëm ...

Zjarrfikësit arrijnë të shuajnë zjarrin në katedralen Notre Dame

ABC News - 16.04.2019

Pas gati 9 orë luftë me flakët zjarri i rënë në katedralen Notre Dame në Paris është shuar. Zjarri shkaktoi dëme të mëdha ndërtesës së shekullit të 12-të, duke shkatërruar çatinë kryesore dhe kullën ...

4 ditë para zjarreve në Notre Dame, 16 statuja u larguan

Alsat - 16.04.2019

Katedralja ‘Notre Dame’ e ndërtuar 856 vjet në Paris të hënën pasdite u përfshi në flakë. Pamjet nga kryeqyteti francez ishin kryetituj në gjithë mediumet e botës.

Nisin hetimet për shkakun e zjarrit në “Notre Dame”

Koha.net - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë vazhduar që të hedhin ujë mbi rrënojat e shkrumbuara të “Notre Damet” të martën në mëngjes pasi që flakë të rrëmbyeshme e kapluan këtë katedrale gotike në zemër të Parisit, ndërkohë ...

Nis mbledhja e fondeve për rindërtimin e Notre-Dame, bashkëshorti i aktores së njohur dhuron shumën e çmendur

SOT - 16.04.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen Notre-Dame në Paris, pasi zjarri kolosal përfshiu ndërtesën pasditen e djeshme duke shkatërruar një pjesë të saj.

Miliarderi francez ofron 100 milionë euro për ta rindërtuar katedralen Notre Dame

Gazeta Express - 16.04.2019

Miliarderi frances François- Henri Pinault, do të dhurojë 100 milionë euro drejt rindërtimit të katedralës mesjetare Notre Dame në Paris. Në një deklaratë të dhënë për gazetën franceze Le Figaro, një ...

Fiket zjarri në Notre Dame pas nëntë orësh

Gazeta Express - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë fikur zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris, pas një beteje me flakët për 9 orë rresht, deklaruan brigada e parë e qytetit. Zjarri filloi mbrëmjen e së hënës dhe u ashpërsua më ...

FOTOT: Kush e dogji katedralen, ja si e shohin në Shqipëri, djegien e “Notre Dame”

Gazeta Tema - 16.04.2019

Djegia e “Notre Dame” ka tronditur opinionin botëror, por në Shqipëri, përveç reagimeve trishtuese, ka pasur edhe ironi therëse. Kupotohet, jo me atë që ndodhi në Paris, por me realitetin shqiptar.

Tusk fton 28 vendet e BE-së që të marrin pjesë në rindërtimin e Katedrales Notre Dame

Gazeta Express - 16.04.2019

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, ka thënë se Katedralja Notre Dame në Paris që dje u përfshi nga zjarri do të rindërtohet. Madje në për rindërtimin e saj, Tusk, ka ftuar të gjitha ...

Në të njëjtën kohë me Notre Dame, zjarrfikësit u ballafaquan edhe me një zjarr në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem ...

Telegrafi - 16.04.2019

Derisa katedralja Notre Dame në Parish ishte djegur, një zjarr gjithashtu ka shpërthyer në xhaminë Al Aqsa në Jerusalem. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një zjarr shpërtheu në çatinë e ...

Aida Shtino thyen heshtjen pas një kohe të gjatë: Nuk ka fjalë për këtë trishtim

SOT - 16.04.2019

Pas përfshirjes nga zjarri të katedrales së famshme Notre Dame në Paris, Franca ka shpallur emergjencën kombëtare dhe gjithë bota është solidarizuar me të.

Zjarri në Notre-Dame, fillojnë hetimet

Lajmi.net - 16.04.2019

Zyra e prokurorisë së Parisit tha se kishte nisur një hetim në zjarr. Prokurori i Parisit ka hapur një hetim për zjarrin e Notre Dame, tha një zëdhënës për CNN.

Shkatërrimi i Notre Dame/ Miliarderi dhuron shifrën marramendëse për rindërtimin e saj

Top Channel - 16.04.2019

Burri miliarderi i Salma Hayek ka premtuar 100 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre Dame pasi një zjarr katastrofik shkatërroi kulmin e saj.

Paris, miliona euro nga miliarderët për rindërtimin e katedrales

BalkanWeb - 16.04.2019

Të gjitha veprat e artit që kanë qenë në brendësi katedrales janë ruajtur dhe transferuar brenda natës në Hotel de Ville, seli e komunës. Sipas autoriteteve vendase veprat do të transferohen në ...

Burri i aktores së njohur dhuron 100 milionë euro për rindërtimin e “Notre Dame”

Lajmi.net - 16.04.2019

Miliarderi Francois-Henri Pinault premton 100 milionë euro për të ndihmuar rindërtimin e katedralet historike. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se do ta rindërtojë katedralen Notre Dame në ...

Veseli: Simbol i Francës, e cila me idealet e saj politike të lirisë na ka frymëzuar gjithmonë

Botasot - 16.04.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales historike Notre Dame në Paris, përcjell “Bota sot”. Kadri Veseli përmes një postimi thotë se, Notre ...

Fotot pas tragjedisë/ Çfarë ka mbetur nga Notre Dame

Top Channel - 16.04.2019

Një zjarr katastrofik në katedralen e Notre Dame të Parisit ka lënë një komb që mban zi për shkatërrimin e “epiqendrës” kulturore dhe historike të tij këtë mëngjes, ndërsa policia franceze tani heton ...

“Zjarri në Notre Dame është nën kontroll’, njofton Ministria e Brendshme e Francës

Ina - 16.04.2019

Laurent Nunez, Sekretari i shtetit në Ministrinë e Brendshme të Francës u tha gazetarëve të martën në mëngjes se zjarri që shkatërroi katedralen e Notre Dame në Paris të hënën ishte “nën kontroll’, ...

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Lajmi.net - 16.04.2019

Katedralja e Notre Dame në Paris është shtëpi për objekte të ndryshme, vepra arti dhe relike mbledhur gjatë shekujve, secila me historinë e vet. Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e ...

Miliarderi francez ofron 100 milionë euro për të rindërtuar Katedralen e Notre Dame në Paris (Foto)

Telegrafi - 16.04.2019

Një nga familjet më të pasura të Francës iu është përgjigjur menjëherë thirrjeve të presidentit të vendit për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales dhe ka premtuar 100 milionë euro për të ...

Një ditë pas zjarrit, shikojeni si duket sot katedralja e Notre Dame në Paris

Lajmi.net - 16.04.2019

Në pamjet e drejtpërdrejta shihen dëmet e mëdha të pësuara nga zjarri në katedralen Notre Dame në Paris. Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e djeshme katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris.

Video/ Pamjet nga lart, shikoni dëmet që ka shkaktuar zjarri në Notre Dame në Paris

SOT - 16.04.2019

Gazetari i Radio Francës, Alexandre Fremont, ka publikuar një foto e bërë nga droni, që tregon dëme të konsiderueshme të katedrales Notre Dame. Ndërkohë një zyrtar francez i ka thënë Reuters se një ...