TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ulet intensiteti i reshjeve të borës, Rruga e Kombit e kalueshme pa probleme

Top Channel - 11.01.2019

Intensiteti i reshjeve te dëborës në Qarkun e Lezhës gjatë natës së kaluar ka qenë më i ulët duke sjellë një përmirësim të situatës. Kështu, në Rrugën e Kombit automjetet kanë qarkulluar normalisht, ...

Bora vazhdon të mbajë Evropën të bllokuar

Telegrafi - 11.01.2019

Reshjet e dendura të borës kanë shkaktuar kaos në disa pjesë të Gjermanisë dhe Suedisë edhe të premten, duke bllokuar rrugët, duke pamundësuar qarkullimin hekurudhor, si dhe mbylljen e shkollave.

Bora zbardh edhe Llogoranë – VIDEO

Top Channel - 11.01.2019

Zonat bregdetare duket se i kishin shpëtuar reshjeve të dendura të dëborës, por Llogoraja nuk i ka “shpëtuar”. Reshjet e dendura të dëborës në Llogora kanë zbardhur të gjithë zonën, por përveçse ...

Vijojnë reshjet e borës, ja situata në akset rrugore

Top Channel - 11.01.2019

Reshjet e dendura të dëborës kanë vijuar kryesisht në zonën verilindore të Shqipërisë duke krijuar probleme në disa akse. Ndërkohë që në disa zona të tjera reshjet e shiut kanë favorizuar largimin e ...

FAZ: Reshjet e mëdha të dëborës të lidhura me ndryshimet klimatike

Koha.net - 11.01.2019

Frankfurt, 11 janar – E përditshmja konservatore gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, në një artikull të botuar sot, sheh lidhje mes ndryshimeve klimatike dhe reshjeve të mëdha të dëborës, që ...

Pas dëborës, rikthehen reshjet e shiut në Gjirokastër

BalkanWeb - 11.01.2019

Në Gjirokastër dy ditë pas reshjeve të dendura të dëborës situata ka shkuar drejt përmirësimit falë edhe reshjeve të shiut që ranë gjatë gjithë ditës së djeshme.

Reshjet e dëborës, mbeten të bllokuara disa fshatra

Top Channel - 11.01.2019

Në Bulqizë vijon të jetë një situatë e rënduar nga moti i keq. Shumë fshatra të njësive administrative janë të bllokuar. Edhe sot minatorët e zonës D nuk arritën të shkojnë në punë.

Pushojnë reshjet e borës në Dibër, ndërhyrje për hapjen e rrugëve

ABC News - 11.01.2019

Reshjet në Diber pushuan gjatë natës, por rinisën në orët e mëngjesit. Gjatë ditës së sotme pritet ndërhyrja e Emergjencave për të hapur rrugët drejt fshatrave dhe disa rrugë të qytetit, ndërsa një ...

Pushojnë reshjet e borës në Dibër, po ndërhyhet për hapjen e rrugëve

Gazeta Express - 11.01.2019

Reshjet e borës në Dibër kanë pushuar dhe gjatë natës nuk ka patur situatë të ...

Reshje bore dhe shiu në bregdetin shqiptar

Botasot - 11.01.2019

Moti për ditën e sotme në Shqipëri parashikohet i vranët me intervale kthjellimesh, me përjashtim të zonave malore. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se do të ketë reshje shiu me intensitet ...

MOTI: Ky është parashikimi për sot

Medial - 11.01.2019

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira mesatare dhe me erë të lehtë dhe mesatar nga drejtimi verior. Paradite në pjesët perëndimore do të ketë kushte të dobëta për reshje të borës.

Reshje intensive shiu dhe bore në këto zona, mësoni si parashikohet të jetë moti për nesër

SOT - 10.01.2019

Për ditë me radhë na kanë shoqëruar temperaturat e ulëta, ngricat dhe dëbora. Ndërsa për të premten pritet që temperaturat të rriten lehtë, por që dëbora do të vazhdojë të bjerë.

Gjeraj: Asnjë ekip nuk është i qetë

Botasot - 10.01.2019

Nuk ka qetësi për Lirinë e Prizrenit, të cilën e pret një pranverë shumë e nxehtë në luftë për të siguruar ekzistencën. Skuadra prizrenase është duke i zhvilluar përgatitjet herë në ambient të ...

Tahirsylaj tregon se deri kur do të bie borë në Kosovë

Zeri - 10.01.2019

Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se çfarë moti do të mbretërojë gjatë ditës së nesërme dhe në fundjavë.

Edhe nesër ftohtë e borë në Kosovë

Koha.net - 10.01.2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar për motin që do të mbajë nesër në Kosovë, ditë e premte. “Do të mbajë mot i vranët dhe vende-vende në orët e hershme të ditës parashihet të ketë ...

Reshjet e borës vështirësojnë qarkullimin në gjithë vendin, vonesa në fluturime

Koha.net - 10.01.2019

Reshjet e vazhdueshme të borës kanë vështirësuar qarkullimin nëpër rrugët e Kosovës. Shumë prej tyre janë bllokuar, sidomos ato rurale, e gjatë ditës nuk kanë munguar as aksidentet.

Reshje intensive të borës, mobilizohen ekipet e shërbimit dimërorë të Shkupit

Flaka - 10.01.2019

Këtyre ditëve vendi është kapluar nga reshje intensive të borës dhe temperatura të ulëta të cilat gjatë orëve të mbrëmjes pritet të zbresin deri në -10 gradë celsius, duke shkaktuar ngrica.

Tahirsylaj: Borë deri të premten, nga java tjetër mot më i mirë (Video)

Almakos - 10.01.2019

Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj, në një intervistë për Telegrafin me gazetaren Elfije Boletini, ka folur për temperaturat e ulëta si dhe reshjet e borës në vend.

Dibër, trashësia e borës deri në 60 centimetra

Flaka - 10.01.2019

Reshjet e pandërprera të dëborës brenda dy ditëve kanë shkaktuar mjaft probleme në qarkullimin e lirshëm të automjeteve në komunën e Dibrës dhe atë të Rekës.

Çako në Rrugën e Kombit: Aksi është i qarkullueshëm

ABC News - 10.01.2019

Rruga e Kombit është inspektuar nga kreu i përgjithshëm i Emergjencave Civile, Haki Çako, i cili tha për mediat se ky aks rrugor është i qarkullueshëm, por duhet treguar kujdes.

Reshjet e borës bllokojnë qytetet dhe fshatrat

Alsat - 10.01.2019

Nga reshjet intensive të dëborës të cilat kapluan vendin së fundmi të pastruara rezultojnë vetëm rrugët kryesore ndërsa ato dytësore dhe trotuaret mbesin ende përplot dëborë, të cilat vështirësojnë ...

Rinisin reshjet e borës, vështirësohet lëvizja në Qafë-Thanë

ABC News - 10.01.2019

Rinisja e reshjeve të borës kanë rënduar situatën edhe në Qafë – Thanë, kryesisht në pjesën malore te kthesa e Linit. Në terren ndodhen një numër i madh fadromash dhe borëpastruese që po mbajnë në ...

BBC alarmon për reshjet e borës këtë javë në Evropë

Botasot - 10.01.2019

Dimër i ashpër ka goditur pjesën më të madhe të Evropës gjatë javës së kaluar dhe dëbora “shkatërruese” do të vazhdojë nëpër pjesë të kontinentit. Analistja e motit në BBC, Alina Jenkins, ka thënë se ...

Bora bllokon Evropën

Botasot - 11.01.2019

Reshjet e dendura të borës kanë shkaktuar kaos në disa pjesë të Gjermanisë dhe Suedisë të premten, duke bllokuar rrugët, duke pamundësuar qarkullimin hekurudhor si dhe mbylljen e shkollave.

Bora zbardh edhe Llogaranë

Botasot - 11.01.2019

Zonat bregdetare duket se i kishin shpëtuar reshjeve të dendura të dëborës, por Llogaraja nuk i ka “shpëtuar”. Reshjet e dendura të dëborës në Llogara kanë zbardhur të gjithë zonën, por përveçse ...

Vijojnë reshjet e borës: Situata në akset rrugore të Shqipërisë

Botasot - 11.01.2019

Reshjet e dendura të borës kanë vijuar kryesisht në zonën verilindore të Shqipërisë duke krijuar probleme në disa akse. Ndërkohë që në disa zona të tjera reshjet e shiut kanë favorizuar largimin e ...

Moti i keq, 1.5 metër borë në Dibër, disa fshatra vijojnë të jenë të bllokuar

Java News - 11.01.2019

Në Bulqizë vijon të jetë një situatë e rënduar nga moti i keq. Shumë fshatra të njësive administrative janë të bllokuar. Edhe sot minatorët e zonës D nuk arritën të shkojnë në punë.

Pushojnë reshjet e borës në Dibër, po ndërhyhet për hapjen e rrugëve

Mapo - 11.01.2019

Reshjet e borës në Dibër kanë pushuar dhe gjatë natës nuk ka patur situatë të rënduar. Gjatë ditës së sotme pritet ndërhyrja e Emergjencave për të hapur rrugët drejt fshatrave dhe disa rrugë të ...

Reshje bore dhe shiu në bregdetin shqiptar

Antpress - 11.01.2019

Moti për ditën e sotme në Shqipëri parashikohet i vranët me intervale kthjellimesh, me përjashtim të zonave malore. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se do të ketë reshje shiu me intensitet ...

Moti i keq në rajon; Bllokime rrugësh në Kosovë e Maqedoni

Top Channel - 10.01.2019

Kosova është në darën e të ftohtit dhe të dëborës. Vështirësitë më të mëdha po i ndiejnë drejtuesit e automjeteve; reshjet e dendura të dëborës kanë bërë që gjendja nëpër rrugë të vështirësohet së ...

Reshjet intensive të borës në Maqedoni, bllokohen rrugë dhe vendbanime

Ina - 10.01.2019

Reshjet intensive të borës kanë vijuar në pjesë të madhe të vendit. Rrugë magjistrale dhe vendbanime janë bllokuar. Kryetarët e komunave dhe komunat të ndërmarin të gjitha masat për pastrimin e ...

Tahirsylaj tregon edhe sa ditë do të ketë borë dhe çfarë moti pritet të ketë në Kosovë

Lajmi.net - 10.01.2019

Reshjet e dendura të borës po vazhdojnë të bien në gjithë territorin e Kosovës. Këto reshje do të vazhdojë të bien sot dhe nesër paradite, me pas gjendja do të qetësohet pak por do të ketë sërish ...

Moti me borë e ngrica, Rruga e Kombit kalohet me vështirësi

Top Channel - 10.01.2019

Në Rrugën e Kombit situata vijon të jetë e vështirë, automjetet qarkullojnë me shumë vështirësi si pasojë e borës së madhe. Duhet theksuar se reshjet vijojnë me intensitet të lartë.

Tjetër aksident në Shkodër, trajleri rrëshqet e del nga rruga

SOT - 10.01.2019

Qarku i Shkodrës vazhdon të përballet me reshje të dendura bore. Ndërkohë, si pasojë e borës në rrugë ka rrëshqitur edhe një trajler nga Podgorica. Trajleri ka dalë nga rruga Aliaj të Kastratit ...

Shqipëria e mbuluar me borë, akset kombëtare të qarkullueshme, zonat e thella malore të izoluara

RTSH - 10.01.2019

Reshjet e borës në Qarkun e Kukësit kanë vijuar edhe në orët e para të së enjtes, duke bërë që lartësia e borës në qytete të arrijë deri në 40 cm, ndërsa më në lartësi i kalon dhe 60 cm.

Kur do të pushojë bora në Kosovë? Tregon meteorologu Tahirsylaj

Botasot - 10.01.2019

Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se çfarë moti do të mbretërojë gjatë ditës së nesërme dhe në fundjavë.

Edhe nesër borë, këto janë temperaturat

Lajmi.net - 10.01.2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka bërë të ditur se edhe nesër në vendin tonë do të ketë reshje të borës. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, nesër në vendin tonë do të ...

Keni në plan të udhëtoni sot? Mësoni gjendjen e qyteteve

Albeu.com - 10.01.2019

Reshjet e dëborës të nisura 24 orë më parë vijojnë të dominojnë vendin tonë. Qarqet më të prekura janë Dibra, Kukësi, Korça dhe Shkodra ku raportohet për disa zona të bllokuara.

Probleme në Rrugën e Kombit, shoferët ankohen: Paguajmë edhe taksë

Mapo - 10.01.2019

Situata e rënduar nga moti i keq me borë e ngrica, ka bllokuar lëvizjen e mjeteve në Rrugën e Kombit. Gjatë paradites së të enjtes automjetet nuk kanë qarkulluar në të dy drejtimet e rrugës, raporton ...

Reshjet e dëborës dhe ngricat, Rruga e Kombit e kalueshme

BalkanWeb - 10.01.2019

Temperaturat e ulëta dhe bora kanë krijuar vështirët qarkullimi në disa akse kombëtare. Më problematike paraqitet situata në akset rrugore në veri të vendit.

Përkeqësohet situata nga bora në Qarkun e Kukësit

ABC News - 10.01.2019

Në verilindje të vendit situata është përkeqësuar. Në qytetin e Kukësit reshjet e borës vazhdojnë dhe zonat rurale janë të bllokuara. Shkollat janë mbyllur, ndërsa reshjet e borës po shoqërohen edhe ...

Moti i keq, Thethi dhe Vermoshi në Shkodër të bllokuara

Top Channel - 10.01.2019

Në qytetin e Shkodrës vijojnë reshjet e borës. Situata paraqitet e normalizuar në qytet ndërsa vijon problematike në zonat e thella. Thethi dhe Vermoshi vijojnë të jenë të bllokuara si pasojë e ...

Moti i keq, katër qytetarë dërgohen në kohë në Spitalin e Gjirokastrës

Botasot - 10.01.2019

Për shkak të intensitetit të reshjeve të dëborës, Gjirokastra ka shpallur gjendje emergjence dhe stafi i spitalit është në gatishmëri për t’u ardhur në ndihmë banorëve për emergjencat që lidhen me ...

S’ka reshje bore në Gjirokastër, por disa fshatra mbeten të bllokuara

Top Channel - 10.01.2019

Në Gjirokastër nuk ka patur reshje bore gjatë natës dhe situata është disi më e mirë vetëm për akset nacionale. Ndërkohë që ngelen të bllokuara të gjitha njësitë administrative mbi 400 m edhe ...

Vendi nën “petkun” e borës, ja gjendja nga veriu në jug

BalkanWeb - 10.01.2019

Reshjet e dëborës, temperaturat dhe ngricat prej disa ditësh mbizotërojnë në disa qarqe të vendit nga veriu në jug. Krahas problemeve në qarkullimin e mjeteve, shqetësime të tjera ka patur edhe në ...

E pabesueshme se sa ka arritur trashësia e dëborës në Dibër

SOT - 10.01.2019

Reshjet e borës, që kanë nisur prej disa ditësh kanë paralizuar qarkullimin në pjesën më të madhe të fshatrave të Pukës. Po ashtu këto reshje bore kanë sjellë vështirësi qarkullimi edhe në akset ...

Reshjet e dëborës; Trashësia shkon në 1 metër në Korçë, gjysmë metri në Bulqizë

Top Channel - 10.01.2019

Është rënduar situata në Bulqizë këtë mëngjes dhe duket se nga qyteti është e pamundur të dalësh. Rruga nacionale Bulqizë-Peshkopi kalohet me shumë vështirësi dhe herë pas herë bllokohet.

Bora e vështirësoi komunikacionin në Maqedoni

Medial - 10.01.2019

Vala e ftohtë me reshje të dëborës që e përfshiu Maqedoninë e vështirësoi zhvillimin e komunikacionit, por tani për tani pa ngecje dhe probleme më serioze.

Reshje shiu në Elbasan, bora në zonat e tjera rëndon situatën

ABC News - 10.01.2019

Në qytetin e Elbasanit reshjet e borës kanë pushuar dhe në vend të tyre ka nisur shiu. Por situata e rënduar vazhdon në zonat e tjera të Qarkut, Përrenjas, Librazhd e Gramsh.