TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Basha zgjeron rrezen e Ilir Metës, kërkon hetim për SHISH dhe për këta politikanë

SOT - 11.01.2019

Pas kërkesës së presidentit Ilir Meta për hetim parlamentar të DSIK, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se opozita ka nisur punën për të hetuar të gjithë mënyrat si është dhënë ...

“Gent Cakaj ka paraqitur në zyrën e Ramës dorëheqje të parevokueshme!”

Gazeta Express - 11.01.2019

Historiani e ish Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Paskal Milo ka treguar mbrëmjen e djeshme në emisionin “360 gradë” se pas mosdekretimit të tij si kryediplomat, Gent Cakaj i ka paraqitur dorëheqjen e ...

Gent Cakaj/ Meta kërkoi hetim parlamentar, reagon Lulzim Basha

SOT - 11.01.2019

Pasi Presidenti Meta kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacioneve të Klasifikuara, DSIK ka reaguar edhe Lulzim Basha.

Pas refuzimit nga Meta, Cakaj jep dorëheqjen

Lajm - 11.01.2019

Paskal Milo: Cakaj ka dorëzuar dorëheqjen e parevokueshme. Presidentit e quan “të rrezikshëm” dhe që nuk jep garanci për postin Lindita Bushgjokaj Presidenti Ilir Meta refuzoi dje të dekretojë si ...

Cakaj pa certifikatë sigurie, Meta kërkon ngritjen e komisionit hetimor për DSIK

Gazeta Express - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ...

Armiku i popullit!

Gazeta Tema - 11.01.2019

Nga Altin Ketro E cili mund të ishte tjetër përveç se Gent Cakaj? Aq shumë u bë i njohur në publik e media nga përmendja e emrit orë e çast këto 48 orët e fundit, saqë tashmë ajo akuza se “ai është ...

Paskal Milo tregon prapaskenat: Cakaj i ka dorëzuar dorëheqjen Ramës. Ja kush mund të bëhet ministër i Jashtëm

SOT - 11.01.2019

Historiani Paskal Milo bëri me dije se Gent Cakaj i ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme kryeministrit Rama. “Unë personalisht mendoj që me gjithë respektin që kam ministrin Bushati, mendoj që vendimi ...

Çfarë thoshte Gent Cakaj për bashkimin Kosovë – Shqipëri?

Lajm - 11.01.2019

I pyetur se a duhet bashkuar Kosova me Shqipërinë ai kishte thënë se duhet shikuar mënyra se si mund të bëhet bashkëpunimi mes dy shteteve. Për më shumë, shikojeni ...

Pse po sulmohet Gent Cakaj?/ Përgjigjet Rama: Këto janë tre arsyet

SOT - 10.01.2019

Kryeministri Edi Rama tha se janë të paktën tre arsye, pse sipas tij, sulmohet Gent Cakaj, i propozuar për ministër të Jashtëm dhe që Presidenti Ilir Meta refuzoi ta dekretonte.

Rama: Cakaj s’ka predikuar ndryshim kufijsh, ja pse e zgjodha

BalkanWeb - 10.01.2019

TIRANE Kryeministri Edi Rama ka thënë se Gent Cakaj sulmohet pasi është i pastër. Duke folur gjatë një pritje me ambasadorët, kryeministri tha se nuk e ka zgjedhur Gent Cakën, as si kosovar, as si i ...

Mosdekretimi, çfarë deklaroi Gent Cakaj për korrigjimin e kufirit

ABC News - 10.01.2019

Por cila ishte deklarata e bërë nga Gent Cakaj në emsionin “Zona B”, që presidenti Meta e përdori si argument për të mos e dekretuar. Cakaj thotë se kufijtë po diskutohen edhe me vende të tjera në ...

Shkruan Andi Bushati: Gent Cakaj, si një tender me letra fallco

Gazeta Express - 10.01.2019

Ç’do kush pas kësaj historie mund të pyesë: po mirë Rama qenka i tillë, që nuk përfill asnjë rregull veç vullnetit dhe pasionit të vet, po ky zyrtar i ri, i edukuar në perëndim, formimin e të cilit ...

Hila: Jo çdo bidon “Made in Kosova” mund të dekretohet ministër

BalkanWeb - 10.01.2019

Përmes një postimi në shkurtër në faqen e tij të Facebook, publicisti dhe ish-diplomati Dritan Hila ka reaguar për mosdekretimin e Gent Cakaj nga Presidenti Ilir Meta për pozicionin e ministrit të ...

Sipas Paskal Milos, Genti Cakaj i ka dorëzuar dorëheqjen Ramës

Koha.net - 11.01.2019

Historiani Paskal Milo gjatë një debati në TV në OraNews tha se Gent Cakaj i ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme kryeministrit Edi Rama. "Unë personalisht, me gjithë respektin që kam për ministrin ...

Çfarë thoshte Gent Cakaj për bashkimin Kosovë – Shqipëri?

Lajmi.net - 11.01.2019

Gent Cakaj në nëntor të vitit të kaluar kishte folur rreth bashkimit eventual të Kosovës dhe Shqipërisë. I pyetur se a duhet bashkuar Kosova me Shqipërinë ai kishte thënë se duhet shikuar mënyra se ...

Rrezikon informacionin e klasifikuar: Dy argumentet e Metës kundër Gent Cakajt

Mapo - 10.01.2019

Pasi Edi Rama deklaroi se do të ndryshojë edhe ministrin e Jashtëm, duke vendosur në vend të Ditmir Bushatit, zëvendësin Genti Cakaj, Zëri i Amerikës shprehu habi.

Refuzimi i Gent Cakaj nga Meta/ Vjen reagimi i parë nga Kosova

LajmiFundit - 10.01.2019

Pas refuzimit nga Presidenti Ilir Meta të Gent Cakaj si ministër i Jashtëm, ka ardhur edhe reagimi i parë nga Kosova. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka përgëzuar Presidentin Meta në ...

“Cakaj s’ka predikuar ndryshim kufijsh”, ja pse e ka zgjedhur Rama…

Mapo - 10.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Gent Cakaj sulmohet pasi është i pastër. Duke folur gjatë një pritje me ambasadorët, kryeministri tha se nuk e ka zgjedhur Gent Cakën, as si kosovar, as si i ri, por ...

Analisti 'i propozon' Ramës: Ky është posti që meriton në të vërtetë Gent Cakaj

SOT - 10.01.2019

Analisti Anton Alibekaj gjatë një interviste ka folur në lidhje me emërimin e Gent Cakajt në krye të Punëve të Jashtme nga kryeministri Edi Rama. Alibekaj e ka cilësuar, si të dobët propozimin e ...

Paskal Milo: Gent Cakaj i ka dorëzuar dorëheqjen Ramës

Botasot - 11.01.2019

Historiani Paskal Milo i ftuar mbrëmjen e së enjtes në "360 Gradë" në Ora News bëri me dije se Gent Cakaj i ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme kryeministrit Rama.

Meta-Ramës: Gent Cakaj nuk bën për ministër

LajmiFundit - 10.01.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka refuzuar në mënyrë të qartë kandidaturën e Edi Ramës për ministër të Jashtëm, Gent Cakaj. Duke argumentuar faktet për refuzimin e tij, presidenti Meta ka renditur ...

Refuzimi i Gent Cakaj nga Meta/ Vjen reagimi i papritur nga Kosova

SOT - 10.01.2019

Pas refuzimit nga Presidenti Ilir Meta të Gent Cakaj si ministër i Jashtëm, ka ardhur edhe reagimi i parë nga Kosova. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka përgëzuar Presidentin Meta në ...

Rama reagon për Metën: Cakaj s’ka predikuar ndryshim kufijsh, ja pse e zgjodha

LajmiFundit - 10.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Gent Cakaj sulmohet pasi është i pastër. Duke folur gjatë një pritje me ambasadorët, kryeministri tha se nuk e ka zgjedhur Gent Cakën, as si kosovar, as si i ri, por ...

Ish-ministri tregon nëse Cakaj e ka paraqitur në zyrën e Ramës dorëheqjen e tij

Zeri - 11.01.2019

Historiani e ish Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Paskal Milo ka treguar mbrëmjen e djeshme në emisionin “360 gradë” se pas mosdekretimit të tij si kryediplomat, Gent Cakaj i ka paraqitur dorëheqjen e ...

Meta nuk dekreton Cakajn ministër të Jashtëm, e cilëson të papërgjegjshëm dhe pa përvojë

Koha.net - 10.01.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka refuzuar të dekretojë Gent Cakajn si ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme. Refuzimin dhe arsyet presidenti i ka postuar në faqen zyrtare të presidencës.

SKANDALI i argumenteve të Ilir Metës: Gent Cakaj s’ka përvojë dhe ka qëndrime të ndryshme me Qeverinë, ndaj se dekretoj ...

Gazeta Tema - 10.01.2019

Presidenti i vendit Ilir Meta ka refuzuar dekretimin e Gent Cakajt në krye të ministrisë së Jashtme. “ Kandidatura e Gent Cakaj nuk i plotëson kushtet, nuk krijon besueshmëri dhe nuk ofron garancitë ...

Meta refuzon Gent Cakajn për ministër të Jashtëm të Shqipërisë

Almakos - 10.01.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka refuzuar zyrtarisht kandidaturën e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm të Shqipërisë, të propozuar nga kryeministrit Edi Rama.

Meta rrëzon “Ministrin e Jashtëm”: I pabesueshëm. Reagon Rama: Vendim i turpshëm, antikushtetues

Top Channel - 10.01.2019

Presidenti Ilir Meta refuzoi të hidhte firmën mbi propozimin e Kryeministrit për të emëruar Genti Cakën si ministër të Jashtëm. Kryetari i shtetit këtë herë foli me dekret dhe përmes një letre prej 5 ...

Është agjent? Meta nuk e dekretoi Cakajn se rrezikonte sekretet e NATO-s

Albeu.com - 10.01.2019

Mjaft i fortë dhe i drejtpërdrejt ishte arsyetimi që Presidenti Ilir Meta i bëri mosdekretimit të Gent Cakajt si ministër të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Argumentat e Metës, a duhej ndjekur penalisht sot Genti Cakaj?

Medial - 10.01.2019

Por çfarë do të thotë të punosh në Ministrinë e Jashtme si zv.Ministër dhe të mos kesh çertifikatë sigurie? Mospasja e një çertifikate sigurie në një institucion ku qarkullojnë dhjetëra informacione ...

Meta rrëzon “Ministrin e Jashtëm”: I pabesueshëm. Reagon Rama: Vendim i turpshëm, antikushtetues

Tetova Sot - 10.01.2019

Presidenti Ilir Meta refuzoi të hidhte firmën mbi propozimin e Kryeministrit për të emëruar Genti Cakën si ministër të Jashtëm. Kryetari i shtetit këtë herë foli me dekret dhe përmes një letre prej 5 ...

Letra për Ramën/Meta refuzon dekretimin e Gent Cakajt, ministër të Jashtëm

Shqipmedia - 10.01.2019

Presidenti Meta nuk ka dekretuar emerimin e Gent Cakajt si minister i Jashtem. Kreu i shtetit rendit arsyet e kthimit të dekretit duke theksuar se ai nuk ka përvojë si dhe ka mbajtur qëndrime publike ...

Presidenti Meta kërkon hetim parlamentar për veprimtarinë e DSIK

ABC News - 11.01.2019

Hetim parlamentar për veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar gjatë procesit të çertifikimit të sigurisë për Gent Cakajn.

Meta nuk dekreton ministri e jashtëm Cakaj: I pabesueshëm!

Ina - 10.01.2019

Presidenti Ilir Meta refuzoi të hidhte firmën mbi propozimin e Kryeministrit për të emëruar Genti Cakën si ministër të Jashtëm. Kryetari i shtetit këtë herë foli me dekret dhe përmes një letre prej 5 ...

Meta refuzon ministrin e ri të Jashtëm

VOA - 10.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta njoftoi sot se ka refuzuar emërimin e zotit Gent Cakaj në postin e ministrit të Jashtëm, i propozuar nga kryeministri Edi Rama në kuadër të ndryshimeve të thella në ...

Certifikata e sigurisë për Cakajn, Meta kërkon hetim parlamentar për DSIK

Java News - 11.01.2019

Presidentit Ilir Meta ka kërkuar ngritjen e një komision hetimor për DSIK (Drejtoria e Sigurimit për Informacionin e Klasifikuar), lidhur me certifikatën e sigurisë të kandidatit për ministër të ...

Amerikanët të qartë/ VOA fut në skaner “Ministrin e Batonit”

BalkanWeb - 10.01.2019

‘Zëri i Amerikës’ i ka kushtuar hapësirë vendimit të Presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm duke dhënë edhe arsyet.

Meta rrëzon “Ministrin e Jashtëm”: I pabesueshëm. Reagon Rama: Vendim i turpshëm, antikushtetues

Flaka - 10.01.2019

Pas verifikimeve të bërë për integritetin e figurës së Genti Cakës, Presidenti Meta ndalet në tri momente kryesore me argumentet e tij se pse refuzoi propozimin e Kryeministrit Rama.

“Cakaj”, Meta kërkesë Ruçit: Komision Hetimor për veprimtarinë e DSIK

Gazeta Tema - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi për ngritjen e një komisioni hetimor për veprimtarinë e DSIK për rastin e dhënies së certifikatës e sigurisë për ...

Zëri i Amerikës: Ja pse Meta nuk e dekretoi Cakajn

Albeu.com - 10.01.2019

Zëri i Amerikës ka shkruar për faktin se Presidenti Ilir Meta kishte dy argumente konkretë, mbi të cilët e quajti emërimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm si të papranueshëm “Kreu i ...

Dhënia e Certifikatës së Sigurisë Gent Cakajt, Meta kërkon hetim të DISK

Top Channel - 11.01.2019

Presidenti Meta vijon të këmbëngulë se pajisja me Certifikatën e Sigurisë të Gent Cakajt, i propozuar nga Rama për ministër të Jashtëm, është bërë në kundërshtim me ligjin, e për këtë ka kërkuar ...

“Gent Cakaj”, Zëri i Amerikës: Ja pse Presidenti e quajti të papranueshme kandidaturën

Mapo - 10.01.2019

Zëri i Amerikës, në një shkrim të bërë publik shkruan se Presidenti Ilir Meta kishte dy argumente konkretë, mbi të cilët e quajti emërimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm si të ...

Meta nuk ndalet: Komision hetimor për DSIK, pajisi Gent Cakajn me…

Mapo - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta nuk ndalet. Një ditë pasi refuzoi emrin e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm, ai kërkon edhe hetime. Në një letër dërguar drejtuesve të grupeve parlamentare dhe kreut të ...

Mosdekretimi i Gent Cakaj, reagon Zëri i Amerikës

SOT - 10.01.2019

Zëri i Amerikës, në një shkrim të bërë publik shkruan se Presidenti Ilir Meta kishte dy argumente konkretë, mbi të cilët e quajti emërimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm si të ...

Meta hidhet në sulm, Komisioni Hetimor për Gent Cakajn

Albeu.com - 11.01.2019

Presidenti i vendit Ilir Meta ka kërkuar ngritjen e një Komisioni Hetimor Parlamentar mbi veprimtarinë e DSIK në rastin e dhënies së certifikatës së sigurisë për Gent Cakajn.

Cakaj zv.ministër pa certifikatë sigurie, Meta: Të hetohet DSIK

BalkanWeb - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar (DSIK).

Cakaj/ Meta kërkesë Ruçit: Komision Hetimor Parlamentar për...

Durres Lajm - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar sot një kërkesë zyrtare Kryetarit të Parlamentit, Gramoz Ruçi ku i kërkon ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për rastin e pajisjes me certifikate sigurie ...

Dhënia e Certifikatës së Sigurisë Gent Cakajt, Meta kërkon hetim të DISK

Botasot - 11.01.2019

Presidenti Meta vijon të këmbëngulë se pajisja me Certifikatën e Sigurisë të Gent Cakajt, i propozuar nga Rama për ministër të Jashtëm, është bërë në kundërshtim me ligjin, e për këtë ka kërkuar ...