TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kthimi në Kosovën e lirë para 20 vjetësh

Gazeta Express - 12.06.2019

Kujtime: 11-13 qershor 1999 Seicili që feston njëzetvjetorin e lirisë së Kosovës dhe ka moshë kujtese për atë ditë të 12 qershorit të vitit 1999 – viti i tmerrit e i mrekullisë për popullin e Kosovës ...

Njëzet vjet ecje për lirinë

Evropaelire - 12.06.2019

Kosova shënon sot 20-vjetorin e hyrjes ushtarake të NATO-s, përkatësisht trupave shumëkombëshe të KFOR-it. Kjo ditë, shënohet edhe si Dita e Lirisë apo Çlirimit të Kosovës.

Gjenerali i NATO-s kujton shpresat dhe tmerret e misionit në Kosovë

Gazeta Tema - 12.06.2019

Gjeneral majori Lorenzo D’Addario, i cili u vendos për herë të parë në Kosovë pasi trupat e NATO-s u vendosën aty dy dekada më parë dhe tani drejton forcën e aleancës perëndimore në Kosovë, kujton ...

“The Guardian”: Largimi i KFOR-it nga Kosova, çmenduri – Serbia po i numëron ushtarët

Koha.net - 12.06.2019

Gazeta britanike, “The Guardian”, ka publikuar një shkrim për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës nga Serbia me intervenimin e NATO-s. Njëzet vjet pas hyrjes së forcave të para tokësore të NATO-s në ...

Përvjetori i lavdishëm: Çlirimi i vendit dhe fitorja e së drejtës

Zeri - 12.06.2019

Njëzetvjetorin e hyrjes së forcave tokësore të NATO-s në Kosovë, përkatësisht 12 qershorin e vitit 1999, duhet vazhduar së rikujtuari si një ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë e popullit ...

Forca e shpresës

Zeri - 12.06.2019

Para dy dekadave në Kosovë patën hyrë trupat e NATO-s, të cilat ua rikthyen kosovarëve shpresën e humbur për jetë, shkruan sot Gazeta "Zëri". Kosova po i bën përgatitjet e fundit për shënimin e ...

Puthja e qytetares së Kosovës për ushtarin britanik që po bën bujë

Botasot - 11.06.2019

Kosovarët do të jenë përherë falenderues ndaj shteteve mike, veçmas Amerikës për lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë. Falë bombardimeve të NATO-s dhe 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete, ...

Kosnett falënderon ushtarët amerikanë për shërbimin në Kosovë

Lajmi.net - 11.06.2019

Këtë ai e ka bërë përmes një postimi në Tëitter në të cilin falënderuar ushtarët e shtetit të tij për shërbimin 20 vjeçar në Kosovë, shkruan lajmi.net.

Kosnett falënderon trupat amerikane në Kosovë

Botasot - 11.06.2019

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë ka falënderuar trupat amerikane, të cilat për 20 vjet janë pjesë e misionit paqeruajtës të KFOR-it në Kosovë. “Faleminderit mijëra ushtarë amerikanë që kanë shërbyer në ...

Hoxha: KFOR-i ofron mjedis të sigurt për njerëzit në Kosovë

Lajmi.net - 11.06.2019

Hoxha ka thënë se KFOR-i, ofron mjedis të sigurt për të gjithë njerëzit në Kosovë, duke qenë operacioni më i madh i NATO-s në Evropë, përcjell lajmi.net.

Kosnett falënderon ushtarët amerikanë për operacionet e paqes në Kosovë

Botasot - 11.06.2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett në 20-vjetorin e hyrjes së NATO-së në Kosovë ka falënderuar ushtarët amerikane që kanë shërbyer në mbështetje të paqes.

Vuçiq duhet ta lexojë edhe një herë Marrëveshjen e Kumanovës para se ta bëjë gati ushtrinë

Gazeta Express - 11.06.2019

Aksionet e Policisë së Kosovës në veri të territorit të Republikës së Kosovës, në shërbim të luftës kundër krimit të organizuar dhe kontrabandës në atë pjesë, nga Beogradi gjithmonë janë komentuar si ...

Limaj: NATO ndali gjenocidin dhe spastrimin etnik në Kosovë

Botasot - 11.06.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës Fatmir Limaj, ka marrë pjesë në në shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, përcjell “Bota sot”. Limaj këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në ...

Thaçi me ushtarët e KFOR-it festojnë 20 vjetorin e hyrjes së tyre në Kosovë

Telegrafi - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka shënuar në Qendrën e Komandës së KFOR-it në Prishtinë 20 vjetorin e hyrjes së NATO-s. Thaçi aty ka takuar edhe ushtarakë nga rajoni, ndër ta edhe një ushtarak ...

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, ndërprerja e gjenocidit dhe spastrimit etnik

Botasot - 11.06.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në ceremoninë solemne të shënimit të 20 vjetorit të KFOR-it në Kosovë, i cili ka thënë se është i nderuar të marrë pjesë në këtë ceremoni, ...

Foggo: Jemi të vendosur për sigurinë e Evropës dhe promovimin e paqes

Medial - 11.06.2019

Sot po shënohet përvjetori i 20 i hyrjes së trupave të KFOR-it në Kosovë. Shefi i Komandës së Bashkuar të Aleancës Veriatlantike në Napoli, admirali James Foggo, gjatë fjalimit të tij deklaroi se ...

KFOR-i krenar që garantoi sigurinë në Kosovë për 20 vjet

Koha.net - 11.06.2019

Lorenzo D'Adario, Komandant i KFOR-it, në ceremoninë e përvjetorit të 20-të të KFOR-it, ka thënë se kur e mendon Prishtinën e 20-vjetëve më parë, i kujtohet ndjenja e dëshpërimit dhe frikës.

Ceremonia e KFOR-it për 20 vjetorin e hyrjes në Kosovë

Zeri - 11.06.2019

Foto nga ceremonia e KFOR-it me rastin e hyrjes në Kosovë 20vjet më parë. ...

Drejtpërdrejt nga ceremonia e përvjetorit të 20-të të KFOR-it

Botasot - 11.06.2019

Në shtabin e përgjithshëm të KFOR-it në kampin “Film City po mbahet ceremonia e përvjetorit të 20-të të ...

Haradinaj: Ushtria amerikane shpëtoi popullin e Kosovës

RTSH - 11.06.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj, në kabinetin e tij takoi shefin e shtabit të KFOR-it, në Kosovë, John C.Boyd, të cilit i ndau mirënjohje për dhënien e kontributit në Kosovë.

Fillimi i fundit, para 20 vitesh filloi tërheqja e forcave serbe nga Kosova

Botasot - 11.06.2019

Sot bëhen 20 vite nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fillimin e fundit të Millosheviçit nën regjimin e të cilit humbën jetën djem e vajza ...

Kosovë, 20 vjet nga hyrja ushtarake e NATO-s

RTSH - 12.06.2019

Kosova shënon sot 20-vjetorin e hyrjes ushtarake të NATO-s, përkatësisht trupave shumëkombëshe të KFOR-it. Kjo ditë, shënohet edhe si Dita e Lirisë apo Çlirimit të Kosovës.

“The Guardian”: Largimi i KFOR-it nga Kosova, çmenduri – Serbia po i numëron ushtarët

Alsat - 12.06.2019

Gazeta britanike, “The Guardian”, ka publikuar një shkrim për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës nga Serbia me intervenimin e NATO-s. Njëzet vjet pas hyrjes së forcave të para tokësore të NATO-s në ...

NATO, forca e shpresës

Lajmi.net - 12.06.2019

Kosova po i bën përgatitjet e fundit për shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në vend pas dëbimit të forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe, të cilat kryen krime makabre ...

Puthja e kosovares për ushtarin britanik që po bën bujë

Albeu.com - 11.06.2019

Kosovarët do të jenë përherë falenderues ndaj shteteve mike, veçmas Amerikës për lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë. Falë bombardimeve të NATO-s dhe 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete, ...

Kosnett falënderon ushtarët amerikanë për shërbimin në Kosovë

Zeri - 11.06.2019

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë ka falënderuar ushtarët amerikanë të KFOR-it për shërbimin e tyre në Kosovë. Këtë ai e ka bërë përmes një postimi në Tëitter në të cilin falënderuar ushtarët e shtetit ...

Kosnett falënderon ushtarët amerikanë që mbrojtën Kosovën

Koha.net - 11.06.2019

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka falënderuar trupat amerikane, të cilat për 20 vjet janë pjesë e misionit paqeruajtës të KFOR-it në Kosovë.

Hoxha: KFOR-i ofron mjedis të sigurt për njerëzit në Kosovë

Zeri - 11.06.2019

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha në 20 vjetorin e çlirimit ka thënë se KFOR ka konfirmuar përkushtimin e tyre për paqen në vend. Hoxha ka thënë se KFOR-i, ofron mjedis të sigurt për të ...

Kosnett falënderon ushtarët amerikanë për operacionet e paqes në Kosovë

Gazeta Express - 11.06.2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett në 20-vjetorin e hyrjes së NATO-së në Kosovë ka falënderuar ushtarët amerikanë që kanë shërbyer në mbështetje të paqes.

Vuçiq duhet ta lexojë edhe një herë Marrëveshjen e Kumanovës para se ta bëjë gati ushtrinë

Botasot - 11.06.2019

Aksionet e Policisë së Kosovës në veri të territorit të Republikës së Kosovës, në shërbim të luftës kundër krimit të organizuar dhe kontrabandës në atë pjesë, nga Beogradi gjithmonë janë komentuar si ...

Limaj: Përjetë mirënjohës KFOR-it

Telegrafi - 11.06.2019

Përjetë mirënjohës KFOR-it për sigurinë e ofruar për të gjithë qytetarët e Kosovës. Falënderime e mirënjohje për miqtë tanë, Aleancën më të fuqishme ushtarake në botë, NATO, e cila ndali gjenocidin ...

Thaçi me ushtarët e KFOR-it festojnë 20-vjetorin e hyrjes së tyre në Kosovë

Lajmi.net - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka shënuar në Qendrën e Komandës së KFOR-it në Prishtinë 20-vjetorin e hyrjes së NATO-s. Thaçi aty ka takuar edhe ushtarakë nga rajoni, ndër ta edhe një ushtarak ...

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, ndërprerja e gjenocidit dhe spastrimit etnik janë vlera më sublime për lirinë

Lajmi.net - 11.06.2019

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin përfaqësues të lartë të institucioneve të Kosovës, Admirali James G. Foggo III, komandant i Forcave të Përbashkëta Aleate në Napoli, ushtarë të KFOR-it, oficerë, ...

Komandanti i KFOR-it kujton Prishtinën e vitit 1999, thotë se Kosova është shumë më ndryshe se 20 vjet më parë

Telegrafi - 11.06.2019

Komandanti i KFOR-it, Lorenzo D’Adario, ka thënë se kur e mendon Prishtinën e vitit 1999 i kujtohet ndjenja e dëshpërimit dhe frikës por edhe ndjenjës që më e keqja kishte mbaruar pas atyre muajve ...

Të mundur dhe të turpëruar: Momenti kur trupat serbe largohen nga Kosova

Gazeta Express - 11.06.2019

Sot janë mbushur 20 vjet që nga përfundimi i sulmeve të NATO-s kundër Serbisë. Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë kanë zbarkuar trupat e para të këmbësorisë së NATO-s, ndërsa ka nisur largimi i ...

The Guardian: Largimi i KFOR-it nga Kosova, çmenduri – Serbia po i numëron ushtarët

Gazeta Express - 12.06.2019

Gazeta britanike, “The Guardian”, ka publikuar një shkrim për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës nga Serbia me intervenimin e NATO’s. Njëzet vjet pas hyrjes së forcave të para tokësore të NATO-s në ...

NATO, forca e shpresës

Gazeta Express - 12.06.2019

Para dy dekadave në Kosovë patën hyrë trupat e NATO-s, të cilat ua rikthyen kosovarëve shpresën e humbur për jetë. Kosova po i bën përgatitjet e fundit për shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave ...

Puthja e kosovares për ushtarin britanik që po bën bujë

Gazeta Express - 12.06.2019

Kosovarët do të jenë përherë falenderues ndaj shteteve mike, veçmas Amerikës për lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë. Falë bombardimeve të NATO-s dhe 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete, ...

Kosnett falënderon trupat amerikane në Kosovë

Telegrafi - 11.06.2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka falënderuar trupat amerikane të cilat kanë kontribuar në Kosovë. Kosnett në një postim në llogarinë e tij në Twitter, ka ...

Limaj: Përjetë mirënjohës KFOR-it

Lajmi.net - 11.06.2019

Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministri i Kosovës Fatmir Limaj i cili mori pjesë në shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë. “Pata kënaqësi të merrja pjesë në shënim të 20-vjetorit të ...

Thaçi me ushtarët e KFOR-it festojnë 20 vjetorin e hyrjes së tyre në Kosovë

Botasot - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka shënuar në Qendrën e Komandës së KFOR-it në Prishtinë 20 vjetorin e hyrjes së NATO-s. Thaçi aty ka takuar edhe ushtarakë nga rajoni, ndër ta edhe një ushtarak ...

Haradinaj kujton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Telegrafi - 11.06.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar hyrjen e trupave të NATO-s në Kosovë, para 20 viteve. Ai ka thënë se në përvjetorin e çlirimit dhe të kthimit të qytetarëve të Kosovës në tokën e ...

Komandanti i KFOR-it: Kosova është shumë më ndryshe pas 20 viteve

Lajmi.net - 11.06.2019

Në këtë ceremoni të organizuar nga Komandanti i KFOR-it morën pjesë krerët e lartë të shtetit si dhe shumë ministra e zv.ministra. Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Lorenzo D’Adario, tha se nën ...

D’Addario: Kosova është vend shumë më ndryshe se para 20 viteve

Zeri - 11.06.2019

KFOR-i ka shënuar sot 20 vjetorin e hyrjes në Kosovë. Komandanti i KFOR-it në Kosovë Lorenzo D’Addario, ka kujtuar kohën e luftës kur kishte ndjenja dëshpërimi dhe frike në fjalën e tij.

Sot, 20 vjet nga fillimi i fundit të pushtimit serb të Kosovës

Koha.net - 11.06.2019

Sot bëhen 20 vjet nga fillimi i tërheqjes së forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, që shënon edhe fundin e pushtimit serb. Lufta e Ushtrisë Çlirimtare nga tokë dhe bombardimet ...

Limaj: Përjetë mirënjohës KFOR-it

Zeri - 11.06.2019

Përjetë mirënjohës KFOR-it për sigurinë e ofruar për të gjithë qytetarët e Kosovës. Falënderime e mirënjohje për miqtë tanë, Aleancën më të fuqishme ushtarake në botë, NATO, e cila ndali gjenocidin ...

Haradinaj për NATO-n: Mburremi me ketë fuqi

Medial - 11.06.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj, mori pjesë në ceremoninë solemne në shënim të 20 vjetorit të hyrjes së KFOR-it në Kosovë, organizuar nga Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Lorenzo D’Addario.

Zyrtarë ushtarakë në Kosovë përkujtojnë situatën e 20 viteve më parë

ABC News - 11.06.2019

Në ditën kur Kosova kujton 20 vjetorin e përfundimit të bombardimeve të NATO-s janë të shumtë ata që i kanë të freskëta plagët e asaj periudhe. Por dhe zyrtarë ushtarakë ndërkombëtarë në vend ...

Foggo: KFOR-i është operacioni më i madh i NATO-s në Evropë

Gazeta Tema - 11.06.2019

KFOR-i në Kosovë ka shënuar sot 20 vjetorin e hyrjes së tij në Kosovë. Në ceremoninë solemne të mbajtur për këtë rast, admirali James Foggo ka thënë se KFOR-i është operacioni më i madh i NATO-s në ...

Komandanti i KFOR-it kujton Prishtinën e vitit 1999, thotë se Kosova është shumë më ndryshe se 20 vjet më parë

Botasot - 11.06.2019

Komandanti i KFOR-it, Lorenzo D’Adario, ka thënë se kur e mendon Prishtinën e vitit 1999 i kujtohet ndjenja e dëshpërimit dhe frikës por edhe ndjenjës që më e keqja kishte mbaruar pas atyre muajve ...