TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BE nuk di si të veprojë me sulmin turk në Siri

DW - 10.10.2019

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë të përbashkët dhe mundësi për të luajtur një rol.

Dita e parë e Operacionit, ushtria turke kreu sulme mbi 181 objektiva në Siri

Telegrafi - 10.10.2019

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se forcat turke deri më tani kanë shënjuar 181 caqe të organizatave terroriste si pjesë e operacionit “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë.

Fotografi dhe Video: Operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë, në ditën e parë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në veri-Lindje të Sirisë. Me këtë rast, sipas AlJazeera, përcjell Telegrafi, ai ka thënë se ky operacion do të ...

Operacioni “Burimi i Paqes”: Komandot turke vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit

Medial - 10.10.2019

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka bërë të ditur se komandot tona që marrin pjesë në operacionin “Burimi i Paqes” vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit, raporton Anadolu Agency ...

Turqia nis me sulme ajrore ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Aeroplanët turq kanë bombarduar pozicionet kurde teksa ka nisur ofensiva në verilindje të Sirisë . Përveç sulmeve ajrore, është raportuar edhe për një varg shpërthimesh në qytetin sirian, Ras al Ain, ...

Sulmet ajrore turke mbi Sirinë, raportohen viktimat e para civile

Alsat - 09.10.2019

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë.

Operacioni ajror turk në Siri, Trump: “Ide e keqe, Uashingtoni nuk e miraton”

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti Donal Trump, ka reaguar ndaj sulmeve ajrore të Turqisë, ndaj kurdëve dhe ushtarëve të ISIS-it, duke thënë se ‘nuk e miraton’, sulmin e pritur gjatë që e realizoi sot presidenti Erdogan në ...

Shefi i NATO-s kërkon nga Turqia “vetëpërmbajtje”

Zeri - 09.10.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Turqia duhet të veprojë me “vetëpërmbajtje” dhe se aksionet ushtarake në Siri duhet të jetë proporcionale”.

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

Alsat - 09.10.2019

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar ...

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

SOT - 09.10.2019

Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni ...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

VOA - 09.10.2019

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit ...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan deklaron fillimin e operacioneve ushtarake, raportohet për shpërthimet e para në kufi me Sirinë

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ka filluar një operacion ushtarak i planifikuar për një kohë të gjatë në verilindje të Sirisë, me forcat kurde që aktualisht e kanë nën kontroll ...

Sulmi në veri të Sirisë, NATO: Turqia na ka informuar për operacionin “Burimi i Paqes”

Gazeta Tema - 09.10.2019

NATO beson se Turqia do të marrë masa proporcionale dhe të matura gjatë operacionit të saj antiterrorist në veri të Sirisë, tha Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, raporton Anadolu ...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

Shqipmedia - 09.10.2019

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë ...

Turqia nis sulmet në Siri, Erdogan: Do të sjellim paqe dhe stabilitet

Java News - 09.10.2019

“Ofensiva turke kundër milicisë kurde siriane do të ndihmojë në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Siri”, – i tha presidenti Rejep Tayyip Erdogan homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë një ...

Turqia nis ofansivën në veri të Sirisë

Zeri - 09.10.2019

Trupat turke kanë filluar një ofensivë në veri-lindje të Sirisë, e cila mund të çojë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e udhëhequra nga kurdët, aleatë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

Gazeta Express - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj ...

Turqia nis ofensivën në Siri

Koha.net - 09.10.2019

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rechep Tajip Erdogan.

Turqia nis Sul.min në Siri

Medial - 09.10.2019

Lexime: 45 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk ...

Turqia gati ofensivën, shton trupat në kufirin sirian

Top Channel - 09.10.2019

Turqia ka shtuar numrin e forcave të saj në kufirin sirian para një ndërhyrjeje të paralajmëruar prej kohësh që do të ketë në shënjestër forcat e udhëhequra nga kurdët, aleate të Shteteve të ...

Kurdët mobilizohen në Siri ndërsa Turqia përgatitej për sulmin e afërt

Botasot - 09.10.2019

Paralajmërimi i një "katastrofe humanitare", nga forcat kurde siriane që janë aleatë me Shtetet e Bashkuara lëshuan një thirrje "mobilizimi të përgjithshëm" të mërkurën në veri-Lindje të Sirisë, ...

Kurdët të tmerruar nga Turqia, thirrje civilëve: Rrëmbeni armët

Koha.net - 09.10.2019

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Top Channel - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësivë kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas ...

Telegrafi - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Koment: Edhe një herë, humbësit janë kurdët

DW - 08.10.2019

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë ...

Trump kërcënon Turqinë: Të mos kalohet caku në Siri

Top Channel - 08.10.2019

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi kapërcen vijat e kuqe pas vendimit të papritur të tij për të tërhequr forcat amerikane nga Siria veri-lindore.

Kritika të forta ndaj Trumpit, pasi njoftoi tërheqje nga Siria verilindore

Koha.net - 08.10.2019

Ligjvënës amerikanë me peshë nga të dyja kahjet politike, të gjendur të papërgatitur për njoftimin e Presidentit Trump se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria e veriut, e kanë dënuar vendimin e ...

Parlamenti i Turqisë miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

Telegrafi - 08.10.2019

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër, raporton ...

Holanda i qëndron sërish mocionit të Qershorit

Java News - 08.10.2019

Holanda i qendron serish mocionit te Qershorit. Nuk pati mocion te ri dhe parlamenti i qendron edhe tani te njejtit qendrim sa i perket Shqiperise dhe Maqedonise se ...

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

VOA - 08.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë.

Në prag të ofensivës, Turqia godet kufirin Siri-Irak

VOA - 08.10.2019

Zyrtarët turq i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se ushtria turke ka goditur sot kufirin Siri – Irak për t’i paraprirë përforcimit të forcave kurde në Sirinë verilindore.

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

Medial - 08.10.2019

Pas sukseseve në operacionet ndërkufitare “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, ushtria e Turqisë i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e planifikuar për në lindje të Eufratit në veri ...

Administrata korigjon Trump: Nuk jemi tërhequr nga Siria

Medial - 08.10.2019

Lexime: 1 Turqia nuk ka më asnjë minutë për të humbur në Siri. Me këtë mesazh në Twitter Presidenca në Ankara konfirmon veprimet ushtarake në verilindje të Sirisë.

FOTOT: Bota në alarm, Erdogan mund të bëjë një masakër të vërtetë civile

Gazeta Tema - 08.10.2019

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria, duke e lënë “terrenin e lirë” për ushtrinë turke, ka alarmuar Kombet e Bashkuara dhe liderët evropianë mes frikës ...

Turqia nuk përkulet ndaj kërcënimeve për zonën e sigurt në Siri

Medial - 08.10.2019

Turqia nuk është një shtet që vepron sipas kërcënimeve, tha zv/presidenti Fuat Oktay duke iu përgjigjur kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump sa i përket operacionit të planifikuar të ...

Kufiri Turqi-Siri: Trump kërcënon të 'shkatërrojë ’ekonominë turke

Botasot - 08.10.2019

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon "jashtë kufijve" pas vendimit të tij të befasishëm për tërheqjen e forcave amerikane nga veriu-lindja e Sirisë.

YPG/PKK kërkon partneritet me Asadin kundër Turqisë

Medial - 08.10.2019

Një i ashtuquajtur komandant i organizatës terroriste YPG/PKK ka thënë se janë duke menduar të krijojnë partneritet me Bashar al-Asadin për të luftuar kundër Turqisë pas përfundimit të përgatitjeve ...

Lufta në Siri, zv-presidenti turk: S’pranojmë kërcënime kur bëhet fjalë për sigurinë e vendit

Gazeta Tema - 08.10.2019

“Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim”, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Trump, Erdoganit: Nëse plagoset ndonjë ushtar amerikan je në “telashe të mëdha”

InfoKosova - 08.10.2019

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku ...

A gjendet Siria para një tragjedie të re?

Evropaelire - 08.10.2019

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë , duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” ...

Siria para një tragjedie të re?

Gazeta Express - 08.10.2019

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin ...

A gjendet Siria para një tragjedie të re?

Gazeta Tema - 08.10.2019

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin ...

Siria para një tragjedie të re?

Zeri - 08.10.2019

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër luftëtarëve kurdë, mund ta “ringjallë” grupin ...

Kufiri Turqi-Siri: Trump kërcënon të ‘shkatërrojë ’ekonominë turke

Tetova Sot - 08.10.2019

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon “jashtë kufijve” pas vendimit të tij të befasishëm për tërheqjen e forcave amerikane nga veriu-lindja e Sirisë.

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

Gazeta Tema - 08.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë.

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Gazeta Express - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Zeri - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

Alsat - 08.10.2019

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë ...