TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

‘Meta nuk ka të drejtë të vendosë për datën e zgjedhjeve’, ministrja Gjonaj tregon arsyet: Kam fakte që hedhin poshtë ...

SOT - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve ...

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, ...

Top Talk/ Murrizi: Shtyrja e zgjedhjeve përtej 30 qershorit, antikushtetuese. Precedent rasti i Nishanit

Top Channel - 12.06.2019

Parlamenti nesër do të diskutojë në seancën plenare një pr/rezolutë për zhbërjen e dekretit të Presidentit të Republikës, që përcaktonte 30 qershorin si datë për zhvillim e zgjedhjeve për pushtetin ...

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të ...

“Fatkeqësia” që firmosi destabilizimin dhe anarkinë!

SOT - 12.06.2019

E kishte menduar me kohë aktin e sotëm të paprecedent me “qetësinë dhe dashurinë” e tij që “vret”! As më shumë e as më pak, si pa të keq, dje Presidenti hodhi firmën për ç’dekretimin e asaj që kishte ...

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben ...

SOT - 12.06.2019

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Ish-kreu i KQZ: Ç’dekretimi i Presidentit ka tjetër efekt për krizën politike

ABC News - 11.06.2019

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ, ka qenë i ftuari i radhës në studion e Provokacija me Mustafa Nanon. Kume zhvilloi një bisedë ku ndau opinionin e tij për situatën aktuale politike në vend.

Manja dhe Hysi: Dekreti i presidentit nuk ka asnjë efekt juridik, argumentet e Metës politike, zgjedhjet do mbahen në ...

SOT - 11.06.2019

Dekreti i firmosur nga presidenti Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve ka qenë kryefjala e debateve në skemën politike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja deklaroi se dekreti i ...

Basha: Ndaluam procesin fals dhe kriminal të 30 Qershorit

Mapo - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

Dokumenti i Ramës për ambasadorët kundër Presidentit

ABC News - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

BalkanWeb - 11.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt ...

Meta: Anulimi i zgjedhjeve me përgjegjësi të plotë

Java News - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një tjetër konferencë për median një ditë pasi socialistët nisën procedurat për shkarkimin e tij. Vendimi i kreut të shtetit erdhi si pasojë e aktit të tij i cili ...

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten

Top Channel - 11.06.2019

Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Mbrojtje anglisht e shkeljes së KQZ-së për vlefshmërinë e dekretit të Presidentit

Respublica - 11.06.2019

Qeveria e z. Rama ka ndërmend të stabilizojë situatën politike përmes Kushtetutës dhe jurisprudencës. Së fundmi po qarkullon një material në anglisht që trajton dhe analizon aktin e Presidentit të ...

Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë

Zhurnal - 11.06.2019

Tiranë, 11 qershor – Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri e veçanërisht pas ...

Ministrja e Gjonaj shpjegon arsyet: Akti i Metës është antikushtetues, në frymë e përmbajtje. Pas 10 gushtit, pushtetit ...

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Zgjedhjet/ Gjonaj: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

Mapo - 12.06.2019

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Të enjten, Kuvendi 5 orë debat për dekretin e presidentit Meta

Botasot - 11.06.2019

Seanca e së enjtes do të ketë 5 orë debat për dekretin e Presidentit që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe ...

Perla e akademik Artan Fugës: Edhe nëse nxjerr një akt antikushtetues, Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën

Gazeta Tema - 11.06.2019

Pedagogu Artan Fuga, që është edhe akademik dhe e ka shpallur si mision të jetës së tij, reformimin e Akademisë, thotë se Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën, edhe nëse nxjerr dekrete antikushtetuese.

Predikatorët politikë si dhunuesit e Kushtetutës dhe Shtetit ligjor!

SOT - 11.06.2019

Në fatkeqësinë e madhe të mungesës së pothuaj gjithmonshme të një pushteti gjyqësor dhe drejtësisë në përgjithësi në Shqipëri, zbatimin e Kushtetutës, akteve dhe sidomos dekreteve, ju ka mbetur ...

Presidenti i pari vrau zgjedhjet, a do e shpallë “non grata” Amerika?

SOT - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta, me një vendim absurd të pa konsultuar me Kushtetutën, me ligjin, partitë politike, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, vrau 30 qershorin, ditën e zgjedhjeve për pushtetin lokal.

Zbardhet vendimi i Kushtetueses që rrëzon Metën, dekreti mund të ankimohet në Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor, PS ...

SOT - 11.06.2019

Gjykata Kushtetuese i ka hapur rrugë mazhorancës qeverisëse që t’i drejtohet Gjykatës Administrative për vendimin e Presidentit mbi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Presidenti merr rolin e kryetarit të opozitës, kërkon largimin e Ramës si kryeministër, thirrje mazhorancës të ...

SOT - 11.06.2019

Nuk ka më asnjë dyshim se presidenti Ilir Meta është tashmë në rresht me opozitën. Prej javësh ai po sulmon me të gjitha mënyrat qeverinë, ndërsa me shtyrjen e zgjedhjeve vulosi se është krah ...

Aurela Anastasi rrëzon presidentin: Kushtetuta nuk e përcakton ç’ dekretimin e datës së zgjedhjeve, çështja në ...

SOT - 11.06.2019

Konstitucionalistja dhe pedagogia Aurela Anastasi, ka rrëzuar dje presidentin Ilir Meta. Një ndër ekspertet më të mira në Shqipëri sa i takon jurisprudencës dhe anëtare e Akademisë së Shkencave, ...

Rrëzimi i dekretit të presidentit, PD kundër vendimit të KQZ, akuzon anëtarët si militantë partiakë

SOT - 11.06.2019

Ditën e djeshme anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve e cilësuan dekretin e presidentit për ç’dekretim të datës së zgjedhjeve nul, duke mos e marrë në konsideratë dhe duke vijuar punën ...

Anulimi i zgjedhjeve, reagon LSI dhe zbulon çfarë mund të bëjë Meta: Është e vështirë t’i çlirosh budallenjtë nga ...

SOT - 10.06.2019

Ish-deputeti i LSI Luan Rama ka reaguar pas vendimit të presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë e mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Nëpërmjet një komenti ironik Luan Rama shkruan se pas ...

Precedenti i 2017-ës, Kolegji: Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Top Channel - 10.06.2019

Ekspertët e ligjit janë të ndarë lidhur me kushtetueshmërinë e vendimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Dekreti i Metës/ Kristaq Kume ‘rrëzon’ vendimin e 2017-ës të Kolegjit: Jemi në situatë tjetër

Top Channel - 10.06.2019

Konstitucionalisti Kristaq Kume thotë se nuk mund të përdoret precedenti i vitit 2017-të i Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese, ku përcaktohej se ishte Gjykata Administrative që kishte kompetencat për ...

Paralajmërimi i fortë nga avokati i njohur: Vetëm nëse ndodh kjo gjë nesër, dekreti i Ilir Metës është i vlefshëm

SOT - 10.06.2019

Vetëm nëse Presidenti Ilir Meta jep një datë të re për zgjedhjet lokale atëherë dekreti i tij është i vlefshëm. Kështu ka deklaruar avokati Saimir Vishaj pas vendimit për shtyrjen e zgjedhjve që ka ...

Zbardhet vendimi i “Kushtetueses” për shtyrjen e datës së zgjedhjeve

ABC News - 10.06.2019

Mungesa e Gjykatës Kushtetuese nuk ka ndikim në situatën e krijuar pas dekretit të presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit.

Ilir Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

Gazeta Tema - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Basha porosi anëtarëve të Këshillit Kombëtar: Objektivi kryesor, largimi i Ramës

Albeu.com - 11.06.2019

Pas vendimit të Presidentit Ilir Meta që shfuqizoi 30 qershorin si ditë për zhvillimin e zgjedhjeve, është mbledhur Këshilli Kombëtar i PD për të diskutuar hapat e mëtejshëm.

Dokumenti i Ramës për ambasadorët: Arsyet pse do shkarkoj Ilir Metën

LajmiFundit - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Zgjedhjet, Rama i përgjigjet Metës nga Brukseli

Durres Lajm - 11.06.2019

Nga Brukseli, Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta në lidhje me vendimin e këtij të fundit për të anuluar datën e 30 qershorit për zhvillimin e zgjedhjeve lokale.

“Akti i Presidentit i paprecedentë”, zbulohet rezoluta në Kuvend

BalkanWeb - 11.06.2019

Parlamenti pritet të mblidhet të enjten për të nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “BalkanWeb” zbardh draft rezolutën e cila pritet të miratohet në përfundim të seancës, që do i ...

Ministrja Gjonaj: Pesë arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

Botasot - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ndërsa ka folur për situatën politike në vend, tha se rastit të pa precedentë të djegies së mandateve nga opozita, tashme iu shtua edhe akti i Presidentit për ...

“O mjerë ne”, Artan Fuga plas deklaratën e fortë për Metën: Edhe kur është i gabuar...

SOT - 11.06.2019

Për dekretin e presidentit Ilir Meta, të cilin KQZ nuk e miratoi ka reaguar edhe Artan Fuga. Ai është shprehur se një dekret ose projektligj edhe kur është i gabuar nuk përbën shkelje të Kushtetutës.

Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Botasot - 10.06.2019

Ekspertët e ligjit janë të ndarë lidhur me kushtetueshmërinë e vendimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Kume rrëzon precedentin e Kushtetueses në 2017: Situatë tjetër me dekretin e Metës

Gazeta Express - 10.06.2019

Konstitucionalisti Kristaq Kume thotë se nuk mund të përdoret precedenti i vitit 2017-të i Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese, ku përcaktohej se ishte Gjykata Administrative që kishte kompetencat për ...

Vendimi i Metës për anulimin e zgjedhjeve konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

Java News - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Detaje nga mbledhja e Këshillit, Basha: Jemi gati të mbrojmë rendin kushtetues

Top Channel - 11.06.2019

Një ditë pasi në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike u votua për ngritjen e ‘Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë‘, kryetari Lulzim Basha është shprehur sot në Këshillin Kombëtar se ...

E PLOTË: Zbulohet draft-rezoluta e PS-së, për shkarkimin e Ilir Metës

Gazeta Tema - 11.06.2019

Zbulohet Draft Rezoluta e Partisë Socialiste për shkarkimin e presidentit të Republikës Ilir Meta, pasi ky i fundit vendosi të shfuqizonte dekretin që përcaktonte mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 30 ...

Ministrja e Ramës: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

LajmiFundit - 12.06.2019

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Lajmi.net - 10.06.2019

Por ku mund të anikimohet vendimi i Metës në kushtet kur nuk ekziston Gjykata Kushtetuese? Ekziston një precedent i vitit 2017-të, kur pas marrëveshjes së 17 majit midis Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, ...

Basha mbledh Këshillin Kombëtar të PD: S’ka zgjedhje pa dekret Presidenti!

RTSH - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur pak minuta më parë për të diskutuar situatën politike, pasi Presidenti Ilir Meta nxori dekretin për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të ...

PS tërhiqet nga shkarkimi i Metës? Rezoluta: Presidenti të reflektojë

Mapo - 11.06.2019

Zbardhet projekt- rezoluta e PS për Presidentin e Republikës, Ilir Meta, pasi ky i fundit çdekretoi 30 qershorin si datë për zgjedhjet vendore. MAPO ka siguruar dokumentin ku theksohet se sipas Kodit ...

Zhdekretimi i 30 Qershorit, Gjonaj: Akt juridikisht i pavlefshëm

Java News - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cilësoi dekretin e Presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, 30 qershorin, një akt absolutisht të pavlefshëm juridikisht.

Ja si e konsideron Basha aktin e Metës për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit

Java News - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

“Po tenton të ndërhyjë në zgjedhje”, zbardhet rezoluta e Kuvendit për Metën

Java News - 11.06.2019

Parlamenti pritet të mblidhet të enjten për të nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “BalkanWeb” zbardh draft rezolutën e cila pritet të miratohet në përfundim të seancës, që do i ...