TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

LETRA/ Luan Rama i shkruan Gramoz Ruçit: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

BalkanWeb - 12.10.2017

Zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, nëpërmjet një letre i është drejtuar kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, për projektligjin “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare”.

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca

Zhurnal - 12.10.2017

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca Tiranë, 12 tetor - Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetit ...

Milo: Në Shqipëri s’ka edhe maqedonas, edhe bullgarë!

RTSH - 12.10.2017

Një projektligj liberal e quan ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo projektligjin për pakicat kombëtare në Shqipëri, që ishte temë diskutimi sot në Kuvend.

Debat për minoritetin në parlament

RTSH - 12.10.2017

Në seancën parlamentare të së enjtes, ndërsa është diskutuar mbi ligjin për minoritetet janë shënuar replika të forta. Protagonistë u bënë kreu i PBDNJ Vangjel Dule, ministri i jashtëm Ditmir ...

Kuvend/ Pr.ligji për pakicat kombëtare, Hysi vlerëson nismën e Qeverisë

SOT - 12.10.2017

Deputetja e Partisë Socialiste Vasilika Hysi, e ka vlerësuar pozitivisht nismën e qeverisë shqiptare për të miratuar një projektligj për pakicat kombëtare.

Ligji për minoritetet, replika Rama-Dule. Noka përjashtohet nga seanca

Top Channel - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në ...

Rama acarohet me Dulen, Xhufi me ‘njohjen e bullgarëve’

Mapo - 12.10.2017

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka replikuar me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati lidhur me ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare, pasi e pyeti se a i ishte referuar qeveria ligjit të ndonjë ...

Pr.ligji për pakicat/ Berisha replikon me Bushatin: Imposton problemin dhe krijon mollën e sherrit

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Pr.ligji për pakicat etnike ka krijuar debate në seancën Kuvendit. Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se ky ligj paraqitet nga ministria e Jashtme sikur çështjet e minoriteteve janë afera ...

Pakicat kombëtare, Berisha replika me Bushatin: Po krijon 'mollën e sherrit' në ministrinë e dështuar

Botasot - 12.10.2017

Seanca parlamentare nisi me debate në lidhje me një nga projektligjet e propozuar nga qeveria i cili parashikon njohjen e pakicave bullgare. Berisha ka lëshuar akuza në drejtim të ministrit të ...

Pr.ligji për pakicat, Rama-Dules: Vangjeli ti je minoritar, Evropa nuk është kishë e xhami

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Kreu i PBDNJ,Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike ...

Dule: Ligji për pakicat nuk ka asnjë vlerë, Bushati: Lexo konventën

Ora news - 12.10.2017

Deputeti i PBDNJ, Vangjel Duke tha se ligji për pakicat shënon hapa prapa dhe nuk ka asnjë vlerë të shtuar. Ndërkohë ministri Bushati tha se ligji nuk diskriminon pakicat kombetare.

Kuvend/ Dule: Pse pr.ligji për pakicat paraqitet nga ministria e Jashtme? Bushati: U miratua nga 4 ministra

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Zyrtarisht kalon ligji për pakicat kombëtare, bullgarët renditen pakica e nëntë kombëtare në Shqipëri

Idividi - 12.10.2017

Tiranë, 11 tetor 2017 (MIA) - Shqipëria zyrtarisht ka kaluar ligjin për pakicat kombëtare, duke nënkuptuar kështu njohjen e pakicës bullgare si minoritet dhe renditjen e kësaj pakice si minoriteti i ...

Bullgarët pakicë kombëtare në Shqipëri, shpërthen historiani i njohur: O Zot, nuk i njoh fare

Java News - 12.10.2017

Historiani i njohur, Pëllumb Xhufi, shprehet kundër vendimit të Komisionit të Ligjeve për futjen e pakicës bullgare në listën e pakicave kombëtare në Shqipëri.

LSI kërkesë të fortë Ruçit për projektligjin e pakicave kombëtare

Albeu.com - 12.10.2017

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka parashtruar një kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare ” në mënyrën ...

Ligji për minoritetet, debat në Parlament, replika Rama-Dule

Botasot - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në ...

Pr.ligji për pakicat kombëtare, Rama debat me Dulen në Kuvend: Ti je një minoritar, jo minoriteti

SOT - 12.10.2017

Në sallën e Kuvendit vijojnë replikat mes deputetëve ku po diskutohet në lidhje me projektligjin për me pakicat kombëtare. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike dhe i bëri ...

Ligji për pakicat, replika mes Bushatit dhe Dules

Java News - 12.10.2017

Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Minoriteti, 3 bashkitë që do përfitojnë dygjuhësi në institucione

Ora news - 11.10.2017

Në 3 bashki të vendit pakica kombëtare do të përfitojnë dygjuhësi në institucionet zyrtare. Sipas projektligjit që do të diskutohet në Parlament ditën e enjte, pakicat e bashkive që i kalojnë 20% të ...

Integrim apo poshtërim?

Respublica - 11.10.2017

Dje u bë i njohur fakti se deputetët e parlamenti shqiptar, përkatësisht ata të Komisionit Parlamentar të Punëve me Jashtë, miratuan sanksionimin në projektligjin për pakicat kombëtare, edhe të ...

“Po e mbillni Shqipërinë me minoritete”, LSI letër Ruçit kundër ligjit për pakicat

Java News - 12.10.2017

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka bërë kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën se si është ...

Replika Rama-Dule për Ligjin për minoriteteve

Koha.net - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për këtë ligj , ndaj të ...

Rama i kthehet ashpër Dules: Ti je minoritar, s?ka kishë e xhami

Albeu.com - 12.10.2017

Vazhdojnë debatet e nxehta në Kuvendin e Shqipërisë ku deputeti Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat.

Bushati-Dules: Nuk e keni lexuar konventën, pr.ligji për pakicat kombëtare u miratua nga 4 ministra

SOT - 12.10.2017

Kanë nisur replikat në sallën e Kuvendit, teksa po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare. Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i ditës duke kërkuar sqarime nga Bushati se pse ky pr.ligj paraqitet ...

Luan Rama: Ligji për pakicat antikombëtar, krijon probleme

Ora news - 12.10.2017

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama nëpërmjet një letre publike drejtuar kryetarit të Kuvendit, i kërkon që të ‘mbjellë’ Shqipërinë me minoritete, duke theksuar se ligji për ...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Zhurnal - 12.10.2017

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule Tiranë, 12 tetor - Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë.

LSI kërkesë Ruçit për projektligjin e pakicave kombëtare: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

SOT - 12.10.2017

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka parashtruar një kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën ...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Ina - 12.10.2017

Tiranë, 12 tetor – Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ...

Jugosllavizimi i Shqipërisë

Respublica - 12.10.2017

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka hartuar një letër publike drejtuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, përmes të cilës sugjeron që ligji për pakicat kombëtare të mos miratohet.

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Idividi - 12.10.2017

Tiranë, 12 tetor 2017 (MIA) - Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e ...