TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haxhiu: VV dhe LDK do të qeverisin me vendin, por jo me dialogun

Lajmi.net - 09.10.2019

“E para, nuk është folur fare se si do të duket marrëveshja. U tha edhe se zotëri emisar do të zbriste në Kosovë ndoshta edhe me helikopter si shenje që tregon vendosmëri, dhe e dyta, ai ka folur sot ...

Kurti: Nesër do të takohem me Isa Mustafën dhe Vjosa Osmanin. Ka një paralajmërim për opozitën

Zeri - 09.10.2019

Kandidati për kryeministër nga VV-ja Albin Kurti, në emisionin Opinion me Blendi Fevziun ka folur për koalicionin me Lidhjen Demokratike të Kosovës. Sipas liderit të VV-së, ky takim do të ndodhë ...

Albin Kurti: Vjosa Osmani, kryeparlamentare ose ministre e Jashtme

Mapo - 09.10.2019

“Vjosa Osmani do të jetë kryeparlamentare ose ministre e Jashtme e Kosovës” . Kështu u shpreh kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në studion e emisionit “Opinion”.

Demhasaj: Vjosa Osmani nuk e pranoi humbjen, foli për ngritje të LDK-së

Telegrafi - 09.10.2019

Drejtori ekzekutiv i organizatës “Çohu”, Arton Demhasaj ka komentuar mesazhin që ka dhënë Vjosa Osmani për aktualitetin politik pas zgjedhjeve të 6 tetorit.

Kurti: LDK e ka pranuar koalicionin me ne, nesër flasim me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin

Gazeta Express - 09.10.2019

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se LDK’ja ka pranuar në parim të bëjë koalicion me të, por se nesër do të diskutojnë më shumë. “Në parim kanë pranuar të kenë koalicion me ne.

Koalicioni LVV-LDK po mirëpritet nga analistët e qytetarët

Koha.net - 09.10.2019

Të enjten do të nisin takimet ndërmjet dy partive që morën më së shumti vota në zgjedhjet që u mbajtën të dielën e kaluar. Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, është ...

LDK është për bisedime Kosovë-Serbi ku rezultat është njohja reciproke

Botasot - 09.10.2019

Arben Gashi nga LDK ka thënë se ardhja e sotme në Prishtinë e të dërguarit të posaçëm të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell tregon për seriozitetin e çështjes.

Kurti: Në parim, LDK-ja ka pranuar të ketë koalicion

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, tha në “Opinion” se Lidhja Demokratike e Kosovës ka pranuar në parim të hyjë në koalicion me ta për krijimin ...

Rama: Vjosën e kërkoi elektorati, por në LDK askush më shumë se Isa Mustafa nuk ka cilësi

Telegrafi - 09.10.2019

Drejtori i Informacionit në RTV Dukagjini, Fidan Rama, ka analizuar figurën e Vjosa Osmanit dhe sjelljet e saj pas rezultatit të zgjedhjeve. Rama, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ...

Kurti: Po të kishim votat e shkarkonim menjëherë Thaçin, ja postet që i kam ofruar LDK-së

Java News - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, tha mbrëmjen e së mërkurës në “Opinion” se po të kishin votat e shkarkonim menjëherë Thaçin.

Muja komenton porosinë e sotme të Osmanit: Tentoi të tregojë se LDK nuk e mbështeti në garë

Zeri - 09.10.2019

Kandidatja për kryeministre nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë ditës së sotme tha se është pro koalicionit me Lëvizjen Vetëvendosje, sipas saj si zgjidhja më adekuate në ...

Spahiu: Koalicioni i LDK-së me VV-në ia mundëson Amerikës ta kontrollojë Kurtin

Lajmi.net - 09.10.2019

Spahiu në një intervistë për Klan Kosova deklaroi se nëse Kurti do të ndryshonte më shumë ai do të kishte një numër më të madh të përqindjes së votave në këto zgjedhje.

Burjani: Të mos vonojë rifillimi i dialogut me Serbinë

Botasot - 09.10.2019

Pas përfundimit të zgjedhjeve, SHBA pret që qeveria e re e Kosovës të rifillojë dialogun me Serbinë, i cili u anulua për shkak të vendosjes së taksës ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnjës.

Vetëvendosje e gatshme për koalicion, gjatë javës takohet me krerët e LDK-së

Lajmi.net - 09.10.2019

Kandidati për kryeministër nga kjo parti, Albin Kurti pritet t’i bëj ftesë ndonjë subjekti tjetër politik në mënyrë që të forojmë qeverinë e re. Në deklarimet e tij pas shpalljes së rezultateve nga ...

Nënkryetarët Lutfi Haziri e Agim Veliu fajësohen për humbjen e LDK’së

Gazeta Express - 09.10.2019

E përmbylli fushatën në komunën me të cilën udhëheq për shumë vite me radhë. Nga Gjilani shefi i shtabit zgjedhor të LDK-së, Lutfi Haziri u shpreh i bindur në fitoren e Vjosa Osmanit.

LDK lëshon pe për postin e Kryeministrit: Kërkon këto dy pozita për koalicion me VV-në

Botasot - 09.10.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është pajtuar që pozita e Kryeministrit t’i takon partisë fituese të këtyre zgjedhjeve, Lëvizjes Vetëvendosje dhe liderit të saj Albin Kurtit.

Votat që Lutfi Haziri i mori në fshatin e tij të lindjes

Lajmi.net - 09.10.2019

Ndërsa sa i përket fshatit Llovcë, nga vjen i pari i kësaj komune, Lutfi Haziri, LDK mori 44 vota, shkruan Metro. LVV në Gjilan mori plot 17 mijë e 864 vota apo 39.75 për qind të të gjitha votave, ...

Vjosa Osmani i thotë “Po” Albin Kurtit: Koalicioni LDK-VV ka shumë sfida para vetes

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kandidatja e LDK-së Vjosa Osmani i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Albin Kurtit për koalicion mes dy partive. Në një shënim në facebook, Osmani është shprehur se rezultati i zgjedhjeve të 6 ...

Paralajmërohet zvarritje për bërjen e qeverisë, s’përjashtohet kriza

Zeri - 09.10.2019

PZAP-i ka hedhur poshtë ankesën e LDK-së, të PDK-së dhe të koalicionit Nisma – AKR - PD për rinumërim të votave. Ky vendim ka ardhur pak pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë në Kosovë, të cilët ...

Kush është kandidatja e LDK-së me numrin më të madh të votave në Lipjan, pas Vjosa Osmanit

Botasot - 09.10.2019

Vlora Limani-Hajnuni, kandidatja e LDK-së në Lipjan, ka arritur të dal kandidatja më e votuar, pas Vjosa Osmanit. Sipas listës së kandidatëve të LDK-së në Lipjani, ku shihet se Limaj-Hajnuni ka ...

Referendumi i 6 Tetorit 2019 moralisht e shkarkon Presidentin Thaçi

Botasot - 09.10.2019

Verdikti popullor, vullneti i Sovranit e ndëshkoi ashpër kualicionin PAN, koalicion i cili kishte si arkitekt xhambazin politik dhe dështakun e madh të 6 Tetorit, Hashim Thaçin.

Osmani shpreh gatishmerinë për koalicionin me Vetëvendosje

Kosova Live - 09.10.2019

Vjosa Osmani, kandidatja per kryeministre, ka falënderuar qytetarët për përkrahjen dhe aktivistët e veprimtarët që kurrë nuk reshtën së punuari ta ringrisim LDK-në në një rezultat që nuk e kishte nga ...

Donika Gërvalla e godet Lutfi Hazirin për rezultatin e LDK-së në Gjilan: Është virtuoz i hileve

Gazeta Express - 09.10.2019

Aktivistja e LDK-së, në Gjermani Donika Gërvalla pas rezultatit të LDK-së, në Komunën e Gjilanit, ka fajësuar për këtë nënkryetarin e Lidhjes Demokratike, Lutfi Hazirin, raporton Gazeta Express.

Të përbashkëtat dhe dallimet e LVV-së dhe LDK-së në planin ekonomik

Evropaelire - 09.10.2019

Programet ekonomike të dy partive me më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), nga ekspertë të fushës së ...

Vjen paralajmërimi: Të arrihet sa më shpejt koalicioni LDK-VV, “ujqit e deridjeshëm po ju sillën përreth si çakajtë”

Botasot - 08.10.2019

Komisioni Qendror Zgjedhor ka përfunduar numërimin e 100 përqind të votave të rregullta. Nga ky rezultat, ende është duke prirë Lëvizja Vetëvendosje (LVV) me 202mijë e 968 vota, apo 25.48% e pasuar ...

Lutfi Haziri ka disa fjalë për Vjosa Osmanin, ja çfarë thotë për rezultatin e LDK-së

Botasot - 08.10.2019

Nënkryetari LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se LDK dhe LVV do të kenë numra të barabartë të deputetëve në Kuvendin e Republikës. Haziri thotë se me Vjosën kandidate, ky është numri më i madh i votave ...

Haziri: Nëse vendos të flasë një ditë, shumë persona do të kenë turp të dalin në rrugët e Prishtinës

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri ka bërë një “kërcënim” publik për ata që e lidhin me PDK-në.

Azemi: Kurti duhet të jetë kryeministër nëse e ka edhe vetëm një votë më shumë se Osmani

Medial - 08.10.2019

Visar Azemi, analist politik, ka deklaruar se nuk është e nevojshme të kërkohet rinumërim i votave të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 6 tetorit. Ai në emisionin Analiza Zgjedhore në Klan Kosova ka ...

Alkimia e formimit të qeverisë dhe e ardhmja e momentumit “Vjosa Osmani”

Botasot - 08.10.2019

Ndërsa përgaditjet për themelimin e qeverisë midis Vetëvendosjes dhe LDK-s priten të fillojnë së shpejti, kush do ta përfaqësoj LDK-n në bisedime me Albin Kurtin? Cili do të jet roli i Vjosa Osmanit? ...

Kurti: Po s’u morëm vesh me LDK-në, shkojmë sërish në zgjedhje

Alsat - 08.10.2019

Albin Kurti ka thënë se nuk ka mundësi të një koalicioni paszgjedhor pa LDK-në. Sipas tij, po të mos arrihet marrëveshja me LDK-në, duhet të shkohet në zgjedhje, ndonëse thotë se PAN-i di të bëjë ...

Luta e pranon se LDK-së nuk i takon kryeministri, përmend kushte të tjera për VV-në

Lajmi.net - 08.10.2019

Ai sonte në Debat Plus tha se ky është qëndrim i partisë. Haziri ka thënë se me VV’në mund të dialogojnë për 1 milionë çështje tjera, por jo më për kryeministri.

Haziri: Subjektit të parë në zgjedhje i takon kryeministri, LDK vendosi këtë parim para zgjedhjeve

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, Lutfi Haziri ka thënë se kjo parti nuk synon të kërkojë postin e kryeministrit.

Paçarizi: Mandatari për Kryeministër i takon Vetëvendosjes (VIDEO)

Medial - 08.10.2019

Analisti politik, Rrahman Paçarizi ka thënë se votat me kusht dhe ato të mërgata nuk janë të mjaftueshme për të shkaktuar ndonjë ndryshim të rezultatit zgjedhor nga ai preliminar i KQZ-së.

Velija: Koalicioni VV-LDK duhet të ndodhë, nuk ka kohë për të humbur

Medial - 08.10.2019

Analisti politik, Dardan Velija, në emisionin Analiza Zgjedhore në Klan Kosova ka thënë se koalicioni LDK-VV duhet të ndodhë. Ai deklaroi se duhet të punohet në këtë drejtim sepse nuk ka kohë për të ...

Haziri: Nuk presim ndryshim rezultati nga votat e diasporës, bëjmë qeveri me 2/3 e votave

Telegrafi - 08.10.2019

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, që ishte edhe shef i shtabit zgjedhor të kësaj partie në zgjedhjet e 6 tetorit, ka pranuar se kjo parti nuk ka arritur të del si e parë në zgjedhje.

Kurti: Nëse nuk bëhet me LDK-në, sërish zgjedhje. Lista serbe në opozitë së bashku me PDK-në

Top Channel - 08.10.2019

I ftuar në KTV, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, është shprehur se mund të ketë një takim ditën e enjte me Vjosa Osmanin dhe Isa Mustafën për të folur për formimin e qeverisë së ...

Pavarësisht se LDK nuk doli e para, Vjosa Osmani shkëlqeu dhe arriti maksimumin

Botasot - 08.10.2019

I ndjek politikën dhe të gjitha zhvillimet në Kosovë, edhe diplomacinë, edhe qeverisjet, edhe mediat, edhe sportet e të gjitha të tjerat. Por shkurtimisht po fokusohen në zgjedhjet e 6 Tetorit.

Kurti: Të enjten pritet të takohemi me Mustafën e Osmanin

Koha.net - 08.10.2019

20:22 Kandidati i VV-së për kryeministër, Albin Kurti, në intervistën me Agron Bajramin, ka thënë se me LDK-në janë pajtuar paraprakisht që të ketë reforma në disa sektorë.

Kurti: Është e dhunshme nëse dikush provon ta çojë LDK’në me dikë tjetër

Gazeta Express - 08.10.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, që sipas rezultateve preliminare, i ka fituar zgjedhjet parlamentare, Albin Kurti thotë se do të vazhdojë bisedimet me LDK’në për ta krijuar Qeverinë.

Kurti: Ose koalicion me LDK’në ose sërish në zgjedhje

Botasot - 08.10.2019

Albin Kurti nga Vetëvendosje, dy ditë pas fitores së zgjedhjeve ka thënë se opcion të vetëm e sheh krijimin e Qeverisë me LDK’në, transmeton "Bota sot".

Dallime të mëdha mes LDK-së dhe VV-së, koalicioni vështirë i arritshëm

Lajmi.net - 08.10.2019

Mbrëmjen e së dielës kur edhe kreu i VV-së, Albin Kurti shpalli fitoren e partisë së tij, ai shprehu gatishmërinë për bashkëpunim me LDK-në, edhe pse një gjë e tillë, me gjithë përpjekjet, nuk ishte ...

Albin Kurti: Me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin do të takohem të enjten

Gazeta Express - 08.10.2019

Kandidati për kryeministër të vendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, partia e të cilit, sipas rezultateve preliminare i ka fituar zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit për Kuvendin e ...

Krasniqi: Mungesa e familjes Rugova ndikoi në humbjen e LDK-së, VV-ja të heq dorë nga propaganda

Lajmi.net - 08.10.2019

Arsye e parë sipas tij, është se kandidatja për kryeministre Vjosa Osmani është ende një figurë margjinale në LDK . “Vjosa Osmani është ende një figurë margjinale në LDK dhe nuk është prej atyre ...

Ku gaboi LDK-ja?

Botasot - 08.10.2019

“Është kandidaturë e pa sinqertë nëse e kandidon në minutat e fundit. Po të mos ishte frika e elektoratit, kurrë s’do e kishin kandiduar. Ne e dimë fare mirë se me përjashtim të z.

LDK dhe VV pajtohen për koalicionin, pas certifikimit të rezultatit

Botasot - 08.10.2019

Votat e zgjedhjeve të 6 tetorit tanimë janë numëruar të gjitha. Vetëvendosje prinë duke i shkuar prapa LDK-ja me shumë pak dallim ndërmjet. E treta është PDK-ja dhe e katërta vijon të jetë AAK-ja me ...

Shteti do të jetë më ndryshe pa PAN-in!

Botasot - 08.10.2019

Njohësi i çështjeve juridike e politike Blerim Burjani ka thënë se që 20 vjet në Kosovë është ndërtuar një strukturë politike, app grupacione që imitojnë parti politike por kurrë nuk arritën të ...

Nazarko: SHBA do punojnë me atë qeveri që ka dialogun prioritet. Pse heziton LDK për koalicion me VV

BalkanWeb - 08.10.2019

TIRANË Analisti Mentor Nazarko ka analizuar për Neës24 procesin zgjedhor të 6 tetorit në Kosovë dhe situatën paszgjedhore. Ai theksoi se populli i Kosovës votoi me një pjekuri të jashtëzakonshme në ...

Mustafa për Express: Bisedimet për koalicion me VV’në vetëm pasi të numërohen të gjitha votat

Gazeta Express - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit është fituesja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. LDK’ja e Isa Mustafës, doli e dyta në këto zgjedhje, edhe pse rezultatet ende ...

Arsyet që radhitën LVV-në të parën

Zeri - 08.10.2019

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë nga zgjedhjet e 6 tetorit. Nga mbi 98 për qind të votave të numëruara LDK-ja është radhitur subjekti i dytë, PDK-ja i treti, AAK-ja i katërti, kurse Nisma ...