TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aliu: Jemi në rrugë të mirë që të ndodhë koalicioni VV-LDK

Lajmi.net - 14.08.2019

Deputeti i VV-së, Liburn Aliu ka thënë se janë në diskutime për koalicion parazgjedhor me LDK-në, pasi sipas tij një koalicion i tillë është një nga mundësitë që gjendja në vend të ndryshojë, ...

Aliu: Jemi afër koalicionit parazgjedhor me LDK-në

Koha.net - 14.08.2019

​Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë afër një koalicioni parazgjedhor, ndërsa është afruar edhe momenti kur do të flasin për pozitat.

Haradinaj: Për qeverisjen vendos sovrani, nuk bëjmë aleancë me PDK dhe LDK

ABC News - 14.08.2019

Ramush Haradinaj e ka përjashtuar opsionin e një aleance me PDK-në dhe LDK-në në zgjedhjet e ardhshme. Haradinaj ka deklaruar se për qeverisjen e ardhshme do të vendosë në radhë të parë sovrani dhe ...

“Fundi i mbijetesës politike të PDK-së dhe AAK-së”

Botasot - 14.08.2019

Në debatin me temën “Çfarë zgjidhje ofrojnë zgjedhjet?”, Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje tha se pasqyra më e qartë se sa subjekte politike kanë përkrahje të qytetarëve, është që të garojnë ...

PSD i përgjigjet AAK-së për koalicion: Nuk kemi vija të kuqe, por ende nuk kemi vendosur

Telegrafi - 14.08.2019

Partia Socialdemokrate i është përgjigjur Ahmet Isufit nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i cili ka thënë se AAK është e gatshme të lidhe koalicion me PSD-në.

Aliu: Jemi në rrugë që të ndodhë një koalicion parazgjedhor me LDK-në

Zeri - 14.08.2019

Koalicioni parazgjedhor, LDK-VV gjithnjë e më afër. Deputeti i kësaj partie, Liburn Aliu ka thënë se janë në diskutime për koalicion parazgjedhor me LDK-në, pasi sipas tij një koalicion i tillë është ...

Ja preferencat e AAK-së për koalicione

Botasot - 14.08.2019

Një ditë pas deklarimit të shefit të tij, Ramush Haradinaj, për mundësitë e koalicioneve të AAK-së me partitë politike, ka folur edhe nënkryetari, Ahmet Isufi.

Në AAK ka disponim për koalicion me PSD-në

Botasot - 14.08.2019

Ahmet Isufi, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha se nuk është në rregull të thuhet që do të garojmë të vetme në zgjedhje, e të takohen çdo ditë për koalicione të mundshme.

"AAK-ja befasi e zgjedhjeve, do të dalë e para!"

Albeu.com - 14.08.2019

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi është shprehur i bindur se partia e Ramush Haradinajt, do të dalë e para në zgjedhjet e jashtëzakonshme. “Kemi rritje çdo ditë.

Pse LDK-ja e ka opsion koalicionin me VV-në, çfarë thotë Gashi?

Gazeta Express - 14.08.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka thënë se pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj, në Kosovë është krijuare një situatë e re politike dhe se tashmë ka mbetur në ...

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

Gazeta Express - 14.08.2019

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, njëherësh nënkryetar, Ahmet Isufi, ka folur për arsyet e dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj. Ai ka thënë se ka qenë vendim i papritur dhe se as vetë anëtarët ...

Arben Gashi nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të hyjë në një koalicion parazgjedhor

Koha.net - 14.08.2019

Arben Gashi, nga lidhja Demokratike të Kosovës tha se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkojë e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, atëherë ...

Haxhiu: LDK e VV duhet të jenë në qeverisjen e ardhshme

Botasot - 14.08.2019

Në debatin me temën “Çfarë zgjidhje ofrojnë zgjedhjet?”, Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje tha se pasqyra më e qartë se sa subjekte politike kanë përkrahje të qytetarëve, është që të garojnë ...

Hoxhaj thumbon Haradinajn: S’kreu punë, meritat për shumë procese janë të PDK-së

Gazeta Express - 14.08.2019

Partia e udhëhequr nga Kadri Veseli po thonë se janë të gatshëm për zgjedhje të reja. Mirëpo, ata që në të gjitha sondazhet po luftojnë për pozitë të tretë, si duket janë dorëzuar edhe për punën e ...

Hoxhaj: PDK-ja është garanci që Kosova ta ngrejë flamurin në OKB

Zeri - 14.08.2019

Ende pa ndodhur shpërndarja e Kuvendit dhe pa u shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare, drejtuesit e partive politike në vend tashmë kanë filluar me premtimet e ndryshme, shkruan Gazeta "Zëri".

PDK-ja s’përjashton mundësinë për koalicion me partitë e vogla, thotë Hoxhaj

Koha.net - 14.08.2019

Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Por kjo parti ka vendosur që programin e saj mos ta përziej me askënd, madje shprehen të bindur se mundësia e koalicionit ...

Fronti LDK-Vetëvendosje në luftë me krimin dhe korrupsionin, PDK në panik

Botasot - 14.08.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që të shkojë e vetme në zgjedhje dhe jo në një koalicion parazgjedhor me Lëvizjen Vetëvendosje, siç u aludua.

“PDK do të bëj koalicion me LDK-në, Kadri Veseli do të jetë kryeministër”

Lajmi.net - 14.08.2019

Kështu ka parashikuar sekretari i degës së PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli, i cili njëherit është edhe zëvendësministër i Inovacionit, shkruan lajmi.net.

Bajrami: Nëse bëhen bashkë 25 parti, edhe ne detyrohemi të bëjmë koalicion

Koha.net - 13.08.2019

Hykmete Bajrami, deputete e LDK-së, ka thënë se kjo parti preferon të hyjë e vetme në zgjedhje, por një gjë e tillë ka shtuar se varet edhe nga sjelljet e partive kundërshtare.

Tahiri thotë se NISMA mund të bëhet pjesë e Qeverisë së LDK-së

Telegrafi - 13.08.2019

Xhafer Tahiri, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, në Debat Plus, me Ermal Pandurin, duke e analizuar një koalicion të mundshëm me partitë politike aktuale nga koalicioni PAN, ka bërë të ditur se vetëm ...

Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

Gazeta Express - 13.08.2019

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se deputetët e partisë së tij do të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht në seancën e jashtëzakonshme.

Tahiri: Jam për koalicionin LDK-LVV

Telegrafi - 13.08.2019

Kryetari Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se është për një Qeveri LDK – LVV, duke e përkrahur mundësinë e një koalicioni në mes LDK-së e LVV. “Unë jam për koalicionin me VV-në.

Aliu: Po afrohemi me LDK-në që ta evitojmë një PAN 2

Koha.net - 13.08.2019

Deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se afrimi i Vetëvendosjes me LDK-në po ndodhë për të evituar një koalicion PAN 2. “Rreziku që pak para orës 24:00 të krijohet ndonjë koalicion, ...

Haradinaj përjashton LDK-në e VV-në: Këto janë partitë me të cilat dua të bëj koalicion

Botasot - 13.08.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka thënë se si parti nuk synojnë formimin e ndonjë koalicioni të madh, duke përjashtuar kështu LDK-në, LVV-në dhe PDK-në.

Hoxhaj: PDK nuk lëshon pe për postin e Kryeministrit

Gazeta Express - 13.08.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, dhe njëherësh nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë përmes një shkrimi se PDK nuk bën kompromise sa i përket postit të kryeministrit me asnjë parti.

Liburn Aliu thotë se jemi në rrugë të mirë që koalicioni LDK-VV të ndodhë

Gazeta Express - 14.08.2019

Deputeti në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka folur sot për mundësinë që partia e tij të ketë një koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Isufi: Në AAK ka disponim për koalicion me PSD-në

Telegrafi - 14.08.2019

Ahmet Isufi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha se nuk është në rregull të thuhet që do të garojmë të vetme në zgjedhje, e të takohen çdo ditë për koalicione të mundshme.

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

Zeri - 14.08.2019

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, njëherësh nënkryetar, Ahmet Isufi, ka folur për arsyet e dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj. Ai ka thënë se ka qenë vendim i papritur dhe se as vetë anëtarët ...

Gashi: LDK nuk përjashton mundësinë e koalicioneve parazgjedhore

Telegrafi - 14.08.2019

Arben Gashi, nga lidhja Demokratike të Kosovës tha se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkoj e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, atëherë ...

Haxhiu: PDK-ja e ka shkatërruar vendin e VV-ja do demokraci, LDK-ja të zgjedhë me kë dëshiron qeverisje

Koha.net - 14.08.2019

Në debatin me temën “Çfarë zgjidhje ofrojnë zgjedhjet?”, në kuadër të Talk the Talk, e organizuar nga kolegji Riinvest, Albulena Haxhiu deputete nga Lëvizja Vetëvendosje tha se pasqyra më e qartë se ...

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Medial - 14.08.2019

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Nënkryetari i saj Enver Hoxhaj, thotë se nuk përjashtohen mundësitë që PDK-ja të lidhë koalicion me ndonjë një parti ...

PDK-ja s’përjashton mundësinë për koalicion me partitë e vogla, thotë Hoxhaj

Zhurnal - 14.08.2019

Prishtinë, 14 gusht – Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Por kjo parti ka vendosur që programin e saj mos ta përziej me askënd, madje shprehen të bindur se ...

Izmaku: PDK-ja s’ka vija të kuqe për koalicione, por është e interesuar të shkojë e vetme në zgjedhje

Koha.net - 12.08.2019

Deputetja e PDK-së, Xhevahire Izmaku, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se deputetët e partisë së saj e kanë nënshkruar dokumentin për thirrjen e seancës për shpërndarje të Kuvendit më 22 gusht.

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

Botasot - 14.08.2019

Sekretari i Përgjithshëm i degës së PDK-së në Prishtinë Bujar Cakolli ka parashikuar rrjedhën e situatës politike në Kosovë. Duke folur për formimin e Qeverisë së ardhshme, Cakolli thotë se nën ...

Blerim Kuçi: Thaçi nuk bën të udhëheqë dialogun pasi që ka lidhje me Erdoganin

Gazeta Express - 12.08.2019

Deputeti nga radhët e AAK’së, Blerim Kuqi, i ftuar në emisionin Pressing të televizionit T7, ka thënë se presidenti i Kosovës nuk bën të udhëheqë dialogun me Serbinë.

Blerim Kuçi për mundësinë e një koalicioni me PDK’në: Gjithçka është e mundur

Gazeta Express - 12.08.2019

Deputeti në Kuvendin e Kosovës nga radhët e AAKsë, Blerim Kuçi, është i ftuar në emisionin Pressing në T7. Kuçi ndër të tjera edhe ka folur për mundësinë e një koalicioni parazgjedhor me PDK’në.

Bajrami: Posti i kryeministrit s’duhet të jetë pikë ndarëse mes LDK’së e VV’së

Gazeta Express - 14.08.2019

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se kjo parti preferon të hyjë e vetme në zgjedhje, por një gjë e tillë ka shtuar se varet edhe ...

Haradinaj: Një kryeministër konsensual dëmton proceset demokratike

Zeri - 13.08.2019

Kryeministri i dorëhequr, Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeministri konsensual do të ishte dëmtim i proceseve demokratike. “Një ndërhyrje ndryshe, pra më një kryeministër konsensual do të ishte ...

Tahiri: Jam për koalicionin LDK-LVV

Botasot - 13.08.2019

Kryetari Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se është për një Qeveri LDK – LVV, duke e përkrahur mundësinë e një koalicioni në mes LDK-së e LVV. “Unë jam për koalicionin me VV-në.

Deputeti i VV’së: Afrimi me LDK’në, për të shmangur një PAN 2

Gazeta Express - 13.08.2019

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se afrimi i Vetëvendosjes me LDK’në po ndodh për të evituar një PAN 2.

Haradinaj përjashton një koalicion me partitë e mëdha

Lajmi.net - 13.08.2019

Haradinaj ka thënë se parapëlqen një koalicion me parti më të vogla siç janë Nisma, PSD e AKR. “Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK, LDK, e VV por mbesim të hapur me disa parti partnere ...

Haradinaj flet për koalicionet e mundshme të AAK-së, përjashton LDK-në dhe VV-në

Zeri - 13.08.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka thënë se partia të cilën ai e udhëheq, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh parazgjedhor, duke përjashtuar ...

Nënkryetari i PDK-së tregon a do të negociojnë për postin e kryeministrit dhe me kë duan koalicion

Botasot - 13.08.2019

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se kjo parti do ta dëshmojë në zgjedhje se gëzon besim të madh të qytetarëve. Ai ka thënë se posti i kryeministrit është i ...

Ky është lajmi i fundit për koaliconin LDK-VV

Botasot - 14.08.2019

Deputeti në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka folur sot për mundësinë që partia e tij të ketë një koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Isufi s’e përjashton koalicionin me PSD-në, thumbon takimet Mustafa – Kurti

Koha.net - 14.08.2019

Ahmet Isufi, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha se nuk është në rregull të thuhet që do të garojmë të vetme në zgjedhje, e të takohen çdo ditë për koalicione të mundshme, duke aluduar në ...

Isufi: As AAK-ja s’e ka ditur që Haradinaj do të japë dorëheqje

Lajmi.net - 14.08.2019

Ai ka thënë se ka qenë vendim i papritur dhe se as vetë anëtarët e partisë nuk e kanë ditur paraprakisht për dorëheqjen e Haradinajt. “Ftesa e Haradinajt ka qenë befasi për të gjithë sepse emrat që ...

Gashi flet për koalicionet parazgjedhore

Zeri - 14.08.2019

Arben Gashi, nga Lidhja Demokratike të Kosovës ka thënë se në parim qëndrimi i LDK-së është që çdo parti të shkoj e vetme në zgjedhje, por nëse partitë parlamentare lidhin koalicion parazgjedhor, ...

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Zhurnal - 14.08.2019

Prishtinë, 14 gusht – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Nënkryetari i saj Enver Hoxhaj, thotë se nuk përjashtohen mundësitë që PDK-ja të lidhë ...

Izmaku: PDK-ja s’ka vija të kuqe për koalicione, por jemi të interesuar të shkojmë vetë në zgjedhje

Botasot - 13.08.2019

Deputetja e PDK-së, Xhevahire Izmaku, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se deputetët e partisë së saj e kanë nënshkruar dokumentin për thirrjen e seancës për shpërndarje të Kuvendit më 22 gusht.