TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pesëqindepesëdhjetë vite pas vdekjes së heroit, Skënderbeu: ende dilema për vendodhjen e eshtrave të tij! (VIDEO)

Portalb - 13.01.2018

“Pesëqindepesëdhjetë vite pas vdekjes së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut ka një debat që ende i mundon shumë studiues”, kështu nis edicioni më i ri i emisionit “Shqipëria ...

Gjurmë Shqiptare: Enigma e varrit të Gjergj Kastriot-Skënderbeut

Lajmi.net - 13.01.2018

Cilat janë të fshehtat dhe enigmat e vendprehjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut? Çfarë fle nën memorialin e tij? Përse u mbuluan gërmimet arkeologjike? Cilat janë tezat e disa studiuesve të njohur? ...

Për vitin e Skënderbeut

Telegrafi - 13.01.2018

Gjergji lindi me 6 maj 1405. Ishte djali më i vogël i princit të Shqipërisë veriore, Gjon Kastriotit, dhe nënës Vojsava. Gjergji së bashku me vëllezërit u mor peng nga Sulltan Murati II.

Portali mysliman fyen rëndë Skënderbeun: Serbo-shqiptari me mjekër të gjatë…

Gazeta Tema - 13.01.2018

Gazeta Impakt, një portal mysliman shqiptar, që shkruan gjithë ditën kundër shqiptarëve, dhe sidomos figurave të rëndësishme shqiptare, që nuk janë myslimanë, këtë radhë ka shkuar shumë larg.

FOTO/ Pas ligjit për gjuhën shqipe, Maqedonia merr një tjetër vendim në respekt të shqiptarëve

BalkanWeb - 13.01.2018

Një ditë pasi Parlamenti në Maqedoni miratoi ligjin për gjuhën shqipe, një tjetër lajm i mirë vjen nga vendi fqinj. Këtë radhë në nder të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu me rastin e ...

Viti MbarëKombëtar i Skënderbeut –Arritje e madhe drejt Evropës!

Zhurnal - 13.01.2018

Viti MbarëKombëtar i Skënderbeut –Arritje e madhe drejt Evropës! Gjergji lindi me 6 Maj 1405, ishte djali më i vogël i princit të Shqipërisë Veriore Gjon Kastriotit dhe nënës Vojsava.

Portali fetar fyen rëndë Skënderbeun: Serbo-shqiptari me mjekër të gjatë…

Ina - 13.01.2018

Gazeta Impakt, një portal shqiptar që publikon shkrime për fenë islame së fundi në qendër të kritikave ka figurën e Gjergj Kastriot Skënderbeut, shkruan gazeta Tema.

Qeveria formon komision ndërministror për shënimin e 550-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut

Lajmi.net - 12.01.2018

Qeveria e Kosovës ka formuar komisionin ndërministror për shënimin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Komisioni është i mandatuar t’i bëj të gjitha ...

Emocionet "tradhtojnë" gjimnazisten në Durrës, ja ç'ndodhi gjatë zbulimit të mozaikut (VIDEO)

Durres Lajm - 12.01.2018

Emocionet gjatë ceremonisë së organizuar me rastin e 50-vjetorit të gjimnazit “Gjergj Kastrioti” të Durrësit kanë “tradhtuar” një nxënëse të shkollës.

Për çfarë ka nostalgji kryebashkiaku Dako?! (FOTO)

Durres Lajm - 12.01.2018

FOTOLAJM/ Nga këshilltari i Ramës, tek deputetët e drejtorët. Ja kush janë ish-nxënësit e dikurshëm të shkollës "Gjergj Kastrioti" Durrës, gjimnazi "Gjergj Kastrioti" feston 50-vjetorin (FOTO & ...

Paguan një ushtri njerëzish për propagandë, Rama lë nam me ftesën për Vitin e Skënderbeut (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.01.2018

Kryeministri Rama ka shpërndarë një numër të madh ftesash tek personazhet të njohur në vend për të marrë pjesë në çeljen e kremtimeve për Vitin e Skëndërbeut.

Një nga 4 gjeneralët më të zotë, 29 beteja të fituara. 50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skënderbeut

BalkanWeb - 12.01.2018

Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit Kombëtar të kombit shqiptar. Ndërkohë që qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 vitin e Skënderbeut.

Maqedonia emeton pullë postare me portretin e Skënderbeut

Almakos - 12.01.2018

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka, ka bërë të ditur këtë lajm ...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skënderbeut

SOT - 12.01.2018

Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit Kombëtar të kombit shqiptar. Ndërkohë që qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 vitin e Skënderbeut.

Maqedonia emeton pullë postare me portretin e Skënderbeut

Koha.net - 12.01.2018

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka, ka bërë të ditur këtë lajm ...

Skënderbeu, pika referuese e shqiptarëve. Njihuni me 50 fakte nga jeta e tij

Java News - 12.01.2018

Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit Kombëtar të kombit shqiptar. Ndërkohë që qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 vitin e Skënderbeut.

Emetohet pulla postare me portretin e Skënderbeut në Maqedoni

Lajmi.net - 12.01.2018

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka, ka bërë të ditur këtë lajm ...

Gjeneral dhe strateg, 50 fakte që nuk i dinit nga jeta e Skënderbeut

Alb Portali - 13.01.2018

Loading... Nga Roland Qafoku Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit Kombëtar të kombit shqiptar. Ndërkohë që qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 vitin e ...

Maqedonia emeton pullë postare me portretin e Skënderbeut

Flaka - 12.01.2018

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes. Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka, ka bërë të ditur këtë lajm ...