TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Demiri: PSP-ja nuk ka më mbështetjen që kishte dikur

Alsat - 19.03.2019

Në një debat mes analistëve në emisionin “Programi 200” në Alsat mbi fatin e PSP-së, kur ka aq shumë diskutime nga politika, vokati Demiri thotë se PSP-ja nuk ka më mbështetjen që kishte kur u ...

Demiri: “Hilja” për fatin e PSP-së është bërë që në fillim

Alsat - 19.03.2019

Në një debat të hapur rreth fatit të PSP-së në Alsat, avokati Ardian Demiri thotë se “hilja” për fatin e PSP-së është bërë që në fillim., që kur ajo është themeluar.

Nuk dihet ende qëndrimi i VMRO-së për PSP-në

Alsat - 19.03.2019

VMRO-DPMNE duhet të vendos nëse do të mbështesë gjyqësor dhe PSP të pavarur, ose do të vazhdojë të mbështes amnestimin e krimit. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i LSDM-së, Konstandin Kostandinov, një ...

ASH pyet Kryeministrin Zaev: Ata që zgjidhnin Prokurorë nga ,,defteri i Mijallkovit” a mund të vendosin për fatin e ...

Almakos - 19.03.2019

Në momentin kur i gjithë opinjoni po pret funksionimin e shtetit ligjorë dhe funksionimin e drejtësisë, nga ato shkëndija shprese që dikur i dha Prokuroria Publike Speciale, sot kjo Prokurori ...

Juristët: Politikanët të mos tregtojnë me PSP-në

Flaka - 19.03.2019

Roli i PSP-së është të luftojë korrupsionin e lartë dhe për këtë arsye nuk duhet të sakrifikojë sundimin e ligjit për shkak të negociatave politike midis qeverisë dhe opozitës, thonë ekspertët ...

Ligji për PSP-në, ASh: Kërkohet të zbehet roli i PSP-së

Flaka - 19.03.2019

Aleanca për Shqiptarët konsideron se Prokuroria Speciale Publike duhet të vazhdojë me mandatin dhe rolin për të cilin është themeluar. Nga kjo parti kërkojnë të kyçen në bisedime, pasi që është i ...

VMRO-DPMNE përgatit amendamentet, të premten mundësia e dytë PSP-në

Botasot - 19.03.2019

Deri ditën e enjte VMRO-DPMNE duhet të dorëzojnë amendamentet për Ligjin e prokurorisë publike që e propozon ministria e Drejtësisë. Në takim, dy grupet punuese të premten duhet të deklarohen rreth ...

Fati i PSP-së, LSDM: VMRO të ngrihet mbi interesat partiake. VMRO: Do të vendosim pasi të dakordohen parimet

Flaka - 19.03.2019

LSDM dhe VMRO-DPMNE pa qëndrim konkret rreth dakordimit të fatit të Prokurorisë Speciale deri më 1 prill kur edhe përfundon punën parlamenti dhe nis fushata presidenciale.

Qeveria dhe opozita pa marrëveshje për Prokurorinë Speciale Publike

Portalb - 19.03.2019

Takimi pesëorësh i punës në Ministrinë e Drejtësisë ku janë shqyrtuar amendamentet e partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së për Ligjin për Prokurorinë Publike, në të cilin është rregulluar edhe statuti i ...

Pushteti dhe opozita pa marrëveshje për PSP-në, tentim i ri të premten

Medial - 19.03.2019

Shkup, 19 mars 2019 (MEDIAL) – Grupet e punës të pushtetit dhe opozitës në takimin e djeshëm të parë nuk arritën pajtim rreth propozim-ligjit për Prokurorinë publike me të cilin zgjidhet edhe statusi ...

Pushteti dhe opozita pa marrëveshje për Prokurorinë Speciale (VIDEO)

Ina - 18.03.2019

Grupet punuese të partive politike të pushtetit dhe opozitës kanë mbyllur takimin e sotëm me dallime të thella rreth ligjit për Prokurorinë Speciale. Dallimet i ka sqaruar pas takimit, ministrja e ...

Deskoska: Sot nuk arritëm marrëveshje për PSP-në, takimet do të vazhdojnë

Botasot - 18.03.2019

Sot në Ministrinë e Drejtësisë ka përfunduar takimi i parë në të cilin pushteti dhe opozita diskutojnë rrth propozim-ligjit për Prokurorinë Publike, me të cilin zgjidhet edhe statusi i Prokurorisë ...

Ligji për PSP-në, do ta përcaktojë fatin e negociatave mes RMV-së dhe BE-së

Portalb - 18.03.2019

Lufta kundër korrupsionit, Ligji për Prokurorisë Speciale Publike (PSP) dhe reformat në sektorin e sigurisë , janë fushat që Republika e Maqedonisë së Veriut (RMV) duhet t’u kushtojë vëmendje javëve ...

Pozita dhe opozita nuk u pajtuan për PSP-në

Flaka - 18.03.2019

Pas katër orësh bisedimesh, qeveria dhe opozita nuk gjetën një gjuhë të përbashkët për fatin e PSP-së, përcjell FLAKA. Për opozitën, është e papranueshme që PSP nuk mund t’i përgjigjet askujt dhe ...

Ligjet reformuese, nesër mblidhen grupet e punës

Lajm - 18.03.2019

Grupet e punës mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së akoma nuk kanë nisur takimet për tejkalimin e dallimeve në pakon e ligjeve të rëndësishme për datën e bisedimeve me BE-në.

Lënda e PSP-së, “Regjistrimi”, ku dyshohen Ali Ahmeti dhe Nikolla Gruevski pa epilog

Lajm - 18.03.2019

Në gjashtë muajt e fundit siç theksohet në raportin e fundit të PSP-së, për lëndën “Regjistrimi”, i cili është në procedurë hetimore, janë dëgjuar më shumë dëshmitarë.

Pushteti dhe opozita vendosin për fatin e PSP-së

Alsat - 18.03.2019

Fillojnë takimet e grupeve të punës për harmonizimin e ligjeve të nevojshme për datën e bisedimeve me BE-në. Në Ministrinë e Drejtësisë janë takuar grupi punues i VMRO-DPMNE-së i udhëhequr nga ...

PSP-ja publikoi raportin e punës gjashtëmujore

Lajm - 18.03.2019

Gjatë gjashtë muajve të fundit, Prokuroria Speciale Publike ka analizuar thuajse 835 mijë porosi SMS. Janë kontrolluar më shumë se gjysma e tyre. Një numër i madh i porosive SMS tashmë paraqesin ...

Toni Menkinoski: Takim i frytshëm mbi projektligjin e prokurorisë publike

Flaka - 18.03.2019

Sot në Ministrinë e Drejtësisë, u realizua edhe takimi i parë midis qeverisë dhe opozitës mbi projektligjin për Prokurorinë Publike, i cili zgjidh statusin e Prokurorisë së Posaçme Publike.

Hetimi kundër ish-deputetes Boneva në fazë finale

Lajm - 18.03.2019

Hetimi për lëndën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) me emrin “Drumarina” ku e dyshuar është ish-deputetja e VMRO-DPMNE-së, Sillvana Boneva është në fazën finale.

Pushteti dhe opozita fillojnë bisedimet për fatin e PSP-së

Alsat - 18.03.2019

Grupet e punës të cilat ishin formuar sipas marrëveshjes nga takimi i fundit mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot duhet të mblidhen në tentim për të ...

Renata Deskoska: Dallimet thelbësore mbetën për PSP-në

Flaka - 18.03.2019

Fjalim në Ministrinë e Drejtësisë pas Toni Menkinoski të VMRO-DPMNE-së, kishte edhe Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska, e cila theksoi dallimet kryesore midis qeverisë dhe opozitës mbi ...

Ligji për PSP-në, Zaev: Kush jemi unë dhe Mickoski të tregojmë se cilët prokurorë duhet të zgjedhen?

Portalb - 18.03.2019

“Bisedimet me opozitën për Ligjin për Prokurorinë Publike me të cilin duhet që të përforcohet Prokuroria Speciale Publike dhe ajo të bëhet pjesë e prokurorisë së rregullt me të gjitha kapacitetet e ...

Pushteti dhe opozita harmonizohen për statusin e ri të PSP-së

Botasot - 18.03.2019

Në Ministrinë e Drejtësisë në vijim është takimi i parë në të cilin pushteti dhe opozita i harmonizojnë qëndrimet rreth propozim ligjit për Prokurorinë Publike me të cilin zgjidhet edhe statusi i ...

Zaev deri te Mickoski: Kush jemi ne që të përzgjedhim prokurorin

Alsat - 18.03.2019

Kryeministri Zoran Zaev tha se bisedimet për Ligjin e ri për prokurorinë me të cilin do të zgjidhet edhe ardhmëria e PSP-së, nuk janë pazare për krim.

VMRO: Zaev dhe LSDM-ja po manipulojnë me qytetarët

Alsat - 18.03.2019

Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare kanë reaguar ndaj akuzave të LSDM-së, ata vlerësojnë se rritja e investimeve të huaja është meritë e politikave ekonomike të pushtetit të kaluar të udhëhequr nga VMRO-ja.

Sot nisin takimet e grupeve të punës mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së

Alsat - 18.03.2019

Në orën 16 në Ministrinë e Drejtësisë fillon takimi i grupeve të punës mes dy partive më të mëdha nga blloku politik maqedonas. Në takim do të flitet për tejkalimin e dallimeve mes dy subjekteve në ...

Zaev: Mickovskit nuk i pëlqen Janeva dhe prokurorët e PSP-së

Lajm - 18.03.2019

Kryeministri Zoran Zaev ka thënë se nuk ka “pazar për krim” në bisedimet me opozitën për të ardhmen e Prokurorisë Speciale. Ai ka thënë se askush nga politika nuk ka të drejtë që të paragjykojë ...

Takimet e grupeve të punës, Deskoska: Të sjellim një ligj me standarde ndërkombëtare

Alsat - 18.03.2019

Ministria e Drejtësisë, Renata Deskoska, para takimit me grupet e punës së partive në pushtet dhe të opozitë, tha se është me rëndësi që ligji i ri që do të vijë nga këto grupe pune të jetë një ligj ...

Takimet e grupeve të punës, VMRO: Do të jemi konstruktiv

Alsat - 18.03.2019

Grupi i punës së VMRO-DPMNE-së para takimit që po zhvillohet në Ministrinë e Drejtësisë me grupet e tjera të punës, thanë se do të jenë konstruktiv dhe se ky është vetëm fillimi i procesit, ndërsa ...

BILALLI- ZENDELI: PSP duhet të funksionojë, por pa “bombat” vështirë

Medial - 18.03.2019

Për të, zgjidhja ideale është vazhdimi i punës së Speciales me statusin aktual, por edhe si pjesë e veçantë e prokurorisë së rregullt , nuk do të kishte problem për sa kohë që drejtësia të ...

Takimet e grupeve të punës, Deskoska: Të sjellim një ligj me standarde ndërkombëtare

Tetova Sot - 18.03.2019

Ministria e Drejtësisë, Renata Deskoska, para takimit me grupet e punës së partive në pushtet dhe të opozitë, tha se është me rëndësi që ligji i ri që do të vijë nga këto grupe pune të jetë një ligj ...

Demiri: PSP-ja nuk ka më mbështetjen që kishte dikur

Almakos - 19.03.2019

19 Mars 2019 / 23:23 Në një debat mes analistëve në emisionin “Programi 200” në Alsat mbi fatin e PSP-së, kur ka aq shumë diskutime nga politika, vokati Demiri thotë se PSP-ja nuk ka më mbështetjen ...

Demiri: “Hilja” për fatin e PSP-së është bërë që në fillim

Almakos - 19.03.2019

19 Mars 2019 / 23:01 Në një debat të hapur rreth fatit të PSP-së në Alsat, avokati Ardian Demiri thotë se “hilja” për fatin e PSP-së është bërë që në fillim., që kur ajo është themeluar.

Nuk dihet ende qëndrimi i VMRO-së për PSP-në

Almakos - 19.03.2019

19 Mars 2019 / 18:23 VMRO-DPMNE duhet të vendos nëse do të mbështesë gjyqësor dhe PSP të pavarur, ose do të vazhdojë të mbështes amnestimin e krimit. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i LSDM-së, ...

ASH pyet Kryeministrin Zaev: Ata që zgjidhnin Prokurorë nga ,,defteri i Mijallkovit” a mund të vendosin për fatin e ...

Ina - 19.03.2019

Në momentin kur i gjithë opinjoni po pret funksionimin e shtetit ligjorë dhe funksionimin e drejtësisë, nga ato shkëndija shprese që dikur i dha Prokuroria Publike Speciale, sot kjo Prokurori ...

S'ka marrëveshje politike për Prokurorinë Speciale

Albeu.com - 19.03.2019

Takimi pesëorësh i punës në Ministrinë e Drejtësisë ku janë shqyrtuar amendamentet e partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së për Ligjin për Prokurorinë Publike , në të cilin është rregulluar edhe statuti ...

Pushteti dhe opozita pa marrëveshje për PSP-në, tentim i ri të premten

Tetova Sot - 19.03.2019

Grupet e punës të pushtetit dhe opozitës në takimin e djeshëm të parë nuk arritën pajtim rreth propozim-ligjit për Prokurorinë publike me të cilin zgjidhet edhe statusi i Prokurorisë Speciale Publike.

Ligji për PSP-në, do ta përcaktojë fatin e negociatave mes RMV-së dhe BE-së

Flaka - 18.03.2019

Lufta kundër korrupsionit, Ligji për Prokurorisë Speciale Publike (PSP) dhe reformat në sektorin e sigurisë, janë fushat që Republika e Maqedonisë së Veriut (RMV) duhet t’u kushtojë vëmendje javëve ...

Fati i PSP-së, grupet e punës nisin diskutimet

Lajm - 18.03.2019

Fillojnë takimet e grupeve të punës për harmonizimin e ligjeve të nevojshme për datën e bisedimeve me BE-në. Në Ministrinë e Drejtësisë janë takuar grupi punues i VMRO-DPMNE-së i udhëhequr nga ...

Pushteti dhe opozita i fillojnë bisedimet për të ardhmen e PSP-së

Medial - 18.03.2019

Shkup, 18 mars 2019 (MEDIAL) – Grupet e punës të cilat ishin formuar sipas marrëveshjes nga takimi i fundit mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot duhet të ...

Pushteti dhe opozita harmonizohen për statusin e ri të PSP-së

Medial - 18.03.2019

Shkup, 18 mars 2019 (MEDIAL) – Në Ministrinë e Drejtësisë në vijim është takimi i parë në të cilin pushteti dhe opozita i harmonizojnë qëndrimet rreth propozim ligjit për Prokurorinë Publike me të ...

Zaev deri te Mickoski: Kush jemi ne që të përzgjedhim prokurorin

Almakos - 18.03.2019

18 Mars 2019 / 14:29 Kryeministri Zoran Zaev tha se bisedimet për Ligjin e ri për prokurorinë me të cilin do të zgjidhet edhe ardhmëria e PSP-së, nuk janë pazare për krim.

VMRO: Zaev dhe LSDM-ja po manipulojnë me qytetarët

Tetova Sot - 18.03.2019

Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare kanë reaguar ndaj akuzave të LSDM-së, ata vlerësojnë se rritja e investimeve të huaja është meritë e politikave ekonomike të pushtetit të kaluar të udhëhequr nga VMRO-ja.

Sot nisin takimet e grupeve të punës mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së

Lajm - 18.03.2019

Në orën 16 në Ministrinë e Drejtësisë fillon takimi i grupeve të punës mes dy partive më të mëdha nga blloku politik maqedonas. Në takim do të flitet për tejkalimin e dallimeve mes dy subjekteve në ...

Takimet e grupeve të punës, Deskoska: Të sjellim një ligj me standarde ndërkombëtare

Almakos - 18.03.2019

18 Mars 2019 / 17:40 Ministria e Drejtësisë, Renata Deskoska, para takimit me grupet e punës së partive në pushtet dhe të opozitë, tha se është me rëndësi që ligji i ri që do të vijë nga këto grupe ...

Takimet e grupeve të punës, VMRO: Do të jemi konstruktiv

Almakos - 18.03.2019

18 Mars 2019 / 17:09 Grupi i punës së VMRO-DPMNE-së para takimit që po zhvillohet në Ministrinë e Drejtësisë me grupet e tjera të punës, thanë se do të jenë konstruktiv dhe se ky është vetëm fillimi ...

Çka po “zihet” për fatin e Prokurorisë Speciale, LSDM, VMRO dhe BDI takime me dyer të mbyllura?!

Ina - 18.03.2019

Përfaqësuesit e partive në pushtet LSDM dhe BDI si dhe ata të VMRO-DPMNE kanë nisur takimet në nivel të grupeve të punës për fatin e Prokurorisë Speciale dhe ligjeve në sferën e gjyqësorit.

DEMIRI: PSP-ja nuk ka më mbështetjen që kishte dikur

Medial - 20.03.2019

Në një debat mes analistëve në emisionin “Programi 200” në Alsat-M mbi fatin e PSP-së, kur ka aq shumë diskutime nga politika, vokati Demiri thotë se PSP-ja nuk ka më mbështetjen që kishte kur u ...

Nuk dihet ende qëndrimi i VMRO-së për PSP-në

Tetova Sot - 19.03.2019

VMRO-DPMNE duhet të vendos nëse do të mbështesë gjyqësor dhe PSP të pavarur, ose do të vazhdojë të mbështes amnestimin e krimit. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i LSDM-së, Konstandin Kostandinov, një ...