TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Për interesin kombëtar dhe interesat e presidentit

Gazeta Tema - 12.01.2019

Nga Mero Baze Përpjekja e zyrës së presidentit të Shqipërisë, për të mbuluar shkeljen e Kushtetutës, duke i dhënë vetes kompetenca që nuk i ka, lidhur me emërimin dhe shkarkimin e një ministri, dhe ...

'Cakaj një figurë e vogël' Pse Meta nuk firmosi shkarkimin e Bushatit

Gazeta Express - 12.01.2019

​ Ish-ministri i Jashtëm Kastriot Islami ka komentuar mosdekretimin e e Gent Cakajt në pozicionin e ministrit të Jashtëm nga presidenti Ilir ...

“Çështja Cakaj”, ish-ministri i Jashtëm: Thjesht është një maskë

BalkanWeb - 12.01.2019

Deputeti dhe ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë , Kastriot Islamaj i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News 24 ka folur për emrin e Gent Cakajt, i propozuar nga Rama si ministër i Jashtëm.

Të gjithë kundër Edi Ramës

ABC News - 12.01.2019

2019-a ka nisur me një përplasje të fortë publike mes Presidentit dhe Kryeministrit të vendit. Mosdekretimi i një tjetër ministri të qeverisë, ishte shkëndija që ndezi një tension politik që nuk ...

Gent Cakaj i çoi Ramës në zyrë dorëheqjen, ky është reagimi i kryeministrit

Gazeta Express - 12.01.2019

Ministri i ri i Jashtëm, Genti Cakaj, ende i padekretuar nga Presidenti Meta, i ka dorëzuar Kryeministrit Rama dorëheqjen e tij, ndërkohë ai mbetet në pozicionin e zv.ministrit të ...

Prapaskenat/ Gent Cakaj i çoi Ramës në zyrë dorëheqjen, por kryeministri…

Mapo - 12.01.2019

Ministri i ri i Jashtëm, Genti Cakaj, ende i padekretuar nga Presidenti Meta, i ka dorëzuar Kryeministrit Rama dorëheqjen e tij, ndërkohë ai mbetet në pozicionin e zv.ministrit të Jashtëm.

Çështja Cakaj, sërish polemika Meta-Rama

VOA - 12.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama u përfshinë sërish sot në polemika pas tensioneve të kriejuara për shkak të refuzimit nga Kreu i Shtetit të emërimit të zotit Gent Cakaj në ...

Intervista/Edith Harxhi: Gent Cakaj duhej shkarkuar nga detyra!

BalkanWeb - 12.01.2019

Gent Cakaj duhet të shkarkohej nga detyra përpara se Kryeministri Edi Rama ta propozonte për drejtimin e politikës së jashtme shqiptare. Ish-zëvendës ministrja e këtij dikasteri, Edith Harxhi, i ...

Jo vetëm në twitter/Cakaj thirri mbledhje me drejtorët e Ministrisë së Jashtme që në datën 31 dhjetor

Respublica - 12.01.2019

Nxitimi i Gent Cakajt për ta shpallur veten ministër të Jashtëm në profilet e veta në rrjetet sociale, nuk është një akt i izoluar. Burimet bëjnë të ditur se Cakaj ka kërkuar takim me drejtorë të ...

Tjetër përplasje virtuale mes Ramës dhe Metës për Genti Cakajn

Gazeta Express - 12.01.2019

Ka vijuar sërish përplasja në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit Ilir Meta, pasi ky i fundit nuk dekretoi propozimin e kreut të qeverisë, Genti Cakajn për Ministër të ...

Analisti nga SHBA: Deklarata e VV-së kundër Cakajt, sulm i rrezikshëm kundër demokracisë

Lajmi.net - 12.01.2019

Aktivisti i njohur nga ShBA, Bleron Baraliu ka reaguar ndaj deklaratës së Lëvizjes Vetëvendosjes, në të cilën përkrahej vendimi i presidentit shqiptar, Ilir Meta, për mos-dekretimin e Gent Cakaj në ...

Lorenc Vangjeli: Ngërçi për ministrin e Jashtëm, zgjidhja ndoshta edhe përtej emrit të Cakës

Java News - 12.01.2019

Debati i ashpër mes Kryeministrit dhe Presidentit për ministrin e ri të Jashtem ka qenë temë diskutimi në panelin e emisionit “Java në RTSH”. Për të folur për konfliktin më të ashpër, që tashmë ka ...

Rama: Meta po i bën gropën vetes, shkel Kushtetutën me idenë se nuk e shkarkojmë dot, një grup individësh janë bërë ...

SOT - 12.01.2019

Kryeministri Edi Rama shpërtheu dje në sulme shumë të ashpra kundër presidentit Ilir Meta. Gjatë një interviste të dhënë në “Zonë e Lirë” për gazetarin Arjan Çani, Rama paralajmëroi Metën se përmes ...

Sërish për Cakajn, Meta: Ustai i madh, do të mësojë gjeniun si ndryshohen kufijtë

Gazeta Express - 12.01.2019

Tjeter reagim ka ardhur nga presidenti Ilir Meta ne lidhje me propozimin e kryeministrit Rama per Gent Cakajn nga Kosova, ne krye te Ministrise se Jashtme.

Socialistët irritohen me Ilir Metën: Ka marrë flamurin e opozitës, nuk mund të kthejë propozimet e kryeministrit

SOT - 12.01.2019

Vendimi i Presidentit Ilir Meta për të refuzuar Gent Cakën si ministër të Jashtëm ka irrituar socialistët. Disa prej deputetëve reaguan dje, duke e cilësuar vendimin e presidentit si antikushtetues.

Era ruse nis të fryjë mbi Presidencë, Ilir Meta synon destabilizim rajonal me çështjen e Cakës, sfidon hapur amerikanët

SOT - 12.01.2019

Presidenti Ilir Meta duket se po përdor rastin e Gent Cakës për të destabilizuar rajonin. Presidenti po mundohet të justifikojë veprimin e tij me argumentin se po mbron kufijtë në Ballkan, por ...

Rama: Meta ka informacion nga shërbimet e huaja që vërtetojnë integritetin e Cakajt

Java News - 12.01.2019

Kryeministri Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë”, hodhi dritë mbi certifikatën e sigurisë të ministrit të Jashtëm, të propozuar prej tij, Gent Cakaj u cili është refuzuar të dekretohet në detyrë nga ...

Fatmir Mediu: Ndryshimi i kufijve, vetëm agjendë ruse

Gazeta Tema - 12.01.2019

Ish- ministri i Mbrojtjes dhe kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu komentoi në A2 ngjarjet e fundit politike, veçanërisht shkaqet e mos emërimit të ministrit të Jashtëm Gent Cakaj.

Rama: Meta, teori konspiracioni kundër Shqipërisë e Kosovës

ABC News - 11.01.2019

Meta ka ndërmarrë një inkursion anti-kushtetutes dhe po përdor rastin e Gent Cakajt kundër Presidentit të Kosovës e kryeministrit të Shqipërisë duke ngritur një teori konspiracioni anti-shqiptare.

“Cakaj”, Alibeaj: Rama do thyejë kokën nëse përplaset me Presidentin

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt përveç përplasjes mes Kryeministrit dhe Presidentit të vendit ka hapur një debat të gjërë se cili prej tyre ka të drejtë. Presidenti argumenton se Cakaj nuk ka përvojë ...

Sokol Balla: Si Shaban Qosja!

Java News - 11.01.2019

EKSKLUZIVE JAVANEWS/ Ilir Meta e bëri sërish. Kesaj radhe Presidenti shkoi edhe me larg, duke mos dekretuar as shkarkimin e Ministrit të Jashtem dhe bërë keshtu de facto rolin e Kryeministrit.

Ish-ministrja e Integrimit, tre vjet në detyrë pa certifikatë sigurie

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në “Zonë e Lirë”, tha se edhe ish-ministrja e LSI, Klajda Gjosha ka punuar 3 vite si ministre Integrimi pa certifikatë sigurie, sikundër edhe Edmond Panariti kur ishte ...

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...

”Meta mund ta kthejë Presidencën në çizme… Certifikatën e tij e mori në pak orë”

Java News - 11.01.2019

Mbrëmjen e kësaj të premteje, në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan, Kryeministri Edi Rama iu përgjigj pyetjes së gazetarit Arian Çani, se përse nuk e shkarkon Presidentin Ilir Meta, meqë pretendon ...

Rama justifikon Cakajn: Pse nuk kishte Certifikatën e Sigurisë

Albeu.com - 11.01.2019

I ftuar në emisionin "Zone e Lirë" me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për ngërcin e tij me Presidentin Meta pas refuzimit të dekretimit të Genc Cakaj, si Ministër i Jashtëm.

Pse nuk e shkarkoni Ilir Metën? Rama jep përgjigjen e papritur, zbulon arsyen

SOT - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në 'Zonë e Lirë', kryeministri Rama shpërtheu në akuza kundër presidentit Meta. Nisur nga këto akuza drejtuesi i emisionit Arjan Çani e pyeti se pse nuk e shkarkon Ilir Metën.

“Popullit të marri armët”, Rama: Presidenti ndalohet të ketë opinione…

Mapo - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë” ka qenë i ftuar kryeministri Edi Rama, prej nga ku ka folur mbi debatin me Presidentin Ilir Meta mbi mos dekretimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të ...

Rama shpërthen kundër Metës: Ka kryer një krim!

SOT - 11.01.2019

Kryeministri Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin 'Zonë e Lirë', tha se Ilir Meta ka kryer një krim, kjo pasi sipas kreut të ekzekutivit Meta ka njollosur kandidatin për ministër të Jashtëm, ...

Rama: Meta e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta, i cili shprehej ndër të tjera se Gent Cakaj kishte marrë brenda 24 orësh certifikatën e sigurisë.

Sulmet ndaj Ilir Metës nuk janë argument kundër qëndrimeve të Presidentit

Respublica - 11.01.2019

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i Shqipërisë në vitin 2017. Mandati tij mbaron në vitin 2022. Deri atëherë Shqipëria ka formalisht dy palë zgjedhje: së pari janë zgjedhjet lokale të vitit 2019 ...

Rama: S’dua konflikt institucional, Meta humbi betejën politike

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama tha se nuk dëshiron konflikt institucional mes kryeministrisë dhe presidencës. I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se Meta është angazhuar në një krim ndaj ...

Rama bën publik një tjetër sekret për Metën: Ka në tavolinë informacion nga shërbimet e huaja që vërtetojnë ...

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’, Rama u shpreh se Meta si kryetar Kuvendi e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë për një aktivitet ku duhej të shkonte.

Pse nuk e shkarkon Metën? Ja si përgjigjet Rama

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Qeverisë Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga kreu i shtetit, Ilir Meta.

Arjan Çani-Ramës: Pse nuk e shkarkon Metën? Përgjigjet Rama

Gazeta Tema - 11.01.2019

Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga Ilir Meta. I pyetur se pse nuk e shkarkon, Rama u shpreh se ...

‘Cakaj’, Rama: Mos e merrni seriozisht reagimin e Metës në FB

BalkanWeb - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zone e Lirë’ me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm nga presidenti Ilir Meta.

Ngjela flet për Cakajn: Rama e zgjodhi këtë spurdhjak se është pro ndryshimit të kufijve, por…

Botasot - 11.01.2019

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, avokati Spartak Ngjela komentoi vendimin e presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të jashtëm si dhe debatin e shkaktuar.

Rama i nxjerr “sekretin” Ilir Metës: Ai e mori ceritifikatën e sigurisë për vete në më pak se 24 orë

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë”, kreu i qeverisë ka komentuar konfliktin e ndezur së fundmi mes tij dhe presidentit të vendit, Ilir Meta, i cili nisi me disa postime në rrjetet ...

Vetëvendosje: Gent Cakaj ishte aktivisti ynë, por pas studimeve nuk vazhdoi

Mapo - 11.01.2019

Vjen edhe reagimi i partisë Vetëvendosja. Liburn Aliu, deputet i partisë kosovare të kryesuar nga Albin Kurti, deklaroi sot për A2 që lajmi i mos dekretimit të Gent Cakaj si Ministër i Jashtëm ...

“Cakaj”, reagime në Kosovë

Top Channel - 11.01.2019

Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Dy herë janë shumë!

Gazeta Tema - 11.01.2019

Mero Baze Për të gjithë ata që u shqetësuan dje nga Letra e Baton Haxhiut, ndaj mikut më të ngushtë të familjes së tij, Ilir Meta, sot kanë rastin të qetësohen, pasi keni lexuar letrën e Ilir Metës ...

Shqipëri: Krizë institucionale presidencë - kryemninistri?

DW - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

Aludon për tradhti kombëtare të Ramës, Tritan Shehu në “Top Talk”: Të dorëhiqet!

Top Channel - 11.01.2019

24 orët e fundit janë dominuar nga “ping-pongu” i qëndrimeve president-kryeministër për çështjen e mosdekretimit të Genti Cakajt në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Ekskluzive/ 30 dosjet e para që do fusin Ilir Metën në burg

Shqipmedia - 11.01.2019

Grupi i parë prej 30 dosjesh përfshin disa nga veprimtaritë korruptive të Ilir Metës të shtrirë në 28 vite, në dosje përfshihen vjedhjet në buxhetin e shtetit, plaçkitjet e pasurive publike, lidhjet ...

Çështja Cakaj, presidenti Meta kërkon hetim për DSIK

VOA - 11.01.2019

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju drejtua sot parlamentit me kërkesën për një hetim parlamentar lidhur me veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar për procedurat e ...

“Shuplakë” Ramës, Këshilli i Ambasadorëve: Pse e shkarkove Bushatin, Cakaj s’ka cilësitë e duhura

Gazeta Express - 11.01.2019

Përmes një letre drejtuar kryeministrit Edi Rama Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i tërheq vëmendjen për shkarkimin e ministrit të Jashtëm dhe Evropës, Ditmir ...

VIDEO/ Ja si zëdhënësi i Metës fabrikoi të pavërtetën për Gent Cakajn

Java News - 11.01.2019

Nga Alteo Hysi/ Presidenti i Republikës ka vendosur të mosdekretojë emërimin e Gent Cakajt si Ministër i punëve të Jashtme të Shqipërisë, me arsyetimin se gjatë ushtrimit të detyrës së tij si ...

Deklarata e Gent Cakajt për ndryshimin e kufijve në Ballkan, për të cilën supozohet se presidenti Meta nuk e dekretoi ...

Telegrafi - 11.01.2019

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e kishte propozuar Gent Cakajn për ministër të Punëve të Jashtme, por qëndrimet e tij rreth ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimorë në një emision televiziv ...

Loja politike e rastit ‘Cakaj’, kjo është e vërteta e mos-dekretimit nga Meta

Lajmi.net - 11.01.2019

Përplasja mes presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama, për rastin ‘Cakaj’ ka filluar të eskalojë. Deklaratat e ashpra vijnë pasi Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakajt si ...

Pas refuzimit nga Meta, Cakaj jep dorëheqjen

Lajm - 11.01.2019

Paskal Milo: Cakaj ka dorëzuar dorëheqjen e parevokueshme. Presidentit e quan “të rrezikshëm” dhe që nuk jep garanci për postin Lindita Bushgjokaj Presidenti Ilir Meta refuzoi dje të dekretojë si ...