TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Juncker: Ballkani Perëndimor prioritet i BE-së

Lajmi.net - 12.01.2018

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, gjatë vizitës së tij në Sofje në kuadër të marrjes së Presidencës nga ana e Bullgarisë vlerësoi vëmendjen që është treguar edhe për Ballkanin ...

Juncker: Nuk do të ketë anëtarësime të reja në 6 vitet e ardhshme

Flaka - 12.01.2018

Asnjë nga vendet kandidate nuk i përmbush kriteret për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian në gjashtë vitet e ardhshme. Presidenti i Komisionit Evropian nga Sofje tha se vendet e Ballkanit Perëndimor ...

Mesazhi i fortë: Mund të shohim ngjarje që e kthejnë Ballkanin në vitet ’90

Java News - 12.01.2018

Ballkani Perëndimor është në qendër të vëmendjes nga ana e bashkimit Evropian, një interesim i rritur ndjeshëm pas përpjekjeve ruse për të shtuar influencën në rajonin problematik.

Perspektiva e Ballkanit në BE: Serbia afër, Kosova e Bosnja shumë larg

Koha.net - 12.01.2018

Viti 2025 është shans real për vendet e Ballkanit Perëndimor për të hyrë në Bashkimin Evropian, por kjo varet nga përpjekjet e tyre për të përmbushur kriteret, sipas ministres së jashtme të ...

Juncker: Pa perspektivë të qartë evropiane, Ballkani Perëndimor mund të kthehet në vitet e 90-ta

Telegrafi - 12.01.2018

Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker paralajmëroi për rrezikun që pa një perspektivë të qartë evropiane mund të vijë deri në përkeqësim serioz të gjendjes në Ballkanin Perëndimor, ...

Juncker: T'i sigurohet perspektivë evropiane Ballkanit Perëndimor

Evropaelire - 12.01.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, tha se ka rrezik që pa një perspektivë të qartë evropiane, mund të vijë tek ashpërsimi serioz i situatës në Ballkanin Perëndimor.

Junker paralajmëron që KE-ja e ardhshme të punojë në zgjerimin nga viti 2019 deri në vitin 2024

Idividi - 12.01.2018

Sofje, 12 janar 2018 (MIA) - Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker thotë se deri në fund të këtij mandati të Komisionit, askush nuk do të hyjë në BE sepse nuk janë plotësuar kushtet për ...

Junker: Kryesimi bullgar me BE-në mund të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve me Turqinë

Idividi - 12.01.2018

Ankara, 12 janar 2018 (MIA) - Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker vlerëson se Bullgaria, si kryesuese e Këshillit Evropian në gjashtë muajt e ardhshëm, mund të ketë rol të rëndësishëm në ...

Kreu i KE-së Junker, për vizitë në Bullgari

Alsat - 12.01.2018

Ballkanit Perëndimor duhet t’i jepet perspektivë e qartë europiane, në mënyrë që të mos përsëriten ngjarjet e viteve të 90-ta. Kjo ishte porosia e kryetarit të Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker ...

Dimitrov: Kemi mundësi për hap serioz përpara

Portalb - 12.01.2018

Shefi i Diplomacisë Nikolla Dimitrov sot realizoi takim me zëvendës sekretarin e përgjithshëm të Shërbimit për punë të jashtme të BE-së (EEAS). Takimi u mbajt në kuadër të takimit të drejtorëve ...

Juncker: Ballkani Perëndimor prioritet i BE-së

Alb Portali - 13.01.2018

European Commission’s President Jean-Claude Juncker delivers a speech as he makes his State of the Union address to the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on September 14, 2016.

Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor

Zhurnal - 12.01.2018

Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor Kryeministri Bojko Borisov dhe Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker shqyrtuan në Sofje partneritetin mes qeverisë ...

KE: Afrim i Ballknit Perëndimor mes prioriteteve për vitin 2018

Idividi - 12.01.2018

Bruksel, 10 janar 2018 (MIA) - Komisarët evropianë sot biseduan për prioritetet institucionale të Bashkimit Evropian për vitin 2018, ndërsa afrimi i Ballkanit Perëndimor drejt BE-së ka qenë një nga ...

Juncker: Pa perspektivë të qartë evropiane, Ballkani Perëndimor mund të kthehet në vitet e 90-ta

Almakos - 12.01.2018

Kryetari i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker paralajmëroi për rrezikun që pa një perspektivë të qartë evropiane mund të vijë deri në përkeqësim serioz të gjendjes në Ballkanin Perëndimor, ...

Juncker: T’i sigurohet perspektivë evropiane Ballkanit Perëndimor

Portalb - 12.01.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, tha se ka rrezik që pa një perspektivë të qartë evropiane, mund të vijë tek ashpërsimi serioz i situatës në Ballkanin Perëndimor, transmeton REL.

“Bullgaria ka bërë mirë kur e ka vënë Ballkanin si prioritet”

Lajmi.net - 11.01.2018

Intervistë e Deutsche Welles me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i cili flet për rolin e Bullgarisë si presidente e radhës së BE dhe perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë

Zhurnal - 11.01.2018

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë Shkup, 11 Janar - Bashkimi Evropian nga pushteti dhe nga opozita në Maqedoni pret të vazhdojnë me plotësimin e marrëveshjes ...

FT: Bullgaria do që të përdorë Presidencën e BE-së për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor

Telegrafi - 11.01.2018

Prestigjiozja “Financial Times” i ka kushtuar një shkrim të zgjeruar vendosmërisë së Bullgarisë për ta shfrytëzuar radhën e saj të Presidencës në Bashkimin Evropian për zgjerimin e Ballkanit ...

Takim i Dimitrovit me zëvendës sekretarin e përgjithshëm të Shërbimit për punë të jashtme të BE-së

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Shefi i Diplomacisë Nikolla Dimitrov sot realizoi takim me zëvendës sekretarin e përgjithshëm të Shërbimit për punë të jashtme të BE-së (EEAS).

Juncker thotë se Ballkani Perëndimor është prioritet i BE-së

Almakos - 13.01.2018

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, gjatë vizitës së tij në Sofje në kuadër të marrjes së Presidencës nga ana e Bullgarisë vlerësoi vëmendjen që është treguar edhe për Ballkanin ...

Presidenti i KE: Vendet e Ballkanit Perëndimor meritojnë të kenë një perspektivë për anëtarësim në BE

Java News - 11.01.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker në një intervistë për Deutsche Welle flet për rolin e Bullgarisë si presidente e radhës së BE dhe perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë

Lajm - 11.01.2018

Bashkimi Evropian nga pushteti dhe nga opozita në Maqedoni pret të vazhdojnë me plotësimin e marrëveshjes politike të Përzhinës, e në të njëjtën kohë nga vendi pritet të punojë në prioritetet ...

Juncker thotë se Ballkani Perëndimor është prioritet i BE-së

Telegrafi - 13.01.2018

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, gjatë vizitës së tij në Sofje në kuadër të marrjes së Presidencës nga ana e Bullgarisë vlerësoi vëmendjen që është treguar edhe për Ballkanin ...

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë

Almakos - 11.01.2018

Bashkimi Evropian nga pushteti dhe nga opozita në Maqedoni pret të vazhdojnë me plotësimin e marrëveshjes politike të Përzhinës, e në të njëjtën kohë nga vendi pritet të punojë në prioritetet ...

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë

Idividi - 12.01.2018

Bruksel, 11 janar 2018 (MIA) - Bashkimi Evropian nga pushteti dhe nga opozita në Maqedoni pret të vazhdojnë me plotësimin e marrëveshjes politike të Përzhinës, e në të njëjtën kohë nga vendi pritet ...