TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tahiri: Thirrja e shteteve të Quint-it e duhur, taksa të suspendohet derisa nuk ka politikë agresive kundër Kosovës nga ...

Telegrafi - 14.08.2019

Shtetet e Quint-it në një deklaratë të përbashkët i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të rifillojnë sa më parë dialogun në mënyrë që të arrijnë një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, politikisht të ...

Kërkesa e QUINT për dialogun: Kosova e Serbia nuk ndryshojnë qëndrim

DW - 14.08.2019

Prishtina zyrtare u shpreh, se me Beogradin mund të dialogojnë vetëm si dy shtete të pavarura. Serbia pas thirrjes së ambasadorëve të QUINT, tha se do të vazhdojë të mbrojë interesin e saj kundër ...

Hamiti për letrën e QUINT’it: Është e qartë se dialogu Kosovë – Serbi s’mund të rifillojë menjëherë

Gazeta Express - 13.08.2019

Ish-ambasadori i Kosovës në Londër, Muhamet Hamiti ka reaguar pasi që vendet e QUINT’it kanë kërkuar nga vendi që të vazhdon dialogu Kosovë-Serbi si dhe të hiqet taksa, raporton Express.

Vendet e Kuint-it kërkojnë vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

BalkanWeb - 13.08.2019

KOSOVE Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr ...

Pacolli: E vazhdojmë dialogun kur “diplomacia e ndyrë serbe” të ndalojë së minuari shtetësinë e Kosovës

Koha.net - 13.08.2019

Zëvendëskryeministri në largim i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se politika e jashtme e Kosovës ka qenë gjithmonë e koordinuar dhe në përputhje me pozicionin e partnerëve strategjikë, siç janë ...

“Të rinisë dialogu”, vendet e kuintit thirrje Kosovës dhe Serbisë

ABC News - 13.08.2019

Vendet e Kuintit, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Gjermania dhe Italia i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të rinisin procesin e dialogut.

5 shtete mike me deklaratë të përbashkët për dialogun, kjo është kërkesa e tyre për Kosovën

Botasot - 13.08.2019

Pesë shtete mike të Kosovës, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët sot, përmes së cilës i kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë rifillimin e menjëhershëm të dialogut të duhëhequr nga Bashkimi Evropian.

QUINT-i i bën thirrje Kosovës e Serbisë të rinisin bisedimet

Koha.net - 13.08.2019

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe ajo e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të rinisin bisedimet.

Sa është urgjente puna e rinisjes së dialogut Kosovë - Serbi?

Botasot - 13.08.2019

Një lexim i shpejtë i kumtesës së sotme (13 gusht 2019) të përbashkët të shteteve anëtare të Kuintit (Francë, Gjermani, Itali, Mbretëri e Bashkuar, Shtete të Bashkuara të Amerikës) për ‘urgjencën’ e ...

Kosova dhe Serbia nuk lëvizin nga pozicionet pas deklaratës së Kuint-it

Evropaelire - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga ...

Pacolli pas kërkesës së QUINT-it për dialogun me Serbinë: Ne jemi të gatshëm, por vetëm si dy shtete të pavarura

Medial - 13.08.2019

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina zyrtare është e gatshme si gjithmonë për tavolinën e bisedimeve me Serbinë.

Pesë ambasadat e fuqishme kërkojnë heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë

Gazeta Express - 13.08.2019

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, po kërkojnë nga Kosova heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë.

Hamiti për letrën e QUINT’it: Është e qartë se dialogu Kosovë – Serbi s’mund të rifillojë menjëherë

Zeri - 13.08.2019

Ish-ambasadori i Kosovës në Londër, Muhamet Hamiti ka reaguar pasi që vendet e QUINT’it kanë kërkuar nga vendi që të vazhdon dialogu Kosovë-Serbi si dhe të hiqet taksa.

Kosova dhe Serbia nuk lëvizën nga pozicionet pas deklaratës së Kuint-it

Portalb - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga ...

Pacolli u reagon ashpër shteteve të Quint-it: Loja e ndyrë e Serbisë...

Botasot - 13.08.2019

Edhe ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli, u ka reaguar shteteve të QUINT-it, të cilat përmes një deklarate të përbashkët, sot kanë kërkuar që Kosova të heq taksën dhe të vazhdojë dialogun me ...

Vendet e Quintit kërkojnë rifillimin e menjëhershëm të dialogut, kanë edhe një kërkesë për Kosovën dhe Serbinë

Telegrafi - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë të bashkuara në qëllimin për të parë normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës ...

Kosova dhe Serbia nuk lëvizin nga pozicionet pas deklaratës së Kuint-it

Botasot - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga ...

Pacolli reagon pas deklaratës së QUINT’it, thotë se Kosova i ka kushtet e saj për dialog

Gazeta Express - 13.08.2019

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina zyrtare është e gatshme si gjithmonë për tavolinën e bisedimeve me Serbinë.

Shtetet e Kuintit kërkojnë nga Kosova ta heq taksën për mallrat serbe

Zeri - 13.08.2019

Shtetet e Kuniteti kanë kërkuar të nis MENJËHERË dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Madje ata kanë thënë se për të nisur ky proces Kosova duhet ta heq taksën ndaj Serbisë, ndërsa Serbia duhet ta ...

Kosova dhe Serbia nuk lëvizin nga pozicionet pas deklaratës së Quint-it

Telegrafi - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga ...

Pacolli pas kërkesës së QUINT-it: Ne jemi të gatshëm për dialog, por vetëm si dy shtete të pavarura

Lajmi.net - 13.08.2019

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina zyrtare është e gatshme si gjithmonë për tavolinën e bisedimeve me Serbinë.

Vendet e Quint-it bëjnë thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

VOA - 13.08.2019

Në Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, u bënë thirrje Kosovës e Serbisë që të ...

Pacolli: Kosova e gatshme për dialog, Serbia është ajo që la karrigen e zbrazët

Telegrafi - 13.08.2019

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka reaguar pas deklaratës së përbashkët të shteteve të Quintit, të cilat kanë kërkuar rifillimin e dialogut me Serbinë.

QUINT-i thirrje për rikthim të dialogut, i kërkon Serbisë të ndalë propagandën kundër Kosovës

Lajmi.net - 13.08.2019

Përmes një njoftimi për medie, shtetet e QUINT-it kanë kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të rinisin menjëherë bisedimet. Ambasadorët e SHBA-së, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe e Mbretërisë së ...

Pacolli pas kërkesës së QUINT-it: Ne jemi të gatshëm për dialog, por vetëm si dy shtete të pavarura

Zeri - 13.08.2019

Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina zyrtare është e gatshme si gjithmonë për tavolinën e bisedimeve me Serbinë. Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina ...

QUINT i bën thirrje Kosovës e Serbisë të rinisin dialogun

DW - 13.08.2019

Ambasadorët e vendeve të QUINT-it i kërkojnë Kosovës heqjen e taksave të vendosura ndaj Serbisë, kurse nga Serbia kërkojnë ndërprerjen e fushatës kundër Kosovës për heqjen e njohjeve.

Pacolli për dialogun me Serbinë: Ne jemi të gatshëm, por vetëm si dy shtete

Flaka - 13.08.2019

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se Prishtina zyrtare është e gatshme si gjithmonë për tavolinën e bisedimeve me Serbinë.

Pesë ambasadat në Kosovë kërkojnë heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë

Gazeta Tema - 13.08.2019

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, po kërkojnë nga Kosova heqjen e menjëhershme të taksës dhe fillimin e dialogut me Serbinë.

Vendet e Quintit apel për rifillimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi

SOT - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë të bashkuara në qëllimin për të parë normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës ...

Quint: Thirrje Kosovës dhe Serbisë të rifillojnë dialogun

Kosova Live - 13.08.2019

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë të bashkuara në qëllimin për të parë normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës ...

Qeveria u reagon shteteve të fuqishme: Taksa është e drejtë e jona, dialogun s’e kemi ndalur ne

Gazeta Express - 13.08.2019

Qeveria në largim e Kosovës nuk i bindet ambasadave të shteteve të fuqishme, që kërkuan vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe heqjen e taksave, duke thënë se s’duhet të vendosen pengesa shtesë.

SHBA, Anglia e Franca thirrje Kosovës: Hiqni taksën ndaj Serbisë

BalkanWeb - 13.08.2019

Kosova dhe Serbia duhet të fillojnë procesin e dialogut për tejkalimin e ngërçit me qëllim normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore. Ka qenë kjo porosia e Gjermanisë, SHBA dhe Francës dhe vendeve ...

Deklarata e SHBA-ve dhe 4 vendeve europiane për dialogun Kosovë – Serbi

RTSH - 13.08.2019

Në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Ambasadës Amerikane në Prishtinë, qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u kanë ...

Reagon qeveria: Taksa ndaj Serbisë, e drejtë e jona

Albeu.com - 13.08.2019

Qeveria në largim e Kosovës nuk u bindet ambasadave të shteteve të fuqishme, që kërkuan vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe heqjen e taksave, duke thënë se s’duhet të vendosen pengesa shtesë.

Vendet e Quint-it bëjnë thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Alsat - 13.08.2019

Në Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, u bënë thirrje Kosovës e Serbisë që të ...

Qeveria u reagon shteteve të fuqishme: Taksa është e drejtë e jona, dialogun s’e kemi ndalur ne

Zeri - 13.08.2019

Qeveria në largim e Kosovës nuk u bindet ambasadave të shteteve të fuqishme, që kërkuan vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe heqjen e taksave, duke thënë se s’duhet të vendosen pengesa shtesë.

Për analistët, mesazhi i QUINT-it i është drejtuar Qeverisë së ardhshme

Koha.net - 13.08.2019

Rifillim i menjëhershëm i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo ka qenë kërkesa e 5 qeverive të vendeve të QUINT-it, ajo e SHBA-së, Francës, Gjermanisë, Italisë e e Mbretërisë së Bashkuar.

Vendet e Quint-it bëjnë thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Durres Lajm - 13.08.2019

Në Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, u bënë thirrje Kosovës e Serbisë që të ...

Thirrja e QUINT për Kosovën: Të rinisë dialogu me Serbinë

Top Channel - 13.08.2019

Ambasadat e vendeve të QUINT-it në Prishtinë, SHBA, Francë, Gjermani, Itali dhe Britani, i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë të rifillojnë menjëherë bisedimet e udhëhequra nga Bashkimi Evropian dhe të ...

Thirrja e QUINT për Kosovën: Të rinisë dialogu me Serbinë

Portalb - 14.08.2019

Kjo marrëveshje përfundimtare, sipas tyre, është e domosdoshme që të dyja vendet të arrijnë një integrim më të madh euroatlantik dhe përfitime shoqëruese.