TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca

Zhurnal - 12.10.2017

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca Tiranë, 12 tetor - Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetit ...

Milo: Në Shqipëri s’ka edhe maqedonas, edhe bullgarë!

RTSH - 12.10.2017

Një projektligj liberal e quan ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo projektligjin për pakicat kombëtare në Shqipëri, që ishte temë diskutimi sot në Kuvend.

Debat për minoritetin në parlament

RTSH - 12.10.2017

Në seancën parlamentare të së enjtes, ndërsa është diskutuar mbi ligjin për minoritetet janë shënuar replika të forta. Protagonistë u bënë kreu i PBDNJ Vangjel Dule, ministri i jashtëm Ditmir ...

Ligji për minoritetet, replika Rama-Dule. Noka përjashtohet nga seanca

Top Channel - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në ...

Kuvend/ Pr.ligji për pakicat kombëtare, Hysi vlerëson nismën e Qeverisë

SOT - 12.10.2017

Deputetja e Partisë Socialiste Vasilika Hysi, e ka vlerësuar pozitivisht nismën e qeverisë shqiptare për të miratuar një projektligj për pakicat kombëtare.

Rama acarohet me Dulen, Xhufi me ‘njohjen e bullgarëve’

Mapo - 12.10.2017

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka replikuar me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati lidhur me ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare, pasi e pyeti se a i ishte referuar qeveria ligjit të ndonjë ...

Zyrtarisht kalon ligji për pakicat kombëtare, bullgarët renditen pakica e nëntë kombëtare në Shqipëri

Idividi - 12.10.2017

Tiranë, 11 tetor 2017 (MIA) - Shqipëria zyrtarisht ka kaluar ligjin për pakicat kombëtare, duke nënkuptuar kështu njohjen e pakicës bullgare si minoritet dhe renditjen e kësaj pakice si minoriteti i ...

Pr.ligji për pakicat/ Berisha replikon me Bushatin: Imposton problemin dhe krijon mollën e sherrit

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Pr.ligji për pakicat etnike ka krijuar debate në seancën Kuvendit. Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se ky ligj paraqitet nga ministria e Jashtme sikur çështjet e minoriteteve janë afera ...

Pakicat kombëtare, Berisha replika me Bushatin: Po krijon 'mollën e sherrit' në ministrinë e dështuar

Botasot - 12.10.2017

Seanca parlamentare nisi me debate në lidhje me një nga projektligjet e propozuar nga qeveria i cili parashikon njohjen e pakicave bullgare. Berisha ka lëshuar akuza në drejtim të ministrit të ...

Pr.ligji për pakicat, Rama-Dules: Vangjeli ti je minoritar, Evropa nuk është kishë e xhami

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Kreu i PBDNJ,Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike ...

Dule: Ligji për pakicat nuk ka asnjë vlerë, Bushati: Lexo konventën

Ora news - 12.10.2017

Deputeti i PBDNJ, Vangjel Duke tha se ligji për pakicat shënon hapa prapa dhe nuk ka asnjë vlerë të shtuar. Ndërkohë ministri Bushati tha se ligji nuk diskriminon pakicat kombetare.

Kuvend/ Dule: Pse pr.ligji për pakicat paraqitet nga ministria e Jashtme? Bushati: U miratua nga 4 ministra

BalkanWeb - 12.10.2017

TIRANE- Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Replika e Ramës për Dulen: Nuk je mendjeleshtë, je i qëllimshëm

Ora news - 12.10.2017

Replika në Kuvend lidhur me ligjin për pakicat kombëtare. Rama deklaroi se Dule qëllimisht intepreton fjalën e Ramës për interesat e tij. Edi Rama: “Vangjeli, ti e ke bërë rrugë të më citosh gabim, ...

Bullgarët pakicë kombëtare në Shqipëri, shpërthen historiani i njohur: O Zot, nuk i njoh fare

Java News - 12.10.2017

Historiani i njohur, Pëllumb Xhufi, shprehet kundër vendimit të Komisionit të Ligjeve për futjen e pakicës bullgare në listën e pakicave kombëtare në Shqipëri.

Ligji për minoritetet, debat në Parlament, replika Rama-Dule

Botasot - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në ...

Rama i sulet Dules: S’e ke nga mendjeleshtësia, zotrote nuk je minoriteti…

Java News - 12.10.2017

Pas debatit mes kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule dhe ministrit të Jashtëm Bushati ka reaguar nga foltorja e Kuvendit kryeministri Edi Rama. Ai duke akuzuar Dulen se i vë në gojë fjalë që nuk i ka ...

Ligji për pakicat, replika mes Bushatit dhe Dules

Java News - 12.10.2017

Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Minoriteti, 3 bashkitë që do përfitojnë dygjuhësi në institucione

Ora news - 11.10.2017

Në 3 bashki të vendit pakica kombëtare do të përfitojnë dygjuhësi në institucionet zyrtare. Sipas projektligjit që do të diskutohet në Parlament ditën e enjte, pakicat e bashkive që i kalojnë 20% të ...

Integrim apo poshtërim?

Respublica - 11.10.2017

Dje u bë i njohur fakti se deputetët e parlamenti shqiptar, përkatësisht ata të Komisionit Parlamentar të Punëve me Jashtë, miratuan sanksionimin në projektligjin për pakicat kombëtare, edhe të ...

Miratohet projektligji, bullgarët pakica e nëntë në Shqipëri

SOT - 10.10.2017

Bullgarët që jetojnë në vendin tonë tashme do të njihen si pakicë kombëtare. Komisioni parlamentar i ligjeve ka miratuar projektligjin për pakicat kombëtare.

Bullgarët pakica e nëntë në Shqipëri

Ora news - 10.10.2017

Bullgarët që jetojnë në vendin tonë tashme do të njihen si pakicë kombëtare. Komisioni i Ligjeve e përfshiu këtë minoritet në listën e pakicave kombëtare, duke e çuar numrin total të tyre në 9.

Replika Rama-Dule për Ligjin për minoriteteve

Koha.net - 12.10.2017

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për këtë ligj , ndaj të ...

Pr.ligji për pakicat kombëtare, Rama debat me Dulen në Kuvend: Ti je një minoritar, jo minoriteti

SOT - 12.10.2017

Në sallën e Kuvendit vijojnë replikat mes deputetëve ku po diskutohet në lidhje me projektligjin për me pakicat kombëtare. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike dhe i bëri ...

Bushati-Dules: Nuk e keni lexuar konventën, pr.ligji për pakicat kombëtare u miratua nga 4 ministra

SOT - 12.10.2017

Kanë nisur replikat në sallën e Kuvendit, teksa po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare. Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i ditës duke kërkuar sqarime nga Bushati se pse ky pr.ligj paraqitet ...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Zhurnal - 12.10.2017

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule Tiranë, 12 tetor - Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë.

Rama i kthehet ashpër Dules: Ti je minoritar, s?ka kishë e xhami

Albeu.com - 12.10.2017

Vazhdojnë debatet e nxehta në Kuvendin e Shqipërisë ku deputeti Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat.

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Ina - 12.10.2017

Tiranë, 12 tetor – Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

Idividi - 12.10.2017

Tiranë, 12 tetor 2017 (MIA) - Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e ...