TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Marrëveshja VV-LDK, ndryshime të thella edhe në administratë

Alsat - 08.11.2019

Pozitat e ambasadorëve, drejtorëve të agjencive e ndërmarrjeve publike do të rishikohen me Qeverinë e ardhshme potenciale mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

Bisedime për Qeverinë, kryetarin e Kuvendit dhe Presidentin e ardhshëm

Evropaelire - 08.11.2019

Nga tri pozitat më të larta udhëheqëse politike në Kosovë, partitë që po synojnë formimin e koalicionit të ardhshëm qeverisës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë pajtuar për ...

Për çka janë marrë vesh e për çka ende jo LDK-ja dhe LVV-ja

Koha.net - 08.11.2019

Dy partitë që dolën të parat në zgjedhjet e fundit, po synojnë që asnjë temë në 4 vitet e ardhshme të mos i zërë në befasi, përfshirë këtu edhe fundin e mandatit të presidentit Hashim Thaçi dhe ...

Çfarë domethënie ka fitorja VV-LDK?

Botasot - 08.11.2019

Zgjedhjet e 6 Tetorit 2019, rezultati i tyre i cili nxori fitimtarë VV si forcë të parë të spektrit politik të Majtë dhe në vënd të dytë LDK-në si forcë politike të spektrit politik të Djathtë .

Mustafa tregon se a kanë diskutuar postin e presidentit me LVV-në

Flaka - 08.11.2019

Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, kreu i kësaj partie tha se janë disa pika për të cilat nuk ka pajtueshmëri të plotë me Lëvizjen Vetëvendosje. Në bisedimet që kanë me këtë parti për harmonizim të ...

​Mustafa: LDK-VV afër harmonizimit të programit por ende ka dallime

Top Channel - 08.11.2019

Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, kreu i kësaj partie, Isa Mustafa tha se kanë diskutuar për rrjedhën e bisedimeve me Lëvizjen Vetëvendosje për harmonizimin e programit të koalicionit me këtë ...

Dorëzohet LDK, Mustafa: Postin e kryeministrit e merr partia që ka më shumë vota

Lajmi.net - 08.11.2019

Në një konferencë për media pas këtij takimi, kryetari i partisë, Isa Mustafa ka thënë se sot në mbledhjen e Kryesisë janë informuar lidhur me rrjedhjen e dialogut me Vetëvendosjen, shkruan lajmi.net.

Avdullah Hoti jep të tjera detaje nga takimi me Kryesinë e LDK-së

Botasot - 08.11.2019

Avdullah Hoti nga LDK, ka thënë se edhe më tutje presin certifikimin e rezultateve për të dakorduar disa çështje që kanë mbetur të diskutohen. Sipas tij, në këtë mbledhje kanë informuar në detaje ...

LDK-VV afër harmonizimit të programit por ende ka dallime

Alsat - 08.11.2019

Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, kreu i kësaj partie, Isa Mustafa tha se kanë diskutuar për rrjedhën e bisedimeve me Lëvizjen Vetëvendosje për harmonizimin e programit të koalicionit me këtë ...

Besian Mustafa falënderon votuesit: Së bashku shkojmë tutje

Botasot - 08.11.2019

Zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, përmes rrjetit Facebook, ka falënderuar të gjithë votuesit e LDK-së për besimin e dhënë. “Faleminderit 206.458 qytetarëve që votuan LDK-në dhe 18.434 anëtarëve, ...

Vetëvendosja e LDK firmosin të martën marrëveshjen për Qeverinë e re

Mapo - 08.11.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës do ta nënshkruajnë marrëveshjen për formimin e Qeverisë së re. Lajmi është publikuar nga mediat e Kosovës, sipas të cilave kjo marrëveshje po ...

Mustafa: Me VV-në kemi mospajtime të vogla rreth Qeverisë, postin e presidentit s’e kemi në agjendë

Gazeta Express - 08.11.2019

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka folur para mediave pas mbledhjes që pati me kryesinë e partisë, raporton Gazeta Express. Mustafa ka deklaruar se në mbledhje të kryesisë janë informuar nga ekipi ...

Mustafa: Me LVV-në do ta diskutojmë edhe çështjen e Presidentit

Telegrafi - 08.11.2019

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së kësaj partie ka thënë se kanë diskutuar për punën që ka bërë grupi punues i LDK-së në takimet me LVV-në.

Kamberi: Mitrovica s’do të ketë deputet pasi që votat shpërndahen

Medial - 08.11.2019

Kryetari i Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi, ka thënë se ky subjekt ka shënuar rritje në këtë komunë në zgjedhjet e 6 tetorit. “Vota për LDK në Mitrovicë ka shënuar rritje.

Isa Mustafa tregon sa është afër arritja e koalicionit me LVV-në

Zeri - 08.11.2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, bashkë me Kryesinë e LDK-së, ka mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë. Mustafa, në këtë mbledhje ka thënë se kanë përafrim me Vetëvendosjen, por janë ...

A po e synon postin e presidentit si pjesë e marrëveshjes me VV-në? – Isa Mustafa habit me përgjigjen

Zeri - 08.11.2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pas mbledhjes së Kryesisë së LDK-së, ka folur për ambiciet e tij që në të ardhmen ta marrë postin e presidentit të vendit.

VV nuk i jep asnjë ministri më shumë LDK-së se sa që ka peshë politike

Lajmi.net - 08.11.2019

Deklaratat nga zyrtarë të LDK-së se ndarja e ministrive nuk mund të jetë e barabartë për nënkryetarin e VV-së Besnik Bislimi mund të stopojnë procesin, pasi ata nuk do të japin asgjë më shumë krahas ...

Përfundon mbledhja e LDK-së, Mustafa: Kemi pajtueshmëri me Vetëvendosjen

Medial - 08.11.2019

14:53 | 8 Nëntor 2019 Pas 2 ore ka përfunduar takimi i mbledhjes së kryesisë së LDK-së. Pas takimit, Kryetari i saj Isa Mustafa para mediave ka thënë se sot kanë diskutuar për çështjet që janë ...

VV: Akoma s’ka datë për takimin Kurti-Mustafa

Medial - 08.11.2019

Të enjten është zhvilluar takimi i gjashtë dhe i fundit midis grupeve punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për harmonizim të programeve për koalicionin që pritet ta ...

Mblidhet kryesia e LDK-së, Isa Mustafa deklarohet pas takimit

Medial - 08.11.2019

13:19 | 8 Nëntor 2019 | Vlora Selimi Ka filluar mbledhja e kryesisë së LDK-së. Në këtë takim i cili po mbahet me dyer të mbyllura do të diskutohen çështjet e vendosura në tavolinën e negociatave ...

Mblidhet Kryesia e LDK-së: Këto çështje do të diskutohen

Zeri - 08.11.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet që nga ora 13:00 ta mbajë mbledhjen e Kryesisë. Burime të Gazetës Blic brenda Lidhjes Demokratike bëjnë me dije se tema kryesore e diskutimit do të jetë raportimi ...

Fillon mbledhja e Kryesisë së LDK-së

Medial - 08.11.2019

Tashmë ka filluar mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kjo mbledhje vjen pas përfundimit të takimeve të grupeve punuese mes LDK-së dhe LVV-së për harmonizim të programeve për ...

Ja cila do të jetë super Ministria në koalicionin eventual VV-LDK

Botasot - 08.11.2019

Një koalicion eventual në mes të Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës do të tkurrë edhe numrin e Ministrive. Nga 22 Ministri sa janë aktualisht, VV dhe LDK po mendojnë që Qeveria e re t'i ...

Fillon mbledhja e kryesisë së LDK-së

Gazeta Express - 08.11.2019

Grupet punuese të LDK-së dhe VV-së, dje mbajtën raundin e fundit të bisedimeve teknike për harmonizimin e programit qeverisës. Ndërsa sot Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur mbledhjen e kryesisë ...

LVV-ja s’ia ofron LDK-së asnjë ministri si kundërpeshë për postin e kryeministrit

Koha.net - 08.11.2019

Nuk do të ketë kundërpeshë për postin e kryeministrit, kanë thënë të enjten në Lëvizjen Vetëvendosje (LVV), subjekt ky që, sipas rezultatit preliminar të publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ...

LDK mbledh kryesinë

Botasot - 08.11.2019

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës sot do të mbajë mbledhjen e saj. Megjithëse nuk bëhet e ditur, me shumë mundësi pritet të diskutohet rreth marrëveshjes së mundshme për koalicion me Lëvizjen ...

Befason Baton Haxhiu: Ja kush do ta mundë Vetëvendosjen në vitet e ardhshme

Botasot - 07.11.2019

Publicisti Baton Haxhiu ka thënë se koalicioni i mundshëm në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së e ka autostradën e pushtetit përpara, përveç në rastin që bëjnë ndonjë gabim në qeverisje.

Muhaxheri: Vjosa Osmani të jetë zv/kryeministre dhe ministre e Jashtme, LDK-së ia preferoj tri ministri

Telegrafi - 07.11.2019

Kryetari i Pejës njëkohësisht nënkryetar i LDK-së, Gazmend Muhaxheri ka folur edhe për dikasterët që sipas tij duhet t’i ketë të preferuara LDK. Muhaxheri, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV ...

Muhaxheri tregon se a mund t’i shkarkojë Albin Kurti ministrat e LDK-së

Botasot - 07.11.2019

Gazmend Muhaxheri nga LDK’ja ka thënë Albin Kurti duhet të konsultohet me ta para se ta shkarkojë ndonjë ministër të LDK’së. Ai ka thënë se lidhur me këtë do të diskutojë në kryesinë e partisë.

Muhaxheri “godet” Hazirin: Kryeministri i ardhshëm nuk kalon nga zyrat e LDK-së e as nga ato të ambasadave

Telegrafi - 07.11.2019

Kryetari i Pejës njëkohësisht nënkryetar i LDK-së, Gazmend Muhaxheri ka thënë se për të pasur sukses koalicioni VV-LDK duhet të ketë dy mandate. Muhaxheri ka thënë se dialogu dhe “Republika e ...

Muhaxheri: Isa Mustafa do të ishte presidenti më i mirë që ka pasur Kosova deri tash

Telegrafi - 07.11.2019

Kryetari i Pejës njëkohësisht nënkryetar i LDK-së, Gazmend Muhaxheri ka thënë se gara e LDK-së në zgjedhjet e 6 tetorit ishte me PDK-në e jo me Vetëvendosjen.

Muhaxheri: Rënia e votave për LDK-në në tri komuna na nxori parti të dytë

Telegrafi - 07.11.2019

Kryetari i Pejës njëkohësisht nënkryetar i LDK-së, Gazmend Muhaxheri ka thënë se rezultatet e zgjedhjeve treguan që qytetarët e duan ndryshimin dhe punën.

Befasojnë VV-LDK, nuk e kanë pothuajse asnjë dallim për programin qeveritar

Gazeta Express - 07.11.2019

Janë parti krejtësisht të ndryshme. Njëra konsiderohet të jetë e majtë, ndërsa tjetra e djathtë. Lëvizja Vetëvendosje, e cila doli e para në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, pritet ...

Nesër mblidhet kryesia e LDK-së

Zeri - 07.11.2019

Zyra për Informim nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka njoftuar se nesër do të ketë mbledhje Kryesia e LDK-së. Sipas njoftimit, pas takimit, lideri i kësaj partie, Isa Mustafa, do të mbaj ...

Grupet punuese të LVV-së dhe LDK-së i përmbyllin takimet

Evropaelire - 07.11.2019

Grupet punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për përafrimin e qëndrimeve mbi parimet e qeverisë së ardhshme, të enjten, i kanë përmbyllur diskutimet.

VV-LDK përfundon takimet, marrëveshja brenda 2-3 ditëve

Top Channel - 07.11.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës brenda dy-tri ditëve të ardhshme pritët të formalizojnë marrëveshjen politike për qeverisjen e ardhshme.

Beqiri thotë se edhe pse nuk u bë deputet do ta vazhdojë angazhimin e tij në LDK

Koha.net - 07.11.2019

Kandidati për deputetë i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, i cili nuk arriti të bëhej deputetë në këtë legjislaturë, e ka vlerësuar rezultatin e dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit.

Hoti: Brenda 2-3 ditëve formalizohet marrëveshja politike VV-LDK

Alsat - 07.11.2019

Në përpjekje për të harmonizuar programin e mundshëm qeverisës Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në takimin e fundit janë pajtuar pothuajse për gjitha çështjet programe, teksa u ...

Vetëvendosja njofton për takimet ndërmjet Albin Kurtit dhe Isa Mustafës

Botasot - 07.11.2019

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se takimet e ardhshme me Lidhjen Demokratike të Kosovës do të jenë në nivel kryetarësh të subjekteve. Këtë e ka bërë të ditur VV-ja, përmes një komunikate për media, ...

Posti i presidentit komplikon negociatat VV-LDK për formimin e qeverisë

Lajmi.net - 07.11.2019

Ai ka thënë se karta e re për postin e presidentit i komplikon negociatat në mes të LV-së dhe LDK-së. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka deklaruar se nuk po merret parasysh ...

Hoti: Kemi arritur marrëveshje programore me Vetëvendosjen, formalizimi u takon liderëve

Koha.net - 07.11.2019

Ka përfunduar takimi i gjashtë, njëherësh i fundit mes grupeve punuese të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizje Vetëvendosje, për arritjen e marrëveshjes për programimin qeverisës.

Koalicioni me VV-në, nesër mblidhet kryesia e LDK-së!

Botasot - 07.11.2019

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mblidhet nesër për të diskutuar rreth koalicionit me Lëvizjen “Vetëvendosje”. Sipas mediave vendore takimi do të mbahet në ora 13:00 në Selinë Qendrore ...

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Gazeta Express - 07.11.2019

Avdullah Hoti nga LDK-ja ka folur pas takimet me grupet punuese në Vetëvendosje, derisa, ka shtuar se tashmë iu ka mbetur radha takimit të liderëve, raporton Gazeta Express.

Grupet punuese të LVV-LDK-së përmbyllin diskutimet, marrëveshja në duart e Kurtit e Mustafës

Zeri - 07.11.2019

Gjatë ditës së sotme është mbajtur takimi i gjashtë në kuadër të grupeve punuese mes LVV-së e LDK-së, raporton zeri.info. Pas më shumë se tri orë diskutimesh, është bërë e ditur se takimi i sotëm ka ...

LVV-ja pret marrëveshje gjatë këtij muaji

Zeri - 07.11.2019

Ndonëse qysh në fillim të javës zyrtarë të LVV-së janë shprehur të bindur se brenda 10-14 ditësh do të përfundojnë bisedimet për formimin e Qeverisë, nga LDK-ja kanë thënë se rreth kësaj çështjeje ...

Hoti: Brenda 2-3 ditëve formalizohet marrëveshja politike LVV-LDK

Telegrafi - 07.11.2019

Ka përfunduar takimi i gjashtë i LDK-së dhe LVV-së. Avdullah Hoti nga LDK ka thënë para medieve se ky ishte takimi i fundit për pjesën programore, transmeton Telegrafi.

Hoti: Brenda 2-3 ditëve formalizohet marrëveshja politike VV-LDK

Botasot - 07.11.2019

Në përpjekje për të harmonizuar programin e mundshëm qeverisës Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në takimin e fundit janë pajtuar pothuajse për gjitha çështjet programe, teksa u ...

Avdyli nga LDK: Marrëveshja me Vetëvendosjen arrihet më së largu në fillim të dhjetorit

Medial - 07.11.2019

Haxhi Avdyli nga LDK që pritet të jetë deputet edhe në legjislaturën e re, ka thënë se edhe në përbërjen e re të Kuvendit nga kjo parti do të ketë personalitete me kualitete profesionale dhe morale.

LDK: Na duhet kohë për marrëveshjen finale

Zeri - 07.11.2019

Ndonëse qysh në fillim të javës zyrtarë të LVV-së janë shprehur të bindur se brenda 10-14 ditësh do të përfundojnë bisedimet për formimin e Qeverisë, nga LDK-ja kanë thënë se rreth kësaj çështjeje ...

Funksionari i vjetër i LDK’së që s’do ta shihni në Kuvend pas një dekade

Gazeta Express - 07.11.2019

Zgjedhjet e 6 tetorit kanë lënë jashtë Kuvendit të Kosovës disa figura të vjetra të partive politike, të cilat ishim mësuar t’i shihnim në televizor sa herë kishte seanca në Kuvendin e Kosovës, ...