TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Financial Times”: BE t’i hapë dyert Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, përndryshe rrezikohet një konflikt i ri

Gazeta Express - 16.05.2019

Bashkimi Europian duhet të shpërblejë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë me hapjen e negociatave për anëtarësim në samitin e Qershorit, përndryshe rrezikon të përhapë trazira në Ballkan dhe do të ...

FT: BE-ja duhet të shpërblejë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ndryshe do të ketë trazira në Ballkan

RTSH - 16.05.2019

BE-ja duhet të shpërblejë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë me fillimin e bisedimeve të pranimit në BE në Samitin e qershorit, përndryshe, do të përhapte trazirat në të gjithë Ballkanin dhe do të ...

Integrimi i vendeve të Ballkanit në BE: një projekt që e humbi shkëlqimin

Koha.net - 16.05.2019

Gjasat që vendet e Ballkanit të integrohen në Bashkimin Evropian po zbehen dita-ditës – sidomos me fajin e liderëve të rajonit. Në vitin 2003 gjërat dukeshin të thjeshta dhe premtuese.

Ora e Evropës: BE-ja drejt një gabimi të ri historik në Ballkan

Gazeta Express - 15.05.2019

Premtimet e thyera për anëtarësim do të dëmtojnë të moderuarit dhe reformatorët në rajon. Në fillimin e luftërave jugosllave më 1991, Jacques Poos, atëherë ministrër i jashtëm i Luksemburgut, ...

Paralajmërimi i “Financial Times”: Nëse BE i mbyll derën Tiranës, do ringjallë idenë e “Shqipërisë së Madhe”

Botasot - 15.05.2019

“BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon”, shkruan “Financial Times”.

Financial Times: BE nuk guxon të heq dorë nga Ballkani

Botasot - 15.05.2019

Bashkimi Evropiane (BE) nuk do të duhej të heq dorë nga Ballkani, ndërsa mospërmbushjen e premtimit për anëtarësim mund të dobësojnë, rrymat matura dhe reformave në regjion” ka vlerësuar gazeta ...

Kosovës i intereson ndërmjetësimi i Gjermanisë, jo i BE-së dhe Mogherinit*

Respublica - 15.05.2019

Kur Kosova kishte shpallur Pavarësinë më 17 shkurt të vitit 2008, kryesimin e radhës së BE-së e kishte Sllovenia. Këtij shteti të ri në atë kohë të BE-së, me një përvojë prej më pak se katër vjet si ...

Ora e Europës – BE drejt një gabimi të ri historik në Ballkan

Botasot - 15.05.2019

Premtimet e thyera për anëtarësim do të dëmtojnë të moderuarit dhe reformatorët në rajon. Në fillimin e luftërave jugosllave më 1991, Jacques Poos, atëherë ministrër i jashtëm i Luksemburgut, ...

“Financial Times”: BE mund të bëjë gabim historik në Ballkan

Alsat - 15.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

Ora e Europës – BE drejt një gabimi të ri historik në Ballkan

Zeri - 15.05.2019

Premtimet e thyera për anëtarësim do të dëmtojnë të moderuarit dhe reformatorët në rajon. Në fillimin e luftërave jugosllave më 1991, Jacques Poos, atëherë ministrër i jashtëm i Luksemburgut, ...

“Financial Times”: BE mund të bëjë gabim historik në Ballkan

Telegrafi - 15.05.2019

Bashkimi Evropian nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan gazeta britanike “Financial ...

FT: Bashkimi Europian t’i hapë dyert Ballkanit Perëndimor

Medial - 16.05.2019

LONDËR, 16 maj /MEDIAL/ – Bashkimi Europian duhet ta shpërblejë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me fillimin e negociatave të anëtarësimit gjatë samitit të qershorit, përndryshe, ai do të provokojë ...

“Financial Times”: Nëse BE i mbyll derën Tiranës, do ndezë nacionalizmin shqiptar dhe mund të ringjallet ideja e ...

Gazeta Tema - 15.05.2019

“BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon”, shkruan “Financial Times”.

“BE-ja nuk duhet t’ia presë rrugën Ballkanit. Thyerja e premtimeve për anëtarësim minon të moderuarit dhe reformatorët ...

Gazeta Tema - 17.05.2019

BE është në prag të një gabimi tjetër historik në Ballkan. Qeveritë europiane do të vendosin, në një samit në qershor, nëse do të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së ...

Paralajmërimi i “Financial Times”: Nëse BE i mbyll derën Tiranës, do ringjallë idenë e “Shqipërisë së Madhe”

Java News - 15.05.2019

“BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon”, shkruan “Financial Times”.

“Financial Times”: BE mund të bëjë gabim historik në Ballkan

Tetova Sot - 15.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

“Financial Times”: BE mund të bëjë gabim historik në Ballkan

Flaka - 15.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

“Financial Times”: BE-ja mund të bëjë gabim historik në Ballkan

Zeri - 16.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

Bashkimi Evropian gabon nëse nuk zgjërohet drejtë Maqedonisë dhe Shqipërisë

Gazeta Express - 16.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

Financial Times: Rreziqet në Ballkan nëse BE mban derën mbyllur

Koha.net - 16.05.2019

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.