TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Propozohet edhe një seancë për buxhetin 2018, konfrontim në mes deputetëve

Lajmi.net - 07.12.2017

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, ka thënë se nuk e din se si mund të thirret seancë për ditën e dielë kur koalicioni qeverisës në ditë pune nuk i ka votat për ta miratuar projektbuxhetin ...

Buxheti i vitit 2018 votohet të dielën

Lajmi.net - 07.12.2017

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mbajnë një seancë plenare edhe të dielën. Kjo seancë do të mbahet për të votuar edhe një herë buxheti për vitin 2018.

Nis seanca, sërish akuza e kundërakuza për buxhetin

Albeu.com - 07.12.2017

Ka nisur seanca e radhës, e cila si pikë të rendit të ditës ka Shqyrtimin e Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021. Me të nisur seanca edhe sot ka filluar debati rreth mosvotimit të ...

Gashi pyet Haradinajn: Kryeministër a i ke 61 deputetë që e përkrahin qeverinë tënde?

Telegrafi - 07.12.2017

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi ka thënë se Kuvendi ka kourum për vendimmarrje, mirëpo qeveria është në vështirësi për shkak të mungesës së vullnetit që të qojë përpara projektin kryesor e që është ...

Konjufca: Ju s’po mund ta kaloni buxhetin në ditë pune, e le ma ditë pushimi

Telegrafi - 07.12.2017

Para se të fillojë seanca e re e Kuvendit të Kosovës, ka vazhduar seanca në lidhje me Projektbuxhetin për vitin 2018. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka kërkuar që të dielën të mbahet një seancë ...

Buxheti i Kosovës votohet të dielën

Koha.net - 07.12.2017

Seanca e sotme filloi me propozimin që të dielën, të mbahet vazhdimi i seancës dhe të votohej projektligji për buxhetin e Kosovës të vitit 2017. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ...

Seanca për votimin e Projektbuxhetit mbahet të dielën

Telegrafi - 07.12.2017

Seanca e sotme filloi me propozimin që të dielën, të mbahet vazhdimi i seancës, ku do të votohej Projektligji për buxhetin e Kosovës të vitit 2018. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ...

Seanca për votimin e buxhetit, të dielën në orën 15:00

Gazeta Express - 07.12.2017

Pas diskutimeve për buxhetin 2018, kryeparlamentari Kadri Veseli, ka vendosur që seanca e radhës për buxhetin të mbahet të ...

Nis seanca, sërish akuza e kundërakuza për buxhetin

Gazeta Express - 07.12.2017

Ka nisur seanca e radhës e cila si pikë të rendit të ditës ka Shqyrtimin e Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës ...

Kuvendi vazhdon seancën

Lajmi.net - 07.12.2017

Sot, vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës. Kjo seancë do të nis nga ora 10:00. Deputetët sot do të shqyrtojnë programin e Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021.

Sot shqyrtohet programi i Qeverisë 2017-2021

Telegrafi - 07.12.2017

Deputetët e Kuvendit të Kosovës sot në një seancë plenare do të shqyrtojnë programin e Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021. Ndryshe, pas një debati dy ditësh nga ana e deputetëve, ...

Vjen paralajmërimi i fuqishëm nga LDK për rrëzim të qeverisë Haradinaj

Portalb - 06.12.2017

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Gaxherri në një prononcim për Gazeta Blic iu është kundërpërgjigjur pozitës dhe deklaratave të tyre për mos votim të projektligjit për buxhetin e ...

Gashi: Rritja e buxhetit për veteranët, ul buxhetin për investime kapitale

Koha.net - 06.12.2017

Sipas ekspertit të ekonomisë, Naim Gashi, projektbuxheti për vitin 2018 i propozuar nga qeveria Haradinaj, është paradoksal dhe rritja e buxhetit për skemën e veteranëve të luftës do të ketë ndikim ...

Mustafa: Për keqardhje mungesa e kuorumit për të votuar Projektbuxhetin

Telegrafi - 06.12.2017

Ka ngelur më pak se një muaj deri në përfundimin e vitit kalendarik, por Kuvendi i Kosovës ende nuk e ka miratuar buxhetin për vitin që po na pret. Në seancën e sotme plenare, pas një debati ...

Zbardhet skenari: Kjo është arsyeja pse dështoi votimi i buxhetit

Zhurnal - 06.12.2017

Zbardhet skenari: Kjo është arsyeja pse dështoi votimi i buxhetit Deputeti i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi në një bisedë për Gazeta Blic ka zbuluar skenarin që ka ndodhur sot, para se në Kuvend ...

Dështon votimi për projektbuxhetin, opozita nuk merr pjesë

Zhurnal - 06.12.2017

Dështon votimi për projektbuxhetin, opozita nuk merr pjesë Prishtinë, 6 dhjetor - Projektbuxheti për vitin 2018 nuk ka marr votat e mjaftueshme të deputetëve.

Shatri: Shumë zëvendësministra, por kanë shumë punë për të bërë

Telegrafi - 06.12.2017

Buxheti i Kosovës do ta tejkalojë ngarkesën që e ka me kryerjen e pagave për stafin politik në Qeverinë e Kosovës. Kështu thotë Haki Shatri, këshilltar politik i kryeministrit Ramush Haradinaj.

Miratohet edhe projektligji mbi masat doganore për të drejtat e pronësisë intelektuale

Telegrafi - 06.12.2017

Deputetët e Kuvendit kanë miratuar Projektligjin mbi masat doganore për mbrojtjen e të drejtave të pronësisë intelektuale. Ky projektligj mori 80 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Qeveria Haradinaj nuk i merr votat e kuvendit për buxhetin e vitit 2018

Albeu.com - 06.12.2017

Qevria e Haradinajt nuk i ka marrë votat e mjaftueshme për Projektbuxheti për vitin 2018. Pas një debati dy ditësh nga ana e deputetëve projektbuxheti është hedhur në votim por që nuk ka marrë votat ...

Shumica s’ka vota për buxhetin e vitin 2018, dështon miratimi në parim

Lajmi.net - 06.12.2017

Deputetët e Kuvendit të Kosovës as pas më shumë se 24 orë diskutime nuk kanë arritur ta votojnë në lexim të parë buxhetin për vitin 2018. Nga 88 deputetë sa ishin në sallë, 60 morën pjesë në votim.

Qeveria e ka edhe një shans për buxhetin, a do t'i bëjë 61 vota?

Gazeta Express - 06.12.2017

Deputetët e Kuvendit të Kosovës as pas më shumë se 24 orë diskutime nuk kanë arritur ta votojnë në lexim të parë buxhetin për vitin 2018. Kjo pasi nuk ka pasur kuorum të mjaftueshëm për votimin e ...

S’ka kuorum, nuk kalon në votim të parë projektligji për Buxhetin 2018

Gazeta Express - 06.12.2017

Pas një debati dy ditësh nga ana e deputetëve projektbuxheti është hedhur në votim por që nuk ka marrë votat e ...

Nuk kalon në votim të parë projektligji për Buxhet 2018

Koha.net - 06.12.2017

Nuk ka kaluar në votim të parë projektligji për Buxhetin 2018. Nga 60 vota në Kuvend 58 ishin pro, një kundër dhe një ishte abstenim. Me të përfunduar ky votim, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka ...

Kuvendi nis diskutimin për ndryshimin e buxhetit 2017, rriten fondet për rrugët

BalkanWeb - 06.12.2017

TIRANE – Ministri i Financave është thirrur sot në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë për të shpjeguar ndryshimet më buxhetin 2017 nëpërmjet një akti normativ i cili rialokon disa zëra në të ardhura ...

Opozita kritikon Projektbuxhetin 2018, Hamza e arsyeton

Koha.net - 06.12.2017

Seanca e mbetur dje në gjysmë ku në rend dite ka qenë projektbuxheti për vitin 2018, po vazhdon edhe sot. Gjatë paradites në seancë nuk ishin shumica e anëtarëve të kabinetit qeveritar e as ...

Debati për Buxhetin, akuza e kundërakuza mes opozitës e pozitës

Gazeta Express - 06.12.2017

Seanca për Projektligjin për Buxhetin e 2018-ës ka degraduar në akuza e kundërakuza mes deputetëve të opozitës dhe pozitës. Një debat i ashpër është mbajtur rreth historive të ...

Hamza nuk sheh problem buxhetor për transformimin e FSK-së në ushtri

Lajmi.net - 06.12.2017

Ministi i Financave, Bedri Hamza, është shprehur i sigurt se shndërrimi i Forcave të Sigurimit të Kosovës në ushtri nuk do të jetë problem i buxhetit në aspektin financiar.

Gashi pyet Haradinajn: Kryeministër a i ke 61 deputetë që e përkrahin qeverinë tënde?

Zhurnal - 07.12.2017

Gashi pyet Haradinajn: Kryeministër a i ke 61 deputetë që e përkrahin qeverinë tënde? Prishtinë, 7 dhjetor - Deputeti i LDK-së, Arben Gashi ka thënë se Kuvendi ka kourum për vendimmarrje, mirëpo ...

Maqedoni, dinjiteti i bujqve kthehet me më shumë para

Portalb - 06.12.2017

Ministri i Bujqësisë, pylltarisë dhe ujësjellësit, Ljupço Nikollovski ka prezantuar propozim-buxhetin për sektorin e tij për vitin 2018, me çka vlerësojmë se ekziston jokonsekuencë në njërën pjesë të ...

Opozita shqiptare a do të ashpërsoj debatin për buxhetin ?!

Zhurnal - 06.12.2017

Opozita shqiptare a do të ashpërsoj debatin për buxhetin ?! Shkup, 6 dhjetor - Tanimë ka 5 herë që debati për propozim buxhetin për vitin 2018 po anulohet për shkak të VMRO-DPMNE-së, kurse sot në ...

Haradinaj ministrave: Është mirë që të jeni në Kuvend, të debatoni për buxhet

Lajmi.net - 06.12.2017

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka kërkuar nga ministrat që të marrin pjesë në vazhdimin e seancës së Kuvendit ku do të diskutohet për buxhetin e vitit 2018.

Vazhdon debati për Propozim-buxhetin për vitin 2018

Portalb - 06.12.2017

Komisioni kuvendor për financim dhe buxhet sot duhet ta vazhdojë debatin rreth Propozim-buxhetit për vitin 2018. Me seancën kryeson deputeti i LSDM-së Vasko Kovaçevski të cilin e autorizoi kryetari i ...

Nuk kalon projektbuxheti, opozita nuk merr pjesë në votim

Telegrafi - 06.12.2017

Projektbuxheti për vitin 2018 nuk ka marr votat e mjaftueshme të deputetëve. Pas një debati dy ditësh nga ana e deputetëve projektbuxheti është hedhur në votim por që nuk ka marrë votat e mjaftueshme.

Haradinaj u thotë ministrave: Shkoni në Kuvend, më mirë të jeni atje se këtu

Gazeta Express - 06.12.2017

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka kërkuar nga ministrat që të marrin pjesë në vazhdimin e seancës së Kuvendit ku do të diskutohet për buxhetin e vitit ...

Kuvendi nis diskutimin për ndryshimin e buxhetit 2017, rriten fondet për rrugët

SOT - 06.12.2017

Ministri i Financave është thirrur sot në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë për të shpjeguar ndryshimet më buxhetin 2017 nëpërmjet një akti normativ i cili rialokon disa zëra në të ardhura dhe ...

Deputetët e opozitës kritikojnë projektbuxhetin, Hamza e arsyeton

Telegrafi - 06.12.2017

Seanca e mbetur dje në gjysmë ku në rend dite ka qenë projektbuxheti për vitin 2018 ka vazhduar edhe sot. Gjatë paradites në seancë nuk ishin shumica e anëtarëve të kabinetit qeveritar e as ...

LDK tregon arsyet që nuk e mbështet buxhetin

Albeu.com - 05.12.2017

Lidhja Demokratike e Kosovës ka paraqitur të plotë qëndrimin e saj lidhur me Buxhetin e vitit 2018. LDK thotë se Projektligji për Buxhetin e 2018-ës e degradon atë buxhet që ishte përmirësuar dhe që ...

Debate të nxehta rreth buxhetit

Evropaelire - 05.12.2017

Më debate të ashpra dhe mospajtime ndërmjet deputetëve të partive në pushtet dhe atyre të opozitës, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar rreth Projektbuxhetit për vitin 2018, të prezantuar nga Qeveria .

Bajrami: Qeveria që “mbron kufijtë” po e rajonalizon Kosovën

Lajmi.net - 05.12.2017

“Koalicioni qeverisës ka ngritur ministri për Zhvillim Rajonal. Ne kemi mundur t’i ikim rajonalizimit deri tash. Ndërsa sot, kryeministri, që ia mban vetes si gardian i kufijve, e ka bërë këtë gjë.

Vazhdon debati i komisionit për buxhetin, opozita nuk merr pjesë

Idividi - 05.12.2017

Shkup, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Komisioni për financim dhe buxhet sot e vazhdoi debatin për Propozim-ligjin për vitin 2018. Me vazhdimin e seancës kryeson deputeti i LSDM-së Vasko Kovaçevski të cilin e ...

Nesër vazhdon debati për propozim buxhetin e vitit 2018

Zhurnal - 05.12.2017

Nesër vazhdon debati për propozim buxhetin e vitit 2018 Shkup, 5 dhjetor - Seanca e komisionit për buxhet dhe financa ku do të debatohet mbi propozim buxhetin pritet të vazhdojë nesër, transmeton ...

Vetëvendosje nuk do ta votojë buxhetin

Zhurnal - 05.12.2017

Vetëvendosje nuk do ta votojë buxhetin Prishtinë, 5 dhjetor - Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se nuk do ta votojë buxhetin për vitin 2018, njofton Klan Kosova.

Gashi: Politika fiskale zvogëlohet nga 2018-a, buxheti i ndihmoi sigurisë

Lajmi.net - 05.12.2017

Zëvendës ministri Financave, Fatmir Gashi, ka komentuar çështjn e buxhetit të Kosovës, projektligj i cili ende është duke u diskutuar në Kuvendin e Kosovës.

VMRO-DPMNE-ja bllokon edhe miratimin e buxhetit të vitit 2018

Portalb - 05.12.2017

Pas emërimit të djeshëm nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, me Komisionin për Financa dhe Buxhet sot kryesoi deputeti i Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë, Vasko Kovaçevski.

Abdixhiku: Me këtë trend të zhvillimit ekonomik, jemi 60 vjet pas vendeve europiane

Lajmi.net - 05.12.2017

Kryetari i Komisionit për Buxhet dhe Financa Lumir Abdixhiku ka kritikuar qeverinë e Kosovës sa i buxhetit. Thotë se ndryshe nga premtimet elektorale, rritja ekonomike e paraparë në tre vjetët e ...

Me kryetar të ri dhe pa prezencën e VMRO-së, filloi debati për buxhetin për vitin 2018

Alsat - 05.12.2017

Debati rreth projekt buxhetit për vitin 2018 ka filluar pa prezencën e opozitës. Seanca udhëhiqet nga deputeti i LSDM-së, Vasko Kovaçeski, i cili u emërua nga kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi.

Kusari Lila kërkon më shumë buxhet në fushën e drejtësisë

Lajmi.net - 05.12.2017

Deputetja e Alternativës, Mimoza Kusari Lila, duke folur në seancën ku po diskutohet për buxhetin e vitin 2018 ka folur sa i përket buxhetit të ndarë në fushën e drejtësisë.

Hoti: Projektbuxheti për vitin 2018 na kthen në vitin 2015

Lajmi.net - 05.12.2017

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se projektbuxhetin për vitin 2018 i prezantuar nga Qeveria e kthen Kosovën në vitin 2015.

Hamza: Rritja ekonomike 4.6 përqind në vitin 2018 – do të ketë rritje të pagave

Lajmi.net - 05.12.2017

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka prezantuar draft-buxhetin për vitin 2018. Ai ka thënë se ministria që drejton duke respektuar gjitha procedurat ligjore ka përgatit dhe aprovuar në Qeveri ...