TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Grusht shteti që ndryshoi raportet Turqi-Gjermani

DW - 17.07.2017

Raportet mes Ankarasë dhe Berlinit janë keqësuar në mënyrë dramatike prej tentativës për grusht shteti, para një viti. Por Turqia ka ftohur raportet edhe me BE dhe vendet tjera perëndimore.

Mbi një milion njerëz në Stamboll morën pjesë në tubimin për shënimin e njëvjetorit të tentativës për grusht-shtet

Idividi - 17.07.2017

Stamboll, 16 korrik 2017 (MIA) - Mbi një milion qytetarë të Turqisë morën pjesë në marshin grandioz që u mbajt mbrëmë i quajtur "Epopeja e fitores për demokraci" me të cilin u shënua përvjetori i ...

Erdogan: 15 korriku është një risi në historinë e demokracisë

Idividi - 17.07.2017

Ankara, 15 korrik 2017 (MIA) - Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, është shprehur se "15 Korriku është një risi në historinë e demokracisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në Turqi shënohet përvjetori i puçit të dështuar

Idividi - 17.07.2017

Stamboll, 15 korrik 2017 (MIA) - Në Turqi sot shënohet viti i parë i tentativës të pasuksesshme për grusht shteti. Sipas autoriteteve turke, organizata terroriste FETO e predikuesit mysliman Fetullah ...

Mesazhi zanor: Popullit turk i shfaqet papritur zëri i Erdoganit gjatë telefonatave

Republika - 17.07.2017

Njerëzit që kanë zhvilluar thirrje telefonike drejt telefonave celularë turq gjatë mbrëmjes së djeshme, kanë dëgjuar papritur në linjë zërin e presidentit Recep Tayyip ...

“Tradhëtarë!”, “Vrasës!”. Nata e gjatë e 15 korrikut: si u përgatit dhe pse dështoi puçi në Turqi?

Bota.al - 16.07.2017

Autobusët ndalen gjysmë kilometri para gjykatës: të burgosurit duhet të zbresin. Pjesën e fundit të rrugës duhet ta kalojnë në këmbë. Dy roje e fusin të burgosurin në mes, e shtyjnë, pranë tyre ...

Erdogan: Nëse Parlamenti e kërkon, do ta përkrah dënimin me vdekje

Flaka - 16.07.2017

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka paralajmëruar se nëse Parlamenti turk bën kërkesë për futjen e dënimit me vdekje do ta miratojë pa hezitim. Erdogan natën e kaluar, në një fjalim drejtuar ...

Dje në çdo telefonatë në Turqi u lajmërua fillimisht zëri i Erdoganit

Koha.net - 16.07.2017

Njerëzit që kanë zhvilluar thirrje telefonike drejt telefonëve celularë turq gjatë mbrëmjes së djeshme kanë dëgjuar një papritur në linjë zërin e presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Grusht shteti që ndryshoi raportet Turqi-Gjermani

Gazeta Tema - 17.07.2017

Raportet mes Ankarasë dhe Berlinit janë keqësuar në mënyrë dramatike prej tentativës për grusht shteti, para një viti. Por Turqia ka ftohur raportet edhe me BE dhe vendet e tjera perëndimore.

“Tradhtarëve do t’u pritet koka…”

Ina - 16.07.2017

Presidenti Recep Tayyip Erdogan është zotuar për t’ia prerë kokën tradhtarëve, në një fjalim emocional të mbajtur përpara mijëra personave, në përvjetorin e parë të grushtit të dështuar ushtarak.

Përkrahësit e Erdoganit morën leje nga Policia për marshin në Prishtinë

Zhurnal - 16.07.2017

Përkrahësit e Erdoganit morën leje nga Policia për marshin në Prishtinë Prishtinë, 16 korrik - Marshi i djeshëm në kujtim të përvjetorit të parë të dështimit të puçit në Turqi i organizuar nga Qendra ...

VIDEO/ “Pamjet e vrasjes së Erdoganit”, del traileri i filmit që burgosi regjizorin turk

BalkanWeb - 16.07.2017

Regjisori turk Ali Avci u arrestua pas publikimit të një filmi biografik për fëmijërinë e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Në këtë film të titulluar “Lideri”, regjisori tregon se si do të rridhnin ...

Del video e “vrasjes” së Erdoganit që burgosi regjisorin turk

Lajmi.net - 16.07.2017

Regjisori turk Ali Avci është arrestuar pas shfaqjes së trailerit te filmit “Zgjimi”, film ky i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi.

Erdogani do të mbështeste rifutjen e denimit me vdekje

DW - 16.07.2017

Përvjetori i dështimit të grusht shtetit në Turqi u shënua me festime dhe kërcënime. Presidenti Erdogan tha se do të mbështeste edhe rikthimin e denimit me vdekje.

Erdogan premton kthimin e dënimit me vdekje

Ora news - 16.07.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vazhduar akuzat ndaj Bashkimit Evropian, duke thënë se Turqia duhet të shkojë drejt rrugës së vet. Ai ka premtuar se do të kthejë në fuqi ligjin për ...

Erdogan sulmon BE-në, premton ta kthej dënimin me vdekje

Lajmi.net - 16.07.2017

Presidenti i Turqisë Tayyip Erdogan, vazhdon të sulmojë Bashkimin Evropian. Erdogan, i cili ishte në ceremoninë e hapjes për një memorial kushtuar afërsisht 250 njerëzve që vdiqën gjatë grushtshtetit ...

Droni ndërpreu shkurt fjalimin e Erdoganit

Zeri - 16.07.2017

Droni me kamerë u rrëzua derisa presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, mbante fjalim para Parlamentit turk me anë së cilit është shënuar një vjetori i grusht shtetit të dështuar ushtarak.

Përkrahësit e Erdoganit morën leje nga Policia për marshin në Prishtinë

Gazeta Express - 16.07.2017

Marshi i djeshëm në kujtim të përvjetorit të parë të dështimit të puçit në Turqi i organizuar nga Qendra Liberal Demokrate, në sheshin kryesor të Prishtinës, kishte qenë aktivitet i paralajmëruar në ...

Erdogani do të mbështeste rifutjen e dënimit me vdekje

Gazeta Express - 16.07.2017

Përvjetori i dështimit të grusht shtetit në Turqi u shënua me festime dhe kërcënime. Presidenti Erdogan tha se do të mbështeste edhe rikthimin e denimit me vdekje.

Policia turke arreston regjizorin Ali Avci

ABC News - 16.07.2017

Policia turke ka arrestuar regjizorin Ali Avci i cili ka prodhuar së fundmi dy filma që cilësohen si të papërshtatshm, mbi presidentin Erdogan. Nuk përfundojnë arrestimet në Turqi.

Një vit pas grushtit, Erdogan: Pa mëshirë për tradhtarët

Top Channel - 16.07.2017

“Për tradhtarët nuk ka mëshirë”, deklaroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në përvjetorin e parë të grushtit të dështuar të shtetit në vend. Në fjalimin e tij, kreu i shtetit kërcënoi “t’u priste ...

Ja çka ndodhi mbrëmë në telefonat e turqve

Zhurnal - 16.07.2017

Ja çka ndodhi mbrëmë në telefonat e turqve Loading... Shfrytëzuesit e telefonave mobil mbrëmë në Turqi rreth mesnatës janë befasuar kur në vend të ziles që tregon lidhjen kanë dëgjuar porosinë me zë ...

CIVIL dënon përvjetorin e mbajtur në Shkup për grushtetin në Turqi

Telegrafi - 16.07.2017

Ambasada e Turqisë në Maqedoni dje ka organizuar përvjetorin e grusht shtetit në Turqi, të quajtur si ”fitore ndaj demokracisë”. Në këtë ngjarje kanë marrë pjesë edhe tre ministra nga Qeveria e ...

CIVIL kundër shënimit të përvjetorit të puçit që ndodhi vitin e kaluar në Turqi

Ina - 16.07.2017

Organizata joqeveritare CIVIL në Shkup ka reaguar ashpër kundër sh ënimit t ë 15 korrikut në Maqedoni, duke kundërshtuar pushtetin aktual të Erdogan. Ja komunikata e plotë: Shkelja e të drejtave të ...

Pas një viti zbulohet dicka e madhe që ndodhi në 90 mijë xhamia në natën e puçit në Turqi (VIDEO)

Ina - 16.07.2017

Pas një viti nga tentim- puçi sot në 1 vjetorin e saj është zbuluar diçka e madhe që ka ndodhur në natën e trazirave në gjithë Turqinë. Sipas mediave turke në natën e tentim-puçit, kur edhe ...

Erdogan, fjalim emocionues në përvjetorin e grushtit të shtetit

Top Channel - 15.07.2017

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan i adresoi një fjalim mjaft emocional dhjetra mijëra njerëzve që morën pjesë në përkujtimin e 1 vjetorit të grushtit të dështuar të shtetit.

Spastrimet pas grushtit të shtetit në Turqi dhe ushtria personale e Erdoganit

Gazeta Tema - 15.07.2017

Presidenti turk ka spastruar brutalisht radhët e ushtrisë dhe po ndërton një ushtri të re me mbështetës të çuditshëm Nga LLeela Jacinto* 13 korrik 2017 – Një vit pas tentativës së dështuar grushtit ...

Marsh në Prishtinë në mbështetje të Erdoganit

Evropaelire - 15.07.2017

Në përvjetorin e parë të përpjekjes së dështuar të grushtshtetit në Turqi, kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan, në Kosovë është organizuar një ecje [marsh] në sheshin kryesor në Prishtinë.

Përmbledhje e KTV-së në njëvjetorin e tentim-puçit turk

Koha.net - 15.07.2017

Më 15 korrik të vitit të shkuar, një fraksion i ushtrisë u përpoq të përmbyste qeverinë e Recep Tayyip Erdoganit. Mbrëmjen e 15 korrikut përpjekja dështoi, derisa që nga ajo kohë asnjëherë nuk janë ...

Njëvjetori i tentim-puçit në Turqi, Stoltenberg: Të papranueshme përpjekjet për minimin e demokracisë

Koha.net - 15.07.2017

Në njëvjetorin e puçit të dështuar në Turqi, shefi i Aleancës Veri-atlantike tha sot se çdo përpjekje për minimin e demokracisë në ndonjë vend anëtar të NATO-s është i papranueshëm.

“Ekzekutimi i Erdoganit”, arrestohet regjisori i njohur turk (Video)

Almakos - 15.07.2017

Regjisori turk Ali Avci është arrestuar pas shfaqjes së trailerit te filmit “Zgjimi”, film ky i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi.

Marshi në Prishtinë

Evropaelire - 15.07.2017

Në përvjetorin e parë të përpjekjes së dështuar të grusht-shtetit në Turqi, kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan, në Kosovë është organizuar një ecje [marsh] në sheshin kryesor në ...

“Ekzekutimi i Erdoganit dhe i familjes”, arrestohet regjisori turk (VIDEO)

Durres Lajm - 15.07.2017

Është arrestuar regjisori i njohur turk Ali Avci, pas shfaqjes së trailerit të filmit “Zgjimi”, i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi.

Përvjetori i “tentim-puçit” - Gulen godet Erdoganin për shkelje të drejtave të njeriut

Gazeta Express - 15.07.2017

Fethullah Gulen ka folur edhe një herë për shkeljen e të drejtave të njeriut në Turqi. Veprimet e tilla, sipas tij kryhen nga vetë qeveria ...

Marsh në Prishtinë në përkrahje të Erdoganit në njëvjetorin e dështimit të puçit në Turqi

Gazeta Express - 15.07.2017

Marshi “Solidarizmi për Demokracinë” në përkujtim të 1 vjetorit të tentim grusht-shtetit në Turqi është mbajtur në sheshin “Zahir Pajaziti" Një marsh i tilli është mbajtur dje edhe në ...

Në çdo telefonatë në Turqi, dje u lajmërua zëri i Erdoganit

Telegrafi - 16.07.2017

Njerëzit që kanë zhvilluar thirrje telefonike gjatë mbrëmjes së djeshme, kanë dëgjuar papritur zërin e presidentit Recep Tayyip Erdogan. Lexo po ashtu: Erdogan, fjalim emocionues në përvjetorin e ...

Jo vetëm nga toka, ja si ruhet Erdogani në qiell! (FOTO)

Antpress - 15.07.2017

Presidenti i Turqisë Regjep Tayip Erdogan ka publikuar disa foto në profilin e tij në facebook, ku tregohet se si ai ruhet nga ajri. Përveҫ forcave të shumta të cilat e ruajnë Presidentin në tokë, ...

Analiza e Deutsche Welle për Turqinë

ABC News - 17.07.2017

Në një analizë të gjatë, Deutsche Velle shkruan se si kanë ndryshuar marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gjermanisë pas grushtit të dështuar të shtetit një vit më parë.

Video/ ‘Vrasja e Erdoganit’, del traileri i filmit që burgosi regjizorin turk

Mapo - 16.07.2017

Foto 1 nga 1 Regjisori turk Ali Avci, u arrestua pas publikimit të një filmi biografik për fëmijërinë e Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan. Në këtë film të titulluar “Zgjimi”, regjisori tregon se si ...

Del video e 'vrasjes' së Erdoganit që burgosi rregjizorin turk

Zeri - 16.07.2017

Regjisori turk Ali Avci është arrestuar pas shfaqjes së trailerit te filmit “Zgjimi”, film ky i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi.

Erdogani do të mbështeste rifutjen e dënimit me vdekje

Gazeta Tema - 16.07.2017

Përvjetori i dështimit të grusht shtetit në Turqi u shënua me festime dhe kërcënime. Presidenti Erdogan tha se do të mbështeste edhe rikthimin e denimit me vdekje.

Erdogan premton kthimin e dënimit me vdekje

Evropaelire - 16.07.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vazhduar akuzat ndaj Bashkimit Evropian, duke thënë se Turqia duhet të shkojë drejt rrugës së vet. Ai ka premtuar se do të kthejë në fuqi ligjin për ...

Droni ndërpreu shkurt fjalimin e Erdoganit

Antpress - 16.07.2017

Droni me kamerë u rrëzua derisa presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, mbante fjalim para Parlamentit turk me anë së cilit është shënuar një vjetori i grusht shtetit të dështuar ushtarak.

Erdogan: Pa mëshirë për tradhtarët

Flaka - 16.07.2017

“Për tradhtarët nuk ka mëshirë”, deklaroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në përvjetorin e parë të grushtit të dështuar të shtetit në vend. Në fjalimin e tij, kreu i shtetit kërcënoi “t’u priste ...

Ja çka ndodhi mbrëmë në telefonat e turqve

Lajm - 16.07.2017

Shfrytëzuesit e telefonave mobil mbrëmë në Turqi rreth mesnatës janë befasuar kur në vend të ziles që tregon lidhjen kanë dëgjuar porosinë me zë të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, transmeton ...

CIVIL kundër shënimit të përvjetorit të puçit që ndodhi vitin e kaluar në Turqi

Zhurnal - 16.07.2017

CIVIL kundër shënimit të përvjetorit të puçit që ndodhi vitin e kaluar në Turqi Shkup, 16 korrik - Organizata joqeveritare CIVIL në Shkup ka reaguar ashpër kundër shënimit të 15 korrikut në Maqedoni, ...

Erdogan, fjalim emocionues në përvjetorin e grushtit të shtetit

Lajmi.net - 15.07.2017

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan i adresoi një fjalim mjaft emocionues dhjetra mijëra njerëzve që morën pjesë në përkujtimin e 1 vjetorit të grushtit të dështuar të shtetit.

Spastrimet pas grushtit të shtetit në Turqi dhe ushtria personale e Erdoganit

Albeu.com - 15.07.2017

Presidenti turk ka spastruar brutalisht radhët e ushtrisë dhe po ndërton një ushtri të re me mbështetës të çuditshëm Nga LLeela Jacinto* 13 korrik 2017 – Një vit pas tentativës së dështuar grushtit ...

Marsh në Prishtinë në mbështetje të Erdoganit

Ina - 16.07.2017

Në përvjetorin e parë të përpjekjes së dështuar të grushtshtetit në Turqi, kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan, në Kosovë është organizuar një ecje [marsh] në sheshin kryesor në Prishtinë.

“Ekzekutimi i Erdoganit”, arrestohet regjisori i njohur turk (Video)

Telegrafi - 15.07.2017

Regjisori turk Ali Avci është arrestuar pas shfaqjes së trailerit te filmit “Zgjimi”, film ky i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi.