TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rama: Meta, teori konspiracioni kundër Shqipërisë e Kosovës

ABC News - 11.01.2019

Meta ka ndërmarrë një inkursion anti-kushtetutes dhe po përdor rastin e Gent Cakajt kundër Presidentit të Kosovës e kryeministrit të Shqipërisë duke ngritur një teori konspiracioni anti-shqiptare.

Edi Rama tregon se çfarë raportesh ka me Albin Kurtin pas tensioneve për Cakajn

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur për herë të parë në lidhje me raportet e tij me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin pas tensioneve të krijuar lidhur me propozimin e tij ...

Rama justifikon Cakajn: Pse nuk kishte Certifikatën e Sigurisë

Albeu.com - 11.01.2019

I ftuar në emisionin "Zone e Lirë" me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për ngërcin e tij me Presidentin Meta pas refuzimit të dekretimit të Genc Cakaj, si Ministër i Jashtëm.

Rama për rastin Cakaj: Meta është angazhuar në krim ndaj diturisë dhe pastërtisë së tij

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe një herë për mosakreditimin e Gent Cakaj në pozitën e Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë. “Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ...

Pse nuk e shkarkoni Ilir Metën? Rama jep përgjigjen e papritur, zbulon arsyen

SOT - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në 'Zonë e Lirë', kryeministri Rama shpërtheu në akuza kundër presidentit Meta. Nisur nga këto akuza drejtuesi i emisionit Arjan Çani e pyeti se pse nuk e shkarkon Ilir Metën.

Rama shpërthen kundër Metës: Ka kryer një krim!

SOT - 11.01.2019

Kryeministri Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin 'Zonë e Lirë', tha se Ilir Meta ka kryer një krim, kjo pasi sipas kreut të ekzekutivit Meta ka njollosur kandidatin për ministër të Jashtëm, ...

Ish-ministrja e Integrimit, tre vjet në detyrë pa certifikatë sigurie

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në “Zonë e Lirë”, tha se edhe ish-ministrja e LSI, Klajda Gjosha ka punuar 3 vite si ministre Integrimi pa certifikatë sigurie, sikundër edhe Edmond Panariti kur ishte ...

“Popullit të marri armët”, Rama: Presidenti ndalohet të ketë opinione…

Mapo - 11.01.2019

Mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë” ka qenë i ftuar kryeministri Edi Rama, prej nga ku ka folur mbi debatin me Presidentin Ilir Meta mbi mos dekretimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të ...

Deda: Gent Cakaj u refuzua në Shqipëri, pse ishte shqiptar i Kosovës dhe kishte arsim superior (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Deputeti i Alternativës në Kuvendin e Kosovës, Ilir Deda ka thënë se rezistimi për dekretimin e Cakajt në krye të diplomacisë shqiptare, ka lidhje me një antikosovarizem që ekziston në Shqipëri.

Rama: Meta e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta, i cili shprehej ndër të tjera se Gent Cakaj kishte marrë brenda 24 orësh certifikatën e sigurisë.

”Meta mund ta kthejë Presidencën në çizme… Certifikatën e tij e mori në pak orë”

Java News - 11.01.2019

Mbrëmjen e kësaj të premteje, në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan, Kryeministri Edi Rama iu përgjigj pyetjes së gazetarit Arian Çani, se përse nuk e shkarkon Presidentin Ilir Meta, meqë pretendon ...

Mosdekretimi i Cakajt/ Duma: Vendimi i Metës kushtetues

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm ka përplasuar Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama. Pas replikave të një dite më parë Meta e Rama kanë vijuar akuzat në ...

Sulmet ndaj Ilir Metës nuk janë argument kundër qëndrimeve të Presidentit

Respublica - 11.01.2019

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i Shqipërisë në vitin 2017. Mandati tij mbaron në vitin 2022. Deri atëherë Shqipëria ka formalisht dy palë zgjedhje: së pari janë zgjedhjet lokale të vitit 2019 ...

Rama: S’dua konflikt institucional, Meta humbi betejën politike

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama tha se nuk dëshiron konflikt institucional mes kryeministrisë dhe presidencës. I ftuar në emisionin ‘Zonë e lirë’ kryeministri tha se Meta është angazhuar në një krim ndaj ...

Pse e ke kaq shumë xhan Gent Cakajn? Rama: Po përdoret!

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” është ndalur sërish te mosdekretimi i Gent Cakajt në krye të ministrisë së Jashtme nga Presidenti, Ilir Meta.

Pse nuk e shkarkon Metën? Ja si përgjigjet Rama

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Qeverisë Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga kreu i shtetit, Ilir Meta.

Shqipëri: Krizë institucionale presidencë - kryemninistri?

DW - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.

‘Cakaj’, Rama: Mos e merrni seriozisht reagimin e Metës në FB

BalkanWeb - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zone e Lirë’ me Arian Çanin, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për refuzimin e dekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm nga presidenti Ilir Meta.

"Po ndodhin korrigjime të përgjithshme të kufijve"/ Gazetari ngre dyshime të forta për Cakajn: Kush ja tha?

SOT - 11.01.2019

Gazetar i njohur në Kosovë dhe kryeredaktor i Epoka e Re, Sadik Zeqiri në një postim në rrjetet sociale ka reaguar mbi debatin e hapur në Shqipëri mbi emërimin e ministrit të ri të Jashtëm.

Rama bën publik një tjetër sekret për Metën: Ka në tavolinë informacion nga shërbimet e huaja që vërtetojnë ...

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’, Rama u shpreh se Meta si kryetar Kuvendi e ka marrë brenda disa orësh certifikatën e sigurisë për një aktivitet ku duhej të shkonte.

Arjan Çani-Ramës: Pse nuk e shkarkon Metën? Përgjigjet Rama

Gazeta Tema - 11.01.2019

Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë” ka komentuar situatën e krijuar mes Kryeministrisë dhe Presidencës, pas mosdekretimit të Gent Cajkës nga Ilir Meta. I pyetur se pse nuk e shkarkon, Rama u shpreh se ...

Aludon për tradhti kombëtare të Ramës, Tritan Shehu në “Top Talk”: Të dorëhiqet!

Top Channel - 11.01.2019

24 orët e fundit janë dominuar nga “ping-pongu” i qëndrimeve president-kryeministër për çështjen e mosdekretimit të Genti Cakajt në postin e ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë.

Rama i nxjerr “sekretin” Ilir Metës: Ai e mori ceritifikatën e sigurisë për vete në më pak se 24 orë

Gazeta Tema - 11.01.2019

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë”, kreu i qeverisë ka komentuar konfliktin e ndezur së fundmi mes tij dhe presidentit të vendit, Ilir Meta, i cili nisi me disa postime në rrjetet ...

Dy herë janë shumë!

Gazeta Tema - 11.01.2019

Mero Baze Për të gjithë ata që u shqetësuan dje nga Letra e Baton Haxhiut, ndaj mikut më të ngushtë të familjes së tij, Ilir Meta, sot kanë rastin të qetësohen, pasi keni lexuar letrën e Ilir Metës ...

Bushati: Meta flet në emër të opozitës

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt nga ana e Presidentit Meta është komentuar edhe nga deputeti i PS-së Ervin Bushati. Përshpejtimi i procedurave për dhënien e certifikatës së sigurisë për Gent Cakajn i kanë ...

Ekskluzive/ 30 dosjet e para që do fusin Ilir Metën në burg

Shqipmedia - 11.01.2019

Grupi i parë prej 30 dosjesh përfshin disa nga veprimtaritë korruptive të Ilir Metës të shtrirë në 28 vite, në dosje përfshihen vjedhjet në buxhetin e shtetit, plaçkitjet e pasurive publike, lidhjet ...

Cakaj, Këshilli i Ambasadorëve-Ramës: Rivlerëso kandidaturën

BalkanWeb - 11.01.2019

Pas debatit që shkaktoi mosdrektimi nga Presidenti Ilir Meta i Gent Cakajt në postin e Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, vjen një reagim nga Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë.

Mosdekretimi i Cakajt, Lubonja: Meta, meriton të përshëndetet

BalkanWeb - 11.01.2019

Analisti Fatos Lubonja në në lidhje me studion e lajmeve në News 24 ka komentuar mosdekretimin e Gent Cakajt nga presidenti, Ilir Meta. “Një akt nga ana e presidentit, që meriton të përshëndetet për ...

Këshilli i Ambasadorëve: Rama nuk bëri transparencë për shkarkimin e Bushatit

Mapo - 11.01.2019

Pas debatit që shkaktoi mosdekretimi nga Presidenti Ilir Meta i Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm, ka ardhur reagimi nga Këshilli i Ambasadorëve ...

DSIK i përgjigjet Metës: Certifikata e sigurisë së Cakajt, sipas ligjit

Top Channel - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta i kërkoi sot kryeparlamentarit Gramoz Ruçi ngritjen e një Komisionit Parlamentar Hetimor, pasi Kreu i Shtetit ka dyshime të forta për mënyrën si u krye pajisja me çertifikatë ...

Kikia: Cakaj, emërim i sponsorizuar për Ministrinë e Jashtme

ABC News - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm ka përplasur Kryeministrin dhe Presidentin i vendit. I ftuar në ABC News, gazetari Mentor Kikia, tha se Genti Cakaj është emër i sponsorizuar.

Mosdekretimi i Cakajt/ Haradinaj befason gazetarët, komenton përplasjen Rama-Meta

SOT - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është pyetur nga gazetarët për përplasjen tashmë institucionale mes Presidentit Meta dhe kryeministrit Rama lidhur me mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e ...

Komisioni Hetimor për Gent Cakajn, opozita: Drejtues të jemi ne, do hetojmë edhe rolin e Ramës

Gazeta Express - 11.01.2019

Opozita dorëzoi në Kuvend kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor që do të verifikojë nëse DSIK e ka zbatuar ligjin për pajisjen e zëvendësministrit të jashtëm Gent Cakaj me certifikatë ...

Kuvendi i Shqipërisë nuk mund ta rrëzojë vendimin e Metës për Gent Cakajn (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, nuk mund ta mëzojë mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtë të Shqipërisë, nga ana e Ilir Metës. Këtë e ka thënë avokati Jordan Daci.

Haradinaj s’e komenton mos-dekretimin e Cakajt: Metën e ka shumë mik

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj nuk e ka komentuar mos-dekretimin e Gent Cakajt si ministër për Evropë dhe Punë të Jashtme të Shqipërisë. I pari i qeverisë ka thënë se e do Shqipërinë dhe Metën e ka ...

Haradinaj nuk pranon të komentojë mosdekretimin e Cakajt

ABC News - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk ka pranuar të komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.

VIDEO/ Ja si zëdhënësi i Metës fabrikoi të pavërtetën për Gent Cakajn

Java News - 11.01.2019

Nga Alteo Hysi/ Presidenti i Republikës ka vendosur të mosdekretojë emërimin e Gent Cakajt si Ministër i punëve të Jashtme të Shqipërisë, me arsyetimin se gjatë ushtrimit të detyrës së tij si ...

Refuzimi i Cakajt, Haradinaj refuzon të shprehet: Metën e kam mik

BalkanWeb - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj ka refuzuar që të përfshihet në debatin në distancë që shkaktoi mosdekretimi i Gent Cakajt nga presidenti Ilir Meta në postin e ministrit të Jashtëm.

Deklarata e Gent Cakajt për ndryshimin e kufijve në Ballkan, për të cilën supozohet se presidenti Meta nuk e dekretoi ...

Telegrafi - 11.01.2019

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e kishte propozuar Gent Cakajn për ministër të Punëve të Jashtme, por qëndrimet e tij rreth ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimorë në një emision televiziv ...

Haradinaj nuk e komenton mosdekretimin e Gent Cakajt

Telegrafi - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt për ministër të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, nga ana e Presidentit Ilir Meta pas propozimit të kryeministrit Edi Rama, ka ngjallur reagime dhe debate të shumta në të ...

Loja politike e rastit ‘Cakaj’, kjo është e vërteta e mos-dekretimit nga Meta

Lajmi.net - 11.01.2019

Përplasja mes presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama, për rastin ‘Cakaj’ ka filluar të eskalojë. Deklaratat e ashpra vijnë pasi Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakajt si ...

Ndizet përplasja mes Ramës dhe Metës, gazetari i Top Channel propozim: Ministër i Jashtëm nga opozita? Pse jo, kam dy ...

SOT - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm, pas shkarkimit të Ditmir Bushatit ka ndezur sërish përplasjet mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta.

“Kufijtë”/ Gjosha pyet Cakajn: Në ç‘dokument të BE e ke lexuar?

BalkanWeb - 11.01.2019

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha përmes një posti në rrjetin social “Facebook” ka shkruar për emrin e Gent Cakajt, i cili u zgjodh nga Rama për të drejtuar ministrinë e Europës dhe Punët e ...

Ramush Haradinaj për refuzimin e Cakajt: Metën e kam mik por…

Durres Lajm - 11.01.2019

Teksa politika shqiptare "zien" për vendimin e Presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të Jashtëm, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka refuzuar që të komentojë ...

Haradinaj nuk flet për mosdekretimin e Gent Cakajt, thotë se Metën e ka shumë mik

Gazeta Express - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj ka refuzuar t’i bashkohet debatit më të madh ditëve të fundit në Kosovë dhe Shqipëri se a duhet pasi presidenti Ilir Meta refuzoi ta dekretonte si kryediplomat të ...

Nuk ndalet Meta, ja hapi i radhës ndaj Gent Cakajt

SOT - 11.01.2019

Presidenti kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacioneve të Klasifikuara, DSIK Kërkesa i është drejtuar kryetarit të ...

Haradinaj s’përzihet për Gent Cakajn, thotë se e ka shumë mik Ilir Metën

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk ka dashur ta komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm të Shqipërisë, nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.

Haradinaj “nuk përzihet në emërimet në Qeverinë e Shqipërisë”

Koha.net - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot nuk është deklaruar rreth “rastit Cakaj” në Shqipëri, raporton KTV . “Nuk kam të drejt të përzihem në nominimet e Qeverisë të Shqipërisë ka thënë Haradinaj ...

Rasti i Gent Cakajt/ Meta kërkesë Ruçit, kërkon hetim parlamentar

SOT - 11.01.2019

Presidenti kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacioneve të Klasifikuara, DSIK Kërkesa i është drejtuar kryetarit të ...

“Cakaj”, Haradinaj: Nuk përzihem në emërimet e qeverisë shqiptare, Metën e kam mik por këto nuk janë tema që mund t’i ...

Gazeta Tema - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk pranon të komentojë zhvillimet politike në Shqipëri, pas mosdekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të Jashtëm.