TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Drejt zgjedhjeve të parakohshme

Evropaelire - 21.07.2019

Institucionet e Kosovës nuk kanë ndërmarrë ende asnjë veprim për qartësimin e gjendjes pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës.

Zvarritja e mbajtjes së zgjedhjeve bllokon punën e institucioneve të vendit

Lajmi.net - 21.07.2019

Analistët politikë thonë se nuk ka hapësirë, e as legjitimitet që koalicioni PAN, të propozojë kandidat të dytë për kryeministër. Edhe partitë politike janë të gatshme për zgjedhje te reja, ashtu si ...

Një profil ndryshe i Ramush Haradinajt: Një politikan i llastuar apo shtetar i parealizuar?

Gazeta Tema - 21.07.2019

Nga Ylli Pata Sapo erdhi për herë të dytë nga Haga ku u shpall i pafajshëm për të njëjtën dosje, atë të vrasjes apo torturimit të kundërshtarëve të UÇK-së në vitin 2012, Ramush Haradinaj tha se i ...

Haradinaj dha dorëheqje, por sot prapë në punë

Alsat - 21.07.2019

Edhe pse dy ditë më parë lajmëroi dorëheqjen e tij si kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj sot ka vazhduar me agjendën, duke u shfaqur në përurimin e shtatores së atdhetarit, Shejh Mihedin Shehu, ...

NISMA mbledhje të jashtëzakonshme të Kryesisë, flasin për dorëheqjen e Haradinajt dhe Specialen

Gazeta Express - 21.07.2019

Sekretari i NISMA’s Socialdemokrate, Endrit Shala, ka konfirmuar se sot në orën 17 do ta mbledhin Kryesinë në një takim të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes së Kryeministrit dhe ftesave të Gjykatës ...

Mbretëria Shqiptare reagon lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt: Përgjegjësinë për paqe e ndajmë si një komb

Medial - 21.07.2019

15:02, 21 Korrik 2019 Lidhur me dorëheqjen e Kryeministrit Ramush Haradinaj, pas ftesës ndaj tij nga Gjykata Speciale për tu intervistuar si i dyshuar, ka reaguar edhe Mbretëria Shqiptare.

Reagimi i DioGuardit për dorëheqjen e Haradinajt

Botasot - 21.07.2019

Themeluesi dhe udhëheqësi i Lobit të parë dhe të vetëm i shqiptarëve, në Uashington - Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, ish kongresmeni republikan e Nju Jorkut, Joe DioGuardi, në një dekleratë, ka ...

Princi Leka reagon për ftesën e Speciales për Haradinajn

Koha.net - 21.07.2019

Princi Leka ka komentuar dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, pas ftesës që ka marrë nga Gjykata Speciale. Ai ka thënë se krenohet me Haradinajn dhe i është rritur ndjenja e ...

Haradinaj dha dorëheqjen, por sot në punë. Në detyrë derisa të ikë në Hagë

Top Channel - 21.07.2019

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër i Kosovës dy ditë më parë, por vijon të jetë në detyrë. Sot ai vazhdoi me axhendën e tij dhe morri pjesë në një akademi përkujtimore në Rahovec.

Dorëheqja e Ramushit si “shigjetë”!

Botasot - 21.07.2019

Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, realisht paraqet tërheqje mbrapa të “shtizës së shigjetës”, me qëllim për ta gjuajtur cakun sa më larg në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, ...

Kryediplomati malazez: Me largimin e Haradinajt, Thaçi e Vuçiq marrin më shumë hapësirë në negociata

Gazeta Express - 21.07.2019

Kryediplomati i Malit të Zi, Srđan Darmanovic thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata. Thekson se kjo situatë mund të ndikojë në skenarin e ri ...

Dorëheqja e Haradinajt dhe paralelet opozitare me Ramën

SOT - 21.07.2019

Dorëheqja e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, u përcoll në kohë reale në tërë mjediset shqiptare. Në se cilin prej vendeve shqipfolëse, u vlerësua akti i tij dhe në jo pak raste u lartësua, ...

Dorëheqja e Haradinajt: Vuçiç e quan ‘mashtrim politik’

Ina - 21.07.2019

Pas dorëheqjes nga posti i Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, pati reagime të shumta nga ana e shumë personaliteteve. Në këto reagime nuk mungon as ajo e Presidentit të Serbisë, Aleksandar ...

Pse SHBA vlerësojnë dorëheqjen e Haradinajt?

SOT - 21.07.2019

Dje Departamenti Amerikan i Shtetit (ministria e Jashtme e SHBA-ve) kumtoi vlerësimin dhe mbështetjen e tij për aktin e dorëheqjes një ditë më parë të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.

Gjukanoviçi i druhet Haradinajt pas kthimit nga Gjykata Speciale

Gazeta Express - 21.07.2019

Drejtori i Qendrës për Politika të Jashtme, Dragan Gjukanoviç, ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj i cili u ftua si i dyshuar nga Gjykata Speciale, dhe serbit që u ...

Avdyli “godet” Haradinajn, ia përmend edhe Listën Serbe: Është dashur të përlotesh kur je ..

Botasot - 21.07.2019

Njohësi i çështjeve politike, Ajet Avdyli, ka reaguar pas dorëheqjes së Ramush Haradinaj, nga posti i kryeministrit të Kosovës. Avdyli përmes një postimi në Facebook, po ashtu, ka komentuar përlotje ...

Zeka: Nuk i dëshirojë asgjë të keqe Ramushit, por jam gëzuar për rrëzimin e kësaj qeverie

Botasot - 21.07.2019

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Milaim Zeka, ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj duke thënë se 95 përqind prej atyre që po shprehen se gjoja po ju dhimbset Ramush Haradinaj, 24 ...

AAK ia sheh hajrin dorëheqjes së Haradinajt nga posti i kryeministrit

Lajmi.net - 20.07.2019

Kjo pasi që në këtë parti si rrjedhojë e vendimit të Haradinajt, u anëtarësuan 250 anëtarë të rinj, shkruan lajmi.net. Këtë e ka bërë të ditur nga zyrtari i AAK-së në Pejë, Ali Berisha.

Nga viti 2008, asnjë qeveri s’arriti të përfundojë mandatin e plotë

Botasot - 20.07.2019

Përveç kritikave për mospunë të mjaftueshme, katër qeveritë pas shpalljes së pavarësisë e kanë një të përbashkët tjetër. Asnjëra prej tyre nga ka arritur që ta çojë deri në fund mandatin katër-vjeçar.

Dorëheqja e Ramushit na i shtoi 250 anëtarë – thotë zyrtari i AAK’së

Gazeta Express - 20.07.2019

Gjatë ditës së premte, kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit. E gjitha kjo ndodhi për shkak se ai u ftua për intervistim nga Gjykata ...

Një ditë pas dorëheqjes së Haradinajt, 250 pejanë i bashkohen AAK-së

Telegrafi - 20.07.2019

Një ditë pas vendimit të kryeministrit të Qeverisë së Kosovës Ramush Haradinaj, për të dhënë dorëheqje të parevokueshme nga posti, si pasojë e një ftese të arritur për të nga Gjykata e Specializuar ...

Flet edhe avokati Arianit Koci për Gjykatën Speciale: Drejtësi e padrejtë

Botasot - 20.07.2019

Edhe avokati Arianit Koci ka folur për Gjykatën Speciale, të cilën e quan “drejtësi të padrejtë”. Koci përmes një postimi në Facebook, thotë se, njëherë filloj me Tribunalin e Hagës, pastaj me UNMIK, ...

Skenarët e mundshëm për Kosovën, pas dorëheqjes së Haradinajt

Gazeta Express - 20.07.2019

Njohësit e çështjeve kushtetuese: Viti 2005 nuk mund të përsëritet, me Haradinajn bie e gjithë qeveria – raporton T7 Pasi Ramush Haradinaj lexoi letrën e dorëheqjes, posti i kryeministrit së Qeverisë ...

Çfarë thonë në fshatin e Haradinajt, pasi ai u ftua për të tretën herë në Hagë

Lajmi.net - 20.07.2019

Sipas tyre, ftesa ishte e tepërt, derisa besojnë në pastërtinë e bashkëvendësit të tyre. Haradinaj pritet që të hënën të dorëzojë letrën e dorëheqjes tek presidenti Thaçi.

A do ta shfrytëzoj Thaçi vakumin politik për ndarjen e Kosovës?!

Botasot - 20.07.2019

Gjatë ditës së premte, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit të vendin. Këtë e ka bërë të ditur vet Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, në një konferencë për media.

Qytetarët, dorëheqjen e Haradinajt e vlerësojnë të matur, por qeverisjen e tij e quajnë skandaloze

Koha.net - 20.07.2019

Dorëheqja e parevokueshme e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, përveç skenës politike, ka zënë në befasi edhe qytetarët e vendit. Ata thonë se vendimi i kryeministrit Haradinaj për ta lënë ...

Çfarë ndodh pas dorëheqjes së Haradinajt?!

Durres Lajm - 20.07.2019

Dorëheqja e kryeministrit, Ramush Haradinaj ka shkaktuar pikëpytje të mëdha në skenën politike të Kosovës, ndërsa ende nuk dihet se çfarë do të ndodh me fatin e qeverisë.

Dy pika loti u panë në sytë e Ramush Haradinajt

Botasot - 20.07.2019

Me lot në sy Ramush Haradinaj ka paralajmëruar dorëheqjen e parevokueshme nga posti i kryeministrit të Republikës së Kosovës. Haradinajn jemi mësuar ta shohim si njeri të fuqishëm, i cili çon pesha ...

Çfarë thonë në katundin e Haradinajt, pas dorëheqjes së kryeministrit

Gazeta Express - 20.07.2019

Bashkëvendësit e Haradinajt, të mllefosur nga ftesa e Speciales, përkrahin dorëheqjen e tij, raporton T7 Nga kjo kullë, Ramush Haradinaj, si kryeministër, dërgoi selame të mëdha, që të mos preken ...

Vuçiqi e quan dorëheqjen e Haradinajt trik politik për të fituar popullaritet

Koha.net - 20.07.2019

Serbisë iu desh pak kohë të reagojë ndaj dorëheqjes së Ramush Haradinajt. Por, sipas presidentit të vendit, Aleksandar Vuçiq, dorëheqja e Ramush Haradinajt është një mashtrim politik dhe, ...

Dorëheqjen e Haradinajt, analistët po e vlerësojnë të qëllimshme dhe për përfitime elektorale

Koha.net - 20.07.2019

Befasisht, Kryeministri Ramush Haradinaj dha dorëheqje të premten në mbledhjen e Qeverisë. Arsye për këtë, ai tha se është ftesa që ka marrë nga Gjykata Speciale.

Opozita thotë se janë gati për zgjedhje të reja më shumë se asnjëherë - LDK e VV të gatshme për qeverisje të përbashkët

Koha.net - 20.07.2019

Zgjedhje të reja po vazhdojnë të kërkojnë partitë opozitare, pas dorëheqjes së kryeministri, Ramush Haradinaj. Lidhja Demokratike e Kosovës e Lëvizja Vetëvendosje, kanë kërkuar edhe një herë nga ...

Pas dorëheqjes së Haradinajt, të gjithë presin vendimin e presidentit Thaçi

Evropaelire - 20.07.2019

Spektri politik në Kosovë është në pritje të vendimit që mund të marrë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit.

Dorëheqja e Haradinajt, vendimi për zgjedhje në duart e Thaçit

Zeri - 20.07.2019

Për herë të dytë, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i tij i kryeministrit. Në mars të vitit 2005 , Haradinaj kishte dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit pas aktakuzës së parë të ngritur ...

Reagon edhe Princ Leka për dorëheqjen, ja si e quan Haradinajn

Botasot - 20.07.2019

Për dorëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj dhe ftesën nga Gjykata Speciale, ka reaguar edhe Princ Leka. Ai ka thënë se me trishtim e ka marrë lajmin për dorëheqjen e Haradinajt, të cilin e ka ...

"Krenohem me ty Ramush", edhe Princ Leka në krah të Haradinajt

Albeu.com - 20.07.2019

Edhe trashëgimtari i fronit mbretëror, Princ Leka II reagon pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt dhe thirrjes së tij në Gjykatën e Hagës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Leka Zogu shpreh ...

Reagon edhe Lola, bashkëshortja e Daut Haradinaj

Botasot - 20.07.2019

Edhe Lola Haradinaj, bashkëshortja e Dautit dhe kunata e Ramushit, ka reaguar për dorëheqjen e këtij të fundit. Ajo në një postim në rrjetet sociale ka publikuar një foto bashkë me Ramushin, duke i ...

Plaku 92 vjeçar për Haradinajn: Është azgan, s’është rraspi, s’ka kush e d.ënon

Ina - 20.07.2019

Dorëheqja e Ramush Haradinajnt nga posti i kryeministrit pas vendimit të Gjykatës Speciale për ta intervistuar atë në cilësinë e të dyshuarit e ka mërzitur shumë një plak 92 vjeçar, shkruan Gazeta ...

Pacolli takon Haradinajn pas dorëheqjes nga posti i kryeministrit

Lajmi.net - 20.07.2019

Takimin e ka konfirmuar për lajmi.net edhe këshilltari i Pacollit, Jetlir Zyberaj, shkruan lajmi.net. Megjithatë, ai ka thënë se nuk ka pasur diçka të jashtëzakonshme nga ky takim.

Dorëheqja e Ramushit dhe kufijtë e pandryshueshëm të Kosovës

Medial - 20.07.2019

Përmendja e emrit Ramush Haradinaj ka pasur kurdoherë konotacionin e një burri me të gjitha epitetet vlerësuese që e karakterizojnë këtë term për shqipfolësit, i luftës, i fjalës, i besës.

Çfarë e pret Ramush Haradinajn?

Evropaelire - 20.07.2019

Marrja në pyetje e personaliteteve të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prokurorinë Speciale të Kosovës, me seli në Hagë , vazhdon nga janari i këtij viti.

Drejt zgjedhjeve të parakohshme

Lajmi.net - 21.07.2019

Dy ditë pasi ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit, Ramush Haradinaj ka vazhduar me disa aktivitete të tij, por nuk ka folur për zhvillimet politike.

Koment: Zhvillime të bujshme në Kosovë

DW - 20.07.2019

Dorëheqja e kryeministrit kosovar Haradinaj ishte e befasishme. Arsyeja: ai është thirrur nga Gjykata Speciale për krimet e luftës për Kosovën. Tashmë kartat do të shkartisen nga e para, mendon Vilma ...

Mos folni si në dasëm, kur Ramush Haradinaj po shkon në Hagë

Botasot - 20.07.2019

1. E treta ftesë juridike nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, po merret nga kori politik shqiptar i Kosovës e i Shqipërisë sikur të ishin duke ngritë ...

LDK: Thaçi të caktojë datën e zgjedhjeve

Alsat - 20.07.2019

Dorëheqja e befasishme e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka trazuar elitën politike. Në reagimet e njëpasnjëshme, theksi është vendosur tek zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Kosovës vdekja po i vije nga Thaçi & CO

Botasot - 20.07.2019

Blic-shantazhi më i ri që u organizua kaq papritmas kundër Ramush Haradinajt , nuk është më vetëm një komplot i rëndomtë kundër tij si kryeministër dhe kundërshtuesi më i vendosur i pazareve të ...

Dita e parë si qytetar i thjeshtë i Kosovës e gjen Haradinajn në këtë vend (FOTO LAJM)

Albeu.com - 20.07.2019

Ditën e djeshme ish-kryeministri i Kosovës , Ramush Haradinaj dhe dorëheqjen nga posti i tij. Ky vendim erdhi pas thirrjes që ju bë për të dëshmuar në Gjykatën e Hagës.

Dorëheqja e Haradinajt, Petro Koçi zbërthen lojën

SOT - 20.07.2019

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka reaguar sa i takon dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Kosovës. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Koçi ka zbërthyer lojën, ndërsa ...

Vuçiq: Dorëheqja e Haradinajt, mashtrim politik

Alsat - 20.07.2019

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj e ka cilësuar si lojë politike për rritjen e popullaritetit dhe skenar për zgjedhje të parakohshme, me ...

Pas dorëheqjes së Haradinaj, Kosova drejt zgjedhjeve të parakohshme

ABC News - 20.07.2019

Pjesa më e madhe e partive politike në Kosovë janë kundër një qeverie teknike, pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj. Vendi i drejtohet gjithnjë e më shumë zgjedhjeve të parakohshme me ...