TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Masakra në Zelandën e Re, autori del para gjykatës

ABC News - 16.03.2019

28-vjeçari Brenton Tarrant, autori që kreu masakrën me 49 viktima në dy xhami të Zelandës së Re ka dalë sot para gjykatës që vendosi qëndrimin e tij në paraburgim deri në datën e dëgjimit të tij të ...

Kronologjia e dhunës kundër myslimanëve

DW - 16.03.2019

Mbas sulmit në Zelandën e Re bota është e tronditur. Por myslimanët janë bërë edhe herë të tjera objekt i atentateve me motive raciste. Zelandë e Re 2019: 49 të vdekur në sulmet ndaj xhamive Në një ...

Sulmuesi i dyshuar paraqitet në gjykatë, akuzohet për vrasje masive

Zeri - 16.03.2019

I dyshuari kryesor për sulmin masiv që ndodhi në Zelandën e re, ku mbetën të vrarë 49 persona, është paraqitur në një gjykatë të këtij shteti. Ai akuzohet për vrasje të shumëfishtë.

Zelandë e Re, policia: Rreziku s’është eliminuar! Trump: Supremacia e bardhë, jo kërcënim global

Top Channel - 15.03.2019

Një agresor i së djathtës ekstreme, i armatosur me një armë gjysmëautomatike mësyu dy xhami në qytetin e qetë Christchurch të Zelandës së Re gjatë lutjeve të pasdites së të premtes, për të vrarë prej ...

Zelandë e re, nis varrimi i të vrarëve pas sulmit që la të paktën 49 të vdekur

VOA - 15.03.2019

Në Zelandën e Re nisi varrimi i personave që humbën jetën në dy xhami, një ditë pasi të paktën një person i armatosur sulmoi besimtarët, duke vrarë 49 dhe duke plagosur 42 prej tyre, ngjarje që ...

Kryeministrja e Zelandës së Re: Terroristi përdori pesë armë për të kryer vrasjet në xhami

Botasot - 15.03.2019

”Kishte pesë armë të përdorura nga autori i krimit”, ka thënë ajo. Më tej Ardern ka thënë se dorasi është një 28 vjeçar nga Australia dhe se kishte licencë për përdorim të armëve.

Sulmi terrorist në xhami, rreth 50 të vrarë në Zelandën e Re

Top Channel - 15.03.2019

Plot 49 të vdekur e mbi 20 të plagosur rëndë janë viktimat e të shtënave në dy xhami të Christchurchit, në Zelandën e Re. Kryeministrja neozelandeze, Jacinda Ardern i përshkroi incidentet si “sulme ...

Pas aktit terrorist, kryeministrja e Zelandës së Re merr një vendim të rëndësishëm!

Flaka - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se autori i sulmit në xhaminë e Christchurch, pati licencë për përdorim të armëve. Ardern ka bërë të ditur se pas këtij akti në Zelandën e Re ...

Jo vetëm Skënderbeu! Edhe Arianiti në armët e autorëve të masakrës

Top Channel - 15.03.2019

Plot 49 të vdekur e mbi 20 të plagosur rëndë janë viktimat e të shtënave në dy xhami të Christchurchit, në Zelandën e Re. Kryeministrja neozelandeze, Jacinda Ardern i përshkroi incidentet si “sulme ...

Përmbledhje nga sulmi terrorist në Zelandën e Re

Koha.net - 15.03.2019

49 besimtarë myslimanë u vranë me armë zjarri në dy xhami, në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, në kohën kur kishin shkuar për ta falur namazin e xhumasë.

SHBA dënon sulmin, shpreh ngushëllimet për popullin e Zelandës së Re

VOA - 15.03.2019

Presidenti i SHBA Donald Trump shprehu ngushëllimet dhe ofroi ndihmën e administratës së tij për popullin e Zelandës së Re pas sulmeve vdekjeprurëse në dy xhami në Christchurch, duke e quajtur ...

Zelandë e Re/ Sulmi me 49 vrarë në xhami; Çfarë dihet deri më tani

SOT - 15.03.2019

49 njerëz kanë mbetur të vdekur dhe 20 të të lënduar në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, derisa po falej namazi i akshamit. Një burrë i moshës rreth të 30-ve është akuzuar për ...

Sportistët e këtij shteti për pak minuta i shpëtuan sulmit terrorist në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

49 persona kanë humbur jetën pas një sulm terrorist ndaj dy xhamive në qytetin Christchurch në Zelandë të Re. Brenton Tarrant, terroristi 28 vjeçarit kreu këtë sulm makabër.

Masakra me 49 të vdekur, flet kryeministrja e Zelandës së Re

BalkanWeb - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern foli për masakrën e ndodhur në këtë shtet oqeanik. Ajo tha se kjo është ndër ditët më të zeza për vendin.

Mobilizim për siguri në Kosovë pas sulmit terrorist në Zelandë të Re?

Botasot - 15.03.2019

Mediat vendore sot raportuan se rasti i sulmit terrorist në një xhami të Zelandës së Re ku mbetën të vdekur 49 persona, ka alarmuar edhe Policinë e Kosovës.

Zelanda e Re, viktima të shumta nga sulmi në dy xhami

Alsat - 15.03.2019

Zelanda e re është tronditur sot nga dy sulme, të cilësuara si më vdekjeprurësit në historinë e vendit. Bilanci momental përfshin 49 të vdekur dhe 50 të tjerë të plagosur rëndë.

Sulmohet ministri në Zelandën e Re

ABC News - 15.03.2019

Policia në Zelandën e Re ka arrestuar një 47-vjeçar, i cili qëlloi me grusht në fytyrë ministrin për Ndryshimin Klimatik. Sipas dëshmitarëve, agresori hodhi parulla kundër Kombeve të Bashkuara.

Masakra në Zelandën e Re: Emri i Skënderbeut tek arma e autorit

Mapo - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha se 49 veta u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në sulmet mbi dy xhami plot me besimtarë në lutjet e së premtes në Christchurch.

MPJ reagon për sulmin terrorist në Zelandë të Re

Zeri - 15.03.2019

Ministria e Punëve të Jashtme ka dënuar ashpër sulmin trishtues terrorist, që ndodhi të premten në dy xhami në Zelandën e Re, dhe i cili la të vdekur 49 persona.

Zelandë e Re/ Sulmi në 2 xhamitë, autori i etur për hakmarrje

BalkanWeb - 15.03.2019

Bilanci i viktimave në qytetin e Christchurch pas të shtënave me armë në dy xhami ka shkuar në 49 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Të paktën tre burra dhe një grua janë ndaluar .

Turqia bën thirrje për dhënien fund të terrorizmit fashist islamofob

Medial - 15.03.2019

Pas sulmeve terroriste në dy xhamitë në Zelandën e Re, Turqia i ka bërë thirrje botës t’i japin fund terrorizmit fashist islamofob, transmeton Anadolu Agency (AA).

Rritet numri i viktimave në Zelandën e Re, masakra u transmetua live

ABC News - 15.03.2019

17 minuta ka zgjatur tmerri në dy xhami të ndryshme në Zelandën e Re, ku katër persona, tre burra dhe një grua, kanë ekzektuar me armë zjarri 49 persona dhe kanë plagosur dhjetëra të tjerë.

Ekipi i kriketit i shpëton sulmit në Zelandën e Re, ku u vranë 49 persona

Zeri - 15.03.2019

Ekipi i kriketit i Bangladeshit i ka shpëtuar sulmit fatal terrorist në një xhami në Christchurch të Zelandës së Re. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se 49 njerëz u vranë në ...

Momenti i arrestimit të një prej sulmuesve nga policia e Zelandës së Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Ky është një prej xhirimeve të arrestimit të një prej sulmuesve nga policia e Zelandës së Re. Në rrjete sociale janë publikuar xhirime që shfaqin arrestimet e realizuara pas sulmit terrorist në disa ...

Zelanda e Re, 40 të vrarë dhe 20 të plagosur në sulme terroriste

RTSH - 15.03.2019

40 persona kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë kanë marrë plagë të rënda gjatë sulmeve të ndërmarra në dy xhami në qytetin Kristçërç të Zelandës së Re .

Sulm terrorist në dy xhami në Zelandën e Re

Evropaelire - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka thënë se 49 persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur rëndë, si pasojë e dy sulmeve terroriste në dy xhami në qytetin, Kristçërç.

Viktima të shumta: Terror djathtist në Zelandën e Re

DW - 15.03.2019

Në Zelandën e Re janë kyer sulme të përgjakshme në dy xhami të vendit me pasojë 40 viktima. Sfondi i tyre shihet si manifestim i dhunës së ekstremistëve të djathtë.

Sulmi në dy xhami në Zelandën e Re, 40 të vdekur dhe rreth 20 të plagosur

Alsat - 15.03.2019

40 persona kanë vdekur dhe rreth 20 të tjerë janë plagosur pas të shtënave që kanë ndodhur në dy xhamitë në qytetin e Christchurch të Zelandës së Re. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e ...

Sulm terrorist në Zelandën Re, dhjetëra të vdekur

ABC News - 15.03.2019

Zelanda e Re u trondit këtë të premte nga një sulm terrorist në dy xhami duke lënë të vdekur 40 persona. Ngjarja ndodhi në Christchurch, ndërsa mësohet se 20 persona të tjerë janë plagosur rëndë.

Dëshmitari tregon si ndodhi sulmi terrorist në Zelandë

Botasot - 15.03.2019

Gazetari i Zelandës së Re të “Herald” Kurt Bayer i tha BBC-së se të mbijetuarit e sulmit i kishin treguar se si ata iknin nga xhamia e “Al Noor” përmes një dritareje në pjesën e pasme të ndërtesës ...

Sulm racist në një xhami në Zelandën e Re

DW - 15.03.2019

Një burrë qëllon me armë në një xhami gjatë lutjeve të së premtes në qytetin Kristçërç. Kryeministrja Jacinda Ardern flet për "ditën më të errët" të historisë së vendit Gjatë një sulmi me armë mbi ...

Sulm terorist mbi dy xhami në Zelandën e Re, 40 të vdekur

Tetova Sot - 15.03.2019

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga një sulm terrorist ndaj dy xhamive në qytetin Christchurch në Zelandë të Re, raporton Anadolu Agency (AA). Sulmi është kryer ndaj xhamisë Noor në Hagley ...

Sulmuesi i dyshuar paraqitet në gjykatë, akuzohet për vrasje masive

Botasot - 16.03.2019

I dyshuari kryesor për sulmin masiv që ndodhi në Zelandën e re, ku mbetën të vrarë 49 persona, është paraqitur në një gjykatë të këtij shteti. Ai akuzohet për vrasje të shumëfishtë.

Zelandë e Re, nis varrimi i të vrarëve pas sulmit që la të paktën 49 të vdekur

Botasot - 15.03.2019

Në Zelandën e Re nisi varrimi i personave që humbën jetën në dy xhami, një ditë pasi të paktën një person i armatosur sulmoi besimtarët, duke vrarë 49 dhe duke plagosur 42 prej tyre, ngjarje që ...

Kryeministrja e Zelandës së Re: Terroristi përdori pesë armë për të kryer vrasjet në xhami

Lajmi.net - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka konfirmaur se i dyshuari kryesor që kreu vrasjet në xhaminë e Christchurch, përdori pesë armë për të kryer sulmin.

Pas aktit terrorist, kryeministrja e Zelandës së Re merr një vendim të rëndësishëm!

Botasot - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se autori i sulmit në xhaminë e Christchurch, pati licencë për përdorim të armëve. Ardern ka bërë të ditur se pas këtij akti në Zelandën e Re ...

Jo vetëm Skënderbeu! Edhe Arianiti në armët e autorëve të masakrës

Botasot - 15.03.2019

Kryeministrja neozelandeze, Jacinda Ardern i përshkroi incidentet si “sulme terroriste”, duke e cilësuar këtë si njërën prej ditëve më të errëta në historinë e vendit.

Masakra me 49 të vdekur, flet kryeministrja e Zelandës së Re

Botasot - 15.03.2019

E gjithë bota është shokuar nga masakra në Zelandën e Re. Brenton Tarrant një terrorist australian vrau 49 persona në dy xhami në Zelandën e Re. Pas ngjarjes së rëndë ka reaguar edhe Kryeministrja e ...

Sulmohet ministri në Zelandën e Re

Koha.net - 15.03.2019

Policia në Zelandën e Re ka arrestuar një 47-vjeçar, i cili qëlloi me grusht në fytyrë ministrin për Ndryshimin Klimatik. Sipas dëshmitarëve, agresori hodhi parulla kundër Kombeve të Bashkuara.

Masakra në Zelandën e Re: Emri i Skënderbeut tek arma e autorit

Almakos - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha se 49 veta u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në sulmet mbi dy xhami plot me besimtarë në lutjet e së premtes në Christchurch.

MPJ dënon ashpër sulmin trishtues terrorist në Zelandën e Re

Kosova Live - 15.03.2019

Ministria e Punëve të Jashtme e dënon në mënyrën më të ashpër sulmin trishtues terrorist, që ndodhi të premten në dy xhami në Zelandën e Re, dhe i cili la të vdekur dhjetëra persona.

Ekipi i kriketit i shpëton sulmit në Zelandën e Re, ku u vranë 49 persona

Durres Lajm - 15.03.2019

Ekipi i kriketit i Bangladeshit i ka shpëtuar sulmit fatal terrorist në një xhami në Christchurch të Zelandës së Re. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se 49 njerëz u vranë në ...

Shkon në 49 numri i të vdekurve nga sulmi në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

(E plotësuar)- Komisioneri i Policisë në Zelandë të Re, Mike Bush ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga sulmi terrorist në dy xhami ka arritur në 49.

DETAJE/ Zelanda e Re, masakra në 2 xhami me 40 viktima, terror djathtist

Java News - 15.03.2019

Kryeministri australian, Scott Morrison bëri fjalë të premten në mëngjes për një sulm të kryer nga një “terrorist ekstremist, me orientim të djathtë dhe të dhunshëm”.

Sulmi terorist në dy xhami në Zelandën e Re, 40 të vdekur dhe rreth 20 të plagosur (VIDEO)

Ina - 15.03.2019

40 persona kanë vdekur dhe rreth 20 të tjerë janë plagosur pas të shtënave që kanë ndodhur në dy xhamitë në qytetin e Christchurch të Zelandës së Re. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e ...

Dëshmitari tregon si ndodhi sulmi terrorist në Zelandë

Lajmi.net - 15.03.2019

Gazetari i Zelandës së Re të “Herald” Kurt Bayer i tha BBC-së se të mbijetuarit e sulmit i kishin treguar se si ata iknin nga xhamia e “Al Noor” përmes një dritareje në pjesën e pasme të ndërtesës ...

Sulm terrorist në një xhami në Zelandën e Re, 40 persona kanë ndërruar jetë

Portalb - 15.03.2019

Gjatë një sulmi me armë mbi një xhami në qytetin Kristçërç në Zelandën e Re 40 persona kanë ndërruar jetë, bëri të ditur policia vendase. Policia ka arrestuar një person.

Kronologjia e dhunës kundër myslimanëve

ABC News - 16.03.2019

Mbas sulmit në Zelandën e Re bota është e tronditur. Por myslimanët janë bërë edhe herë të tjera objekt i atentateve me motive raciste. Zelandë e Re 2019: 49 të vdekur në sulmet ndaj xhamive Në një ...

Terroristi përdori pesë armë për të kryer vrasjet në xhami

Tetova Sot - 15.03.2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka konfirmaur se i dyshuari kryesor që kreu vrasjet në xhaminë e Christchurch, përdori pesë armë për të kryer sulmin.