TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

FAKSIMILE: Zbardhet strategjia, ja si PS do ta lërë Metën të “çmendet” (që pastaj ta shkarkojë)

Gazeta Tema - 12.06.2019

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi ...

Bylykbashi tregon vendimin e 2003-shit: Pse dekreti i Metës nuk është akt administrativ

Top Channel - 12.06.2019

Duke referuar dekretit të Ilir Metës për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale, Oerd Bylykbashi, ish-deputet i Partisë Demokratike, ka publikuar një vendim të vitit 2003 të Gjykatës ...

Gjykata e Lartë 2003: Dekreti ankohet vetëm në Gjykatë Kushtetuese

Mapo - 12.06.2019

Nga Oerd Bylykbashi Edi Rama po kerkon te gjeje ‎nje gjykate apo dicka te ngjashme qe t’i anuloje dekretin. Po ben forum-shopping, apo pazar ne shqip, qe te gjeje se cila gjykate ia mbyll hallin.

‘Meta nuk ka të drejtë të vendosë për datën e zgjedhjeve’, ministrja Gjonaj tregon arsyet: Kam fakte që hedhin poshtë ...

SOT - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve ...

A do e japë dorëheqjen kryetari i KQZ-së? Dy mungesat në mbledhje që ngrenë pikëpytjet e forta

SOT - 12.06.2019

Prej ditës së hënë, ku edhe braktisi mbledhjen e KQZ-së pas dekretit të Presidentit Ilir Meta, kryetari i KQZ-së Klement Zguri nuk ka qenë më i pranishëm.Mungesa e tij ka ngritur dyshimet mes mediave ...

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, ...

Top Talk/ Murrizi: Shtyrja e zgjedhjeve përtej 30 qershorit, antikushtetuese. Precedent rasti i Nishanit

Top Channel - 12.06.2019

Parlamenti nesër do të diskutojë në seancën plenare një pr/rezolutë për zhbërjen e dekretit të Presidentit të Republikës, që përcaktonte 30 qershorin si datë për zhvillim e zgjedhjeve për pushtetin ...

“KQZ do përgjigjet”, Vasili: Meta parandaloi ngjarje të rënda

BalkanWeb - 12.06.2019

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili tha se opozita nuk ka ndryshuar asgjë nga objektivat e saj, ndërsa vlerësoi edhe njëherë vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.

KQZ vijon punën për organizimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit, mungon nënkryetari

RTSH - 12.06.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur sërish sot, me kërkesë të nënkryetarit Denar Biba dhe anëtarit Bledar Skënderi, për vijimin e punës për organizimin e procesit zgjedhor të 30 Qershorit.

Refuzuan dekretin e Metës për anulimin e zgjedhjeve, 4 anëtarët e KQZ-së merren në mbrojtje

Gazeta Express - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve të cilët kanë vendosur të vijojnë me përgatitjen e zgjedhjeve lokale janë marrë në mbrojtje nga policia.

Anëtarët e KQZ: Policia i merr në mbrojtje, Kapexhiu i ‘thumbon’

Mapo - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, të cilët refuzuan të pranojnë dekretin e presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve, janë marrë në mbrojtje.

KQZ mblidhet pa kryetarin, 5 anëtarët me truprojë nga njësia speciale

BalkanWeb - 12.06.2019

Pesë anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve iu është vendosur truprojë nga Njësia Speciale e Policisë. Me sa duket situata e tensionuar politike dhe dalja e KQZ kundër Presidentit të ...

Refuzuan dekretin e Metës, merren në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ

Botasot - 12.06.2019

Merren ne mbrojtje kater anetaret e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, qe vendosen me vote, pak dite me pare, te refuzojne dekretin e presidentit Meta, per anulimin e 30 qershorit si date e zgjedhjeve ...

Refuzuan dekretin e Metës, Garda merr në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ-së

Java News - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga shumica, që injoruan dekretin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve duke vijuar normalisht punën edhe në mbledhjen e sotme, janë ...

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të ...

“Fatkeqësia” që firmosi destabilizimin dhe anarkinë!

SOT - 12.06.2019

E kishte menduar me kohë aktin e sotëm të paprecedent me “qetësinë dhe dashurinë” e tij që “vret”! As më shumë e as më pak, si pa të keq, dje Presidenti hodhi firmën për ç’dekretimin e asaj që kishte ...

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben ...

SOT - 12.06.2019

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

KQZ, tjetër mbledhje për vijimin e procesit zgjedhor

Java News - 12.06.2019

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve është thërritur sot një mbledhje nga katër anëtarë të këtij institucioni. Ashtu si në mbledhjen e parë, katër anëtarët e KQZ-së kanë refuzuar të zbatojnë dekretin ...

FAKSIMILE/ Kjo është strategjia, sesi PS do ta lërë Metën të gabojë

Java News - 12.06.2019

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi ...

Ish-kreu i KQZ: Ç’dekretimi i Presidentit ka tjetër efekt për krizën politike

ABC News - 11.06.2019

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ, ka qenë i ftuari i radhës në studion e Provokacija me Mustafa Nanon. Kume zhvilloi një bisedë ku ndau opinionin e tij për situatën aktuale politike në vend.

Manja dhe Hysi: Dekreti i presidentit nuk ka asnjë efekt juridik, argumentet e Metës politike, zgjedhjet do mbahen në ...

SOT - 11.06.2019

Dekreti i firmosur nga presidenti Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve ka qenë kryefjala e debateve në skemën politike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja deklaroi se dekreti i ...

Basha: Ndaluam procesin fals dhe kriminal të 30 Qershorit

Mapo - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

BalkanWeb - 11.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt ...

Dokumenti i Ramës për ambasadorët kundër Presidentit

ABC News - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Vasili: Ramën se shpëton dot askush nga fundi fatal

LajmiFundit - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim thotë se demokracia në Shqipëri është në rrezik të madh për shkak të puçit kushtetues të Rilindjes dhe skenarit të saj kriminal për rrëmbimin e të gjitha pushteteve.

Bylykbashi: Rama po kërkon konfliktin më 30 qershor me çdo kusht

BalkanWeb - 12.06.2019

Ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi përmes një statusi në “Facebook” shprehet se sa kohe nuk ka Gjykate Kushtetuese qe te gjykoje kushtetutshmërinë e dekretit, Edi Rama nuk ka asnjë rrugë tjetër: si ...

Mbrojtje anglisht e shkeljes së KQZ-së për vlefshmërinë e dekretit të Presidentit

Respublica - 11.06.2019

Qeveria e z. Rama ka ndërmend të stabilizojë situatën politike përmes Kushtetutës dhe jurisprudencës. Së fundmi po qarkullon një material në anglisht që trajton dhe analizon aktin e Presidentit të ...

LSI akuza Ramës: Kërkon të çojë popullin në konflikt social

BalkanWeb - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim akuzon kryeministrin Edi Rama se po kërkon të çojë popullin në konflikt të fortë social dhe të zhdukë pluralizimin politik.

PS drejt shkarkimit të Metës, shqetësohet Kryemadhi dhe nxjerr krahun e saj të djathtë: Horrat duan zjarr e flakë!

SOT - 11.06.2019

Zv.kryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar së fundi në lidhje me dekretin e Presidentit Meta për anulim e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në një status të tijin në Facebook, Vasili tha se dekreti i ...

Ministrja e Gjonaj shpjegon arsyet: Akti i Metës është antikushtetues, në frymë e përmbajtje. Pas 10 gushtit, pushtetit ...

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Zgjedhjet/ Gjonaj: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

Mapo - 12.06.2019

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten

Top Channel - 11.06.2019

Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Predikatorët politikë si dhunuesit e Kushtetutës dhe Shtetit ligjor!

SOT - 11.06.2019

Në fatkeqësinë e madhe të mungesës së pothuaj gjithmonshme të një pushteti gjyqësor dhe drejtësisë në përgjithësi në Shqipëri, zbatimin e Kushtetutës, akteve dhe sidomos dekreteve, ju ka mbetur ...

Presidenti i pari vrau zgjedhjet, a do e shpallë “non grata” Amerika?

SOT - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta, me një vendim absurd të pa konsultuar me Kushtetutën, me ligjin, partitë politike, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, vrau 30 qershorin, ditën e zgjedhjeve për pushtetin lokal.

Zbardhet vendimi i Kushtetueses që rrëzon Metën, dekreti mund të ankimohet në Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor, PS ...

SOT - 11.06.2019

Gjykata Kushtetuese i ka hapur rrugë mazhorancës qeverisëse që t’i drejtohet Gjykatës Administrative për vendimin e Presidentit mbi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë

Zhurnal - 11.06.2019

Tiranë, 11 qershor – Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri e veçanërisht pas ...

Presidenti merr rolin e kryetarit të opozitës, kërkon largimin e Ramës si kryeministër, thirrje mazhorancës të ...

SOT - 11.06.2019

Nuk ka më asnjë dyshim se presidenti Ilir Meta është tashmë në rresht me opozitën. Prej javësh ai po sulmon me të gjitha mënyrat qeverinë, ndërsa me shtyrjen e zgjedhjeve vulosi se është krah ...

Aurela Anastasi rrëzon presidentin: Kushtetuta nuk e përcakton ç’ dekretimin e datës së zgjedhjeve, çështja në ...

SOT - 11.06.2019

Konstitucionalistja dhe pedagogia Aurela Anastasi, ka rrëzuar dje presidentin Ilir Meta. Një ndër ekspertet më të mira në Shqipëri sa i takon jurisprudencës dhe anëtare e Akademisë së Shkencave, ...

Rrëzimi i dekretit të presidentit, PD kundër vendimit të KQZ, akuzon anëtarët si militantë partiakë

SOT - 11.06.2019

Ditën e djeshme anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve e cilësuan dekretin e presidentit për ç’dekretim të datës së zgjedhjeve nul, duke mos e marrë në konsideratë dhe duke vijuar punën ...

Anëtarët e majtë të KQZ-së refuzojnë shtyrjen e zgjedhjeve

Botasot - 11.06.2019

Debatet/ Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri deklaron se vendimi i Presidentit nuk mund të refuzohet. Anëtarët e PS nuk njohin vendimin e Metës për të shtyrë zgjedhjet. Miratohet rendi i ditës.

Vasili: Dekreti Metës veprim madhor për atdheun, evitoi konfliktin civil

Medial - 11.06.2019

Nënkryetari I LSI, Petrit Vasili e ka cilësuar si të drejtë dekretin e presidentit Meta për shtyrjen e zgjedhejve të 30 qershorit. Në një postim në “Facebook”, Vasili shprehet se dekreti garantoi ...

Vendimet e Kryesisë së PD për të ndalur zgjedhjet, çfarë do kërkohet në 61 bashkitë e vendit

Gazeta Express - 11.06.2019

Kryesia e Partisë Demokratike do t’i propozojë sot Këshillit Kombëtar krijimin e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në 61 bashkitë e vendit.

Paralajmërimi i fortë nga avokati i njohur: Vetëm nëse ndodh kjo gjë nesër, dekreti i Ilir Metës është i vlefshëm

SOT - 10.06.2019

Vetëm nëse Presidenti Ilir Meta jep një datë të re për zgjedhjet lokale atëherë dekreti i tij është i vlefshëm. Kështu ka deklaruar avokati Saimir Vishaj pas vendimit për shtyrjen e zgjedhjve që ka ...

Biba mbledh KQZ për t’i dhënë paratë partive, Zguri braktis mbledhjen

Botasot - 10.06.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur për vijimin e punës për organizimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, por i gjendur përballë një dekreti presidencial që e shfuqizon këtë datë, kreu i KQZ-së ...

Tit Vasili: Dekreti i Ilir Metës ndau atdhetarët nga horrat pa atdhe që tani lehin!

Gazeta Tema - 11.06.2019

Petrit Vasili shkruan se dekreti i Ilir Metës ndahu atdhetarët nga horrat. Sipas tij, atdhetari është Meta dhe ata që e mbështesin, ndërsa horrat Rama dhe ata që e mbështesin.

Të enjten, Kuvendi 5 orë debat për dekretin e presidentit Meta

Botasot - 11.06.2019

Seanca e së enjtes do të ketë 5 orë debat për dekretin e Presidentit që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe ...

Perla e akademik Artan Fugës: Edhe nëse nxjerr një akt antikushtetues, Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën

Gazeta Tema - 11.06.2019

Pedagogu Artan Fuga, që është edhe akademik dhe e ka shpallur si mision të jetës së tij, reformimin e Akademisë, thotë se Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën, edhe nëse nxjerr dekrete antikushtetuese.

Garda e Republikës dhe Policia në këmbë, merren në mbrojtje 5 anëtarët e KQZ, të shoqëruar me truprojë nga njësia ...

SOT - 12.06.2019

Pas vendimit të Presidentit të Shqipërisë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, ditën e hënë u mblodh KQZ dhe e hodhi poshtë me pretendimin se është e pavlefshme dhe jo ligjore, ku u vendos që ...

Refuzuan dekretin e Metës, forcat e sigurisë marrin në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ

Gazeta Tema - 12.06.2019

Merren ne mbrojtje kater anetaret e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, qe vendosen me vote, pak dite me pare, te refuzojne dekretin e presidentit Meta, per anulimin e 30 qershorit si date e zgjedhjeve ...