TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Luftime të rënda" në ditën e dytë të operacionit turk në Siri

Evropaelire - 10.10.2019

Ushtria turke vazhdoi të enjten ditën e dytë të ofensivës kundër milicive kurde, që kontrollojnë territorin e Sirisë përgjatë kufirit me Turqinë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i hodhi poshtë ...

Trump: Kurdët, aleatë, por ata luftojnë për vendin e tyre. Nuk na ndihmuan në Normandi

Respublica - 10.10.2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka mbrojtur sot vendimin e tij për t’u tërhequr nga Siria duke refuzuar të pranojë edhe kritikat e bëra se SHBA po braktisi kurdët. tha ndër të tjera Trump.

KS do të diskutojë operacionin e Turqisë në veri të Sirisë

VOA - 10.10.2019

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të takohet të enjten për të diskutuar operacionin ushtarak të Turqisë në verilindje të Sirisë. Ankaraja tha se operacioni i saj antiterror ka qenë " ...

Turqia Sul.mon ushtrinë kurde në Siri, Erdogan kërcënon Europën me 3 milion refugjatë

Medial - 10.10.2019

Lexime: 2 Turqia vijon sulmet në veri të Sirisë kundër kurdëve. Presidenti turk Erdogan paralajmëroi Bashkimin Europian se nëse do e pengonte atëherë do hapte portat për 3 milion refugjatë.

Pompeo: SHBA-ja nuk ka miratuar ofensivën e Turqisë në Siri

Evropaelire - 10.10.2019

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka mohuar që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Turqisë “ditën e gjelbër” për ofensivën e saj në Siri. Pompeo ka mbrojtur vendimin e presidentit amerikan, ...

Erdogan kërcënon se do të dërgojë ‘miliona’ refugjatë në Evropë, nëse BE e quan “pushtim” operacionin ndaj Sirisë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka kërcënuar se do të dërgojë “miliona” refugjatë sirianë në Evropë në përgjigje të kritikave për ofensivën e tij ushtarake në Sirinë e kontrolluar nga ...

BE nuk di si të veprojë me sulmin turk në Siri

Gazeta Tema - 10.10.2019

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë të përbashkët dhe mundësi për të luajtur një rol.

Vazhdojnë luftimet e Turqisë në Siri

Botasot - 10.10.2019

Forcat turke po rritin sulmet ajrore dhe një sulm tokësor, pasi futja e tyre në zonat e mbajtura nga kurdët e veriut të Sirisë hyn në një ditë të dytë, raporton BBC.

Tradhëtia e fundit..!

Respublica - 10.10.2019

Njoftimi i Presidentit amerikan Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria dhe lajmet për pushtimin turk të rajonin kurd u zemëruan nga kurdët.

Transmetim i drejtpërdrejtë i luftimeve në veri të Sirisë (VIDEO)

Zeri - 10.10.2019

Luftimet e ashpra janë duke u zhvilluar midis trupave turke dhe luftëtarëve të Forcave Demokratike Siriane në fshatrat në kufirin midis dy vendeve, tha sot një zyrtar kurd,raporton Sputnik.

FOTO/ Turqia godet 181 objektiva të kurdëve në Siri, tani ka filluar sulmi tokësor. YPG: Shumë civilë të vrarë

Java News - 10.10.2019

Ofensiva nga ajri dhe toka që Turqia nisi të mërkurën ndaj rebelëve kurdë në veri të Sirisë ka lënë të vrarë brenda pak orëve 5 civilë dhe 3 luftëtarë kurdë.

BE nuk di si të veprojë me sulmin turk në Siri

DW - 10.10.2019

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë të përbashkët dhe mundësi për të luajtur një rol.

“I uroj sukses heronjve tanë dhe i puth në ballë”, Erdogan urdhëron bombardimet kundër kurdëve

Gazeta Tema - 10.10.2019

“I uroj sukses heronjve tanë që marrin pjesë në operacionin “Burimi i Paqes” dhe i puth të gjithë në ballë. Besoj se së bashku me Ushtrinë Kombëtare Siriane do të arrijmë sukses të madh kundër ...

Fotografi dhe Video: Operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë, në ditën e parë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në veri-Lindje të Sirisë. Me këtë rast, sipas AlJazeera, përcjell Telegrafi, ai ka thënë se ky operacion do të ...

Operacioni ajror turk në Siri, Trump: “Ide e keqe, Uashingtoni nuk e miraton”

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti Donal Trump, ka reaguar ndaj sulmeve ajrore të Turqisë, ndaj kurdëve dhe ushtarëve të ISIS-it, duke thënë se ‘nuk e miraton’, sulmin e pritur gjatë që e realizoi sot presidenti Erdogan në ...

Turqia nis me sulme ajrore ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Aeroplanët turq kanë bombarduar pozicionet kurde teksa ka nisur ofensiva në verilindje të Sirisë . Përveç sulmeve ajrore, është raportuar edhe për një varg shpërthimesh në qytetin sirian, Ras al Ain, ...

Turqia nis sulmet në Siri, Erdogan: Do të sjellim paqe dhe stabilitet

Java News - 09.10.2019

“Ofensiva turke kundër milicisë kurde siriane do të ndihmojë në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Siri”, – i tha presidenti Rejep Tayyip Erdogan homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë një ...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

Alsat - 09.10.2019

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar ...

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

SOT - 09.10.2019

Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni ...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

VOA - 09.10.2019

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit ...

Erdogan deklaron fillimin e operacioneve ushtarake, raportohet për shpërthimet e para në kufi me Sirinë

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ka filluar një operacion ushtarak i planifikuar për një kohë të gjatë në verilindje të Sirisë, me forcat kurde që aktualisht e kanë nën kontroll ...

Turqia nis ofansivën në veri të Sirisë

Zeri - 09.10.2019

Trupat turke kanë filluar një ofensivë në veri-lindje të Sirisë, e cila mund të çojë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e udhëhequra nga kurdët, aleatë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

Gazeta Express - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj ...

Turqia nis ofensivën në Siri

Koha.net - 09.10.2019

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rechep Tajip Erdogan.

Turqia gati ofensivën, shton trupat në kufirin sirian

Top Channel - 09.10.2019

Turqia ka shtuar numrin e forcave të saj në kufirin sirian para një ndërhyrjeje të paralajmëruar prej kohësh që do të ketë në shënjestër forcat e udhëhequra nga kurdët, aleate të Shteteve të ...

Turqia nis Sul.min në Siri

Medial - 09.10.2019

Lexime: 45 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk ...

Kurdët mobilizohen në Siri ndërsa Turqia përgatitej për sulmin e afërt

Botasot - 09.10.2019

Paralajmërimi i një "katastrofe humanitare", nga forcat kurde siriane që janë aleatë me Shtetet e Bashkuara lëshuan një thirrje "mobilizimi të përgjithshëm" të mërkurën në veri-Lindje të Sirisë, ...

Kurdët të tmerruar nga Turqia, thirrje civilëve: Rrëmbeni armët

Koha.net - 09.10.2019

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së ...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin Vladimir Putin

Medial - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Top Channel - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësivë kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

Alsat - 08.10.2019

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas ...

Telegrafi - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Në prag të ofensivës, Turqia godet kufirin Siri-Irak

VOA - 08.10.2019

Zyrtarët turq i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se ushtria turke ka goditur sot kufirin Siri – Irak për t’i paraprirë përforcimit të forcave kurde në Sirinë verilindore.

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Gazeta Express - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Administrata korigjon Trump: Nuk jemi tërhequr nga Siria

Medial - 08.10.2019

Lexime: 1 Turqia nuk ka më asnjë minutë për të humbur në Siri. Me këtë mesazh në Twitter Presidenca në Ankara konfirmon veprimet ushtarake në verilindje të Sirisë.

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Zeri - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit, pas kërcënimit

Tetova Sot - 08.10.2019

Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë, Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim, deklaroi zëvendëspresidenti turk, Fuat Oktay duke iu referuar fjalëve të Donald Trump për ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit

Botasot - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas ...

Gazeta Express - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Botasot - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Alsat - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësive kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e Mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Botasot - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Top Channel - 09.10.2019

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Portalb - 09.10.2019

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona, njofton ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Lajmi.net - 09.10.2019

Raportet thonë se ushtria turke ka forcuar pozicionet e saj në kufirin me Sirinë, duke dërguar dhjetëra kamionë ushtarakë, transportues të forcave të blinduara dhe tanke që shihen duke shkuar për në ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Alsat - 09.10.2019

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Zeri - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Tetova Sot - 09.10.2019

Turqia thotë se “së shpejti” do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.