TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkupi miraton “Maqedoninë Veriore”, tani është radha e Athinës

Top Channel - 12.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të ...

Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Lajmi.net - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

Evropaelire - 11.01.2019

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese ...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

Ndryshimet kushtetuese, Gjermania: Sapo ta miratojë edhe Greqia Marrëveshjen, shpejtë do të kyçeni në NATO

Portalb - 11.01.2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Mas pret që edhe Kuvendi i Greqisë ta miratojë Marrëveshjen e Prespës dhe Maqedonia e Veriut më pas shpejt do t’i kyçet NATO-së dhe do të mundet t’i ...

Kuvendi i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

Koha.net - 11.01.2019

20:49 Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Portalb - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk .

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro ...

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë ...

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 11.01.2019

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Emri i ri i Maqedonisë, reagon Tirana

ABC News - 11.01.2019

Pas këtij votimi nuk kanë vonuar edhe reagimet nga Tirana zyrtare. Kështu Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale thekson se ky është një kontribut edhe i ...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore

Medial - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me këto ndryshime, ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (DOKUMENT)

Ina - 11.01.2019

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në ...

Një fjalë nga Amerika e largët për ndryshimin e emrit Maqedonia e Veriut!

Ina - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë i tha “Po” ndryshimit të amandamentit Republika e Maqedonisë Veriore. Sot në Shkup, deputetët e parlamentit i thanë Po amandamnetit për ndryshimin e emrit:Republika e ...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

Lajm - 11.01.2019

Gazeta Lajm ju sjell më poshtë deklaratën e plotë të ambasadës së SHBA-ve në Shkup pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese: Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet e Bashkuara e mirëpresin vendimin e ...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

Ina - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet ...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore!

Tetova Sot - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njofton TetovaSot. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me ...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik.

Bushati thyen heshtjen/ Ja për çfarë reagon: Kontributi i partive shqiptare...

SOT - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas, që ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar ...

Ramadani për emrin e ri të Maqedonisë së Veriut: Shqiptarët ishin vendimtar

Tetova Sot - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Top Channel - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare edhe një herë u tregua faktor vendimtar

Telegrafi - 11.01.2019

Tirana zyrtare ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, me të cilat është zyrtarizuar emri Republika e Maqedonisë së Veriut. Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme i Shqipërisë ...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Lajm - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin.

Baily uron për ndryshimet kushtetuese: Presim që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me marrëveshjen me Greqinë.

Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet Maqedonia e Veriut

Albeu.com - 11.01.2019

Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese , të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës. Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me ...

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

Alsat - 11.01.2019

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i ...

Zyrtare Republika e Maqedonisë së Veriut, votohet ndryshimet kushtetuese

Ina - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

Lajm - 11.01.2019

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me akti e votimit Shkupi përmbyll procesin për Marrëveshjen e Prespës dhe ...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, faktor vendimtar

Botasot - 11.01.2019

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, përshëndeti sot votimin përfundimtar të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Maqedonisë duke theksuar se “kontributi i partive ...

Miratohet Amendamenti i aleancës për Shqiptarët për preambulën e Kushtetutës

Lajm - 11.01.2019

Kuvendi ka miratuar amendamentin e ndryshuar të Preambulës së Kushtetutës së Maqedonisë, e propozuar nga Aleanca për Shqiptarët. “Me këtë amendament do të përmirësohet Preambula e Kushtetutës.

Maqedonia e Veriut, ish-ministri: Forcë shtytëse partitë shqiptare

BalkanWeb - 11.01.2019

Pasi Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, vjen një reagim nga ish-ministri i Jashtëm Tritan ...

Të mirat e ndryshimeve kushtetuese për shqiptarët në Maqedoni

Botasot - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Telegrafi - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin.

Ndryshon emri: 81 vota për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”…

Mapo - 11.01.2019

Maqedonia ka votuar me 81 vota pro, në seancën plenare të Kuvendit të programuar fillimisht për një ditë më parë, por të shtyrë për këtë të premte, të katërta amendamentet kushtetuese që i hapin ...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar

BalkanWeb - 11.01.2019

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut.

Momenti i nënshkrimit të Ligjit për ndryshime kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferri, pas miratimit të ndryshmeve kushtetuese, ka publikuar foton e momentit të nënshkrim të Ligjit për ndryshimet kushtetuese.

Emri i Maqedonisë, Basha: Hap historik për konsolidimin e rajonit

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore.

Vajgëll: Në qershor të këtij viti duhet BE-ja të hapë negociata me Maqedoninë e Veriut

Medial - 11.01.2019

Eurodeputeti i Liberalëve, Ivo Vajgëll, i ka uruar deputetët për votimin e sotëm. Ai porositi se me votimin e ndryshimeve të nevojshme për Marrëveshjen e Prespës në Maqedoni, ndërsa pastaj, shpreson ...

Ditmir Bushati përshendet votimin historik në Kuvendin e Maqedonisë

Tetova Sot - 11.01.2019

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ish ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

Koha.net - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Maqedonia miratoi ndryshimet kushtetuese

Gazeta Express - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë. Me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, raporton ...

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Java News - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt ...

Apel deputetëve të Lëvizjes Besa në parlamentin e Maqedonisë Veriore

Botasot - 10.01.2019

Duke marrë parasysh se kërkesat krysore për barazi të plotë të popullit shqiptar në Maqedoni, statusin juridik-kushtetues të shqiptarëve si popull shtetformues dhe statusin e gjuhës shqipe zyrtare, ...

Xhaferi: Askush s’po mbahet i mbyllur në Kuvend, Baçevi po shpif

Lajm - 10.01.2019

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi i demanton në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë së Bashkuar, Janko Baçev se përfaqësues të ...

Xhaferi: Çdo deputet vendos vetë në Parlament dhe nuk ka presione

Flaka - 10.01.2019

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, kundërshton fuqishëm të dhënat e paraqitura nga udhëheqësi i “Maqedonisë së Bashkuar”, Janko Baçev, se përfaqësuesit e ambasadës ...

Të mos njëjtësohet përkatësia kombëtare me shtetësinë!

Tetova Sot - 10.01.2019

Nga, Abdulla Mehmeti Shtetësia e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë Veriore: Shtetas i Maqedonisë Veriore, në gjuhën shqipe; Државјанин на Северна Македонија, në gjuhën maqedonase.

Kryeparlamentari Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Botasot - 12.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

Botasot - 11.01.2019

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese ...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut

Botasot - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 ...

Britania e Madhe:Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Lajm - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.