TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fotografi dhe Video: Operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë, në ditën e parë

Telegrafi - 10.10.2019

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në veri-Lindje të Sirisë. Me këtë rast, sipas AlJazeera, përcjell Telegrafi, ai ka thënë se ky operacion do të ...

Operacioni “Burimi i Paqes”: Komandot turke vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit

Medial - 10.10.2019

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka bërë të ditur se komandot tona që marrin pjesë në operacionin “Burimi i Paqes” vazhdojnë të avancojnë në lindje të Eufratit, raporton Anadolu Agency ...

Turqia nis me sulme ajrore ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Aeroplanët turq kanë bombarduar pozicionet kurde teksa ka nisur ofensiva në verilindje të Sirisë . Përveç sulmeve ajrore, është raportuar edhe për një varg shpërthimesh në qytetin sirian, Ras al Ain, ...

Sulmet ajrore turke mbi Sirinë, raportohen viktimat e para civile

Alsat - 09.10.2019

Sulmet ajrore të Turqisë, që shënjestruan disa zona të veriut të Sirisë, shkaktuan viktima mes civilëve, njoftoi një koalicion luftëtarësh kurdë e arabë.

FOTO+VIDEO/ Nis lufta, Turqia bombardon objektivat kurde në Siri

Mapo - 09.10.2019

Ushtria turke ka nisur pasditën e sotme sulmet ndaj objektivave kurde në veri të Sirisë, pas tërheqjes së forcave amerikane me urdhër të Donald Trump.

Ushtria turke hyn në Siri, civilët kurd në arrati

Alsat - 09.10.2019

Turqia ka filluar ofensivën kundër kurdëve në Verilindje të Sirisë. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk Erdogan, që mesa duket telefonata e presidentit rus, Vladimir Putin nuk i ka ndërruar ...

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Turqia bombardon Sirinë, Erdogan: Nisi operacioni në Siri me sulme ajrore ndaj kurdëve dhe ISIS

SOT - 09.10.2019

Turqia ka nisur sot operacionin ushtarak në veri të Sirisë me sulme ajrore ndaj grupeve ISIS dhe njësive kurde, thanë burimet turke të sigurisë. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se operacioni ...

Turqia nis operacionin në veri të Sirisë

VOA - 09.10.2019

Turqia nisi një operacion ushtarak të planifikuar për një kohë të gjatë në veriun e Sirisë për të nxjerrë forcat kurde të etiketuara nga Ankaraja si terroristë, por që shihen nga shumica e Perëndimit ...

Ushtria turke fillon operacionin “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë

Shqipmedia - 09.10.2019

Presidenti Erdoğan njofton nisjen e operacionit “Burimi i Paqes” kundër organizatave terroriste PKK/YPG dhe DEASH në veri të Sirisë. Erdoğan: Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë ...

Erdogan deklaron fillimin e operacioneve ushtarake, raportohet për shpërthimet e para në kufi me Sirinë

Telegrafi - 09.10.2019

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ka filluar një operacion ushtarak i planifikuar për një kohë të gjatë në verilindje të Sirisë, me forcat kurde që aktualisht e kanë nën kontroll ...

Turqia nis ofansivën në veri të Sirisë

Zeri - 09.10.2019

Trupat turke kanë filluar një ofensivë në veri-lindje të Sirisë, e cila mund të çojë në konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e udhëhequra nga kurdët, aleatë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Erdogan thotë se Turqia e ka nisur ofensivën në Siri

Gazeta Express - 09.10.2019

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, tha të mërkurën se forcat turke, së bashku me aleatët rebelë, e kanë nisur operacionin ushtarak në pjesën verilindore të Sirisë, duke shtuar se qëllimi i kësaj ...

Turqia nis ofensivën në Siri

Koha.net - 09.10.2019

Trupat turke nisën ofensivën në veri të Sirisë, pak pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës tërhoqën trupat e tyre prej andej. Lajmin e njoftoi vetë presidenti turk, Rechep Tajip Erdogan.

Turqia nis sulmet në Siri, Erdogan: Do të sjellim paqe dhe stabilitet

Java News - 09.10.2019

“Ofensiva turke kundër milicisë kurde siriane do të ndihmojë në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Siri”, – i tha presidenti Rejep Tayyip Erdogan homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë një ...

Turqia nis Sul.min në Siri

Medial - 09.10.2019

Lexime: 45 Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndodh. Lajmin për nisjen e sulmeve e konfirmoi vetë presidenti turk ...

Turqia gati ofensivën, shton trupat në kufirin sirian

Top Channel - 09.10.2019

Turqia ka shtuar numrin e forcave të saj në kufirin sirian para një ndërhyrjeje të paralajmëruar prej kohësh që do të ketë në shënjestër forcat e udhëhequra nga kurdët, aleate të Shteteve të ...

Kurdët mobilizohen në Siri ndërsa Turqia përgatitej për sulmin e afërt

Botasot - 09.10.2019

Paralajmërimi i një "katastrofe humanitare", nga forcat kurde siriane që janë aleatë me Shtetet e Bashkuara lëshuan një thirrje "mobilizimi të përgjithshëm" të mërkurën në veri-Lindje të Sirisë, ...

Kurdët të tmerruar nga Turqia, thirrje civilëve: Rrëmbeni armët

Koha.net - 09.10.2019

Presidenti i SHBA ka vendosur të tërheqë trupat amerikane nga Siria veriore dhe t’ia dorëzojë këto pozicione Turqisë, por ata që janë rrezikuar janë kurdët, ose më saktë “Njësiti i Mbrojtjes së ...

Turqi, neutralizohen mbi 100 Te.rroristë të PKK-së

Medial - 09.10.2019

Turqia ka neutralizuar 109 terroristë të PKK-së gjatë operacioneve në 12 provinca për të shkatërruar ofensivën e planifikuar të tyre të dimrit, bëri të ditur Ministria e Brendshme e vendit, ...

Turqia së shpejti nis ofensivën në Siri

Evropaelire - 09.10.2019

Turqia thotë se "së shpejti" do të fillojë një ofansivë në Sirinë veriore, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mbrojti përsëri vendimin e tij për tërheqjen e forcave amerikane nga zona.

Pas largimit të SHBA-së, Turqia gati të shkatërrojë kurdët

Top Channel - 09.10.2019

Në Siri, është gati ofensiva turke kundër njësivë kurde YPG-, tregojnë raportet në mediat e huaja. Përmes Twitterit, ministria turke e mbrojtjes tregoi se përgatitjet për operacionin ushtarak në ...

Skenarët e mundshëm të një beteje midis Turqisë dhe kurdëve, aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit – pas ...

Telegrafi - 09.10.2019

Tërheqja e trupave amerikane nga zona përreth kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë, ka sjellë në pah edhe skenat për një konfrontim ushtarak midis aleatëve për një kohë të gjatë të Uashingtonit, ...

Parlamenti i Turqisë miraton mocionin për të zgjatur vendosjen e trupave në Irak dhe Siri

Telegrafi - 08.10.2019

Parlamenti i Turqisë ka miratuar një mocion për zgjatjen e kompetencave të shtetit për të filluar operacione ushtarake ndërkufitare në veri të Irakut dhe Sirisë edhe për një vit tjetër, raporton ...

Holanda i qëndron sërish mocionit të Qershorit

Java News - 08.10.2019

Holanda i qendron serish mocionit te Qershorit. Nuk pati mocion te ri dhe parlamenti i qendron edhe tani te njejtit qendrim sa i perket Shqiperise dhe Maqedonise se ...

Në prag të ofensivës, Turqia godet kufirin Siri-Irak

VOA - 08.10.2019

Zyrtarët turq i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se ushtria turke ka goditur sot kufirin Siri – Irak për t’i paraprirë përforcimit të forcave kurde në Sirinë verilindore.

Administrata korigjon Trump: Nuk jemi tërhequr nga Siria

Medial - 08.10.2019

Lexime: 1 Turqia nuk ka më asnjë minutë për të humbur në Siri. Me këtë mesazh në Twitter Presidenca në Ankara konfirmon veprimet ushtarake në verilindje të Sirisë.

Koment: Edhe një herë, humbësit janë kurdët

DW - 08.10.2019

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën kundër Shtetit Islamik. Për situatën e ardhshme të sigurisë në Evropë kjo mund të rezultojë gabim i rëndë, thotë ...

SHBA largon trupat nga veriu i Sirisë për të lejuar ofensivën e Turqisë, Trump paralajmëron Erdoganin

SOT - 08.10.2019

Në një ndryshim të papritur të linjës për konfliktin në Siri, SHBA ka nisur dje largimin e trupave nga veriu i vendit për t’i lënë vend ofensivës së gjerë ushtarake të Turqisë për të spastruar zonën ...

Trump tërheq ushtrinë nga Siria, frikë se një ofensivë nga Ankaraja do sillte një masakër si në Srebrenicë. Kush janë ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët ...

Trump kërcënon Turqinë: Të mos kalohet caku në Siri

Top Channel - 08.10.2019

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi kapërcen vijat e kuqe pas vendimit të papritur të tij për të tërhequr forcat amerikane nga Siria veri-lindore.

Bazat e tensionit mes kurdëve dhe Turqisë në Siri

VOA - 08.10.2019

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se njësitë ushtarake amerikane në Sirinë verilindore do të largohen nga Siria e veriut, ndërkohë që ushtria turke përgatitet për një sulm në zonë.

A duhet të ketë frikë Erdogan nga Trump?

Mapo - 08.10.2019

Nga Heiko Roloff , BILD A i ka seriozisht presidenti amerikan Donald Trump kërcënimet ndaj Turqisë? Apo është vetëm shfaqje? Vendimi i tij për të tërhequr trupat amerikane në kufirin mes Sirisë dhe ...

Ushtria turke e gatshme për operacionin e tretë të paqes në Siri

Medial - 08.10.2019

Pas sukseseve në operacionet ndërkufitare “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, ushtria e Turqisë i ka përfunduar përgatitjet edhe për operacionin e planifikuar për në lindje të Eufratit në veri ...

Turqia nuk përkulet ndaj kërcënimeve për zonën e sigurt në Siri

Medial - 08.10.2019

Turqia nuk është një shtet që vepron sipas kërcënimeve, tha zv/presidenti Fuat Oktay duke iu përgjigjur kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump sa i përket operacionit të planifikuar të ...

Trump kërcënon Turqinë për Sirinë

RTSH - 08.10.2019

Para një operacioni ushtarak turk të planifikuar në verilindje Sirisë, presidenti i SHBA-së, Donald Trump deklaroi se Turqia do të përballet me pasoja ekonomike nëse Ankaraja ndërmerr ndonjë veprim ...

Trump e paralajmëron Erdoganin: Nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë…

Gazeta Express - 08.10.2019

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku ...

Kufiri Turqi-Siri: Trump kërcënon të 'shkatërrojë ’ekonominë turke

Botasot - 08.10.2019

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon "jashtë kufijve" pas vendimit të tij të befasishëm për tërheqjen e forcave amerikane nga veriu-lindja e Sirisë.

Erdogan nis goditjen e fuqishme kundër forcave kurde

Botasot - 08.10.2019

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El ...

FOTOT/ Turqia nis luftën, Donald Trump iu hap rrugën. Europianët të shqetësuar: SHBA po lejon një spastrim etnik

Gazeta Tema - 08.10.2019

Donald Trump i ka hapur rrugë pushtimit turk në Siri. Që mbrëmjen e djeshme, në kufirin turko-sirian janë dëgjuar bombardimet e ushtrisë turke. Kjo e fundit pretendon se po lufton terroristët kurdë, ...

“Turqia është e gatshme për operacionin e zonës së sigurt”

Medial - 08.10.2019

Turqia është e gatshme për operacion të mundshëm ushtarak në lindje të lumit Eufrat në Siri për të krijuar zonën e sigurt, njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

YPG/PKK kërkon partneritet me Asadin kundër Turqisë

Medial - 08.10.2019

Një i ashtuquajtur komandant i organizatës terroriste YPG/PKK ka thënë se janë duke menduar të krijojnë partneritet me Bashar al-Asadin për të luftuar kundër Turqisë pas përfundimit të përgatitjeve ...

Ushtria turke neutralizon 9 Te.rroristë në veri të Irakut

Medial - 08.10.2019

Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) kanë neutralizuar nëntë pjesëtarë të organizatës terroriste PKK në një operacion ajror në rajonet Hakurk dhe Haftanin në veri të Irakut, njoftoi Ministria turke e ...

Turqia fillon fushatën në Sirinë e veriut, bombardon kurdët

Gazeta Tema - 08.10.2019

Pas “dritës jeshile” të sotme të administratës amerikane, e cila tërhoqi trupat nga kufiri midis Sirisë dhe Turqisë, Ankaraja ka filluar operacionet ushtarake kundër luftëtarëve kurdë, edhe pse ...

Turqia nis ofensivën në veri të Sirisë

Respublica - 08.10.2019

Ushtria turke ka filluar të bombardojë pozicionet kurde në veri të Sirisë. Mediat raportojnë se ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar përfundimin e të gjitha përgatitjeve për operacionin ushtarak ...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

Telegrafi - 08.10.2019

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El ...

Trump e paralajmëron Erdoganin: Nëse u ndodh diçka ushtarëve amerikanë…

Botasot - 08.10.2019

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se kishte paralajmëruar homologun e tij turk Recep Tayyip Erdogan se do të ishte në “telashe të madhe” nëse një ushtar amerikan plagoset në pjesë të Sirisë, ku ...

Vendimi i Trump/ Tërheqja e ushtrisë, frikë se një ofensivë nga Turqia do sillte masakër si e Srebrenicës

Medial - 08.10.2019

Vendimi i papritur i presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga Siria veriore, duke u larguar në mënyrë efektive nga rajoni i trazuar, ka vendosur Kombet e Bashkuara dhe liderët ...

Turqia bombardon bazat e kurdëve, përgatitë edhe forcat tokësore

Alsat - 08.10.2019

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. “Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferi të El ...