TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Analistët nga Kosova vënë në pikëpyetje nismën për referendum të Thaçit

Gazeta Tema - 10.08.2018

Nga Përparim Isufi Hashim Thaçi ka sugjeruar një referendum mbi propozimet për ndryshimin e kufijve si pjesë e një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, por ...

Selimi: Thaçi, lojtar i manipulimeve

Zeri - 10.08.2018

Deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, si dhe paralajmërimet e tij për organizim të referendumit për këtë çështje po vlerësohen si manipulime.

Frenat e fushatës për referendumin në dorë të Qeverisë

Telegrafi - 10.08.2018

Fushata për organizmin e referendumit do të jetë qeveritare ndërkaq partitë në pushtet së bashku do ta mbështesin ekipin qeveritar që do të bëjë fushatën, kjo sipas asaj që flitet jo zyrtarisht në ...

Mashtrimi i qytetarëve nga Thaçi

Botasot - 09.08.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi se është duke punuar që qytetarët e Kosovës të jenë pjesë e një referendumi, përmes të cilit do të bëhet korrigjimi i kufijve të Kosovës, ...

Afrim Gashi: Të gjithë shqiptarët duhet të votojnë pro referendumit për emrin!

Lajm - 09.08.2018

Kryetari i BESËS, Afrim Gashi, gjatë një prononcimi për emisionin “Different”, ka folur për çështjen e referendumit, që pritet të zhvillohet brenda disa muajve në Maqedoni.

Nisma e Thaçit për kufijtë në pikëpyetje. Analistët: Ligji nuk lejon referendumin

Java News - 10.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi sugjeroi mbajtjen e një referendumi për propozimin e tij të fundit për një “korrigjim të kufijve” midis Serbisë dhe Kosovës, por analistët nga Prishtina vënë në ...

Frenat e fushatës për referendumin në dorë të Qeverisë

Botasot - 10.08.2018

Fushata për organizmin e referendumit do të jetë qeveritare ndërkaq partitë në pushtet së bashku do ta mbështesin ekipin qeveritar që do të bëjë fushatën, kjo sipas asaj që flitet jo zyrtarisht në ...

Ndryshimi i kufijve e përgjakë Ballkanin, ky shtet nuk do ekzistone më, por shqiptarët...

Botasot - 09.08.2018

Deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për një referendum që Kosova Lindore të i bashkohet Kosovës nuk po marrin përkrahjen e duhur. Politikanët dhe analistët politik, kanë thënë se një ...

Biber: Është për të ardhur keq që presidenti dhe opozita nuk e panë rëndësinë e Marrëveshjes me Greqinë

Portalb - 09.08.2018

“Marrëveshja nga Prespa për emrin meriton mbështetje të gjerë politike dhe shoqërore. Është për të ardhur keq që presidenti dhe opozita nuk e ka parë rëndësinë e Marrëveshjes me Greqinë dhe e ...

Biber: Bojkotimi i referendumit do të jetë sabotim i Marrëveshjes së Prespës

Medial - 09.08.2018

Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike. Është për keqardhje që opozita dhe Presidenti nuk e panë rëndësinë e marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për pikë ...

Maqedoni, rezultatet e anketave për referendumin japin optimizëm

Telegrafi - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

Gashi: Të gjithë shqiptarët duhet të votojnë pro referendumit për emrin!

Ina - 09.08.2018

Kryetari i BESËS, Afrim Gashi, gjatë një prononcimi për emisionin “Different”, ka folur për çështjen e referendumit, që pritet të zhvillohet brenda disa muajve në Maqedoni.

“E majta”, nismë për kushtetueshmërinë e referendumit

Alsat - 08.08.2018

Partia politike “E Majta”, ka dorëzuar sot deri tek Gjykata Kushtetuese iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpalljen e referendumit.

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Koha.net - 08.08.2018

Palët kundërshtare në tryezën e bisedimeve, këmbimi i shpeshtë i fjalëve të rënda në media, pastaj tema që i ka bashkuar Beogradin Prishtinën -dhe Aleksandar Vuçiqi e Hashim Thaçi të njëjtën ditë ...

Marrëveshja Maqedoni-Greqi për emrin publikohet edhe në gjuhën shqipe

SOT - 08.08.2018

Qeveria e Maqedonisë në prag të parapërgatitjeve për fushatën për referendumin, marrëveshjen për emrin me Greqinë e ka nxjerrë edhe në shqip, të nënshkruar më 17 qershor 2018 në Prespë.

Maqedoni, sondazh në prag të referendumit të shtatorit

ABC News - 08.08.2018

Qytetarët maqedonas janë të prirur të votojnë pro së ardhmes në BE dhe NATO në referendumin e muajit të ardhshëm. Kështu sugjerojnë të dhënat e një sondazhi të agjencisë EURACTIV, që mes të tjerash ...

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Gazeta Express - 08.08.2018

​ Palët kundërshtare në tryezën e bisedimeve, këmbimi i shpeshtë i fjalëve të rënda në media, pastaj tema që i ka bashkuar Beogradin Prishtinën -dhe Aleksandar Vuçiqi e Hashim Thaçi të njëjtën ditë ...

Shekerinska: Besoj se shumica e qytetarëve do të prononcohen për Maqedoninë si anëtare të BE-së dhe NATO-s

Tetova Sot - 08.08.2018

Besoj se shumica e qytetarëve në referendum do të prononcohen për një Maqedoni si anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe se do t’i porositin të përzgjedhurit e popullit se kjo është e ardhmja, që ua ...

Kritikohet referendumi i Thaçit

Tetova Sot - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka insistuar që Kosova të bëj një referendum, me anë të cilit kosovarët do vendosnin vet për çështjen e korrigjimit të kufijve me Serbinë.

Mediat greke e transmetojnë anketën për referendumin në Maqedoni

Tetova Sot - 08.08.2018

“Anketë – IRJM: Epërsia e atyre që do të votojnë “po” në referendumin”; “Me 41,5% është në përparësi “po” për pyetjen për emrin e IRJM-së, sipas anketës”; “Të ndarë qytetarët në IRJM në vigjilje të ...

A është herët për anketa për referendumin?

Flaka - 08.08.2018

Natyrisht, shifrat e publikuara nga anketa e fundit kanë një ndikim në të gjithë procesin, por së pari, qeveria, së bashku me partitë politike, sektorin e OJQ-ve dhe mediat, duhet të fillojnë një ...

Fushata për referendumin, Hyseni: Fushata do “egërsohet” në shtator

Flaka - 08.08.2018

Fushata për referendumin e 30 shtatorit edhepse zyrtarisht nuk ka filluar, partitë politike, kush në formë të drejtëpërdrejtë, kush tërthorazi, po paraqesin qëndrimet e tyre.

Shekerinska: Besojmë se shumica e qytetarëve do të deklarohen me “PO” për BE dhe NATO

Flaka - 08.08.2018

Ne besojmë se shumica e qytetarëve në referendum do të deklarohen për Maqedoninë si anëtare të BE dhe NATO dhe do t’u dërgojnë deputetëve të zgjedhur se kjo është e ardhmja që dëshirojnë për fëmijët ...

“E MAJTA”: Referendumi, në kundërshtim me kushtetutën

Medial - 08.08.2018

Partia “E majta” ngriti iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për të vlerësuar kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë e vendimit për referendum dhe kanë kërkuar shlyerjen e vendimit për mbajtjen e ...

63 për qind e qytetarëve do të votojnë në referendum

Flaka - 08.08.2018

Fushata për referendumin rreth çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë zyrtarisht fillon me 10 shtator, por në terren ajo vetëm se ka filluar. Në rrjetet sociale ka më shumë “zhurmë” për ...

LSDM: Pyetja për referendumin është e qartë dhe e thjeshtë- ardhmëri apo izolim

Tetova Sot - 08.08.2018

Hapen dyert për hyrje në NATO dhe fillimin e bisedimeve me BE-në, në referendum zgjidhet ardhmëri apo izolim. Me zgjidhjen e kontestit midis Maqedonisë dhe Greqisë hapen dyert për hyrjen e Maqedonisë ...

E Majta dorëzoi iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për referendumin

Tetova Sot - 08.08.2018

Partia politike E Majta sot dorëzoi iniciativë për vlerësim të kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpallje të referendumit të sjellë nga ana e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

REFERENDUMI: A do të votojë diaspora më 29 shtator?!

Medial - 08.08.2018

Më 29 shtator pritet që shqiptarët e diasporës të dalin të votojnë për referendumin për emrin. Analisti Hasan Jashari, deklaron se ka një frymë pozitive për përkrahjen e referendumit nga diaspora ...

Zyrtarët e qeverisë nuk duhet të përdorin fonde buxhetore për fushatë për referendum

Flaka - 08.08.2018

Zyrtarët shtetërorë do të angazhohen në propagandë publike për referendumin, por nuk kanë të drejtë të përdorin burime publike. Është logjike të pritet që qeveria të jetë aktive gjatë fushatës, sepse ...

Kush do të jetë promotori kryesor për fushatën pro referendumit?!

Medial - 10.08.2018

Fushata për organizmin e Referendumit do të jetë qeveritare ndërkaq partitë në pushtet së bashku do ta mbështesin ekipin qeveritar që do të bëjë fushatën, kjo sipas asaj që flitet jo zyrtarisht në ...

Biber: Ideja për bojkotimin e referendumit hap i ulët për sabotimin e marrëveshjes

Lajm - 09.08.2018

– Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike. Është për keqardhje që opozita dhe Presidenti nuk e panë rëndësinë e marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për pikë ...

Maqedoni, rezultatet e anketave për referendumin japin optimizëm

Botasot - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

“E Majta” në Maqedoni kundërshton referendumin

Botasot - 08.08.2018

Partia politike “E Majta”, ka dorëzuar sot tek Gjykata Kushtetuese iniciativën për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpalljen e referendumit.

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Botasot - 08.08.2018

Palët kundërshtare në tryezën e bisedimeve, këmbimi i shpeshtë i fjalëve të rënda në media, pastaj tema që i ka bashkuar Beogradin Prishtinën -dhe Aleksandar Vuçiqi e Hashim Thaçi të njëjtën ditë ...

SHEKERINSKA: Besoj se shumica e qytetarëve do të prononcohen për BE dhe NATO

Medial - 08.08.2018

Besoj se shumica e qytetarëve në referendum do të prononcohen për një Maqedoni si anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe se do t’i porositin të përzgjedhurit e popullit se kjo është e ardhmja, që ua ...

LSDM: Pyetja për referendumin është e qartë dhe e thjeshtë- ardhmëri apo izolim

Flaka - 08.08.2018

Hapen dyert për hyrje në NATO dhe fillimin e bisedimeve me BE-në, në referendum zgjidhet ardhmëri apo izolim. Me zgjidhjen e kontestit midis Maqedonisë dhe Greqisë hapen dyert për hyrjen e Maqedonisë ...

E Majta dorëzoi iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për referendumin

Lajm - 08.08.2018

Partia politike E Majta sot dorëzoi iniciativë për vlerësim të kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpallje të referendumit të sjellë nga ana e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

Bieber: Ideja për bojkotimin e referendumit është hap i ulët

Telegrafi - 09.08.2018

Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike. Është për keqardhje që opozita dhe presidenti nuk e panë rëndësinë e marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për pikë ...

Rezultati nga anketa për referendumin shkakton dozë optimizmi

Medial - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

“E Majta” në Maqedoni kundërshton referendumin

Lajmi.net - 08.08.2018

Partia politike “E Majta”, ka dorëzuar sot tek Gjykata Kushtetuese iniciativën për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpalljen e referendumit.

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Tetova Sot - 08.08.2018

Palët kundërshtare në tryezën e bisedimeve, këmbimi i shpeshtë i fjalëve të rënda në media, pastaj tema që i ka bashkuar Beogradin Prishtinën -dhe Aleksandar Vuçiqi e Hashim Thaçi të njëjtën ditë ...

Bieber: Ideja për bojkotimin e referendumit është hap i ulët

Botasot - 09.08.2018

Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike. Është për keqardhje që opozita dhe presidenti nuk e panë rëndësinë e marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për pikë ...

Maqedoni, rezultatet e anketave për referendumin japin optimizëm

Lajmi.net - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

“E Majta” në Maqedoni kundërshton referendumin

Zeri - 08.08.2018

Partia politike “E Majta”, ka dorëzuar sot tek Gjykata Kushtetuese iniciativën për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për shpalljen e referendumit.

Bieber: Ideja për bojkotimin e referendumit është hap i ulët

Antpress - 09.08.2018

Ai gjithashtu thotë se ideja për bojkotimin e referendumit dështë hap i ulët. “Marrëveshja e tillë në kuptimin ideal duhet të ketë mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike.

Maqedoni, rezultatet e anketave për referendumin japin optimizëm

Tetova Sot - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

“E Majta” në Maqedoni kundërshton referendumin

Antpress - 08.08.2018

Përmes kësaj nisme kjo parti kërkon anulimin e vendimit për referendum. Sipas partisë në fjalë ka shumë arsye që të ndërpriten të gjitha aktivitetet e ndërlidhura me referendumin pasi sipas tyre ...

Biber: Ideja për bojkotimin e referendumit hap i ulët për sabotimin e marrëveshjes

Tetova Sot - 09.08.2018

Marrëveshja e Prespës për emrin meriton mbështetje të gjerë shoqërore dhe politike. Është për keqardhje që opozita dhe Presidenti nuk e panë rëndësinë e marrëveshjes dhe e shfrytëzojnë për pikë ...

Maqedoni, rezultatet e anketave për referendumin japin optimizëm

Zeri - 09.08.2018

Dallimi prej 6,4 për qind në dobi të qytetarëve të anketuar në Maqedoni të cilët do të japin mbështetje për pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO, me pranimin e Marrëveshjes së ...

“Bojkotimi i referendumit, hap për sabotimin e marrëveshjes për emrin” (VIDEO)

Lajm - 09.08.2018

Nëse i pyesni diplomatët perëndimorë, përshtypja për Maqedoninë u është ndërruar për 180 gradë për vetëm një vit dhe tani është kyçe që procesi i implementimit të kalojë referendumi dhe amendamentet ...