TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Trump përdori Jerusalemin si vegël për politikën e brendshme”

Lajmi.net - 07.12.2017

"Trump po përpiqet të marrë mbështetjen e lobit izraelit për shkak të vështirësisë që ka në politikën e brendshme. Trump ideologjikisht ka një qëndrim islamofobik", tha Uysal Ekspertët pajtohen me ...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

Zhurnal - 07.12.2017

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Henije, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të ...

Izraeli do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor

Zhurnal - 07.12.2017

Izraeli do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor Ushtria e Izraelit njoftoi se do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor, i cili ndodhet nën pushtim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Jerusalemi kryeqytet, Erdogan ‘kryqëzon’ Trump: I vuri flakën Lindjes së Mesme

Ina - 07.12.2017

Vendimi i Donald Trump për ta bërë Jerusalemin kryeqytetin e Izraelit duket se është pritur me kritika të ashpra nga mbarë bota. Pasojat diplomatike do të përfshijnë edhe një mbledhje të menjëhershme ...

Përplasje në Bregun Perëndimor pas vendimit për Jerusalemin

Evropaelire - 07.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën. Vetëm Izraeli e ka mirëpritur shpalljen e ...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Portalb - 07.12.2017

Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet ...

E gjithë bota kundër Trump!

Albeu.com - 07.12.2017

Njoftimi i Presidentit Trump se SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe se do të dërgojë ambasadën amerikane atje mund të shënojë një fazë kritike në uljen e ndikimit të SHBA në botë.

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Alb Portali - 07.12.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading...

KS-OKB të premten mbledhje për Jerusalemin

Lajmi.net - 07.12.2017

Këshilli i Sigurisë i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet nesër ku do të diskutojë për vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si “kryeqytet të Izraelit.

Jerusalemi kryeqyteti i Izraelit, të gjithë kundër Trump. Hamas: Vendimi hap dyert e ferrit

BalkanWeb - 07.12.2017

Grupi palestinez Hamar ka deklaruar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit hap portat e ferrit.

Përnjëherë me vendimin e Trumpit, u shuan dritat e Mesxhidi Aksa në Jerusalem

Koha.net - 07.12.2017

Njëkohësisht me shpalljen e vendimit të presidentit të Shteteve të Amerikës, Donald Trump, u shuan dritat e Mesxhidi Aksasë, që gjendet në Jerusalemin Lindor, të pushtuar nga Izraeli.

Trampi e njohu Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit

Idividi - 07.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Është koha që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, deklaroi sot presidenti amerikan Donald Tramp. "Publikimi im i sotëm e shënon fillimin e periudhës së re ...

Reagime pas vendimit të Trampit për njohjen e Jerusalemit

Idividi - 07.12.2017

Tel Aviv, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Tramp për ta njohur Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit me reagime u lajmëruan presidenti izraelit, Reuven Revlin dhe ...

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Zhurnal - 07.12.2017

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së ...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

Lajmi.net - 07.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit.

Tilerson: Puna për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Aviv në Jerusalem fillon menjëherë

Idividi - 07.12.2017

Kaizerslautern, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit ...

Palestinezët bëjnë thirrje në grevë të përgjithshme dhe protesta për shkak të vendimit të Trampit për Jerusalem

Idividi - 07.12.2017

Gazë, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Organizata palestineze dhe islamike kanë bërë thirrje sot që të mbahen grevë e përgjithshme dhe mitingje protestuese, si përgjigje e vendimit të presidentit amerikan ...

Unioni i Dijetarëve të Palestinës thirrje për intifadë

Alb Portali - 07.12.2017

Unioni i Dijetarëve të Palestinës i ka bërë thirrje umetit islam në intifadë në shenjë reagimi ndaj vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ...

Mej planifikon të bisedojë me Trampin për Jerusalemin

Idividi - 07.12.2017

Londër, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Kryeministrja britanike, Tereza Mej deklaroi sot se ka për qëllim të bisedojë me presidentin amerikan, Donald Tamp për statusin e Jerusalemit, i cili duhet të ...

Departamenti Shtetëror kërkon anulimin e vizitave të diplomatëve të tyre në Izrael, Jerusalem dhe Bregun perëndimor ...

Idividi - 07.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Departamenti Shtetëror dërgoi telegram deri tek misionet e veta diplomatike në botë me të cilin urdhëroi që nëpunësit në to t'i anulojnë udhëtimet në Izrael, ...

Abas: SHBA-ja nuk mund të jetë ndërmjetësuese paqësore

Idividi - 07.12.2017

Ramallah, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Presidenti palestinez Mahmud Abas e dënoi vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit.

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Portalb - 07.12.2017

Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit, pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë ...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

Koha.net - 07.12.2017

Londër, 7 dhjetor – Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, bën të ditur AA.

Netanjahu: Vendimi i Trampit për Jerusalemin është "historik"

Idividi - 07.12.2017

Tel Aviv, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu e kualifikon si "historik" vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të ...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

Antpress - 07.12.2017

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës.Në një qëndrim ...

Turqia dënon njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga SHBA

Almakos - 07.12.2017

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë e ka dënuar dhe pritur me shqetësim të madh deklaratën e papërgjegjshme të qeverisë amerikane që “njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe se ambasadën e ...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, por çfarë në fakt e bën Jerusalemin kaq të shenjtë?

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe ka njoftuar se në këtë qytet do të vendoset selia e re diplomatike e SHBA-ve.

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja

Zhurnal - 06.12.2017

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja Irani ka dënuar sot vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit si ...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

Zhurnal - 06.12.2017

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga ...

Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

Lajmi.net - 06.12.2017

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem.

​Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

Koha.net - 06.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit, transmeton ...

MPJ e Palestinës: SHBA-të zgjodhën të jenë vetëm, në anën e gabuar të historisë

Alb Portali - 07.12.2017

Ministria e Punëve të Jashtme të Palestinës ka reaguar ndaj marrjes së vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency ...

Yıldırım: Vendimi për Jerusalemin goditje e rëndë ndaj procesit të paqes

Alb Portali - 07.12.2017

Kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım lidhur me vendimin e SHBA-ve për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit tha se “Ky vendim është një goditje e rëndë ndaj përpjekjeve për paqe mes ...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada e Jerusalemit në Tiranë

BalkanWeb - 06.12.2017

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump.

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

Lajmi.net - 06.12.2017

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e ...

Trump e bëri atë që tre presidentë amerikanë nuk guxuan, kundërshtarët paralajmërojnë pasoja

Lajmi.net - 06.12.2017

Lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh dhe presidenti palestinez, Mahmoud Abbas janë deklaruar kundër presidentit të SHBA-ve, Donald Trump i cili zyrtarisht ka njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit.

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

Lajmi.net - 06.12.2017

​Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të ...

SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Evropaelire - 06.12.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump, tha se “është koha që Jerusalemi të njihet zyrtarisht kryeqytet i Izraelit”. “Kam vendosur se është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si ...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

Alb Portali - 07.12.2017

Loading... Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit (Video)

Telegrafi - 06.12.2017

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump ...

Reagon Hamasi: Trump hapi dyert e ferrit duke e njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Albeu.com - 06.12.2017

Hamasi ka thënë se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe me vendimin për të transferuar ambasadën atje, Donald Trump ka hapur “dyert e ferrit”.

Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

Koha.net - 06.12.2017

Presidenti francez Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit dhe bëri thirrje për të shmangur me ...

Mogerini: Për statusin e Jerusalemit duhet të negociohet

Alsat - 06.12.2017

Statusi i Jerusalemit si kryeqytet edhe i Izraelit edhe i shtetit të ardhshëm palestinez duhet të “zgjidhet përmes negociatave” mes dy palëve, e porositi sot përfaqësuesja e lartë e BE-së për ...

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës të paqes

Alb Portali - 06.12.2017

Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas deklaroi se vendimi i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin Jerusalemin zyrtarisht e njohu si kryeqytet të Izraelit, është inkurajim për pushtimin dhe ...

Palestinezët kundër Trumpit, djegin flamurin amerikan dhe izraelit

Lajmi.net - 06.12.2017

Donald Trump sot ka marrë vendim për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Lajmi nuk është pritur mirë aspak nga palestinezët, të cilët gjatë një proteste kanë djegur flamurin amerikan dhe ...

Donald Trump konfirmon: SHBA do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

SOT - 06.12.2017

Ashtu siç pritej, presidenti amerikan sfidoi sonte opozicionin botëror duke deklaruar se do të njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit, por çuditërisht shtoi se gjithsesi lëvizja nuk do të prishë ...

OKB qorton Trumpin për Jerusalemin

Gazeta Express - 06.12.2017

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka kundërshtuar ashpër veprimin e Presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të ...

LAJMI I FUNDIT/ Trump: Kryeqyteti i Izraelit është Jerusalemi, do ta zhvendosim ambasadën atje

Lajmi.net - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar para pak minutash në një konferencë për media se SHBA-të e njohin zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izaelit.

Njohja nga Trump e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, vjen paralajmërimi i Departamentit amerikan të Shtetit

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht paralajmërimeve ...

Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Gazeta Express - 06.12.2017

Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka shprehur shqetësimin e saj ndaj vendimit të fundit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald ...