TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Phillips, thirrje për transparencë për memorialin turk në Tiranë

VOA - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

“Na poshtëron” Maks Velo kundër vendosjes së memorialit turk në Tiranë: Kujtesë e 500 viteve robëri

Gazeta Express - 13.08.2019

Për arkitektin dhe piktorin Maks Velo, vendosja e memorialit për të rënët e grushtit të shtetit në Turqi nuk është veçse një kujtesë për 500 vitet e robërisë së Shqipërisë ndaj osmanëve, pasojat e së ...

Phillips për Voa: Memoriali te Liqeni, marrëveshje Rama-Erdogan

Respublica - 13.08.2019

Ngritja e memorialit në Kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës për të rënët në mbrojtje të Erdogan gjatë grushtit të shtëtit të 15 korrikut 2016 në Turqi për analistin amerikan David Phillips është ...

Shqetësimi amerikan: Si ta lexojmë sulmin e VOA ndaj Veliajt

Mapo - 13.08.2019

Lajmi për vendosjen e një memoriali për të rënët gjatë grushtit të shtetit në Turqi ka sjellë plot reagime me zemërim në Shqipëri. Interesant është fakti se Zëri i Amerikës ka qenë mjaft kritik në ...

Shoqëria civile në Shqipëri me peticion për heqjen e memorialit turk

Koha.net - 13.08.2019

Ceremonia e vendosjes së Memorialit me emrat e 251 personave që humbën jetën tre vjet më parë në Turqi, u zhvillua në 15 korrik, e organizuar nga ambasada turke në Tiranë, e cila njoftoi se “me ...

Junçaj: Në Shqipëri mungojnë memoriale për të vrarët në Kosovë

Koha.net - 13.08.2019

Prokurori shqiptaro-amerikan, Gjon Junçaj, ka reaguar pas vendosjes së memorialit turk te kodrat e Liqenit artificial, në kryeqytetin e Shqipërisë, në Tiranë.

Në pellgun e turpshëm të politikës barbare shqiptare

Botasot - 12.08.2019

Kur mendonim se absurditetet e klasës aktuale politike shqiptare – më shkon goja të them, “klikës politike” shqiptare, ishin shterrur tanimë, ja shënohet absurditeti i radhës, ose më mirë të themi ...

Pse diktatura Rama dhe Veliaj i ngriti memorial dhunës së presidentit Erdogan?!

Botasot - 13.08.2019

Debat i madh për memorialin turk te Kodrat e Liqenit artificial të Tiranës, me të cilin Edi Rama dhe Erion Veliaj nderojnë ‘fitoren e madhe të Rexhep Tayp Erdogan kundër puçistëve të 15 korrikut 2016 ...

Bijtë bastardë të erdoganizmit

Gazeta Express - 12.08.2019

Askush që i njeh rilindasit nuk çuditet për mbrojtjen prej tyre të këtyre vlerave. Natyrisht për askënd nuk përbën habi, se ata nuk janë në gjendje të belbëzojnë as të vërteta që i thonë edhe vetë ...

Memoriali turk shkakton ortek reagimesh në Tiranë

Koha.net - 13.08.2019

Vendosja e memorialit për të rënët e ushtrisë dhe policisë gjatë grushtit të shtetit para tre vjetësh në Turqi, në kodrat e Liqenit artificial të Tiranës, është cilësuar një provokim i fortë duke ...

Analisti amerikan: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë! Mos e pranoni

BalkanWeb - 13.08.2019

Analisti amerikan, David Phillips, thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së ...

Maks Velo: Turqit na robëruan 500 vjet, na mësuan të mos punojmë e të mos duam Europën e krishterë, këta venë e ngrejnë ...

Gazeta Tema - 13.08.2019

Maks Velo ka dalë kundër ngritjes së memorialit turk tek Liqeni Artificial. Duke folur për “Panorama”, ai thotë se Shqipëria nuk ka parë asnjëherë mirë nga Turqia, pasi për 500 vjet, na robëruan.

Erdoganizmi në Shqipëri

Telegrafi - 13.08.2019

Rilindjes i takonte t’ia bënte qokën Erdoganit. Dhe kjo, jo vetëm sepse vëllai Taip është i preferuari i katolikut Edi. Të dy kanë këmbyer takime private, selfie reciproke, kanë bredhur së bashku mbi ...

Goditje nga Amerika: Shqipëria si koloni e Turqisë, Edi Rama si qenush i bindur i Erdoganit

Gazeta Express - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Analisti i njohur amerikan: Ngritja e memorialit turk në Tiranë, akt i pazakontë. Turqia po komprometon sovranitetin e ...

Gazeta Tema - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Analisti amerikan: E vërteta e memorialit të Erdoganit në Tiranë dhe i ashtuquajturi "Grusht Shteti"

Albeu.com - 13.08.2019

Profesori i Kolumbias David Phillips mendon se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës ai e sheh ngritjen ...

Analisti amerikan për VOA: A është bërë Shqipëria koloni e Turqisë?

Mapo - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

“Ngritja e memorialit në Shqipëri është...”, reagon analisti amerikan: Kush pagoi? Marrëveshje direkte mes Erdoganit ...

SOT - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Koha.net - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Lajmi.net - 13.08.2019

Profesori i Kolumbias i tha Zërit të Amerikës se e sheh ngritjen e memorialit në vazhdën e afërsisë së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe Presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Zeri - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë, është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Telegrafi - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Analisti amerikan e quan Edi Ramën qenush të Erdoganit (VIDEO)

Portalb - 14.08.2019

Memoriali i ngritur në nderim të viktimave të grushtit të shtetit në Turqi, në Parkun e Liqenit Artificial, mbetet ende temë e nxehtë diskutimi në mediat shqiptare.

Phillips: Ngritja e memorialit në Shqipëri është e gabuar

Ina - 14.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Kur Rama shkon në dasmën e vajzës së Erdoganit, kjo ngre pyetje për sovranitetin e Shqipërisë

Botasot - 13.08.2019

Profesori i Kolumbias, David Phillips në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, teksa foli për ngritjen e memorialit turk në kodrat e liqenit u shpreh se kryeministri Edi Rama duhet të mbrojë ...