TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Meta: Nuk kam bërë asnjë shkelje me shtyrjen e zgjedhjeve vendore

Lajmi.net - 12.09.2019

Parlamenti e ka ftuar Komisionin e Venecias të japë një opinion për qëndrimet e Presidentit të Republikës mbi zgjedhjet vendore dhe nismën e shumicës për shkarkimin e tij.

Meta sulmon sërish Bashën për djegien e Parlamentit dhe ironizon fitoren me 85%, flet për ndërhyrje të huaja dhe tenton ...

SOT - 12.09.2019

Thellohet lufta mes presidentit Ilir Meta dhe kreut të PD, Lulzim Basha. Presidenti, pas takimit me Komisionin e Venecias, ka dhënë një deklaratë për shtyp.

Komisionerët e Venecias shuplakë Metës, deklarojnë se nuk mund të ketë zgjedhje në 13 tetor, ja si pritet të fundoset ...

SOT - 12.09.2019

Komisioni i Venecias i dha dje një “shuplakë” presidentit Ilir Meta. Ndonëse ky i fundit dekretoi 13 tetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve vendore dhe LSI ka bërë regjistrimin në KQZ, Venecia u ...

Meta: Sinjale për marrëveshje Rama-Basha

Telegrafi - 12.09.2019

Ndryshe nga konferencat e shkuara për shtyp, me një tonalitet të fortë edhe akuza frontale ndaj maxhorancës, presidenti Ilir Meta u përball me median, kësaj here duke e vijuar qetësinë e shpalosur në ...

“Edit dekoratë nëse hapen negociatat”, Meta: Sinjale për pakt Rama-Basha

Top Channel - 12.09.2019

Ndryshe nga konferencat e shkuara për shtyp, me një tonalitet të fortë edhe akuza frontale ndaj maxhorancës, presidenti Ilir Meta u përball me median, kësaj here duke e vijuar qetësinë e shpalosur në ...

Meta: “Nuk kam bërë asnjë shkelje me shtyrjen e zgjedhjeve vendore”.

VOA - 11.09.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, tha se takimi me delegacionin e Komisionit të Venecias ishte i frytshëm dhe do të jetë i shkëlqyer dhe transparent.

Komisioni i Venecias "shuplakë" Metës: Nuk ka zgjedhje në 13 tetor!

Albeu.com - 11.09.2019

Ndërsa mazhoranca, opozita dhe Presidenti vazhdojnë debatin rreth 13 Tetorit, Komisioni i Venecias e ka kuptuar qartë këto ditë në Tiranë, se atë të diel në Shqipëri nuk do të kemi zgjedhje.

Do të mbahen 3 palë zgjedhje sipas Ilir Metës? Komisioni i Venecias zbulon se çfarë do të ndodhë në 13 tetor

SOT - 11.09.2019

Ndërsa mazhoranca, opozita dhe Presidenti vazhdojnë debatin rreth 13 Tetorit, Komisioni i Venecias e ka kuptuar qartë këto ditë në Tiranë, se atë të diel në Shqipëri nuk do të kemi zgjedhje.

Përfaqësuesi i Komisionit të Venecias: De facto s’ka zgjedhje në tetor

Mapo - 11.09.2019

Një delegacion i Komisionit të Venecias vizitoi përgjatë dy ditëve vendin tonë për të mbledhur opinione e për tu shprehur më 11 tetor, nëse Presidenti Meta ka vepruar sipas Kushtetutës me dekretin ...

"Jetojmë në dy shtete, atë të së drejtës dhe të propagandës", Meta: Përfaqësoj të parin

Albeu.com - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar në terma jurik se çdo të thotë ç’dekretimi i një dekreti nga ana e tij duke bërë krahasimet me ligjet që mirato parlamenti apo me vendimet që merr Këshilli i ...

Befason Ilir Meta, jep një datë se kur do të largohet nga zyra e kreut të shtetit

SOT - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta thotë se nuk i druhet largimi nga posti i Presidentit, duke shtuar se do të përfundojë mandatin ashtu sikurse është betuar. “Kjo është një pyetje që zakonisht u shkon atyre që ...

A i druhet Meta shkarkimit nga detyra? Presidenti: Nuk ka asnjë shans që…

Top Channel - 11.09.2019

Në konferencën e tij për shtyp me mediat, presidenti Ilir Meta u pyet ndër të tjera rreth një shkarkimi të mundshëm nga detyra. A i druhet ai gjithë kësaj? Ndër të tjera, në përgjigjen e tij, ...

Komisioni i Venecias, Sekretari Markert i prerë: Më 13 tetor nuk ka zgjedhje!

Durres Lajm - 11.09.2019

Ndërsa mazhoranca, opozita dhe Presidenti vazhdojnë debatin rreth 13 Tetorit, Komisioni i Venecias e ka kuptuar qartë këto ditë në Tiranë, se atë të diel në Shqipëri nuk do të kemi zgjedhje.

Meta: Rama e Basha fajtor për negociatat, unë nuk largohem!

Medial - 11.09.2019

Presidenti i Republikes Ilir Meta do të shkojë personalisht në 11 tetor në komisionin e Venecias në seancën ku do të miratohet opinioni për kushtetutshmërinë e anullimin e datës së zgjedhjeve të 30 ...

“Venecia”/ Meta: 11 tetori një datë e rëndësishme, i gatshëm për çdo gjë

Top Channel - 11.09.2019

Pas mbërritjes së anëtarëve të Komisionit të Venecias dhe takimit më anëtarë të politikës si dhe me presidentin Ilir Meta ky i fundit ka dalë në një konferencë për shtyp.

‘Ju thoni ore si ç’dekretoi ky?’, habit Presidenti: Kush tha që bëra ç’dekretim?

SOT - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta tha se nuk ka bërë çdekretim, pasi sipas tij ky është një term ligjor që nuk ekziston. Kreu i shtetit tha se ka shfuqizuar dekretin e tij, një e drejtë dhe praktikë që sipas tij ...

Meta: 11 Tetori propagandë për të larguar vëmendjen nga negociatat

Telegrafi - 11.09.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, është shprehur se data 11 tetori po propagandohet nga qeveria për të hequr vëmendjen nga 18 tetori, kur pritet të merret përgjigja për çeljen ose jo të negociatave ...

“Venecia”/ Meta: 11 tetori një datë e rëndësishme, i gatshëm për çdo gjë

Botasot - 11.09.2019

Pas mbërritjes së anëtarëve të Komisionit të Venecias dhe takimit më anëtarë të politikës si dhe me presidentin Ilir Meta ky i fundit ka dalë në një konferencë për shtyp.

“Jam gjithmonë i qetë”, Meta i palëkundur: Kam respektuar Kushtetutën (sqarim për ‘çdekretimin’)

BalkanWeb - 11.09.2019

Kreu i Shtetit ka folur gjatë para mediave duke iu përgjigjur me durim pyetjeve të gazetarëve për takimin me Komisionin e Venecias, marrëdhënien me Parlamentin, dëshminë në Komisionin parlamentar ...

Meta thumbon ambasadorët: Anëtaret e Komisionit të Venecias nuk janë diplomatë që flasin pa përgjegjësi se do ikin në ...

SOT - 11.09.2019

Presidenti Meta sulmoi sërish ambasadorët duke sjellë në vëmendje rolin e Komisionit të Venecias në Shqipëri. "Jam këtu për të dhënë përgjigje përtej objektit të punës së Komisionit të Venecias.

Frikë nga shkarkimi? Presidenti flet për mision historik: Kur largohem nga zyra

BalkanWeb - 11.09.2019

Kreu i shtetit në një bisedë të gjatë me gazetarët u pyet se nëse ai ka frikë nga shkarkimi nga posti i Presidentit. Ai tha se mandati i tij përfundon në 2022 dhe përfaqësimi i institucionit do të ...

A e njeh PD opinionin e Venecias për Ilir Metën? PD jep përgjigjen e prerë

SOT - 11.09.2019

Pasi delegacioni i Komisionit të Tiranës përmbylli takimet me aktorët kryesorë të politikës në vend, nga ku pritet të japë një rezultat përfundimtar, sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim ...

Meta tregon datën kur do largohet nga zyra e kreut të shtetit

Gazeta Express - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta thotë se nuk i druhet largimi nga posti i Presidentit, duke shtuar se do të përfundojë mandatin ashtu sikurse është betuar. I pyetur nëse i druhet shkarkimit, Meta tha se një ...

Pasi u përball me Komisionin e Venecias, reagon Meta

SOT - 11.09.2019

Presidenti, Ilir Meta pasi ka dhënë llogari para Komisionit të Venecias,ka dalë në një konferencë për shtyp. Meta pohoi se Komisionit të Venecias i ka dhënë një raport paraprak dhe se e mirëpret ...

Ilir Meta: Nuk ka shans të iki nga presidenca para 24 korrikut 2022

Botasot - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta ne nje konference per median deklaron se nuk ka shans që të dalë nga presidenca para 24 korrikut 2022 A i druhet Ilir Meta shkarkimit? Ilir Meta: "Është një pyetje që u shkon ...

Zyrtari i Komisionit të Venecias: Biseda me Ramën, Presidenti dhe qëndrimet e opozitës

Java News - 11.09.2019

Ndërsa mazhoranca, opozita dhe Presidenti vazhdojnë debatin rreth 13 Tetorit, Komisioni i Venecias e ka kuptuar qartë këto ditë në Tiranë, se atë të diel në Shqipëri nuk do të kemi zgjedhje.

Meta pas takimit me Komisionin e Venecias: Mos u fokusoni te 11 tetori, por te 18 tetori

ABC News - 11.09.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një konferencë që ka zgjatur për më shumë se 90 minuta, ka folur lidhur me takimin që ka pasur në Tiranë me delegacionin e Venecias.

A i druhet Meta shkarkimit? Presidenti: Do qëndroj në detyrë deri më 24 korrik 2022

ABC News - 11.09.2019

I pyetur nga media në konferencën për shtyp, nëse Meta i druhet shkarkimit, Ppresidenti u përgjigj i vendosur se do të qëndrojë në këtë detyrë deri më 24 korrik 2022.

Ilir Meta del me bindje të plotë, zbulon se çfarë do të ndodhë në 11 tetor

SOT - 11.09.2019

Ilir Meta nga një koferencë për mediat ka bërë me dije se është i gatshëm që të shkoj në Komisionin e Venecias në 11 tetor, ku do jepet dhe mendimi përfundimtar për shkarkimin ose jo të tij.

Meta thirrje medias: “Zhdekretimi” është propagandë. Mos bini pre!

Mapo - 11.09.2019

Ilir Meta shpjegoi edhe njëherë sot arsyet që e çuan drejt anulimit të zgjedhjeve të 30 qershorit. Ai i kërkoi medias të mos përdorë termin “zhdekretim” sepse ky term nuk ekziston edhe është shpikje ...

A i druhet Meta shkarkimit nga detyra? Presidenti: Nuk ka asnjë shans që…

Flaka - 11.09.2019

Në konferencën e tij për shtyp me mediat, presidenti Ilir Meta u pyet ndër të tjera rreth një shkarkimi të mundshëm nga detyra. A i druhet ai gjithë kësaj? Ndër të tjera, në përgjigjen e tij, ...

“Më 11 tetor në Komisionin e Venecias”, Meta konferencë për mediat: Nuk meritonim pushime kaq të gjata

Gazeta Express - 11.09.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një konferencë shtypi tha se Presidenca do të bashkëpunojë gjerësisht me Komisionin e Venecias. Meta bëri me dije se do të jetë prezent në mbledhjen e Komisionit ...

Presidenti Ilir Meta, konferencë për shtyp për Komisionin e Venecias dhe komisionin hetimor parlamentar

RTSH - 11.09.2019

Presidenti, Ilir Meta, ka dalë pak minuta më parë në një konferencë për shtyp, ku pritet të trajtojë një seri çështjesh, si dhe për të folur mbi vizitën e delegacionit të Komisionit të Venecias në ...

Meta: Bashkëpunimi me Venecian i shkëlqyer, 11 tetori propagandë, 18 tetori me rëndësi

Medial - 11.09.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta pasditen e kësaj të mërkure në një konferencë për mediat ka folur për vizitën e delegacionit të Venecias në Shqipëri, me ftesë të Kuvendi të Shqipërisë i cili do të ...

“Pushime të gjata për ne”, Meta: Bashkëpunimi me Venecian do jetë i shkëlqyer dhe transparent

BalkanWeb - 11.09.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dalë sot para mediave për të folur për situatën në vend, zhvillimet dhe qëndrimet e tij pas mbylljes së sezonit veror.

“Pushime të gjata për ne”, Meta: Bashkëpunimi me Venecian do jetë i shkëlqyer dhe transparent

Medial - 11.09.2019

TIRANË Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dalë sot para mediave për të folur për situatën në vend, zhvillimet dhe qëndrimet e tij pas mbylljes së sezonit veror.

Meta: Kushtetutën e 1998 do ta kërkojnë shqiptarët por nuk kanë për ta gjetur më

Botasot - 11.09.2019

Presidenti Ilir Meta ndodhet në një konferencë për median. Ilir Meta: "Komisioni i Venecias nuk janë politikanë që duan 3-4 vota, apo diplomatë që ikin nesër dhe lënë pasojat e tyre këtu.

Meta sulmon ambasadorët: Nesër ikin dhe shohin punët e tyre…

Java News - 11.09.2019

Presidenti Meta sulmoi sërish ambasadorët duke sjellë në vëmendje rolin e Komisionit të Venecias në Shqipëri. “Jam këtu për të dhënë përgjigje përtej objektit të punës së Komisionit të Venecias.

Meta: Gati të shkoj në Venecia më 11 tetor

Durres Lajm - 11.09.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ndodhet në një konferencë për mediat në mbyllje të vizitës faktmbledhëse të delegacionit të Venecias në Tiranë. "Patëm pushime të gjata që nuk i meritonim" u shpreh Meta në ...

Delegacioni i Venecias, Meta kundërshton shkarkimin: Bashkëpunim i shkëlqyer, jo propagandë

Gazeta Tema - 11.09.2019

Ilir Meta, ndodhet në një konferencë për mediat në mbyllje të vizitës faktmbledhëse të delegacionit të Venecias në Tiranë i cili mund të përkrahë shkarkimin e presidentit.

Meta: Jam gati të paraqitem para Komisionit të Venecias

Java News - 11.09.2019

Kreu i Shtetit ka zgjedhur të komunikojë me gazetarët pasditen e sotme, pas vizitës së delegacionit nga Komisioni i Venecias një ditë më parë. Në fjalën e tij, Ilir Meta falenderoi Kuvendin e ...

Komisioni i Venecias, raport pas një muaji për zgjedhjet vendore në Shqipëri

VOA - 11.09.2019

Një delegacion i Komisionit të Venecias që ndodhet në Shqipëri, tha të mërkurën se pas një muaji, më 11 tetor, Komisioni do të nxjerrë një raport me përfundimet lidhur me ligjshmërinë e akteve të ...

Raporti i Komisionit të Venecias për presidentin e Shqipërisë del më 11 tetor

Koha.net - 11.09.2019

Kaarlo Tuori, drejtues i delegacionit të Komisionit të Venecias, deklaroi në përfundim të takimit me anëtarët e Komisionit Hetimor të Kuvendit të Shqipërisë, se tashmë e kanë një ide nëse presidenti ...

Shkarkimi i Metës, Manja pas takimit me “Venecian”: Do e trajtojmë me standardet më të larta profesionale

Top Channel - 11.09.2019

Kreu i Komisionit Hetimor Parlamentar, Ulsi Manja ka reaguar pas takimit që zhvilloi sot me delegacionin e Komisionit të Venecias. “Me delegacionin e Komisionit të Venecias në lidhje me kërkesën, për ...

Vendimi në tetor, kush janë anëtarët e Komisionit të Venecias që kanë Metën në "dorë"

Albeu.com - 11.09.2019

Raporti përfundimtar i Komisionit të Venecias me konkluzionet në lidhje me kërkesën e mazhorancës për shkarkimin e presidentit Ilir Meta si dhe verifikimin e ligjshmërisë për zhdekretimin e datës 30 ...

Takim ‘kokë më kokë’ me ekspertët e Venecias, Manja zbardh çfarë diskutuan: Meta shkeli rëndë Kushtetutën!

SOT - 11.09.2019

Kryetari i Komisionit të Posaçëm për shkarkimin e Ilir Metës, Ulsi Manja ka zbardhur takimin me delegacionin e Komisionit të Venecias që u zhvillua paraditen e sotme.

Eksperti i Venecias zbuloi datën kur do jepet vendimi për shkarkimin e Presidentit, Meta njofton konferencë për mediat, ...

SOT - 11.09.2019

Pak minuta më parë përfundoi takimi i Komisionit të Venecias. Kaarlo Tuori, drejtues i delegacionit deklaroi në përfundim të takimit me anëtarët e Komisionit Hetimor se tashmë e kanë një ide nëse ...

Pas takimit me Bashën në Presidencë, Meta bën një tjetër lëvizje

Top Channel - 11.09.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta do të japë sot një konferencë shtypi në ora 17:00 në ambientet e institucionit. Konferenca e Metës do të fokusohet në vizitën e delegacionit të Komisionit të ...

Verdikti i “Venecias” për Metën del më 11 tetor

Top Channel - 11.09.2019

Komisioni i Venecias do të dalë më 11 tetor me një opinion nëse Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka shkelur ose jo Kushtetutën me vendimin për të zhdekretuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet ...

Meta takohet me Bashën dhe paralajmëron konferencë për shtyp

ABC News - 11.09.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka paralajmëruar në orën 17:00 të së mërkurës një konferencë për shtyp. Kjo dalje për mediat e Presidentit vjen një ditë pas takimit që pati një përfaqësi të ...